JUŻ W KIOSKU

Nagrodzone w projekcie Kobieta.22

2022-03-28 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W sobotę, 26 marca, w starachowickim Parku Kultury uhonorowano dziesięć kobiet  województwa świętokrzyskiego. Wśród nich Panie, które na co dzień mieszkają i pracują w Starachowicach.

fot. Katarzyna Gritzmann

- To pomysł na pokazanie piękna kobiet, które nie tylko doskonale sprawdzają się w roli mamy, babci, partnerki, ale również w wielu dziedzinach życia, dokonując spektakularnych rzeczy - mówiła poseł Agata Wojtyszek.

Laureatki wyłoniono w kategoriach:  kultura, sport, biznes, zdrowie tradycje, działalność społeczna, rodzina, praca z osobami niepełnosprawnymi.

Cieszy nagroda dla Katarzyny Bujak kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych II o Profilu Gastrologicznym w starachowickim szpitalu oraz Bożeny Magdaleny Mrózek, dyrygentki, założycielki starachowickich chórów, nauczycielki. Wyróżniono natomiast Magdalenę Kalistę, która z mężem prowadzi w Starachowicach Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą nr 1 kontynuując tym samym pracę swoich rodziców oraz Agnieszkę Polak, plastyczkę, teatrolog i arteterapeutkę, założycielkę Tęczowej Pracowni w starachowickim szpitalu.

Pozostałe nagrodzone to: w kat. biznes Magdalena Kordek, właścicielka firmy "Megawita" z Wojciechowic w pow. opatowskim, w kat. kultura - Elżbieta Baran, wieloletnia dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, instruktor teatralny, reżyser teatralny, w kat. sztuka - Alicja Wikło, malarka, mieszkająca i tworząca w Suchedniowie. W kat. praca społeczna i charytatywna - Katarzyna Bojczuk, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej Matki Bożej Wychowawczyni w Odrowążu, w kat. praca z osobami niepełnosprawnymi - Małgorzata Basak, prezes Zarządu Fundacji Szlachetne Anioły w Klimontowie oraz dyrektor szkoły, w kat. rodzina - Elżbieta Tomasik,  z wykształcenia magister ekonomii, od 11 lat z mężem tworzą  rodzinę dla 5-ciorga dzieci, w wieku od 10 do 20 lat, w kat. sport - Barbara Romanowska, która przez 17 lat zawodowo grała w siatkówkę, na co dzień pracuje w  dziale księgowości firmy Farma Świętokrzyska Sp. z o.o. w kat. tradycja - Danuta Rączkowska, sołtys sołectwa Sośniczany, członek Koła Gospodyń Wiejskich w Sośniczanach, członek Stowarzyszenia "Dla Rozwoju Wsi Sośniczan".

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Od e-maili do książki, czyli historia ochroniarza

2024-04-14

Od e-maili do książki, czyli historia ochroniarza "Ponurego"

Kapitan Leszek Zahorski był jednym z żołnierzy z osobistej ochrony legendarnego majora Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego”. Jego życiorys to typowa historia Żołnierza Wyklętego, prześladowanego przez komunistów patrioty, którzy więzili go przez 10 lat. Gdy w 2009 roku odwiedził wąchocką polanę Wykus zaprzyjaźnił się z Katarzyną Kołodziejczyk-Daniłowicz, byłą dziennikarką "Gazety Starachowickiej". Efektem tej znajomości jest napisania przez nią biografia kapitana Zahorskiego pt. „Pozostałem Niepokonany”. Publikacja ukaże się w tym roku. To będzie 100. rocznica urodzin i zarazem 10. rocznica śmierci jej głównego bohatera.    
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.