JUŻ W KIOSKU

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...

Zwany naszą dumą kamień może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco nijaki, ale już za drugim podejściem w eleganckiej szarości zaskakują tajemnicze obrazy i desenie. Najpiękniejszy występuje tylko w jednym miejscu na ziemi – u nas, oczywiście. W  wapieniach północno – wschodniej części Gór Świętokrzyskich, w Krzemionkach wydobywany był  już w neolicie, tak na marginesie to proszę mi wierzyć, że do rezerwatu w Krzemionkach zajrzeć warto. Wakacje, to czas idealny.

Nie ma dwóch takich samych, układ i kolorystyka pasów jest niepowtarzalna co powinno zadowolić szczególnie panie. W końcu każda z nas chce być ubrana w jedyną i niepowtarzalną biżuterię. Jubilerzy powiadają, że krzemień pasiasty spełnia wszystkie trzy kryteria kamienia szlachetnego: rzadko występuje, posiada twardość bliską diamentom i ma walor wyjątkowej dekoracyjności. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku pokruszonego krzemienia pasiastego używano do utwardzania dróg. Największą popularność krzemień pasiasty zdobywa jako tworzywo biżuteryjne i teraz... Czy wiecie, że podobno Czesław Niemen nosił w kieszeni kawałek krzemienia? Podobno Robbie Williams miał ulubione spinki do mankietów zrobione właśnie z tego minerał, a Cezary Łutowicz (najsłynniejszy sandomierski jubiler) robił biżuterię z tego kamienia na specjalne zamówienie królowej Belgii - Matyldy.

Właśnie z Cezarym związany jest kawałek krzemienia zwany kamieniem optymizmu. Można go "pomacać" na zewnętrznej ścianie jubilerskiej pracowni. Optymistyczną nazwę kamień zawdzięcza kobiecej intuicji, bo to właśnie panie zaczęły dostrzegać jego pozytywne oddziaływanie. Dziś o kawałek krzemienia pasiastego starają się także narzeczeni i nowożeńcy, który stawiają go w różniej formie w nowo urządzanym wnętrzu. Przyjął się zwyczaj, iż krzemień wmurowany zostaje w ścianę powstającego domu przyniesie mnóstwo szczęścia jego mieszkańcom.

W Sandomierzu, na przeciwko pracowni jubilerskiej, jest pierścień z krzemieniem. Jedni mówią, że wejść w jego obręcz, to szczęście w miłości, ja mam inną teorię.

Ta, która trzy razy okręci wokół własnej osi, potrze kamień dwukrotnie o północy, podniesie kiecę i przeskoczy obręcz ,w wolnym i szczęśliwym stanie pozostanie. Na wieki wieków. 

Każdemu wedle uznania. U mnie się sprawdza.

Zakupić go warto, bo krzemień pasiasty działa antydepresyjnie, chroniąc przed negatywnymi wpływami, wyciszająco nie pozbawiając energii wewnętrznej,  dodaje sił fizycznych usuwając znużenie i skutki przepracowania. Wpływa korzystnie na wygląd poprawiając stan skóry i włosów.  Żeby zachowały swoją moc myjemy pod bieżącą wodą i suszymy w świetle księżyca.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.
Tajemnica Chełmowej Góry

2022-07-31

Tajemnica Chełmowej Góry

Skryła się nieco na uboczu, całkiem blisko Starachowic, gdzieś po drodze do Nowej Słupi - niezwykła i tajemnicza. Ta, która dała początek Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu. Oto ona księżna świętokrzyskich szczytów - Chełmowa Góra.
Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

2022-07-10

Tajemnicze, egzotyczne, zaczarowane. Takie jest właśnie Świętokrzyskie.

Dzisiejsza podróż po naszym magicznym regionie poprowadzi nas nieco bocznymi dróżkami, takimi, które zostawia się na kiedyś tam. Jeśli szukacie miejsc mało obleganych, a mających to i owo do zaoferowania ciekawskim podróżnikom, to jest to tekst dla Was.
Kęsy czasu

2022-07-02

Kęsy czasu

Babom łydki bieleją w podkasanych spódnicach Ziemia pęka nadzieją rodzi się południca...
Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

2022-06-24

Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne

50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry - tak prezentuje się aplikacja mobilna Świętokrzyskie Szlaki Turystyczne. zrealizowana ze środków Województwa Świętokrzyskiego we współpracy z Zarządem Głównym PTTK, Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie oraz Oddziałem Świętokrzyskim PTTK w Kielcach.
Legendy i opowieści niezwykłe

2022-06-12

Legendy i opowieści niezwykłe

Zwiedzać można różnie. Ja najbardziej lubię wędrować ścieżkami legend i baśni, i taki właśnie pomysł mam na dzisiejsze spotkanie z Wami. Zapraszam zatem na zawichojską ziemię.
Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

2022-06-03

Bodzentyn, czyli zamek, duch i zad

Bodzentyn, miasto, które odwiedzaliśmy wielokrotnie i tylko od czasu do czasu podawałam Wam co smakowitsze kąski. Przyszedł czas, żeby z Bodzentyna zrobić danie główne i zaproponować to miasto na wiosenno letnią wycieczkę. Gwarantuję przewodnickim słowem, że nie będziecie zawiedzeni, szczególnie jeśli przynajmniej część trasy przejdziecie pieszo lub przejedziecie rowerem.  A zatem do rzeczy...
O czym szumią szydłowskie śliwki

2022-05-20

O czym szumią szydłowskie śliwki

Rozległe bory, dziki zwierz, strachy i poczwary szkaradne, pośród tego wszystkiego najgroźniejsza postać, zbój Szydłem zwany. Chłop na schwał, silny jak tur, mocny jak dąb, z brodą czarną jak smoła... Dzieci się nim straszy, dziewczynom młodym obiecuje - nie od dziś wiadomo, że za niegrzecznymi chłopcami panny oczy gubią.
Masz ochotę się przejść?

2022-05-06

Masz ochotę się przejść?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś dołączył do Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach. Na chętnych czeka 30 - kilometrowa wędrówka. Szczegóły na plakacie. UWAGA: Żeby wziąć udział w spacerze NIE trzeba być członkiem PTTK.
Na peryferiach boskiego ogródka

2022-05-06

Na peryferiach boskiego ogródka

Odeszli. Ona i on. Zostały tylko westchnienia ścian. Marznie chałupa bez ognia w piecu i wypatruje wiosny. I płacze, bo nie ma już serca. A był kiedyś sufit dla kogoś niebem, które właśnie spadło. Nikt nie przesunie garnka na piecu, nie zmiecie okruchów ze stołu, nie pomodli do świętego obrazu... Puste domy tęsknią, porzucona kapota udaje, że ktoś ją jeszcze założy, sukienka powoli traci nadzieję.