JUŻ W KIOSKU

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...

Zwany naszą dumą kamień może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco nijaki, ale już za drugim podejściem w eleganckiej szarości zaskakują tajemnicze obrazy i desenie. Najpiękniejszy występuje tylko w jednym miejscu na ziemi – u nas, oczywiście. W  wapieniach północno – wschodniej części Gór Świętokrzyskich, w Krzemionkach wydobywany był  już w neolicie, tak na marginesie to proszę mi wierzyć, że do rezerwatu w Krzemionkach zajrzeć warto. Wakacje, to czas idealny.

Nie ma dwóch takich samych, układ i kolorystyka pasów jest niepowtarzalna co powinno zadowolić szczególnie panie. W końcu każda z nas chce być ubrana w jedyną i niepowtarzalną biżuterię. Jubilerzy powiadają, że krzemień pasiasty spełnia wszystkie trzy kryteria kamienia szlachetnego: rzadko występuje, posiada twardość bliską diamentom i ma walor wyjątkowej dekoracyjności. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku pokruszonego krzemienia pasiastego używano do utwardzania dróg. Największą popularność krzemień pasiasty zdobywa jako tworzywo biżuteryjne i teraz... Czy wiecie, że podobno Czesław Niemen nosił w kieszeni kawałek krzemienia? Podobno Robbie Williams miał ulubione spinki do mankietów zrobione właśnie z tego minerał, a Cezary Łutowicz (najsłynniejszy sandomierski jubiler) robił biżuterię z tego kamienia na specjalne zamówienie królowej Belgii - Matyldy.

Właśnie z Cezarym związany jest kawałek krzemienia zwany kamieniem optymizmu. Można go "pomacać" na zewnętrznej ścianie jubilerskiej pracowni. Optymistyczną nazwę kamień zawdzięcza kobiecej intuicji, bo to właśnie panie zaczęły dostrzegać jego pozytywne oddziaływanie. Dziś o kawałek krzemienia pasiastego starają się także narzeczeni i nowożeńcy, który stawiają go w różniej formie w nowo urządzanym wnętrzu. Przyjął się zwyczaj, iż krzemień wmurowany zostaje w ścianę powstającego domu przyniesie mnóstwo szczęścia jego mieszkańcom.

W Sandomierzu, na przeciwko pracowni jubilerskiej, jest pierścień z krzemieniem. Jedni mówią, że wejść w jego obręcz, to szczęście w miłości, ja mam inną teorię.

Ta, która trzy razy okręci wokół własnej osi, potrze kamień dwukrotnie o północy, podniesie kiecę i przeskoczy obręcz ,w wolnym i szczęśliwym stanie pozostanie. Na wieki wieków. 

Każdemu wedle uznania. U mnie się sprawdza.

Zakupić go warto, bo krzemień pasiasty działa antydepresyjnie, chroniąc przed negatywnymi wpływami, wyciszająco nie pozbawiając energii wewnętrznej,  dodaje sił fizycznych usuwając znużenie i skutki przepracowania. Wpływa korzystnie na wygląd poprawiając stan skóry i włosów.  Żeby zachowały swoją moc myjemy pod bieżącą wodą i suszymy w świetle księżyca.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

2023-01-21

Bitwa powstańcza na Ostrych Górkach

Za nami obchody  160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W ramach przygotowań w czwartek (12 stycznia) w lasach między Starachowicami, a Wykusem, na Ostrych Górkach stanęła tablica poświęcona bitwie pod Radkowicami. Stoczył ją oddział płk. Karola Kality „Rębajły” z Rosjanami i chociaż powstańcy musieli ratować się ucieczką, to straty napastników były znacznie większe.
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Król alfonsów" vel "Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Kuba Rozpruwacz czyli Józef Lis
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.

2022-09-01

"Dzika" historia Kielc

Zamarudziliśmy nieco w Kielcach, ale że cudze chwalimy, a swego nie znamy to postanowiłam, że pokaże i przybliżę stolicę naszego województwa. Za tydzień ruszamy na Warmię, kto ciekawy niech nas śledzi.
Tajemnice kieleckiej katedry

2022-08-21

Tajemnice kieleckiej katedry

Cudo to niebywałe, wspaniałe i urokliwe - kielecka katedra jest po prostu piękna i obfituje w male dzieła sztuki, ciekawostki, niezwykłości i legendy. Warto się nią zainteresować, nie jest to bowiem taki zwyczajny kościół.
Miłosne rozterki

2022-08-21

Miłosne rozterki

"Biruta’’ szła wolnym krokiem. Śnieżynki lekkie jak puch płynęły w powietrzu i krążyły dokoła tej głowy ubranej w barankową czapkę. Jedne z nich siadały potajemnie na promieniach jasnych włosów wymykających się spod czapki, inne obcesowo pędziły do ust różowych i za tę śmiałość świętokradzką konały w gorącym oddechu, jeszcze inne czepiając się brwi i długich rzęs zaglądały w smutne oczy. Borowicz raz tylko w nie spojrzał i wnet zleciało na niego jakby wśród widnego dnia wypadające zaćmienie słońca. Te duże lazurowe źrenice, co udzielały nawet białkom nikłej pół barwy błękitu, wcieliły się w jego duszę...."
Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

2022-08-07

Zuzelanką do Cygańskiej Kapy

Na skrzyżowaniu dróg stań twarzą do słońca, spluń trzy razy przez lewe ramię i nie oglądaj się za siebie... To żart oczywiście, ale gdy pierwszy raz usłyszałam o Cygańskiej Kapie i drodze zwanej Zuzelanką to miałam nieco magiczne skojarzenia.