JUŻ W KIOSKU

Na szczęście? Tylko krzemień pasiasty

2022-07-30 17:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W dodatku działa tylko w Sandomierzu. Klejnot Świętokrzyskich Gór, polski diament, osobliwość regionu - kto chociaż raz zobaczył, zechce go mieć. Przyjrzyjmy mu się zatem...

Zwany naszą dumą kamień może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco nijaki, ale już za drugim podejściem w eleganckiej szarości zaskakują tajemnicze obrazy i desenie. Najpiękniejszy występuje tylko w jednym miejscu na ziemi – w świętokrzyskim oczywiście. W  wapieniach północno – wschodniej części Gór Świętokrzyskich, w Krzemionkach wydobywany był  już w neolicie, tak na marginesie to proszę mi wierzyć, że do rezerwatu w Krzemionkach zajrzeć warto. Wakacje to czas idealny.

Nie ma dwóch takich samych kamieni, układ i kolorystyka pasów jest niepowtarzalna co powinno zadowolić szczególnie panie. W końcu każda z nas chce być ubrana w jedyną i niepowtarzalną biżuterię. Jubilerzy powiadają, że krzemień pasiasty spełnia wszystkie trzy kryteria kamienia szlachetnego: rzadko występuje, posiada twardość bliską diamentom i ma walor wyjątkowej dekoracyjności. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku pokruszonego krzemienia pasiastego używano do utwardzania dróg. Największą popularność krzemień pasiasty zdobywa jako tworzywo biżuteryjne i teraz...

Czy wiecie, że podobno Czesław Niemen nosił w kieszeni kawałek krzemienia?

Podobno Robbie Williams miał ulubione spinki do mankietów zrobione właśnie z tego minerału, a Cezary Łutowicz (najsłynniejszy sandomierski jubiler) robił biżuterię z tego kamienia na specjalne zamówienie królowej Belgii - Matyldy.

Właśnie z Cezarym związany jest kawałek krzemienia zwany kamieniem optymizmu. Można go "pomacać" na zewnętrznej ścianie jubilerskiej pracowni. Optymistyczną nazwę kamień zawdzięcza kobiecej intuicji, bo to właśnie panie zaczęły dostrzegać jego pozytywne oddziaływanie. Dziś o kawałek krzemienia pasiastego starają się także narzeczeni i nowożeńcy, który stawiają go w różniej formie w nowo urządzanym wnętrzu. Przyjął się zwyczaj, iż krzemień wmurowany zostaje w ścianę powstającego domu przyniesie mnóstwo szczęścia jego mieszkańcom.

W Sandomierzu, na przeciwko pracowni jubilerskiej, jest pierścień z krzemieniem. Jedni mówią, że wejść w jego obręcz, to szczęście w miłości, ja mam inną teorię.

Ta, która trzy razy okręci wokół własnej osi, potrze kamień dwukrotnie o północy, podniesie kiecę i przeskoczy obręcz ,w wolnym i szczęśliwym stanie pozostanie. Na wieki wieków. 

Każdemu wedle uznania. U mnie się sprawdza.

Zakupić go warto, bo krzemień pasiasty działa antydepresyjnie, chroniąc przed negatywnymi wpływami, wyciszająco nie pozbawiając energii wewnętrznej,  dodaje sił fizycznych usuwając znużenie i skutki przepracowania. Wpływa korzystnie na wygląd poprawiając stan skóry i włosów.  Żeby zachowały swoją moc myjemy pod bieżącą wodą i suszymy w świetle księżyca.

 

/Aneta Marciniak - przewodnik świętokrzyski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Atrakcje w naszym Wąchocku

2023-08-03

Atrakcje w naszym Wąchocku

Turystyka, historia, sport, wypoczynek. Miasto i Gmina Wąchock pełne są atrakcji, gdzie każdy dla siebie znajdzie coś ciekawego.
Z wizytą w Ciekotach

2023-05-21

Z wizytą w Ciekotach

Wspaniałe i klimatyczne miejsce, w którym wciąż czuć dym z fajki Wincentego Żeromskiego. Jak się dobrze wsłuchać to po pokojach poniesie się kobiecy śpiew, a drewniane podłogi zaskrzypią pod ciężarem dziecięcych bosych stópek. Sielanka, prawda? 
Z wizytą u Sienkiewicza

2023-05-01

Z wizytą u Sienkiewicza

Przepiękny dworek na wzgórzu, magiczna lipowa aleja, aura spokoju i nostalgii - Oblęgorek to idealne miejsce na spokojny weekend. Szczególnie jeśli lubicie twórczość Henryka Sienkiewicza. A jeśli jednak nie, to nic nie szkodzi - czeka tu na Was duża dawka historii i sporo anegdot.   
W ciszy pustelni

2023-04-23

W ciszy pustelni

Rytwiany to doskonały kierunek na zbliżający się weekend majowy. Oaza ciszy i spokoju. Tu jak nigdzie indziej cicho kręci się świat. Tu nie ma nic do powiedzenia. Przed Wami pokamedulskie sanktuarium milczenia utkane z krzyków duszy. 
„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

2023-03-26

„Kurze stopki”, czyli cuda niewidy na skałach w Rudzie

Jeśli sądzicie, że w temacie Gminy Brody wiecie już wszystko, to informuję, ze jednak nie. Oto "nowa" atrakcja czyli „Kurze stopki”. 
Szlakiem Powstańców Styczniowych

2023-01-21

Szlakiem Powstańców Styczniowych

Rok 1855 przyniósł społeczeństwu polskiemu w zaborze rosyjskim perspektywę pomyślnych zmian. Zmarł car Mikołaj I, książę Iwan Paskiewicz przestał pełnić funkcję Namiestnika Królestwa Polskiego - to wszystko zaowocowało zniesieniem stanu wyjątkowego wprowadzonego po powstaniu listopadowym. Wprowadzono amnestię dla emigracji i zesłańców. 
Połągiew -  nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

2022-10-14

Połągiew - nieznany epizod walk mjr . Henryka Dobrzańskiego ,,Hubala”

Bitwa pod wsią Połągiew - kulisy tej potyczki odsłonił Jacek Lombarski (fragment jego tekstu drukujemy) a przesłał do redakcji Grzegorz Bernaciak. Historię przypominamy na prośbę tego ostatniego, w rocznicę wydarzenia.  
O czym szepcze Park Miejski

2022-08-30

O czym szepcze Park Miejski

Stary park miejski nakrył się oponą lśniących jasnozielonych liści i hodował w swej głębi, pełnej przecudnych cieniów i świateł, młode kwiaty i trawy. Dróżki ubite z okruchów cegły i wysypane żółtym piaskiem ginęły wśród zieleni niby drobne ruczaje między brzegami... - czyż nie pięknie pisał o kieleckim Parku Miejskim Stefan Żeromski?

2022-09-03

"Kuba Rozpruwacz" pochodził z Kielc

Był nim, rzecz jasna słynny na cały świat Józef Lis. Zapamiętajcie to nazwisko. 
Kieleckie Westerplatte

2022-09-01

Kieleckie Westerplatte

Wdrapując się na Wzgórze harcerskie w rezerwacie Kadzielnia niemal każdy widzi podobieństwo pomnika tam stojącego z tym, który jest na Westerplatte. A pomyśleć, że jeszcze nie tak dawno kielecki monument poświęcony był Bojownikom o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne i nazywano go UBeliskiem. Wystarczyło pozbawić "pewnych" symboli.