JUŻ W KIOSKU

Na granicy gmin Starachowice i Brody powstał łącznik

2022-11-04 07:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mieszkańcy osiedla Michałów oraz sołectwa Kuczów doczekali się oficjalnego otwarcia łącznika na granicy gmin Brody i Starachowice. Ponad 300-metrowa droga połączyła ulicę Ostrowiecką z ulicami Wysoką i Lenartowską. Powstanie łącznika to efekt współpracy włodarzy obu samorządów: wójt gminy Brody Marzeny Bernat i prezydenta Starachowic Marka Materka. 

Prezydent Starachowic Marek Materek i wójt gminy Brody Marzena Bernat / fot, UM Starachowice

Oficjalne otwarcie połączone z poświęceniem drogi oraz wręczeniem kwiatów przez zadowolonych mieszkańców obu gmin nastąpiło w czwartek (3 listopada br.).

- To bardzo ważny moment dla samorządu Gminy Brody oraz samorządu Miasta Starachowice. Ziściła się inwestycja, na którą bardzo długo czekali mieszkańcy sołectwa Kuczów i Starachowic. Serdecznie dziękuję za bardzo dobrą współpracę prezydentowi Starachowic. Dzięki niej udało nam się zrealizować to zadanie. Wąski grunt na terenie Gminy Brody powodował, że gmina nie dałaby rady sama zrealizować tej inwestycji. Sukces przyniosły dopiero nasze wspólne rozmowy z prezydentem Materkiem. Wiedzieliśmy, że musimy stanąć na wysokości i połączyć siły dwóch samorządów. Udało się i mieszkańcy mogą być zadowoleni – podkreśliła wójt gminy Brody Marzena Bernat.

- Spotkaliśmy się tutaj kilka lat temu z mieszkańcami Kuczowa i Michałowa, którzy pokazali nam, jak wygląda ich codzienna droga na popularnym „gościńcu”. Zobaczyliśmy wówczas, w jakich warunkach muszą pokonywać odcinek łączący Kuczów z Michałowem, niejednokrotnie brodząc w błocie. Od razu było pewne, że w tym miejscu musi powstać droga. Od pomysłu do realizacji często jest długa droga, ale wreszcie się udało. Dziś mamy przed sobą nowy łącznik. W tym miejscu kieruje podziękowania na ręce radnych Gminy Brody oraz Miasta Starachowice, którzy przyznali środki finansowe na realizację tej inwestycji. Dzięki temu wsparciu, mieszkańcy Kuczowa i Michałowa mogą już w przyzwoitych warunkach poruszać się pomiędzy dolną częścią łącznika, czyli ulicą Ostrowiecką, a jej górną częścią, czyli ulicami Wysoką i Lenartowską – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek.

Podziękowania władzom obu gmin złożyli również radna gminy Brody Jadwiga Bonia oraz sołtys sołectwa Kuczów Agnieszka Jeziorska. 

Budowa ciągu pieszo-jezdnego, tzw. łącznika w Kuczowie, który znajduje się na granicy gmin Brody i Starachowice to ważna inwestycja dla mieszkańców tej części miasta. Z problematyczną drogą zmagali się już poprzedni wójtowie gminy Brody. Inwestycji nie udało się zrealizować. Powstanie łącznika ul.Wysokiej i ul. Ostrowieckiej w Kuczowie uzależnione było nie tylko od finansów, ale również spraw własnościowych. Część gruntów należała do miasta, a część do gminy Brody. Sprawę utrudniała kwestia fragmentu drogi, który miał nieuregulowany stan prawny. Dopiero w ostatnich latach, udało się doprowadzić do końca formalności geodezyjne i wykupić grunty. Wszystko za sprawą współpracy obu samorządów.

Ciąg pieszo-jezdny łączący ulicę Ostrowiecką z ul. Wysoką i ul. Lenartowską w Starachowicach ma długość ok. 340 mb i zmienną szerokość od 2,7 do 5 m. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ponad 440 tysięcy złotych. Inwestycję dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wykonawcą inwestycji jest firma PRD Roadstar zp. z o.o. ze Starachowic. Dofinansowanie wyniosło ponad 295 tysięcy złotych. Środki własne to wsparcie finansowe dwóch gmin. Na podstawie podpisanego porozumienia, Gmina Brody pokryła 2/3 wartości, a Gmina Starachowice dołożyła kolejne 1/3 wartości kosztów.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.