JUŻ W KIOSKU

Na co wydane zostaną pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

2020-07-30 12:19:42

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Samorządy lokalne w ramach uchwalonego rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą już wnioskować o obiecane środki na inwestycje. Gmina Starachowice będzie mogła uzyskać wsparcie w wysokości ponad 11 milionów złotych, natomiast Powiat Starachowicki prawie 2,5 miliona złotych.O tym, na jakie inwestycje pieniądze z funduszu przeznaczy gmina, podczas środowej konferencji prasowej (29 lipca) mówił prezydent Starachowic, Marek Materek.

- Samorządy mocno utraciły wpływy, nie tylko z podatków takich jak PIT, ale także z różnego rodzaju opłat lokalnych, dzięki którym były finansowane do tej pory inwestycje. Inwestycje w wielu samorządach były zagrożone na skutek tego, że przychody do budżetu są mniejsze. Dzięki środkom, które będzie można pozyskać z funduszu, będziemy mogli zrealizować inwestycje, które były planowane i na które mogłoby zabraknąć środków. Będę proponował radnym Rady Miejskiej, aby te środki przeznaczyć na inwestycje, które za chwilę będziemy realizować, i na które potrzebujemy wkładów własnych, tj. m.in. zagospodarowanie otoczenia zbiornika Lubianka, zagospodarowanie terenów przy Parku Kultury oraz inne projekty, które będą służyły lokalnej społeczności. Wystąpimy o nie jeszcze w tym tygodniu - powiedział Marek Materek. Prezydent podziękował za wsparcie finansowe dla Starachowic. Dodał, że będzie to drugie, najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim na ponad 100 gmin.

Finansowa pomoc popłynie również do Powiatu Starachowickiego. Jaki pomysł na zagospodarowanie środków z Funduszu ma Zarząd Powiatu? Zapytaliśmy w Starostwie.

- Wspólnie z Zarządem Powiatu analizujemy aktualne potrzeby samorządu, ponieważ dopiero teraz ukazała się prawna podstawa do tego, aby ubiegać się o pieniądze z Funduszu Inicjatyw Samorządowych. Nabór potrwa do 10 sierpnia. Mamy więc czas na podjęcie decyzji w sprawie inwestycji, które będziemy chcieli zrealizować w ramach tych środków. Powiadomimy o niej opinię publiczną. Na pewno jest to cenny i ważny instrument wsparcia dla samorządów, z którego skorzystamy - poinformował starosta starachowicki, Piotr Babicki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

2021-12-08

PAKS - rozmowy ostatniej szansy?

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca funkcjonowały w Starachowicach przez około 10 lat. Przyjmowały setki pacjentów, nie tylko z powiatu starachowickiego czy ościennych gmin, ale także z całej Polski. Informacja o zamknięciu PAKS wywołała ogromne poruszenie wśród mieszkańców. Protestowali nie tylko w Starachowicach, ale również w Kielcach i w Warszawie. Od tamtego czasu, w budynku Klinik znajdującym się obok Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej działa tylko poradnia, a pomieszczenia po dawnych oddziałach i blok operacyjny stoją puste.
Droga o wszystkich barwach politycznych

2021-12-06

Droga o wszystkich barwach politycznych

W poniedziałkowe przedpołudnie (6 grudnia), odbyła się konferencja poseł Prawa i Sprawiedliwości Agaty Wojtyszek, podczas której mówiła o tym, jak ważny dla regionu jest program rządowy "100 obwodnic".
Ulica Letniskowa od nowa

2021-12-05

Ulica Letniskowa od nowa

Zakończyły się prace przy modernizacji gruntowej nawierzchni ulicy Letniskowej na os. Michałów w Starachowicach. Droga zyskała nową, utwardzoną nawierzchnię z kostki brukowej i płyt ażurowych. Na ten remont mieszkańcy czekali od dawna.
O starachowickim szpitalu, nepotyzmie i standardach 

2021-12-03

O starachowickim szpitalu, nepotyzmie i standardach 

Niecały tydzień po sesji Rady Powiatu, podczas której z funkcji starosty zrezygnował Piotr Babicki, a na jego miejsce głosami koalicji został powołany Piotr Ambroszczyk, w ostatnią środę (1 grudnia br.) odbyło się nadzwyczajne posiedzenie radnych Rady Powiatu. Poświęcono je analizie zatrudnienia w starachowickim szpitalu. Dyskusja nad kondycją placówki leczniczej przeistoczyła się w dyskusję dotyczącą znaczenia słowa nepotyzm i standardów, jakimi według radnych Prawa i Sprawiedliwości, kieruje się komitet wyborczy prezydenta Starachowic.
Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego odrzucony. Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni

2021-12-03

Projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego odrzucony. Świętokrzyscy parlamentarzyści podzieleni

Podczas czwartkowych (2 grudnia) obrad, Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Zakładał on, że przerwanie ciąży może być traktowane jako zabójstwo. Za jej dokonanie, mogłoby grozić od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie.
Świąteczne Starachowice. Nowe iluminacje pojawią się w Parku Miejskim

2021-12-03

Świąteczne Starachowice. Nowe iluminacje pojawią się w Parku Miejskim

Również w tym roku, w okresie przed i świątecznym Starachowice zyskają bożonarodzeniowe akcenty. Nowością będzie przyozdobiony Park Miejski, w którym pojawią się figury 2D oraz choinka modułowa. 
Co z budową bloku przy Kościelnej? Referat UM odpowiada

2021-12-02

Co z budową bloku przy Kościelnej? Referat UM odpowiada

Jak informowaliśmy w poprzednim tygodniu, Stowarzyszenie "Inicjatywa dla Starachowic", podczas konferencji prasowej (24 listopada) poinformowało o problemach przy budowie bloku przy ul. Kościelnej  w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Zwiększenie gminnego zasobu mieszkaniowego poprzez budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Kościelnej w Starachowicach”. W miejscu, gdzie wcześniej stały stare baraki pojawił się też ogromny wykop. Jak mówili działacze stowarzyszenia: prace stanęły, a wykonawca inwestycji zszedł z placu budowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2021-12-02

Zimowa atrakcja Starachowic

Prezydent Starachowic Marek Materek i dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztof Szczygieł, podczas środowej (1 grudnia) konferencji, poinformowali o zimowej atrakcji dla mieszkańców, jaką jest uruchomienie "Lodowiska pod Choinką".  Oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się w sobotę (4 grudnia). Lodowisko znajduje się na terenie MOSiR przy ul. Szkolnej - koło basenów letnich.
Negocjacje z właścicielami działki przy ul. Staszica zakończone

2021-12-01

Negocjacje z właścicielami działki przy ul. Staszica zakończone

Jak informowaliśmy w poniedziałek (29 listopada), prezydent Starachowic Marek Materek wystąpił  do właścicieli terenów przy ul. Staszica z propozycją odkupienia wszystkich działek, zamierzając przeznaczyć je pod nowoczesne centrum samorządowe lub zielone tereny rekreacyjne. W środę (1 grudnia) odbyły się negocjacje w tej sprawie.