JUŻ W KIOSKU

Na co wydane zostaną pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych?

2020-07-30 12:19:42

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Samorządy lokalne w ramach uchwalonego rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mogą już wnioskować o obiecane środki na inwestycje. Gmina Starachowice będzie mogła uzyskać wsparcie w wysokości ponad 11 milionów złotych, natomiast Powiat Starachowicki prawie 2,5 miliona złotych.O tym, na jakie inwestycje pieniądze z funduszu przeznaczy gmina, podczas środowej konferencji prasowej (29 lipca) mówił prezydent Starachowic, Marek Materek.

- Samorządy mocno utraciły wpływy, nie tylko z podatków takich jak PIT, ale także z różnego rodzaju opłat lokalnych, dzięki którym były finansowane do tej pory inwestycje. Inwestycje w wielu samorządach były zagrożone na skutek tego, że przychody do budżetu są mniejsze. Dzięki środkom, które będzie można pozyskać z funduszu, będziemy mogli zrealizować inwestycje, które były planowane i na które mogłoby zabraknąć środków. Będę proponował radnym Rady Miejskiej, aby te środki przeznaczyć na inwestycje, które za chwilę będziemy realizować, i na które potrzebujemy wkładów własnych, tj. m.in. zagospodarowanie otoczenia zbiornika Lubianka, zagospodarowanie terenów przy Parku Kultury oraz inne projekty, które będą służyły lokalnej społeczności. Wystąpimy o nie jeszcze w tym tygodniu - powiedział Marek Materek. Prezydent podziękował za wsparcie finansowe dla Starachowic. Dodał, że będzie to drugie, najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim na ponad 100 gmin.

Finansowa pomoc popłynie również do Powiatu Starachowickiego. Jaki pomysł na zagospodarowanie środków z Funduszu ma Zarząd Powiatu? Zapytaliśmy w Starostwie.

- Wspólnie z Zarządem Powiatu analizujemy aktualne potrzeby samorządu, ponieważ dopiero teraz ukazała się prawna podstawa do tego, aby ubiegać się o pieniądze z Funduszu Inicjatyw Samorządowych. Nabór potrwa do 10 sierpnia. Mamy więc czas na podjęcie decyzji w sprawie inwestycji, które będziemy chcieli zrealizować w ramach tych środków. Powiadomimy o niej opinię publiczną. Na pewno jest to cenny i ważny instrument wsparcia dla samorządów, z którego skorzystamy - poinformował starosta starachowicki, Piotr Babicki.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.