JUŻ W KIOSKU

Muzyczna mozaika

2021-06-21 12:01:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Chciałoby się rzec, że to był weekend w zupełnie starym stylu. Były historyczne wnętrza muzeum, była cudowna kompozycja muzyki i przyrody. Od czego zaczniemy? 

fot. FB Marek Materek

Koncert muzyki chóralnej „Muzyczna mozaika”, który odbył się w piątek (18 czerwca) wprowadził słuchaczy w niezwykły nastrój. Muzyka chóralna niesie za sobą emocje, natchnienie i wiele prostego piękna, to szacunek dla słowa i ukłon w stronę słuchacza - tak właśnie było na piątkowym spotkanie miłośników muzyki. Piękno i głębia muzyki chóralnej pokazały, że asceza w muzyce to mimo wszystko ogromny ładunek ekspresji. Tego się nie słuchało, w tym się po prostu płynęło.

Koncert patronatami objęli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek i Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki, a publiczność miała okazję usłyszeć Zespół Wokalny „Małe Portamento”, Zespół Wokalny „Portamento”, Chór Kameralny „Portamento”, Chór Żeński „Kamerton”, Chór Mieszany „Kamerton”. Aneta Foremniakowska chórom akompaniowała, a Bożena Magdalena Mrózek dyrygowała.

W sobotę, 19 czerwca,  w pięknej industrialnej scenerii Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyło się nagranie koncertu Pectus & Włodek Pawlik. Gościnnie wystąpiła Katarzyna Dereń. Uczestnicy koncertu byli pod wielkim wrażeniem, a Ewa Ragan, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, do dziś jest pod jego wielkim wrażeniem.

Niedziela to inauguracja sezonu artystycznego w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach. Z koncertem „Chopin w Parku” wystąpiła trójka solistów: Ludmiła Worobec - Witek skrzypce, Artur Jaroń - fortepian i prowadzenie i Eryk Parchański - fortepian. W programie kompozycje Fryderyka Chopina w wersji na skrzypce i fortepian oraz utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert otworzyli Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Parku Kultury oraz prezydent miasta Marek Materek.

- To miejsce, na które starachowiczanie czekali wiele lat. Nie byłem wyjątkowy marząc o tym, by to miejsce zyskało blask. będąc w Młodzieżowej Radzie Miasta chciałem, by to miejsce było przyjazne dla ludzi młodych, starszych, niepełnosprawnych, żeby ludzie chcieli tu przychodzić. To się, mam nadzieję, udało - mówił na otwarciu prezydent, a oklaski zgromadzonej publiczności tylko to potwierdziły. Prezydent podziękował za udział w konsultacjach, za wiarę to, że się uda i wspólną pracę, tym samym na scenę zaprosił Anetę Nasternak, Ewę Skibę, Małgorzatę Galas - Bombę i Elżbietę Gralec. - To między innymi dzięki nim miasto się zmienia - mówił.

I stało się jak za dawnych pewnie lat, gdy Park Miejski był miejscem artystycznych doznań. Zabrzmiała muzyka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Święty Mikołaj w Kałkowie

2022-12-06

Święty Mikołaj w Kałkowie

Wszystko dzięki Fundacji Zdążyć Przed Panem Bogiem, która przez wiele tygodni mobilizowała starachowickie serducha do dzielenia się dobrem. I udało się.
Ku czci Świętej Barbary 

2022-12-05

Ku czci Świętej Barbary 

Kolejny raz miasto świętowało urodziny swojej patronki - Świętej Barbary, która od 2009 roku sprawuje  pieczę nad miastem. Starachowice od wieków szczycą się tradycjami górnictwa i hutnictwa, a przeszłość związana z kopalniami rud żelaza wciąż jest żywa w pamięci mieszkańców. 
Początki Wierzbnika

2022-12-03

Początki Wierzbnika

W najbliższy czwartek, 8 grudnia, kolejny raz na historyczne spotkanie zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna i dr. Krzysztof Gębura. 
Wytańczony sukces

2022-12-03

Wytańczony sukces "Plejady"

Zespół Tańca i Inscenizacji „Plejada” działa od lat na starachowickiej scenie tanecznej, kochany przez publiczność, doceniany przez znawców.
Byliście grzeczni?

2022-12-03

Byliście grzeczni?

Jeśli tak, to możecie czuć się zaproszeni na mikołajkowe popołudnie do Spółdzielczego Domu Kultury.
„Zaduszki artystyczne” - pamięci tych, którzy odeszli

2022-12-02

„Zaduszki artystyczne” - pamięci tych, którzy odeszli

W ostatni piątek minionego miesiąca sporo zacnych gości przewinęło się przez siedzibę starachowickiego POP przy ulicy Złotej 6.
Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

2022-12-01

Sensacyjne odkrycie w powiecie starachowickim

- Każde muzeum przeżywa wyjątkowe chwile, kiedy jego kolekcja powiększa się albo kiedy zyskuje eksponat który może prezentować na swojej wystawie. Taka sytuacja ma miejsce dzisiaj - mówił podczas czwartkowej konferencji (1 grudnia) dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
Świętokrzyski akcent na monetach

2022-11-28

Świętokrzyski akcent na monetach

W 2014 roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii „Odkryj Polskę”. Ma ona przybliżać miejsca i zdarzenia ważne dla naszego kraju. Monety emitowane w tej serii mają rozmiar standardowych monet obiegowych o nominale 5 zł.
Zaczarowany świat Ewy

2022-11-26

Zaczarowany świat Ewy

Artystyczne zacięcie miała od zawsze, dziś wykorzystuje je przenosząc na płótno swoje tęsknoty i marzenia, Jej obrazy przedstawiają pejzaże, surrealistyczne wizje, portrety kobiet, goszczą na nich gejsze. Inspiruje ją głównie Zdzisław Beksiński, a interpretację swoich prac pozostawia odbiorcy. 
Ku czci Świętej Barbary

2022-11-27

Ku czci Świętej Barbary

Przed nami coroczne uroczystości z okazji święta patronki Starachowic - Świętej Barbary.