JUŻ W KIOSKU

Muzyczna mozaika

2021-06-21 12:01:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Chciałoby się rzec, że to był weekend w zupełnie starym stylu. Były historyczne wnętrza muzeum, była cudowna kompozycja muzyki i przyrody. Od czego zaczniemy? 

fot. FB Marek Materek

Koncert muzyki chóralnej „Muzyczna mozaika”, który odbył się w piątek (18 czerwca) wprowadził słuchaczy w niezwykły nastrój. Muzyka chóralna niesie za sobą emocje, natchnienie i wiele prostego piękna, to szacunek dla słowa i ukłon w stronę słuchacza - tak właśnie było na piątkowym spotkanie miłośników muzyki. Piękno i głębia muzyki chóralnej pokazały, że asceza w muzyce to mimo wszystko ogromny ładunek ekspresji. Tego się nie słuchało, w tym się po prostu płynęło.

Koncert patronatami objęli Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek i Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki, a publiczność miała okazję usłyszeć Zespół Wokalny „Małe Portamento”, Zespół Wokalny „Portamento”, Chór Kameralny „Portamento”, Chór Żeński „Kamerton”, Chór Mieszany „Kamerton”. Aneta Foremniakowska chórom akompaniowała, a Bożena Magdalena Mrózek dyrygowała.

W sobotę, 19 czerwca,  w pięknej industrialnej scenerii Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbyło się nagranie koncertu Pectus & Włodek Pawlik. Gościnnie wystąpiła Katarzyna Dereń. Uczestnicy koncertu byli pod wielkim wrażeniem, a Ewa Ragan, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, do dziś jest pod jego wielkim wrażeniem.

Niedziela to inauguracja sezonu artystycznego w Amfiteatrze Parku Miejskiego w Starachowicach. Z koncertem „Chopin w Parku” wystąpiła trójka solistów: Ludmiła Worobec - Witek skrzypce, Artur Jaroń - fortepian i prowadzenie i Eryk Parchański - fortepian. W programie kompozycje Fryderyka Chopina w wersji na skrzypce i fortepian oraz utwory Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert otworzyli Agnieszka Lasek - Piwarska, dyrektor Parku Kultury oraz prezydent miasta Marek Materek.

- To miejsce, na które starachowiczanie czekali wiele lat. Nie byłem wyjątkowy marząc o tym, by to miejsce zyskało blask. będąc w Młodzieżowej Radzie Miasta chciałem, by to miejsce było przyjazne dla ludzi młodych, starszych, niepełnosprawnych, żeby ludzie chcieli tu przychodzić. To się, mam nadzieję, udało - mówił na otwarciu prezydent, a oklaski zgromadzonej publiczności tylko to potwierdziły. Prezydent podziękował za udział w konsultacjach, za wiarę to, że się uda i wspólną pracę, tym samym na scenę zaprosił Anetę Nasternak, Ewę Skibę, Małgorzatę Galas - Bombę i Elżbietę Gralec. - To między innymi dzięki nim miasto się zmienia - mówił.

I stało się jak za dawnych pewnie lat, gdy Park Miejski był miejscem artystycznych doznań. Zabrzmiała muzyka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.