JUŻ W KIOSKU

Modernizacja oświetlenia miejskiego. Kara dla wykonawcy to już ponad 2 miliony złotych

2022-01-07 07:36:58

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W listopadzie 2020 roku, Gmina Starachowice podpisała umowę z firmą FBerwis SA na modernizację oświetlenia ulicznego w mieście. Wartość zamówienia wyniosła ponad 6,9 miliona złotych. Zakres prac obejmował demontaż słupów stalowych oraz betonowych wraz z oprawami oraz wysięgników, a następnie montaż nowych elementów, w tym energooszczędnych lamp w technologii LED. W sumie nowe oświetlenie zyskały 262 ulice, wymieniono ponad 4 tysiące opraw. 

fot. Gazeta Starachowicka

Jednak inwestycja nie rozpoczęła się od razu, ponieważ wykonawca napotkał na utrudnienia związane z dokumentacją, którą musiał zmieniać i z kolizjami, do których dochodziło w różnych częściach miasta. 

Kiedy prace ruszyły, ma kolejnych ulicach Starachowic pojawiały się nowe słupy oraz oprawy oświetleniowe. Jednak nie wszystko szło tak, jak sobie tego życzył zleceniodawca. Zarówno do mediów, jak i magistratu zaczęły spływać skargi na niedziałające oświetlenie. Problem ten okazał się szczególnie uciążliwy, w okresie jesiennym i zimowym. Były ulice, gdzie panowały przysłowiowe "egipskie ciemności". 

W grudniu 2021r. Urząd Miejski poinformował, że zgodnie z umową zawartą z wykonawcą termin zakończenia prac przy modernizacji oświetlenia ulicznego to 26 października 2021r. Wykonawca zgłosił zakończenie prac, a czynności odbiorowe weryfikują kompletność i poprawność wykonanych prac. Ponieważ zapisy umowy jasno wskazują jako termin zakończenia prac 26 października 2021r., to od tego momentu naliczane są kary, ok. 34 000,00 zł brutto za każdy dzień zwłoki. 

Firma FBSerwis SA wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że "bezpieczeństwo mieszkańców Starachowic jest dla nich nadrzędną kwestią, dlatego w sposób ciągły realizuje prace związane z usuwaniem usterek, oczywiście w ramach dostępnych materiałów. Deklaruje jeszcze raz, iż bez zbędnej zwłoki będzie minimalizować liczbę awarii i dążyć do usprawnienia oświetlenia w każdym punkcie miasta”.

W środę (5 stycznia br.), podczas konferencji prasowej prezydent Starachowic Marek Materek w odpowiedzi na zapytanie jednej z dziennikarek poinformował, że zmienił się kierownik prac budowlanych, a we wtorek (4 stycznia br.) wieczorem pracownicy Urzędu Miejskiego kolejny raz wykonali objazd miejskich ulic celem sprawdzenia niedziałających obwodów oświetlenia, które były zgłaszane już dużo wcześniej do naprawy i nie zostały jeszcze zrobione.

- Udało się uruchomić odcinek oświetlenia przy stacji Circle K oraz fragment przy ul. Ostrowieckiej - jeden z obwodów. Natomiast tych prac, które powinny zostać wykonane, tych punktów, które przez ostatnie miesiące przez naszych pracowników były zgłaszane do wykonawcy, jest jeszcze sporo. Czekamy, aż wykonawca przyśle dodatkowe siły dla miasta, po to, żeby te prace zostały skończone. W tej chwili kary umowne naliczone wykonawcy przekraczają 2 miliony złotych i codziennie są naliczane - odpowiedział.

Padło również pytanie dotyczące granicznej daty stuprocentowego uruchomienia oświetlenia w całym mieście.

- Terminy tak naprawdę już minęły. Ja nie patrzę już na terminy, które są deklarowane, a patrzę na efekty, których jeszcze nie widzę - powiedział włodarz Starachowic. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

2022-01-21

Piotr Paweł Urbanek nowym prezesem ZEC

Decyzją Rady Nadzorczej Zakładu Energetyki Cieplnej - Komunikacja Miejska, w piątek (21 stycznia) na stanowisko prezesa Zarządu miejskiej spółki został powołany Piotr Paweł Urbanek. 
Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

2022-01-21

Utrudnienia związane z brakiem oświetlenia na osiedlu Żeromskiego

Ciemność zapanowała w środowy (19 stycznia) wieczór na osiedlu Żeromskiego. Utrudnienia mogą potrwać do poniedziałku 24 stycznia br.
Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

2022-01-20

Marek Materek jednym z najbardziej wpływowych samorządowców w internecie

Prezydent Starachowic, który od przeszło 7 lat osobiście prowadzi swój profil w mediach społecznościowych, zajął 3 miejsce w rankingu najbardziej wpływowych samorządowców w internecie w 2021 roku.    
Wega nadal poszukiwana

2022-01-19

Wega nadal poszukiwana

Wega, sunia rasy mały munsterlander, zaginęła rok temu. Jej rodzina wciąż wierzy w szczęśliwe zakończenie. 
Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

2022-01-19

Wznowienie pracy Punktu Szczepień na starachowickim SOR

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach wznowił szczepienia przeciwko Covid - 19 w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (ul. Batalionów Chłopskich 6). Rejestracji można dokonać poprzez bezpłatną infolinię, na stronie pacjent.gov.pl, wysyłając sms lub dzwoniąc do punktu szczepień. 
Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

2022-01-19

Sny o Starachowicach i Polsce prezydenta Marka Materka

Starachowiczan obserwujących profil społecznościowy prezydenta miasta Marka Materka od rana rozgrzewają jego dwa wpisy. W pierwszym opisuje swój "Sen o Starachowicach, w drugim "Sen o Polsce", w którym nawołuje do pojednania i zaprasza przedstawicieli wszystkich partii do naszego miasta. "Błagam polityków ze wszystkich opcji politycznych - siądźcie i porozumiejcie się dla dobra Polski. Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie została zwołana mimo tego, co dzieje się wokół naszego Kraju. Dlatego zapraszam do Starachowic. Udostępnię swój gabinet i pomogę w mediacjach" - czytamy.
Podziękowania dla Ewy Skiby

2022-01-19

Podziękowania dla Ewy Skiby

Prezydent Miasta Marek Materek, starostą starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz były starosta Piotr Babicki podziękowali Ewie Skibie, która po 7 latach pracy w Urzędzie Miejskim ustępuje ze stanowiska zastępcy prezydenta miasta ds. gospodarczych.
Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

2022-01-17

Ewa Skiba odwołana ze stanowiska

W poniedziałek (17 stycznia) rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Starachowicach Iwona Tamiołło poinformowała, że Prezydent Starachowic Marek Materek odwołał Ewę Skibę ze stanowiska Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Gospodarczych.
Osierocili nastoletniego syna

2022-01-17

Osierocili nastoletniego syna

Na początku stycznia informowaliśmy o dramacie, do którego doszło w jednej ze starachowickich rodzin. Mieszkaniec miasta zmarł na Covid-19, a jego żona przetransportowana ze Starachowic do Lublina walczyła o życie podłączona do aparatury ECMO. Jak poinformowała m.in. Telewizja Polsat, życia 50-latki nie udało się uratować.