JUŻ W KIOSKU

Mobilność uczniów i nauczycieli  Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 we Włoszech

2023-05-12 13:30:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach w dniach od 17 do 28 kwietnia br. odbyła staż zagraniczny, który rozpoczął realizację projektów akredytowanych (nr 2022-1-PL01-KA121- VET-000065861) w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie wzbogacali i doskonalili swe praktyczne umiejętności przy współpracy z organizacją Sistema Turismo we Włoszech, która zorganizowała staż w firmach i zakładach, zapewniała opiekę zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku uczniów.

fot. ZSZ nr 3 w Starachowicach

Uczestnikami mobilności byli uczniowie kształcący się w zawodzie fryzjer, elektryk, kierowca mechanik, a także podopieczni klasy elektromechanicznej pod patronatem firmy MAN. Młodzi adepci różnorodnych zawodów mieli okazję porównać organizację pracy, zwyczaje panujące w zakładach, różnorodne techniki, niekiedy odmienne od tych, które do tej pory poznali podczas kształcenia zawodowego w Polsce. Nowe techniki strzyżenia i farbowania, sposoby napraw aut różnych marek, montaż szaf elektrycznych to tylko niektóre z doświadczeń, których zdobyciem mogą się pochwalić uczniowie. Włoscy mentorzy chwalili sobie punktualność, zaangażowanie, chęć do nauki i pracy, a także pozytywne nastawienie swych podopiecznych z Polski.

Wśród uczestników mobilności byli także nauczyciele, którzy uczestniczyli w job shadowing we włoskiej szkole zawodowej. Nauczyciele,  uczący w  branży mechanicznej i elektrycznej  poznali założenia włoskiego systemu edukacji, metody pracy z uczniami na zajęciach z przedmiotów zawodowych, sposoby współpracy z rodzicami, które będą mogli zastosować w swojej pracy zawodowej.  

Wyjazd na mobilność nie ograniczał się jedynie do zdobywania kwalifikacji zawodowych, ale był też okazją do nauki języka obcego, poznania włoskiej kultury i historii poprzez zwiedzanie Rimini, Rawenny oraz San Marino. Miejscowość Rimini, w której uczniowie oraz nauczyciele odbywali praktyki i mieszkali, położona nad Morzem Adriatyckim, na długo pozostanie w pamięci praktykantów.

Dwutygodniowy pobyt we Włoszech przyczynił się do nabycia nowych kompetencji zawodowych, społecznych i personalnych oraz podniesienia świadomości proekologicznych wśród uczestników.

Ostatniego dnia pobytu odbyło się uroczyste spotkanie, na którym podsumowano staż uczniów, obserwację pracy nauczycieli oraz wręczono certyfikaty.

W tym czasie 25-osobową grupą młodzieży opiekowały się Panie Beata Bado, Agnieszka Nowak i Agata Żelazna – Jeśko.

/materiał nadesłany/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień dla sportu 

2023-09-17

Dzień dla sportu 

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Starachowicach wzięli udział w szkolnej imprezie pod nazwą Dzień Sportu.
Niepełnosprawni sportowcy łapali formę

2023-09-15

Niepełnosprawni sportowcy łapali formę

 W dniach 27 sierpnia – 6 września 2023 roku odbył się w Zakopanem obóz sportowy dla osób niepełnosprawnych, zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Świętokrzyskie. Klub Olimpiad Specjalnych „ARKA” ze Starachowic reprezentowało 5 zawodników ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz ze Środowiskowego Domu Samopomocy.
Szkolenie i poznawanie. Z wizytą w Bolonii

2023-06-23

Szkolenie i poznawanie. Z wizytą w Bolonii

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach to placówka, która stara się zawsze iść do przodu, wychodzi naprzeciw potrzebom czasu. Nie dziwi więc, że od roku 2023/24 w szkole utworzona zostanie  pierwsza w województwie świętokrzyskim klasa dwujęzyczna w zawodzie technik informatyk. 
 Działo się w bursie

2023-05-27

Działo się w bursie

Ekologia, historia i sport - to główne tematy spotkań, jakie odbyła młodzież ze starachowickiej bursy ze swoimi wychowawcami. 
Technicy na sto procent

2023-05-27

Technicy na sto procent

Sesja zimowa w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Starachowicach to egzaminy zawodowe. Między innymi ten w zawodzie Technika Rachunkowości. Jak poszło uczniom kształcącym się w tym kierunku?
Było rodzinnie

2023-05-20

Było rodzinnie

Przedszkole i rodzina to jedna drużyna - pod takim hasłem w Miejskim Przedszkolu n7 w Starachowicach odbył się bardzo kolorowy i bardzo wesoły Festyn Rodzinny. Ta niecodzienna impreza była świetną okazją do uczczenia obchodzonego w tym roku 15 maja Międzynarodowego Dnia Rodziny. 

2023-05-17

"Kreatywne Nutki" zapraszają na dzień otwarty

Marzy Ci się przedszkole, w którym Twoje dziecko będzie się twórczo i dwujęzycznie rozwijać? Miejsce, gdzie czas płynie kolorowo? Dwujęzyczny Żłobek i Przedszkole „Kreatywne Nutki” zaprasza w czwartek  (18 maja) na dzień otwarty dzieci w wieku 1 - 6 lat z rodzicami.
Wycieczka do Oświęcimia

2023-04-23

Wycieczka do Oświęcimia

To nie jest łatwy kierunek turystyczny - Muzeum Auschwitz-Birkenau to miejsce pamięci, tu znajdował się największy hitlerowski obóz koncentracyjny, miejsce stopniowego wyniszczania więźniów i równocześnie największy ośrodek natychmiastowej, bezpośredniej zagłady Żydów. to miejsce, w którym każdy z nas powinien być przynajmniej raz w życiu. 
Porozmawiali o dronach

2023-04-22

Porozmawiali o dronach

Za nami rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się pn. Drony - nowoczesna technologia w służbie człowieka. XVI edycja odbyła się w gościnnych wnętrzach Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. 
I miejsce w województwie świętokrzyskim w Konkursie MILION NA BANK

2023-04-15

I miejsce w województwie świętokrzyskim w Konkursie MILION NA BANK

Milion na Bank to konkurs edukacyjny, projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL którego celem jest kształtowanie postawy przedsiębiorczości wśród młodzieży, upowszechnianie wiedzy na temat rynku kapitałowego i jego produktów, zdobywanie umiejętności inwestowania oraz zarządzania finansami osobistymi.