JUŻ W KIOSKU

Mirzecki ukłon bohaterom

2022-02-04 12:34:48

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stanął w centrum Mirca w setną rocznicę odzyskania niepodległości, powstał z inicjatywy mieszkańców gminy - pomnik, jeden z najładniejszych, nie narzucający się formą, a przykuwający wzrok

Sześc paneli blachy stalowej rdzewiejącej, cokół z ciemnego granitu i słowa ważne, znamienne, wypowiedziane przez Jana Pawła II - „Wszystko, co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat – i w tym pokoleniu i w przyszłych - choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”

Na tym pomniku trzeba zatrzymać wzrok, stojąc na wprost można zobaczyć, że wycięte w panelach kontury układają się w kształt Polski, zaś daty na płytach to po prostu bolesna historia kraju. 1794 – Insurekcja Kościuszkowska, 1830 - 1831 – Powstanie Listopadowe, 1863 – 1864 – Powstanie Styczniowe, 1914 – 1918 – I Wojna Światowa, 11 listopada 1918 – Niepodległość - nie da się ukryć, że winny być znane każdemu.

Pomnik stoi na niewielkim placyku wyłożonym kostką granitową. Ozdobę stanowią nasadzenia zieleni, w postaci pasów zieleni oraz w donicach. Pomnik przykuje wzrok turysty także wieczorem, podświetlone są bowiem panele oraz fragmenty skweru - dzięki temu po zmroku napisy są doskonale widoczne.

Pomnik zdobi, wykonany z mosiądzu, orzeł.

Pomnik stoi w bliskim sąsiedztwie modrzewiowej willi. Ta została wybudowana na zlecenie rosyjskiego generała Konstantego Eggiera około 1880 roku i stoi na fundamentach wyburzonego dworu Prendowskich. Tuż obok znajduje się murowany spichlerz z pierwszej połowy XIX wieku, pamiętający czasy dawnych gospodarzy, i pozostałości starego parku dworskiego. Wciąż czuć tu klimat Powstania Styczniowego.

Józef Prendowski czynnie angażował się we wsparcie powstania, organizował pomoc dla powstańczych oddziałów i został mianowany Komisarzem Wojskowym województwa sandomierskiego. Jadwiga była kurierem Rządu Narodowego. W mirzeckim dworku spotykali się organizatorzy i przywódcy powstania m.in. gen. Marian Langiewicz, Ignacy Maciejewski, ks. K. Kotowski i inni.

Po stłumieniu powstania małżeństwo aresztowano przez władze carskie.

W okresie I wojny światowej w dworku urzędował komendant austriackich wojsk okupacyjnych. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku majątek został przejęty przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i mieścił się tu sierociniec prowadzony przez siostry zakonne a od 1950 roku przez ponad 30 lat funkcjonował w budynku Państwowy Dom Dziecka.

Obecnie to własność prywatna.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Mirzeckie pasieki na kulinarnym szlaku

2022-11-25

Mirzeckie pasieki na kulinarnym szlaku

Miody - któż ich nie lubi. Nawet ja (co jednak nie przepadam) doceniam smak miodku prosta z ula, wychodzę z założenia, że taka odrobinka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wieść niesie, że najlepsze miody są w Gminie Mirzec...
Mirzeckie obchody Święta Niepodległości

2022-11-10

Mirzeckie obchody Święta Niepodległości

11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w centrum Mirca odsłonięta zostanie rzeźba upamiętniająca postać Jadwigi Prendowskiej. Uroczystość wpisuje się w ogólnopolski program obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Mirzecka kwesta z rekordem

2022-11-08

Mirzecka kwesta z rekordem

Mieszkańcy Gminy Mirze wykazali się ogromną wrażliwością i szacunkiem do przeszłości. Podczas kwesty na starym cmentarzu w Mircu zebrano 13 074,20 zł. Zbiórkę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu.
Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek

2022-11-08

Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek

Niszczejąca szkoła w Gadce w gm. Mirzec od lat była solą w oku osób na szczeblach władzy, nadszedł jednak czas, by podejść do tematu zadaniowo. Gmina Mirzec zdobyła fundusze i w straszącej szkole otworzyć żłobek i przedszkole.
Wieczór wspomnień w osińskim Centrum Twórczości Ludowej

2022-11-08

Wieczór wspomnień w osińskim Centrum Twórczości Ludowej

Wieczór wspomnień oraz promocja książki odbyły się w niedzielny wieczór 6 listopada w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach.
Pamiętali o zasłużonych zmarłych

2022-11-05

Pamiętali o zasłużonych zmarłych

Dopóty będą żyć, dopóki będziemy o nich pamiętać - Gmina Mirzec nie zapomina o tych, którzy mieli wkład w rozwój małej ojczyzny i w przeddzień Święta Zmarłych na ich grobach pojawiły się kwiaty i znicze.
Strażacy z Tychowa z własnym sztandarem

2022-10-26

Strażacy z Tychowa z własnym sztandarem

Ochotnicza Straż Pożarna z Tychowa Starego ma za sobą 90 lat pięknej i ofiarnej służby. Z tej okazji jednostka otrzymała sztandar. 
Zmiana ruchu przy mirzeckim cmentarzu

2022-10-28

Zmiana ruchu przy mirzeckim cmentarzu

Zmieniona organizacja ruchu w rejonie cmentarza w Mircu obowiązywać będzie od 29 października do 2 listopada. Szczegóły w załączniku.  
Srebro w międzynarodowym konkursie dla uczniów z Mirca

2022-10-21

Srebro w międzynarodowym konkursie dla uczniów z Mirca

I znów będzie o filatelistach, ale nie sposób o nich nie pisać skoro wciąż zdobywają nagrody. Dziś gratulujemy im międzynarodowego sukcesu.
Złote gody w gminie Mirzec

2022-10-11

Złote gody w gminie Mirzec

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w mirzeckim Dworku Modrzewiowym. W czwartek 6października jubileusze pożycia małżeńskiego świętowały pary małżonków z długoletnim stażem.