JUŻ W KIOSKU

Mirzecki ukłon bohaterom

2022-02-04 12:34:48

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Stanął w centrum Mirca w setną rocznicę odzyskania niepodległości, powstał z inicjatywy mieszkańców gminy - pomnik, jeden z najładniejszych, nie narzucający się formą, a przykuwający wzrok

Sześc paneli blachy stalowej rdzewiejącej, cokół z ciemnego granitu i słowa ważne, znamienne, wypowiedziane przez Jana Pawła II - „Wszystko, co Polskę stanowi… To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą jej córkę od tysiąca lat – i w tym pokoleniu i w przyszłych - choćby to był człowiek bezimienny i nieznany”

Na tym pomniku trzeba zatrzymać wzrok, stojąc na wprost można zobaczyć, że wycięte w panelach kontury układają się w kształt Polski, zaś daty na płytach to po prostu bolesna historia kraju. 1794 – Insurekcja Kościuszkowska, 1830 - 1831 – Powstanie Listopadowe, 1863 – 1864 – Powstanie Styczniowe, 1914 – 1918 – I Wojna Światowa, 11 listopada 1918 – Niepodległość - nie da się ukryć, że winny być znane każdemu.

Pomnik stoi na niewielkim placyku wyłożonym kostką granitową. Ozdobę stanowią nasadzenia zieleni, w postaci pasów zieleni oraz w donicach. Pomnik przykuje wzrok turysty także wieczorem, podświetlone są bowiem panele oraz fragmenty skweru - dzięki temu po zmroku napisy są doskonale widoczne.

Pomnik zdobi, wykonany z mosiądzu, orzeł.

Pomnik stoi w bliskim sąsiedztwie modrzewiowej willi. Ta została wybudowana na zlecenie rosyjskiego generała Konstantego Eggiera około 1880 roku i stoi na fundamentach wyburzonego dworu Prendowskich. Tuż obok znajduje się murowany spichlerz z pierwszej połowy XIX wieku, pamiętający czasy dawnych gospodarzy, i pozostałości starego parku dworskiego. Wciąż czuć tu klimat Powstania Styczniowego.

Józef Prendowski czynnie angażował się we wsparcie powstania, organizował pomoc dla powstańczych oddziałów i został mianowany Komisarzem Wojskowym województwa sandomierskiego. Jadwiga była kurierem Rządu Narodowego. W mirzeckim dworku spotykali się organizatorzy i przywódcy powstania m.in. gen. Marian Langiewicz, Ignacy Maciejewski, ks. K. Kotowski i inni.

Po stłumieniu powstania małżeństwo aresztowano przez władze carskie.

W okresie I wojny światowej w dworku urzędował komendant austriackich wojsk okupacyjnych. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku majątek został przejęty przez Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu i mieścił się tu sierociniec prowadzony przez siostry zakonne a od 1950 roku przez ponad 30 lat funkcjonował w budynku Państwowy Dom Dziecka.

Obecnie to własność prywatna.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lekcje bezpieczeństwa

2023-12-05

Lekcje bezpieczeństwa

Zasady ruchu drogowego oraz podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poznali uczniowie i seniorzy z gminy Mirzec na szkoleniu zorganizowanym w Szkole Podstawowej w Tychowie Starym.
Ośrodek Zdrowia w Mircu. Dobry wynik finansowy, przybywa pacjentów

2023-11-30

Ośrodek Zdrowia w Mircu. Dobry wynik finansowy, przybywa pacjentów

Dobra sytuacja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mircu. Placówka za trzy kwartały 2023 roku wypracowała ponad 260 000 złotych zysku, a do Ośrodka Zdrowia zapisało się 443 nowych pacjentów.
Turniej siatkarski o Puchar Gór Świętokrzyskich

2023-11-29

Turniej siatkarski o Puchar Gór Świętokrzyskich

Fani piłki siatkowej mieli okazję do dużych emocji. 
Plac zabaw w Ostrożance gotowy

2023-11-24

Plac zabaw w Ostrożance gotowy

Zakończyły się prace przy budowie placu zabaw dla dzieci oraz urządzeniu siłowni zewnętrznej na gminnej działce w Ostrożance.
Nowe bezpieczne przejście

2023-11-11

Nowe bezpieczne przejście

To kolejna taka inwestycja w gminie Mirzec. Nowe przejście pomoże mieszkańcom bezpiecznie pokonać drogę wojewódzką nr 744, między dużym parkingiem a kościołem w centrum Mirca. To miejsce szczególnie często wybierane przez pieszych do przekraczania jezdni.
Ponad 15 tysięcy na zabytkowe nagrobki

2023-11-07

Ponad 15 tysięcy na zabytkowe nagrobki

Nowym rekordem zakończyła się zbiórka datków na remont cennych nagrobków zlokalizowanych na starym cmentarzu w Mircu. Osoby, które odwiedziły miejsca pamięci swoich bliskich ofiarowały kwestującym niemal 2,5 tys. zł więcej niż rok temu. 
W Mircu powstaje bezpieczne przejście dla pieszych

2023-11-01

W Mircu powstaje bezpieczne przejście dla pieszych

Rozpoczęła się budowa nowego bezpiecznego przejścia dla pieszych w Mircu w ciągu drogi wojewódzkiej 744.
Kwesta na ratowanie zabytkowych mirzeckich nagrobków 

2023-10-29

Kwesta na ratowanie zabytkowych mirzeckich nagrobków 

Podobnie jak w poprzednich latach Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu serdecznie zaprasza do udziału w kweście na odnowę zabytkowych nagrobków i krzyży na starym cmentarzu w Mircu.
Gmina Mirzec wśród liderów inwestycji

2023-10-28

Gmina Mirzec wśród liderów inwestycji

Gmina Mirzec uplasowała się na 6 miejscu w Polsce wśród gmin wiejskich w rankingu „Finansowy Sukces Kadencji 2018–2023”, przygotowywanym przez prestiżowe Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Tym samym znalazła się w gronie samorządów, które we wspomnianym okresie miały najwyższe dochody budżetowe oraz wydatki inwestycyjne w przeliczeniu na 1 mieszkańca.
Komfort dla strażaków

2023-10-26

Komfort dla strażaków

Strażacy ochotnicy z Jagodnego (gmina Mirzec) korzystają już z odnowionej i doposażonej siedziby. Modernizacja została przeprowadzona z pieniędzy samorządowych przy udziale środków zewnętrznych.