JUŻ W KIOSKU

Mirzecka kwesta z rekordem

2022-11-08 12:56:20

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Mieszkańcy Gminy Mirze wykazali się ogromną wrażliwością i szacunkiem do przeszłości. Podczas kwesty na starym cmentarzu w Mircu zebrano 13 074,20 zł. Zbiórkę zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu.

1 listopada tradycyjnie na mirzeckim cmentarzu wolontariusze zbierali datki na ratowanie zabytkowych nagrobków. Kwesta trwała przez cały dzień. W bramie wejściowej na stary cmentarz stanęli przedstawiciele władz samorządowych, wójt gminy, radni Rady Gminy w Mircu, radni Rady Powiatu Starachowickiego, sołtysi, członkowie Rad Sołeckich, przedstawiciele działających w gminie Mirzec stowarzyszeń, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, członkowie Kół Gospodyń Wiejskich, kandydaci do Młodzieżowej Rady Gminy Mirzec.

Osoby odwiedzające mirzecką nekropolię chętnie sięgały do kieszeni. Każdy, kto przekazał datek na rzecz kwesty otrzymywał pamiątkowy znaczek. W tym roku kwesta odbywała się także w niedzielę 30 października. Wszystkie datki zostaną przeznaczone na renowację kolejnych nagrobków znajdujących się na starym cmentarzu w Mircu, które ze względu na zabytkowy charakter zasługują na renowację. W tym roku, dzięki pieniądzom zebranym w 2021 roku odnowiony został nagrobek księdza Adama Ćwiklińskiego, proboszcza mirzeckiej parafii i znanego kolekcjonera zabytków.

Z pieniędzy uzyskanych podczas dotychczasowych zbiórek prowadzonych co roku przez Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu odnowiono 3 żeliwne krzyże, 1 płytę nagrobną, 5 nagrobków, figurę Chrystusa Frasobliwego.

W kweście wzięło udział 52 osób, m.in wójt Mirosław Seweryn, przewodniczący Rady Jan Zawisza, radni gminni: Sylwia Błach, Piotr Kruk, Marcin Drabik, Marcin Gwoźdź, Mirosław Niewczas, Agnieszka Idzik – Napiórkowska, Sylwester Spadło, radni powiatowi: wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Dariusz Stachowicz, Ryszard Nowak, prezes wodociągów Jerzy Miśkiewicz, dyrektor Ośrodka Zdrowia w Mircu: Anna Rokita, dyrektorzy szkół i przedszkoli, sołtysi, strażacy, prezesi stowarzyszeń, członkinie mirzeckiego KGW, wolontariusze, członkowie Młodzieżowej Rady Gminy oraz członkowie Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Zabytków Parafii św. Leonarda w Mircu: Irena Tarabasz, Anna Kawalec, Anna Piątek, Wioletta Wasil -Rusiecka,  Halina Pomorska, Dariusz Majewski, Milena Jaworska, Dorota Szot, Justyna Derlatka,

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Poradnia kardiologiczna w Mircu już niedługo

2022-12-02

Poradnia kardiologiczna w Mircu już niedługo

Poczyniono pierwsze kroki do uruchomienia w mirzeckim Ośrodku Zdrowia poradni kardiologicznej.  Do połowy grudnia do placówki ma trafić urządzenie do wykonywania badań USG.
Mirzeckie pasieki na kulinarnym szlaku

2022-11-25

Mirzeckie pasieki na kulinarnym szlaku

Miody - któż ich nie lubi. Nawet ja (co jednak nie przepadam) doceniam smak miodku prosta z ula, wychodzę z założenia, że taka odrobinka jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Wieść niesie, że najlepsze miody są w Gminie Mirzec...
Mirzeckie obchody Święta Niepodległości

2022-11-10

Mirzeckie obchody Święta Niepodległości

11 listopada w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości w centrum Mirca odsłonięta zostanie rzeźba upamiętniająca postać Jadwigi Prendowskiej. Uroczystość wpisuje się w ogólnopolski program obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek

2022-11-08

Rozbudowa oraz przebudowa budynku byłej szkoły w Gadce na przedszkole i żłobek

Niszczejąca szkoła w Gadce w gm. Mirzec od lat była solą w oku osób na szczeblach władzy, nadszedł jednak czas, by podejść do tematu zadaniowo. Gmina Mirzec zdobyła fundusze i w straszącej szkole otworzyć żłobek i przedszkole.
Wieczór wspomnień w osińskim Centrum Twórczości Ludowej

2022-11-08

Wieczór wspomnień w osińskim Centrum Twórczości Ludowej

Wieczór wspomnień oraz promocja książki odbyły się w niedzielny wieczór 6 listopada w Centrum Twórczości Ludowej w Osinach.
Pamiętali o zasłużonych zmarłych

2022-11-05

Pamiętali o zasłużonych zmarłych

Dopóty będą żyć, dopóki będziemy o nich pamiętać - Gmina Mirzec nie zapomina o tych, którzy mieli wkład w rozwój małej ojczyzny i w przeddzień Święta Zmarłych na ich grobach pojawiły się kwiaty i znicze.
Strażacy z Tychowa z własnym sztandarem

2022-10-26

Strażacy z Tychowa z własnym sztandarem

Ochotnicza Straż Pożarna z Tychowa Starego ma za sobą 90 lat pięknej i ofiarnej służby. Z tej okazji jednostka otrzymała sztandar. 
Zmiana ruchu przy mirzeckim cmentarzu

2022-10-28

Zmiana ruchu przy mirzeckim cmentarzu

Zmieniona organizacja ruchu w rejonie cmentarza w Mircu obowiązywać będzie od 29 października do 2 listopada. Szczegóły w załączniku.  
Srebro w międzynarodowym konkursie dla uczniów z Mirca

2022-10-21

Srebro w międzynarodowym konkursie dla uczniów z Mirca

I znów będzie o filatelistach, ale nie sposób o nich nie pisać skoro wciąż zdobywają nagrody. Dziś gratulujemy im międzynarodowego sukcesu.
Złote gody w gminie Mirzec

2022-10-11

Złote gody w gminie Mirzec

Wyjątkowa uroczystość odbyła się w mirzeckim Dworku Modrzewiowym. W czwartek 6października jubileusze pożycia małżeńskiego świętowały pary małżonków z długoletnim stażem.