JUŻ W KIOSKU

Mieszkańcy Wspólnoty przy ulicy Sienkiewicza potrzebują windy

2022-10-24 11:15:26

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Sienkiewicza od czterech lat bezskutecznie starają się o zamontowanie windy osobowej. O interwencję poprosili radną Rady Powiatu Agnieszkę Kuś i lokalną działaczkę Małgorzatę Derlecką, które w środowe (19 października br.) popołudnie zorganizowały spotkanie z dziennikarzami lokalnych mediów.

Zwracając uwagę na fakt, że gmina Starachowice dostaje nagrody za prowadzoną w mieście politykę senioralną, że powstają kluby seniora, Małgorzata Derlecka zaapelowała, by zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda życie ludzi starszych, schorowanych, potrzebujących pomocy, choć w mieście do takiej pomocy są powołane odpowiednie instytucje.

- W bloku przy ul. Sienkiewicza 2, jednoklatkowym bloku, który w dużej mierze zamieszkiwany jest przez osoby starsze schorowane, są osoby, które nie chodzą lub mają problemy z poruszaniem. Chodzi o to, by wspólnota zamontowała im windę, ale też, żeby ktoś im w tym pomógł - poinformowała M. Derlecka.

O tym, na jakie trudności napotykają w tych staraniach o instalację windy, opowiedział mieszkaniec bloku, pan Ryszard.

- W 2017 roku premier Morawiecki udostępnił program dostępność plus, w myśl którego jeśli w budynku są cztery piętra, to jest możliwość zainstalowania windy. Napisałem w tej sprawie do zarządcy, do tej pory za sprawa bez efektu. Odpowiedź na te pisma brzmi "nie" - mówił. - W bloku są mieszkańcy po 80. roku życia. Ja mam pierwszą grupę inwalidzką na oczy, dźwigać mogę 3-4 kg. Winda ułatwiłaby życie. Moja mama, która nie żyje, 12 lat nie wychodziła z 4 piętra na dwór. Są też osoby, które nie przyszły na to spotkanie, bo nie wejdą tych parę schodów.

Jak dodał, jeśli w budynku są nawet dwie osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, to jest zalecane, by taka winda powstała, a tego typu inwestycje dofinansowuje PFRON, a Bank Gospodarstwa Krajowego daje preferencyjne kredyty na to.

- Mamy listę z 2018 roku z podpisami mieszkańców, którzy wyrażają na to zgodę. Są też pisma z poparciem wielu osób. Byłem w tej sprawie w MOPS, PCPR, u prezydenta Materka, który popiera program dostępność plus, ale mówi, że to sprawa wspólnoty. Winda już była nawet w planie finansowym na 2019 rok, ale do tej pory nie ma - powiedział pan Ryszard.

Według wiedzy osób biorących udział w konferencji koszt takiej windy to wydatek rzędu 100-200 tys. zł z montażem.

- Ta winda daje tym ludziom możliwości funkcjonowania. Ludzi takich w mieście jest mnóstwo, w każdym bloku są renciści i emeryci. Ci ludzie nie upomną się o swoje, bo nie są w stanie wyjść z czterech ścian - podkreśliła Małgorzata Derlecka. - Ktoś powie, że to sprawa wspólnota, ale nie do końca. Od tego są radni i instytucje, by takim ludziom pomóc, nie poprzez swój podpis, ale konkretne działanie. To nie są inwestycje dla konkretnych ludzi, tylko dla pokoleń, bo jesteśmy starzejącym i społeczeństwem. Bo ludzie siedzą w domu i umierają.

Radna powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do prezydenta o zainteresowanie się sytuacją nie tylko tych seniorów, którzy są sprawni i aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach, ale również tych, które są zamknięci w domach.

***

Zwróciliśmy się do Zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej Sienkiewicza 2 w Starachowicach z prośbą o komentarz do sprawy. Publikujemy odpowiedź Zarządcy, pani Kazimiery Saramak.

- W odpowiedzi na pytania zadane drogą e-mail w dniu 20.10.2022 r. informuję, że instalacja windy osobowej w budynku przy ul. Sienkiewicza 2 w Starachowicach jest technicznie możliwa. Potwierdziła ten fakt przedstawicielka firmy Schindler, którą zaprosiłam do Starachowic w tej sprawie w 2018 r. Wówczas firma Schindler dokonała wstępnej oceny kosztów budowy szybu windowego, montażu windy i wykonania robót budowlanych towarzyszących na poziomie ponad 260 tys. zł. Trudno obecnie oszacować te koszty ze względu na upływ czasu i dynamiczną zmianę cen. Podstawowym warunkiem rozpoczęcia przygotowań do przedmiotowej inwestycji jest podjęcie przez Wspólnotę Mieszkaniową stosownej uchwały. Podjęcie uchwały uruchomi dalszą procedurę i określi sposób finansowania inwestycji. Podpisy osób zebranych przez kogokolwiek są niewystarczające, bo nie są to podpisy pod uchwałą, a jedynie stanowią poparcie dla pewnego pomysłu. Na w/w liście poparcia widnieją nie tylko podpisy właścicieli lokali, ale również najemców, których głos jest nieistotny przy podejmowaniu uchwał - czytamy. - Sposób podejmowania uchwał we wspólnotach mieszkaniowych określa ustawa o własności lokali. Poparcie pomysłu montażu windy przez przedstawicieli instytucji czy związków nie jest deklaracją finansową, a finanse są największym problemem realizacji przedsięwzięcia.

Ani Zarząd Wspólnoty, ani administrator nie neguje prawa osób niepełnosprawnych do uczestniczenia w życiu społecznym. Jednakże obowiązkiem Zarządu jest dbałość przede wszystkim o stan finansowy Wspólnoty. Osobiście jestem za budową wind i udzielaniu pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym. W tym konkretnym przypadku Wspólnota nie mogła liczyć na dofinansowanie ze środków PFRON ze względu na brak zamieszkujących w budynku osób z orzeczoną niepełnosprawnością narządu ruchu w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Wspólnota mogłaby liczyć jedynie na kredyt z BGK w ramach projektu Dostępność plus. Byłby to drugi kredyt do spłaty przez Wspólnotę, co zapewne wiązałoby się ze znacznym podwyższeniem zaliczki na remonty. Biorąc pod uwagę całokształt sprawy, Zarząd Wspólnoty odłożył w czasie wstawienie do propozycji planu remontów montażu windy. W budynku, oddanym do użytku w 1961 r. jest wiele innych potrzeb remontowych - informuje pani Kazimiera Saramak.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.