JUŻ W KIOSKU

Mieszkańcy Wspólnoty przy ulicy Sienkiewicza potrzebują windy

2022-10-24 11:15:26

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Sienkiewicza od czterech lat bezskutecznie starają się o zamontowanie windy osobowej. O interwencję poprosili radną Rady Powiatu Agnieszkę Kuś i lokalną działaczkę Małgorzatę Derlecką, które w środowe (19 października br.) popołudnie zorganizowały spotkanie z dziennikarzami lokalnych mediów.

Zwracając uwagę na fakt, że gmina Starachowice dostaje nagrody za prowadzoną w mieście politykę senioralną, że powstają kluby seniora, Małgorzata Derlecka zaapelowała, by zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda życie ludzi starszych, schorowanych, potrzebujących pomocy, choć w mieście do takiej pomocy są powołane odpowiednie instytucje.

- W bloku przy ul. Sienkiewicza 2, jednoklatkowym bloku, który w dużej mierze zamieszkiwany jest przez osoby starsze schorowane, są osoby, które nie chodzą lub mają problemy z poruszaniem. Chodzi o to, by wspólnota zamontowała im windę, ale też, żeby ktoś im w tym pomógł - poinformowała M. Derlecka.

O tym, na jakie trudności napotykają w tych staraniach o instalację windy, opowiedział mieszkaniec bloku, pan Ryszard.

- W 2017 roku premier Morawiecki udostępnił program dostępność plus, w myśl którego jeśli w budynku są cztery piętra, to jest możliwość zainstalowania windy. Napisałem w tej sprawie do zarządcy, do tej pory za sprawa bez efektu. Odpowiedź na te pisma brzmi "nie" - mówił. - W bloku są mieszkańcy po 80. roku życia. Ja mam pierwszą grupę inwalidzką na oczy, dźwigać mogę 3-4 kg. Winda ułatwiłaby życie. Moja mama, która nie żyje, 12 lat nie wychodziła z 4 piętra na dwór. Są też osoby, które nie przyszły na to spotkanie, bo nie wejdą tych parę schodów.

Jak dodał, jeśli w budynku są nawet dwie osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, to jest zalecane, by taka winda powstała, a tego typu inwestycje dofinansowuje PFRON, a Bank Gospodarstwa Krajowego daje preferencyjne kredyty na to.

- Mamy listę z 2018 roku z podpisami mieszkańców, którzy wyrażają na to zgodę. Są też pisma z poparciem wielu osób. Byłem w tej sprawie w MOPS, PCPR, u prezydenta Materka, który popiera program dostępność plus, ale mówi, że to sprawa wspólnoty. Winda już była nawet w planie finansowym na 2019 rok, ale do tej pory nie ma - powiedział pan Ryszard.

Według wiedzy osób biorących udział w konferencji koszt takiej windy to wydatek rzędu 100-200 tys. zł z montażem.

- Ta winda daje tym ludziom możliwości funkcjonowania. Ludzi takich w mieście jest mnóstwo, w każdym bloku są renciści i emeryci. Ci ludzie nie upomną się o swoje, bo nie są w stanie wyjść z czterech ścian - podkreśliła Małgorzata Derlecka. - Ktoś powie, że to sprawa wspólnota, ale nie do końca. Od tego są radni i instytucje, by takim ludziom pomóc, nie poprzez swój podpis, ale konkretne działanie. To nie są inwestycje dla konkretnych ludzi, tylko dla pokoleń, bo jesteśmy starzejącym i społeczeństwem. Bo ludzie siedzą w domu i umierają.

Radna powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do prezydenta o zainteresowanie się sytuacją nie tylko tych seniorów, którzy są sprawni i aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach, ale również tych, które są zamknięci w domach.

***

Zwróciliśmy się do Zarządcy Wspólnoty Mieszkaniowej Sienkiewicza 2 w Starachowicach z prośbą o komentarz do sprawy. Publikujemy odpowiedź Zarządcy, pani Kazimiery Saramak.

- W odpowiedzi na pytania zadane drogą e-mail w dniu 20.10.2022 r. informuję, że instalacja windy osobowej w budynku przy ul. Sienkiewicza 2 w Starachowicach jest technicznie możliwa. Potwierdziła ten fakt przedstawicielka firmy Schindler, którą zaprosiłam do Starachowic w tej sprawie w 2018 r. Wówczas firma Schindler dokonała wstępnej oceny kosztów budowy szybu windowego, montażu windy i wykonania robót budowlanych towarzyszących na poziomie ponad 260 tys. zł. Trudno obecnie oszacować te koszty ze względu na upływ czasu i dynamiczną zmianę cen. Podstawowym warunkiem rozpoczęcia przygotowań do przedmiotowej inwestycji jest podjęcie przez Wspólnotę Mieszkaniową stosownej uchwały. Podjęcie uchwały uruchomi dalszą procedurę i określi sposób finansowania inwestycji. Podpisy osób zebranych przez kogokolwiek są niewystarczające, bo nie są to podpisy pod uchwałą, a jedynie stanowią poparcie dla pewnego pomysłu. Na w/w liście poparcia widnieją nie tylko podpisy właścicieli lokali, ale również najemców, których głos jest nieistotny przy podejmowaniu uchwał - czytamy. - Sposób podejmowania uchwał we wspólnotach mieszkaniowych określa ustawa o własności lokali. Poparcie pomysłu montażu windy przez przedstawicieli instytucji czy związków nie jest deklaracją finansową, a finanse są największym problemem realizacji przedsięwzięcia.

Ani Zarząd Wspólnoty, ani administrator nie neguje prawa osób niepełnosprawnych do uczestniczenia w życiu społecznym. Jednakże obowiązkiem Zarządu jest dbałość przede wszystkim o stan finansowy Wspólnoty. Osobiście jestem za budową wind i udzielaniu pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym. W tym konkretnym przypadku Wspólnota nie mogła liczyć na dofinansowanie ze środków PFRON ze względu na brak zamieszkujących w budynku osób z orzeczoną niepełnosprawnością narządu ruchu w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Wspólnota mogłaby liczyć jedynie na kredyt z BGK w ramach projektu Dostępność plus. Byłby to drugi kredyt do spłaty przez Wspólnotę, co zapewne wiązałoby się ze znacznym podwyższeniem zaliczki na remonty. Biorąc pod uwagę całokształt sprawy, Zarząd Wspólnoty odłożył w czasie wstawienie do propozycji planu remontów montażu windy. W budynku, oddanym do użytku w 1961 r. jest wiele innych potrzeb remontowych - informuje pani Kazimiera Saramak.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

2024-04-25

Wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

24 kwietnia 2024 ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy.
Znawcy naszego miasta

2024-04-25

Znawcy naszego miasta

Towarzystwo Przyjaciół Starachowic po raz 38. nagrodziło najlepszych młodych znawców naszego miasta.    
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..