JUŻ W KIOSKU

Międzynarodowe spotkania młodzieżowe w Starachowicach

2021-07-28 09:33:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W Starachowicach trwa wizyta zagranicznych delegatów, goście z Grecji, Hiszpanii, Litwy i Portugalii odwiedzili nasze miasto w ramach projektu „Cities for YOUth - Miasta dla młodzieży”. Przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych z Europy dyskutują na temat polityki młodzieżowej w swoich regionach.

fot. UM Starachowice

Spotkanie, które odbyło się 26 lipca br., na sali Olimpia Urzędu Miejskiego rozpoczął prezydent miasta Marek Materek:

- Bardzo serdecznie witam Państwa w Starachowicach, cieszę się, że dotarliście. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, będziemy rozmawiać o polityce młodzieżowej. Do tej dyskusji dajemy najlepszych specjalistów, moja zastępczyni do spraw społecznych Aneta Nasternak, Kamil Stanos, Młodzieżowa Rada Miasta z różnych stron wita Was w Starachowicach – tymi słowami Prezydent Miasta przywitał przybyłych gości.

Następnie przedstawiciele każdego kraju zaprezentowali działania jakie podejmują na rzecz młodych mieszkańców w swoich krajach. Młodzież ze Starachowic przedstawiła własne doświadczenia oraz politykę młodzieżową w Starachowicach.

- My w Starachowicach szukamy pomysłów nie tylko w Polsce ale w Hiszpanii, Portugali, na Litwie i w Grecji, po tym jak pojedziecie zwiedzać Starachowice ja pójdę do mojego gabinetu z kilkoma pomysłami, które zaczerpnięte zostały z Waszych prezentacji. O tym czy Starachowice są miastem dla młodzieży, świadczy chociażby to, że mieszkańcy naszego miasta, zdecydowali się powierzyć zarządzanie kilkutysięcznym miastem osobie która ma 25 lat. Obojętnie której dziedziny miasta byśmy nie dotknęli, staramy się wsłuchiwać w głos młodych ludzi, dlatego że to Oni w przyszłości mają tworzyć miasto. Odwiedzicie Park Miejski odwiedzicie różne miejsca, zanim rozpoczynaliśmy proces zmiany tej przestrzeni, rozmawialiśmy m.in. z młodymi ludźmi o tym jak ta przestrzeń ma wyglądać i funkcjonować. W tym roku uruchamiamy klasę dwujęzyczną po to aby młodzież lepiej mówiła po angielsku. Dodatkowo staramy się pisać dużo projektów z programu Erasmus+, tak żeby wymieniać się doświadczeniami z maksymalnie dużą ilością organizacji pozarządowych i samorządów na terenie całej Europy – dodał Marek Materek.

Młodzi mieszkańcy naszego miasta oraz osoby dorosłe pracujące z młodzieżą mają okazję do wymiany dobrych praktyk w zakresie kreowania i wdrażania polityki młodzieżowej zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Dyskusje w grupach i spotkanie z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, to tylko niektóre z wydarzeń w jakich uczestniczą nasi zagraniczni delegaci.

Wydarzenia są możliwe dzięki realizacji przez gminę Starachowice partnerskiego projektu "Cities for YOUth - Miasta dla młodzieży", dofinansowanego ze środków programu Erasmus+.

/Informator Miejski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Porządek obrad

2022-09-29

Sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Porządek obrad

W piątek (30 września) o godzinie 9.00 w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego odbędzie się sesja starachowickiej Rady Miejskiej. Obrady, można oglądać online, pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
Badanie zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu

2022-09-26

Badanie zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu

Gmina Starachowice serdecznie zaprasza do aktywnego udziału w badaniu zdolności adaptacyjnej do zmian klimatu społeczności lokalnej Starachowic.
Młodzi rozmawiają o patriotyzmie

2022-09-25

Młodzi rozmawiają o patriotyzmie

Na zaproszenie Młodzieżowej Rady Miasta do Starachowic zawitała młodzież z kilku krajów Europy. Byli przedstawiciele Grecji, Macedonii Północnej, Włoch, Portugalii, Czech oraz Łotwy. Młodzi ludzie przyjechali, aby porozmawiać oraz wymienić się poglądami na temat kondycji patriotyzmu na Starym Kontynencie i zagrożeniach płynących z nacjonalizmu. Wydarzenie odbyło się w gościnnych murach Muzeum Przyrody i Techniki.
Nowe łazienki dla przedszkolaków z

2022-09-25

Nowe łazienki dla przedszkolaków z "czternastki"

Skrzaty i Biedronki z Przedszkola Miejskiego nr 14 doczekały się remontu łazienek w swoim ukochanym przedszkolu. Gmina Starachowice wyremontowała dwie łazienki w placówce. To kolejna inwestycja gminna służąca poprawie warunków w starachowickich przedszkolach.
Konsultacje dotyczące rozwoju mieszkalnictwa

2022-09-20

Konsultacje dotyczące rozwoju mieszkalnictwa

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zachęca do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących opracowania strategii gospodarowania i rozwoju mieszkalnictwa w Starachowicach, prowadzonych przez Politechnikę Warszawską w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.
Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

2022-09-18

Starachowice liderem zrównoważonej mobilności

Już po raz piąty miasto Starachowice włącza się w organizację Europejskiego Tygodnia Mobilności. Jest to inicjatywa zapoczątkowana przez Komisję Europejską promująca zrównoważony transport. W tym roku działania edukacyjne i profilaktyczne będą skierowane przede wszystkim do dzieci z lokalnych przedszkoli.
W Starachowicach o szlaku turystyki postindustrialnej „Żelazne doliny”

2022-09-17

W Starachowicach o szlaku turystyki postindustrialnej „Żelazne doliny”

W siedzibie Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbyły się kolejne warsztaty diagnostyczne będące częścią przygotowań do opracowania „Planu działań Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele miast i gmin – członków MOF-u oraz doradcy Związku Miast Polskich.
Za zmarłych zesłańców polskich „na nieludzkiej ziemi”. Obchody Dnia Sybiraka

2022-09-17

Za zmarłych zesłańców polskich „na nieludzkiej ziemi”. Obchody Dnia Sybiraka

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, Związek Sybiraków Koło w Starachowicach, społeczność Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. Jana Piwnika Ponurego w Starachowicach Park Kultury zapraszają na obchody Dnia Sybiraka i 83 rocznicy napaści ZSRR na Polskę.
Starachowickie dobre praktyki

2022-09-16

Starachowickie dobre praktyki

Starachowickie Centrum Usług Społecznych jest w wielu miejscach w kraju, stawiane jako przykład dobrych praktyk w kwestii polityki społecznej. W celu wymiany doświadczeń i poznania szczegółów funkcjonowania Centrum do naszego miasta zawitała delegacja z gminy Skawina.
Nagrody dla starachowickich uczniów

2022-09-15

Nagrody dla starachowickich uczniów

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek przyznał nagrody finansowe dla uczniów starachowickich szkół podstawowych za wysokie wyniki w nauce. Finansowe wsparcie otrzymała czwórka uczniów.