JUŻ W KIOSKU

Międzynarodowe spotkania młodzieżowe w Starachowicach

2021-07-28 09:33:30

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W Starachowicach trwa wizyta zagranicznych delegatów, goście z Grecji, Hiszpanii, Litwy i Portugalii odwiedzili nasze miasto w ramach projektu „Cities for YOUth - Miasta dla młodzieży”. Przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych z Europy dyskutują na temat polityki młodzieżowej w swoich regionach.

fot. UM Starachowice

Spotkanie, które odbyło się 26 lipca br., na sali Olimpia Urzędu Miejskiego rozpoczął prezydent miasta Marek Materek:

- Bardzo serdecznie witam Państwa w Starachowicach, cieszę się, że dotarliście. Będziemy wymieniać się doświadczeniami, będziemy rozmawiać o polityce młodzieżowej. Do tej dyskusji dajemy najlepszych specjalistów, moja zastępczyni do spraw społecznych Aneta Nasternak, Kamil Stanos, Młodzieżowa Rada Miasta z różnych stron wita Was w Starachowicach – tymi słowami Prezydent Miasta przywitał przybyłych gości.

Następnie przedstawiciele każdego kraju zaprezentowali działania jakie podejmują na rzecz młodych mieszkańców w swoich krajach. Młodzież ze Starachowic przedstawiła własne doświadczenia oraz politykę młodzieżową w Starachowicach.

- My w Starachowicach szukamy pomysłów nie tylko w Polsce ale w Hiszpanii, Portugali, na Litwie i w Grecji, po tym jak pojedziecie zwiedzać Starachowice ja pójdę do mojego gabinetu z kilkoma pomysłami, które zaczerpnięte zostały z Waszych prezentacji. O tym czy Starachowice są miastem dla młodzieży, świadczy chociażby to, że mieszkańcy naszego miasta, zdecydowali się powierzyć zarządzanie kilkutysięcznym miastem osobie która ma 25 lat. Obojętnie której dziedziny miasta byśmy nie dotknęli, staramy się wsłuchiwać w głos młodych ludzi, dlatego że to Oni w przyszłości mają tworzyć miasto. Odwiedzicie Park Miejski odwiedzicie różne miejsca, zanim rozpoczynaliśmy proces zmiany tej przestrzeni, rozmawialiśmy m.in. z młodymi ludźmi o tym jak ta przestrzeń ma wyglądać i funkcjonować. W tym roku uruchamiamy klasę dwujęzyczną po to aby młodzież lepiej mówiła po angielsku. Dodatkowo staramy się pisać dużo projektów z programu Erasmus+, tak żeby wymieniać się doświadczeniami z maksymalnie dużą ilością organizacji pozarządowych i samorządów na terenie całej Europy – dodał Marek Materek.

Młodzi mieszkańcy naszego miasta oraz osoby dorosłe pracujące z młodzieżą mają okazję do wymiany dobrych praktyk w zakresie kreowania i wdrażania polityki młodzieżowej zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Dyskusje w grupach i spotkanie z Młodzieżowym Sejmikiem Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, to tylko niektóre z wydarzeń w jakich uczestniczą nasi zagraniczni delegaci.

Wydarzenia są możliwe dzięki realizacji przez gminę Starachowice partnerskiego projektu "Cities for YOUth - Miasta dla młodzieży", dofinansowanego ze środków programu Erasmus+.

/Informator Miejski/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.
Harmonogram spotkań

2023-05-08

Harmonogram spotkań

Rozpoczął się kolejny miesiąc bezpłatnych konsultacji dla mieszkańców realizowanych w ramach projektu „Kierunek Przyszłość: Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Do 30 maja w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Widok każdy może skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz doradcy finansowego, zawodowego i rodzinnego.

2023-05-05

"Sukces Roku" dla Starachowic

Za nami kolejna edycja ogólnopolskiej gali „Osobowości i Sukcesy Rok 2023”. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody dla wybitnych osób świata biznesu, sportu, nauki, kultury i mediów, a także samorządów. Statuetki „Sukces Roku” trafiły również do Starachowic. W gronie wyróżnionych znalazło się miejsce dla Miasta Starachowice oraz Restauracji „Atrium” mieszczącej się w Hotelu Senator.