JUŻ W KIOSKU

Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

2022-11-24 09:01:58

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podczas środowej (23 listopada br.) konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w starachowickiej fabryce MAN Bus. 

Marzena Okła-Drewnowicz / fot. Gazeta Starachowicka

- (...) Tak jak dla wszystkich, tak i dla jest to bardzo zła informacja. Myślałam, że tutaj na miejscu będziemy mieli i przedstawicieli rządu i parlamentarzystów tzw. Zjednoczonej Prawicy z jakąś interwencją. Tak, żeby rozmawiać, pomóc. Może zaproponować jakieś działania osłonowe. Wystąpiłam z interwencją poselską do premiera rządu Mateusza Morawieckiego z pytaniem, czy rząd podjął jakieś działania (...).  Reakcja tego rządu powinna mieć miejsce już dawno - mówiła posłanka Platformy Obywatelskiej. -  Rozumiem, że jest to firma, że są związki zawodowe, ale rząd jest po to, żeby wspierać mieszkańców.  

Prezentujemy treść pisma do premiera rządu RP:

- Północna część regionu świętokrzyskiego od lat zmaga się z wysokim poziomem bezrobocia. Każde miejsce pracy ma na tym terenie ogromne znaczenie. Jednym z większych pracodawców zatrudniających osoby ze Starachowic oraz ościennych powiatów jest MAN Truck and Bus oddział w Starachowicach. Przedsiębiorstwo zajmuje się sprzedażą autobusów niskopodłogowych.

Zarząd firmy przekazał informację o planowanym zwolnieniu 860 z około 3500 pracowników. Przedstawiciele przedsiębiorstwa jako powód restrukturyzacji podali trudną sytuację gospodarczą oraz wzrost kosztów materiałów i energii, w związku z czym „w perspektywie krótko i średnioterminowej nie można spodziewać się znaczącej poprawy sytuacji rynkowej i sprzedażowej, a tym samym rozwoju działalności autobusowej”. Z opublikowanego przez firmę oświadczenia wynika, że sprzedać spadła z około 7400 pojazdów w 2019 roku do około 4600 w 2021, a w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku sprzedano około 2800 autobusów. Zarząd zakłada zmniejszenie liczby produkowanych autobusów z 12 do 8 dziennie, przez co planowana jest likwidacja 860 miejsc pracy w Starachowicach. Niesie to ze sobą widmo wzrostu poziomu bezrobocia w północnej części województwa świętokrzyskiego oraz utratę często jedynego źródła dochodu dla wielu rodzin. 

W związku z powyższym proszę Pana Premiera o odpowiedź, czy Rząd podjął działania mające na celu wsparcie Firmy MAN Truck and Bus w Starachowicach oraz zapobieżenie bądź zmniejszenie skali zapowiadanych zwolnień pracowników. Jeśli tak, jakie to były działania i jakie są och efekty? Jeśli nie, czy Rząd zaproponuje firmie pomoc, która poprawiłaby jej sytuację gospodarczą oraz pozwoliła utrzymać miejsca pracy? - czytamy.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

2022-12-01

MAN prowadzi rozmowy z Grupą PKC na temat ofert pracy dla pracowników 

Kierownictwo MAN Truck & Bus oraz producent wiązek kablowych PKC skonsultowali oferty zatrudnienia w Starachowicach. Celem jest zaoferowanie pracownikom MAN dotkniętym planowaną restrukturyzacją, do 500 nowo utworzonych miejsc pracy w zakładzie PKC w Starachowicach - informuje firma w komunikacie prasowym. PKC obecnie produkuje wiązki kablowe dla MAN Truck & Bus w swoim zakładzie produkcyjnym w pobliżu polskiej fabryki autobusów MAN.
Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

2022-12-01

Mniej iluminacji świątecznych i bez miejskiego Sylwestra

Starachowice przyzwyczaiły mieszkańców i odwiedzających ich w okresie świątecznym gości do bożonarodzeniowych akcentów. Podobnie, jak w roku ubiegłym odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy, a dzieci odwiedzi Mikołaj. Niestety, ze względu na rosnące ceny prądu, miasto nie będzie oświetlone tak, jak w poprzednich latach. Kolejny raz nie odbędzie się również "Sylwester pod Gwiazdami".
E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

2022-12-01

E-usługi w starachowickich placówkach oświatowych

Realizacja projektu e-usług wchodzi w decydującą fazę. To projekt, który ma ułatwić życie mieszkańców korzystających z procedur urzędowych. Dzięki niemu gmina Starachowice wprowadza również zmiany w starachowickich placówkach oświatowych.

2022-11-30

"Czyny, a nie słowa". Działacze z całego kraju na spotkaniu Ruchu Marka Materka

We wtorek (29 listopada br.) w Starachowicach odbyło się otwarte spotkanie Ruchu Marka Materka. Podczas wydarzenia wybrano Zarząd, przedstawiono liderów Ruchu w poszczególnych powiatach i gminach. W obecności zgromadzonych osób prezydent Starachowic w imieniu swojego środowiska politycznego zadeklarował „gotowość do wzięcia odpowiedzialności za Polskę".
Pierwsza

2022-11-30

Pierwsza "Giełda staroci i różności" za nami

Pierwsza odsłona "Giełdy staroci i różności" za nami. W sobotni (26 listopada br.) poranek, mimo niesprzyjającej aury, wystawcy pojawili się na parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice", a wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego miasta.
Dla pieszych i dla rowerzystów

2022-11-30

Dla pieszych i dla rowerzystów

Na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Partyzantów w Starachowicach powstaje ciąg pieszo – rowerowy. Planowany koszt inwestycji to blisko 780 tys. zł. Zadanie zostało dofinansowane w ramach programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Mikołaj w trasie po Starachowicach

2022-11-30

Mikołaj w trasie po Starachowicach

Już 6 grudnia, kolejny raz Mikołaj odwiedzi nasze miasto. Z racji tego, że w Starachowicach bardzo mu się podoba, postanowił, że zostanie aż do 11 grudnia i tym samym odwiedzi również Jarmark Bożonarodzeniowy.
Zimowa atrakcja Starachowic

2022-11-29

Zimowa atrakcja Starachowic

Na placu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Szkolnej trwają ostatnie przygotowania lodowiska, które dla miłośników jazdy na łyżwach zostanie otwarte już 2 grudnia. Na miejscu będzie możliwość wypożyczenia sprzętu, stanie food truck z gorącymi napojami, a wiata grillowa posłuży za ogrzewaną poczekalnię.
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.