JUŻ W KIOSKU

Marsz świętokrzyskich terytorialsów

2022-10-30 15:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Żołnierze 103 batalionu lekkiej piechoty z Ostrowca Św. uczestniczyli w niedzielę 23 października w marszu kwartalnym. Trasa liczyła prawie 20 km i prowadziła śladami partyzantów Armii Krajowej Gór Świętokrzyskich.

Niedzielny poranek 23 października rozpoczął marsz kwartalny żołnierzy 103 batalionu lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. Terytorialsi po wcześniejszym pobraniu broni (karabinek MSBS Grot) zgromadzili się w miejscowości Czajęcice. Stąd o godzinie 8.30 ponad siedemdziesięciu Terytorialsów wyruszyło w około 20 km marsz. Trasa wiodła przez Garbacz i Mominę gdzie miejscowi strażacy z OSP ugościli żołnierzy gorącą herbatą. Następnie pomaszerowali do Janowic by na chwilę zatrzymać się przy domu w którym urodził się Jan Piwnik ps. „Ponury” legendarny dowódca. Dalej szlak zawiódł żołnierzy do Nagorzyc, gdzie na miejscowym cmentarzu Terytorialsi zapalili znicz na grobie kpt. Stanisława Mariańskiego ps. „Pałac”. Tam również spotkali się z Damianem Żabickim który przybliżył historię zgrupowań partyzanckich oraz Senatorem RP Jarosławem Rusieckim, który w dalszą drogę ruszył z żołnierzami.

Żołnierze od „Ponurego”, jak i sam „Ponury”, byli stąd, podobnie jak wielu żołnierzy 103 batalionu lekkiej piechoty. Tu historia się spotyka ze współczesnością, która dzieje się ku bezpieczeństwu Polski  – podkreślił Senator RP Jarosław Rusiecki

Marszruta poprowadziła do Góry Witosławskiej u której podnóża w miejscowej kaplicy mundurowi uczestniczyli w mszy. Dalej przechodząc Ścieżki Jeleniowskie dotarli do „mety”, gdzie przy ognisku żołnierze mogli zregenerować siły.

Marsz kwartalny jest elementem wyszkolenia, który poprzez podniesienie sprawności fizycznej pozwala poznać swoją małą ojczyznę - SRO. Żołnierze uczą się współdziałania ale również mają możliwość poznać miejscową historię. Terytorialsi swoją obecnością w stałym rejonie odpowiedzialności podkreślają nierozerwalną integralność z lokalnym społeczeństwem. Podczas przemarszu mieszkańcy wychodzili przed swoje domy i z uśmiechem witali maszerujących żołnierzy.

Oprócz rozwijania kondycji psychofizycznej to jest też element nawiązania do żołnierzy, którzy w czasie wojny tutaj prowadzili swoją działalności, bronili, walczyli o wolność na tych terenach. Jest to niezwykła możliwość poznania odrobiny historii i próba w nikłym stopniu dorównania im - podkreśla ppłk Grzegorz STĘPLEWSKI dowódca 102 blp

Terytorialność jest wpisana w nazwę naszej formacji, oznacza ona dla nas gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności” Terytorialność ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z których się wywodzimy, które znamy „jak własną kieszeń”.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Miłość niejedno ma imię

2024-02-22

Miłość niejedno ma imię

Lirycznie i satyrycznie. Wierszem i piosenką. Seniorzy ze Starachowic na rożne sposoby przekazywali tę prawdę, że "Wszystko, czego potrzebujesz to miłość".  
Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

2024-02-20

Recytatorski turniej dla młodzieży i dorosłych

Park Kultury w Starachowicach zaprasza na eliminacje rejonowe do 69 .Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.
Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

2024-02-16

Gdzie Polska przetrwała na Litwie?

Ślady polskości na Litwie, w czasie ubiegłorocznego pobytu w tym kraju, odkrywali Justyna i Daniel Kasperkiewiczowie, podróżnicze małżeństwo związane z Międzyszkolnym Oddziałem PTTK w Starachowicach. Najwięcej znaleźli ich w miejscowości Soleczniki i w okolicach, gdzie bez problemu porozumiewali się po polsku z mieszkańcami z dumą podkreślającymi swoje związki z naszym krajem. O małej Polsce na Litwie opowiadali w czasie piątkowego (16 luty br.) spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach.  
Młodzież lubi szachy

2024-02-16

Młodzież lubi szachy

Ta gra o wielowiekowym rodowodzie zdobywa coraz większe uznanie wśród współczesnego młodego pokolenia. I dobrze, bo kształtujące umysł rozrywki w gronie podobnych pasjonatów, to o wiele pożyteczniejsze zajęcie niż bierne przeglądanie treści w internecie. Katolicki Klub Szachowy Gambit w Starachowicach nie narzeka na brak uczestników organizowanych przez siebie turniejów. Ostatnia taka impreza odbyła się 12 lutego br.         
Feryjny koncert w Parku Kultury

2024-02-14

Feryjny koncert w Parku Kultury

Park Kultury w Starachoicach serdecznie zaprasza na "Zimowy koncert" - koncert piosenek w wykonaniu uczestników zajęć feryjnych "Solo i w zespole z Mrózkami".
W cieple sztuki

2024-02-11

W cieple sztuki

W tym ognisku ogrzewają się młode talenty plastyczne naszego miasta i powiatu. Tu nabierają biegłości w malarstwie, grafice, czy rzeźbie, a potem doskonalą go na prestiżowych uczelniach i zostają twórcami z powołania. Dzieje się tak już od 35 lat. Państwowe Ognisko Plastyczne w Starachowicach świętowało to wydarzenie w miniony piątek 9 lutego br.         
Zaproszenie na ferie

2024-02-01

Zaproszenie na ferie

Zimowa przerwa od nauki szkolnej potrwa od 12 do 25 lutego br. Działające w Starachowicach placówki  kulturalno - sportowe już mają przygotowaną ofertę dla dzieci i młodzieży na spędzenie wolnego czasu. Szczegóły nasi Czytelnicy znajdą nie tylko w artykule, ale też na stronie internetowej "Gazety Starachowickiej" i naszym profilu na FB.           
Góry, niedźwiedzie i ona

2024-01-31

Góry, niedźwiedzie i ona

Starachowiczanie mieli okazję posłuchać fascynującej opowieści o pokonaniu na piechotę i w samotności ponad 2 tysięcy 300 km przez góry Karpaty. Dokonała tego Ewa Chwałko, podróżniczka pochodząca z Dolnego Śląska. To pierwszy taki wyczyn w Polsce i drugi na świecie w wykonaniu kobiety. Amatorka ekstremalnych wyzwań na spotkaniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach barwnie opowiadała o niemal 3 miesięcznej wędrówce w warunkach surowego wysokogórskiego klimatu. O zmaganiach z wiatrem, zimnem i brakiem wody, noclegach w zrujnowanych chatach zawalonych śniegiem i o zagrażających życiu spotkaniach z niedźwiedziami. Ale też o zachwycającym pięknie przyrody, które wynagradzało wysiłek przeprawy przez karpackie szczyty
Taniec porwał starachowickich seniorów

2024-01-30

Taniec porwał starachowickich seniorów

140 seniorów z organizacji działających na rzecz osób starszych w naszym mieście bawiło się na potańcówce w stylu lat 70-tych w sali Olimpia Urzędu Miejskiego w Starachowicach. Na imprezie pojawił się także prezydent Marek Materek. 
Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

2024-01-25

Powstańcy styczniowi w naszej pamięci

Od wybuchu powstania styczniowego przeciwko rosyjskiemu zaborcy mija w tym roku już 161 lat. Mimo tak dużej perspektywy czasowej pamięć o tamtym wydarzeniu trwa za sprawą zaangażowanych historycznie środowisk. Dzięki temu w powiecie starachowickim powstańcza rocznica była świętowana z rozmachem: przez kilka dni, w kilku miejscach oraz z udziałem władz i instytucji państwowych.