JUŻ W KIOSKU

Marcin Pocheć, Jarosław Warszawa i Robert Sowula zrezygnowali ze stanowisk

2021-10-11 17:49:51

Ocena:

4.5/5 | 2 głosów

W poniedziałkowe (11 października) popołudnie, prezydent Starachowic Marek Materek na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikował wpis dotyczący funkcjnowania samorządu starachowickiego i transparnetności na stanowiskach urzędowych. Za słowami poszły czyny. Jak nieoficjalnie dowiedziała się Gazeta Starachowicka, prezydent przeprowadził rozmowy dyscyplinujące z kilkoma współpracownikami, którzy nadużyli jego zaufania. Na skutek tych rozmów, z funkcji zrezygnowali m.in. prezes ZEC-Komunikacja Miejska Marcin Pocheć, prezes Starachowiczanki Jarosław Warszawa i nieetatowy członek Zarządu Powiatu Robert Sowula, który radnym Rady Powiatu został z ramienia KWW Marka Materka.

Prezentujemy treść wpisu Marka Materka (pisownia oryginalna):

"Często piszę informując Was o kolejnych sukcesach miasta, inwestycjach, projektach i nagrodach. Na zdjęciach są uśmiechy, radość i duma, że mogę dla Was pracować. Jednak dzisiejszy post będzie inny niż wszystkie. Piszę go smutny i rozczarowany, ale uznałem, że muszę pochylić głowę i przyznać się przed Wami do błędów. Zostając w 2014 roku, dzięki Waszemu zaufaniu, prezydentem Starachowic zapowiadałem walkę z nepotyzmem. Od początku swojej kadencji bardzo starannie dobierałem moich współpracowników. Chciałem, aby dla naszego miasta pracowali najlepsi specjaliści, którzy jednocześnie mają wysokie morale i poczucie misji.

Kiedy w urzędzie brakowało nam rąk do pracy to jedyne pytanie, które zadawałem komisjom konkursowym wybierającym nowych pracowników było czy wygrała najbardziej kompetentna osoba. Patrząc na załogę pracującą w urzędzie, na zaangażowanie i efekty pracy wiem, że pracuję z najlepszymi. Konkursy często organizowaliśmy także wtedy, gdy nie wymagały tego przepisy prawa, właśnie po to, by szukać i wybierać najlepszych ludzi do pracy. Dzięki temu codziennie, razem z moim zespołem, z ogromnym zaangażowaniem pracujemy, by nasze Starachowice rozwijały się jak najlepiej.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że pomimo rekordowej w mieście ilości zadań i inwestycji, oraz rekordowych dofinansowaniach ze środków unijnych i krajowych, dzięki rozsądnej polityce kadrowej ilość pracowników urzędu miejskiego od początku mojej kadencji znacząco spadła. Podobnie zredukowana została Ilość etatów w administracji i obsłudze w jednostkach podległych miastu i miejskich spółkach. Dzięki temu możemy zapewniać środki finansowe na kolejne ważne dla mieszkańców Starachowic inwestycje i zadania.

Zależało mi i zależy nadal, aby koszty funkcjonowania samorządu, były jak najniższe. Myślę, że Państwo także to zauważyliście i między innymi dlatego w 2018 roku ponownie powierzyliście mi zadanie kierowania pracami lokalnego samorządu a mój komitet wyborczy wygrał również wybory do Rady Powiatu Starachowickiego. Chciałem, aby dokładnie takie same zasady jak w mieście obowiązywały w powiecie i wszystkich jednostkach podległych. Liczyłem na ograniczenie kosztów funkcjonowania powiatu i jednostek podległych, by wygenerować środki na tak oczekiwane przez mieszkańców inwestycje - drogi w gminach ościennych czy wiadukt w Starachowicach Dolnych.

Tymczasem w ostatni piątek dowiedziałem się, że w jednej z jednostek podległych Starostwu Powiatowemu moje zasady są łamane. Z moich analiz i informacji wynika, że wzrosła ilość osób zatrudnionych w administracji a pracownicy mają wątpliwości co do przygotowania merytorycznego niektórych nowo zatrudnianych osób. Jest to całkowitym zaprzeczeniem polityki, którą prowadziłem.

Mimo, że powiat jest samorządem nadrzędnym dla miasta i całkowicie niezależnym czuje się politycznie odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie. Będę podejmował zdecydowane i stanowcze kroki wobec osób, które złamały zasady. Nie ma i nie będzie mojej zgody na wykorzystywanie swojej pozycji zawodowej do załatwiania swoich prywatnych spraw. Nie ma mojej zgody na degradowanie kompetentnych pracowników na niższe stanowiska, by Ich miejsce mogli zajmować nowi ludzie. Nie ma także mojej zgody na zatrudnianie dodatkowych pracowników tam, gdzie nie ma potrzeby ich zatrudniania.

Dwa lata temu jeden z moich najbliższych współpracowników tracąc stanowisko w związku z wykrytymi przeze mnie nieprawidłowościami zażądał, żebym podał się do dymisji, ponieważ nagrał mnie 257 razy. Niektórzy prosili, żebym się z nim „dogadał”, ponieważ może narobić problemów. Powiedziałem wtedy, że może mieć takich nagrań nawet 500, a ja nadal będę spał spokojnie, ponieważ nigdy nie zrobiłem niczego czego miałbym się wstydzić, żałować i za to odpowiadać. Dlatego wszystkie ruchy, które wykonałem i wykonam w kolejnych tygodniach oraz miesiącach niech będą kolejną nauczką, dla tych, którzy w sposób niewłaściwy sprawują powierzone im funkcję. Nie ma równych i równiejszych.

Jednocześnie po raz kolejny przyjrzę się wszystkim jednostkom i spółkom, oraz przypomnę wszystkim osobom odpowiedzialnym za ich funkcjonowanie by prowadziły transparentne nabory także na stanowiska, gdzie prawo nie wymaga ich organizowania.

Wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób zostali skrzywdzeni błędnymi decyzjami personalnymi moimi bądź moich współpracowników bardzo przepraszam i proszę o wybaczenie. Wszędzie, gdzie to możliwe postaram się to naprawić" - czytamy.

Jak dowiedziała się Gazeta, prezydent Marek Materek jest nastawiony na współpracę z wymienionymi osobami na innych stanowiskach, ale rezygnacje z nadanych funkcji zostaną przez niego przyjęte.

 

KOMENTARZE
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2021-10-19

"Szpital dla Starachowiczan" - w czwartek protest mieszkańców

Decyzja wojewody świętokrzyskiego o ponownym przekształceniu Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w szpital jednoimienny - dedykowany wyłącznie chorym na koronawirusa, spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców. W czwartek (21 października) odbędzie się protest „Szpital dla Starachowiczan”. 
Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

2021-10-19

Przebudowa placu dworcowego w Starachowicach Zachodnia. Wpłynęły oferty przetargowe

Miasto Starachowice ogłosiło przetarg na przebudowę placu dworcowego wraz z budową parkingu dwupoziomowego w Starachowicach Dolnych. Gmina zamierzała przeznaczyć na inwestycję 8.674.845,70 zł brutto. Zainteresowane postępowaniem firmy, mogły składać oferty do 30 września br. W minionym tygodniu, w Biuletynie Informacji Publicznej, zamieszczono informację z ich otwarcia.
Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

2021-10-18

Od 1 listopada starachowicki szpital znów będzie jednoimienny

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, od 1 listopada br., ponownie zostanie przekształcony w placówkę jednoimienną dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Jak poinformował na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, od dziś (poniedziałek, 18 października), lecznica w Starachowicach wstrzymuje przyjmowanie pacjentów z innymi, niż COVID-19 schorzeniami.

2021-10-17

"Elena... rozmowa niedokończona" - już we wtorek w Gazecie

Spośród wszystkich miast Polski wybrała Starachowice. Tu postanowiła poszukać stabilizacji i się udało. Jej dobre życie przerwał dramat, który rozegrał się w październikowy (11 października) poniedziałek. Życia Eleny nie udało się uratować, a wywiad, który zaczęłyśmy pozostanie niedokończony...
Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

2021-10-15

Od listopada nowe numery rachunków bankowych Gminy Starachowice

Urząd Miejski w Starachowicach informuje, że od 1 listopada 2021 roku, bankiem prowadzącym obsługę budżetu Miasta Starachowice będzie SANTANDER BANK POLSKA S.A. z siedzibą w Warszawie przy al. Jana Pawła II 17. Oznacza to zmianę numerów kont bankowych, na które wnosimy lokalne opłaty, jak np.: podatki od nieruchomości czy opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Forum Współpracy  w starachowickim technikum

2021-10-15

Forum Współpracy w starachowickim technikum

W środę, 29 września 2021 r., w Technikum nr 2 im. E. Kwiatkowskiego i w ZSZ nr 2 w Starachowicach odbyło się spotkanie przedstawicieli starachowickich przedsiębiorstw z uczniami w ramach tzw. Forum Współpracy. Konferencja zawodowa została zorganizowana przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Starachowice S.A., w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

2021-10-14

Oddział Pediatryczny starachowickiego szpitala tylko dla dzieci chorych na Covid

Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego, Oddział Pediatryczny Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach w całości dedykowany jest dzieciom z podejrzeniem lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 
Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

2021-10-14

Grupa CERRAD z pomocą dla małych pacjentów 

Ruszył kolejny projekt Grupy Cerrad, w ramach wewnętrznego programu grantowego wspierającego inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności -  "Pomagajmy razem". Tym razem, starachowickie przedsiębiorstwo zaangażowało się w akcję prowadzoną przez kieleckie Stowarzyszenie "Skrzydlaci Dzieciom" pod nazwą „Wzmacniamy Odporność z miodów i owoców”. 
Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

2021-10-13

Nie roszady, a kosmetyczne zmiany

Tak wygląda sytuacja po poniedziałkowym wpisie prezydenta, w którym odniósł się do nadużycia zaufania przez prezesów ZEC i "Starachowiczanki" - Marcina Pochecia i Jarosława Warszawę i nieetatowego członka zarządu Rady Powiatu Roberta Sowulę.