JUŻ W KIOSKU

Marcin Bondarowicz laureatem nagrody European Newspaper Award

2023-01-13 09:35:49

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Marcin Bondarowicz przyzwyczaił nas do swoich sukcesów, ale i tak każdy kolejny cieszy tak, jakby był pierwszym. Tym razem Marcinowi gratulujemy nagrody, którą zdobył w prestiżowym konkursie European Newspaper Award 2022.

materiał nadesłany

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 138 gazet z 22 krajów. Wydawcy walczyli o tytuł najlepiej zaprojektowanej gazety regionalnej, ogólnokrajowej i tygodnika oraz o nagrody tematyczne w 25 kategoriach. Na konkurs wpłynęło ponad 4 tysiące zgłoszeń, w tym ponad 313 w kategoriach online.

W tym najważniejszym branżowym konkursie na najlepiej zaprojektowane gazety okładka zilustrowana przez Marcina Bondarowicza zdobyła to zaszczytne wyróżnienie.

„Armia złodziei – dlaczego wojska rosyjskie są tak zdeterminowane” to tytuł okładki Gazety Wyborczej (z 7 maja 2022) z ilustracją autorstwa Marcina Bondarowicza zapowiadający serie tekstów na ten temat. Okładka znalazła się wśród 12 innych wyróżnień dla Gazety Wyborczej w 24. European Newspaper Award.

- Nagroda European Newspaper Award za jedynkę mojego autorstwa to jedno z największych wyróżnień w moim dorobku artystycznym. To najważniejszy i najbardziej ceniony tego typu konkurs branżowy w Europie. Konkurencja poszczególnych gazet i magazynów z całej Europy była imponująca duża. Tym bardziej cieszy fakt iż moje ilustracje są tak mocno dostrzegane na rysunku gazet w Polsce i na świecie. To wielkie wyróżnienie dla mnie i Gazety Wyborczej. To motywuje do dalszej ambitnej pracy – powiedział autor nagrodzonej pracy Marcin Bondarowicz. Choć moje ilustracje publikowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą, niekiedy w skrajnie odmiennych światopoglądowo pismach, to zawsze na pierwszym miejscu figuruje „głos w sprawie”. Tak też traktuje moją twórczość. Uważam, że obrazy powinny bronić się same. Ich przeznaczenie określa życie. To dla mnie kwestia poboczna czy trafią na ścianę czy też będą towarzyszyć tekstom publikowanym w prasie. Tak naprawdę najważniejsze by nawiązać kontakt z odbiorcą, by wywołać emocje a co za tym idzie poruszyć sumienia” – dodał Bondarowicz.

To kolejny sukces naszego artysty. Marcin jest laureatem kilkuset nagród oraz wyróżnień w krajowych oraz międzynarodowych konkursach na rysunek satyryczny oraz prasowy. W ubiegłym roku artysta otrzymał nagrodę główną Award of Excellence na X Międzynarodowym Salonie Rysunku Prasowego i Sztuk Wizualnych w Timisoarze (Rumunia). Nominacje i nagrodę zdobył rysunek pierwotnie publikowany na łamach tygodnika POLITYKA. Jest laureatem Nagrody Specjalnej w III Ogólnopolski konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2021. W kolejnej edycji tego konkursu: IV Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa (Olsztyn) 2022 zdobył nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jest również laureatem “Nagrody za doskonałość” w międzynarodowym konkursie na rysunek prasowy organizowany w kanadzie - 22nd World Press Freedom International Editorial Cartoon Competition/Canada (2022).

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.