JUŻ W KIOSKU

Magistrat odpowiada na interpelację w sprawie ogródków przy Pasterniku

2022-09-18 09:00:13

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W mijającym tygodniu informowaliśmy, że radny Rady Miejskiej w Starachowicach Włodzimierz Orkisz, skierował do prezydenta miasta interpelację dotyczącą otoczenia zbiornika Pasternik, a dokładnie terenu położonego wzdłuż drogi krajowej, między jezdnią a lustrem wody zalewu. W jego opinii "lustro wody zalewu powinno być odsłonięte od drogi nr 42 z widokiem na miasto, ponieważ zalew po czyszczeniu będzie swoistym Morskim Okiem Starachowic" [więcej: https://bit.ly/3xy2R9V].

fot. Gazeta Starachowicka

- (...) Bardzo proszę Pana Prezydenta na zwrócenie uwagi na ten aspekt. Proponuję pozbyć się z wizerunku miasta tej zbędnej zabudowy - napisał w piśmie radny.

Po publikacji artykułu, w komentarzach na profilu Gazety Starachowickiej w mediach społecznościowych, większość Czytelników negatywnie oceniła pomysł radnego Orkisza. 

- Architekturą wątpliwej urody to będzie ten wielki parking po drugiej stronie.

- To jak się ma do "Morskiego Oka" to betonowe coś po drugiej stronie?

- (...) ludzie mają odskocznię od betonozy i oddech na działce, co to za pomysły odebrać mieszkańcom kawałek radości życia.

Odpowiedzi na interpelację radnego Włodzimierza Orkisza udzieliła zastępca prezydenta Starachowic ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. Zamieszczono ją w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.

- W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie otoczenia zalewu Pastemik od strony ul. Kieleckiej informuję, że z przestrzennego, wizerunkowego i estetycznego punktu widzenia interpelacja jest jak najbardziej słuszna.

Na całym odcinku ul. Kieleckiej od strony zalewu jest kilkadziesiąt działek, które stanowią własność Gminy Starachowice. Część nieruchomości zagospodarowana jest rodzinnymi ogródkami działkowymi "Wójtówka" wchodzącymi w skład Ogródków Działkowych "Star". Wymienione ogrody znajdują się na nieruchomościach oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice numerem działek 1288 o powierzchni 0,4709 ha oraz 1299 o powierzchni 3,2812 ha.

Polski Związek Działkowców Okręg Świętokrzyski wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania ww. terenu, które wynika z ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ogrodach działkowych. Obecnie trwa proces regulacji nabycia prawa użytkowania nieruchomości.

Jednakże w związku z powyższym oraz planowanym przebiegiem drogi krajowej nr 42 przez Starachowice w obecnym śladzie lub w formie obwodnicy, nie można podjąć wiążących decyzji co do terenu wzdłuż południowego brzegu zbiornika - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

2023-02-06

500 plus. Można składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy

Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków w ramach programu Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.
Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

2023-02-06

Rewaloryzacja umów inwestycyjnych. Wykonawca bloku przy ulicy Kościelnej chce ponad 2 mln złotych dopłaty

W związku ze zmianą przepisów prawnych, gminy w umowach z wykonawcami inwestycji, będą musiały zamieszczać punkt o możliwości rewaloryzacji umownego wynagrodzenia.
Na walkę z rakiem

2023-02-04

Na walkę z rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Każdego roku diagnozę choroby nowotworowej słyszy ok. 3,5 mln osób na świecie. Powiat starachowicki nie jest niestety chlubnym wyjątkiem. Na szczęście w PZOZ w Starachowicach działa zarówno poradnia, jak i oddział onkologiczny dzienny, z których korzysta rocznie już ponad 4 tys. pacjentów.
Wraca temat pomnika

2023-02-05

Wraca temat pomnika

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego od lat dzieli mieszkańców Starachowic. Dla jednych symbol radzieckiej dominacji, dla innych to tylko kamień i nic konkretnego. Co jakiś czas temat jego usunięcia wraca. Tym razem wniosek wysunął radny miejski Dariusz Nowak. 
Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

2023-02-03

Drugie miejsce prezydenta Marka Materka

Prezydent Starachowic zajął drugie miejsce w rankingu popularności polskich samorządowców w mediach społecznościowych przygotowanym przez Portal Samorządowy. Liderem jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

2023-02-03

Biała sobota w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Już jutro bezpłatna mammografia, cytologia i niskodawkowa tomografia komputerowa płuc w ramach programów profilaktyki onkologicznej oraz konsultacje dietetyczne i poradnictwo antytytoniowe dla długoletnich palaczy tytoniu.  
Orkiestra znów zagrała

2023-02-03

Orkiestra znów zagrała

Starachowice co roku włączają się do wspólnego grania. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy otwiera serca i portfele, a radość z pomagania cieszy przez następny rok.
Radna Agnieszka Kuś złożyła skargę na prezydenta Starachowic. Sprawa dotyczy zniesławienia

2023-02-01

Radna Agnieszka Kuś złożyła skargę na prezydenta Starachowic. Sprawa dotyczy zniesławienia

Radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś złożyła skargę o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, tj. pomówienia, na prezydenta miasta Marka Materka. Chodzi o wypowiedź włodarza miasta po zeszłotygodniowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej dotyczącej dotacji na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla 8 osób cierpiących m.in. na chorobę Alzheimera przy ul. Żeromskiego w Starachowicach.
Ścieżka rowerowa w Rynku. Jest, czy jej nie ma?

2023-02-01

Ścieżka rowerowa w Rynku. Jest, czy jej nie ma?

Takie pytanie zadał jeden z naszych Czytelników. Choć znaki oznaczające trakt dla rowerów już jakiś czas temu zostały zdemontowane, to wzdłuż chodnika nadal zauważymy rowerowe tabliczki, a na nich zaparkowane samochody.  
Pomoc dla Jacka z Lubieni. Pomóżmy odbudować dom

2023-02-01

Pomoc dla Jacka z Lubieni. Pomóżmy odbudować dom

Wtorek (24 stycznia) okazał się tragiczny dla mieszkańców Lubieni.  Z powodu zwarcia instalacji elektrycznej wybuchł pożar, wyniku którego spłonął drewniany dom. Mieszkańcom udało się uciec, ale stracili cały dobytek.