JUŻ W KIOSKU

Magistrat odpowiada na interpelację w sprawie ogródków przy Pasterniku

2022-09-18 09:00:13

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W mijającym tygodniu informowaliśmy, że radny Rady Miejskiej w Starachowicach Włodzimierz Orkisz, skierował do prezydenta miasta interpelację dotyczącą otoczenia zbiornika Pasternik, a dokładnie terenu położonego wzdłuż drogi krajowej, między jezdnią a lustrem wody zalewu. W jego opinii "lustro wody zalewu powinno być odsłonięte od drogi nr 42 z widokiem na miasto, ponieważ zalew po czyszczeniu będzie swoistym Morskim Okiem Starachowic" [więcej: https://bit.ly/3xy2R9V].

fot. Gazeta Starachowicka

- (...) Bardzo proszę Pana Prezydenta na zwrócenie uwagi na ten aspekt. Proponuję pozbyć się z wizerunku miasta tej zbędnej zabudowy - napisał w piśmie radny.

Po publikacji artykułu, w komentarzach na profilu Gazety Starachowickiej w mediach społecznościowych, większość Czytelników negatywnie oceniła pomysł radnego Orkisza. 

- Architekturą wątpliwej urody to będzie ten wielki parking po drugiej stronie.

- To jak się ma do "Morskiego Oka" to betonowe coś po drugiej stronie?

- (...) ludzie mają odskocznię od betonozy i oddech na działce, co to za pomysły odebrać mieszkańcom kawałek radości życia.

Odpowiedzi na interpelację radnego Włodzimierza Orkisza udzieliła zastępca prezydenta Starachowic ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec. Zamieszczono ją w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego.

- W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie otoczenia zalewu Pastemik od strony ul. Kieleckiej informuję, że z przestrzennego, wizerunkowego i estetycznego punktu widzenia interpelacja jest jak najbardziej słuszna.

Na całym odcinku ul. Kieleckiej od strony zalewu jest kilkadziesiąt działek, które stanowią własność Gminy Starachowice. Część nieruchomości zagospodarowana jest rodzinnymi ogródkami działkowymi "Wójtówka" wchodzącymi w skład Ogródków Działkowych "Star". Wymienione ogrody znajdują się na nieruchomościach oznaczonych w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice numerem działek 1288 o powierzchni 0,4709 ha oraz 1299 o powierzchni 3,2812 ha.

Polski Związek Działkowców Okręg Świętokrzyski wystąpił z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o stwierdzenie nabycia prawa użytkowania ww. terenu, które wynika z ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ogrodach działkowych. Obecnie trwa proces regulacji nabycia prawa użytkowania nieruchomości.

Jednakże w związku z powyższym oraz planowanym przebiegiem drogi krajowej nr 42 przez Starachowice w obecnym śladzie lub w formie obwodnicy, nie można podjąć wiążących decyzji co do terenu wzdłuż południowego brzegu zbiornika - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

2022-10-04

Dodatek węglowy. Kiedy pierwsi wnioskodawcy otrzymają pieniądze?

Radni podczas piątkowej (30 września br.) sesji Rady Miejskiej podjęli stosowną uchwałę w sprawie wypłaty dodatku węglowego. Przyjęcie uchwały pozwala Centrum Usług Społecznych rozpocząć wypłatę pieniędzy. Na konto Gminy Starachowice wpłynęło 5,2 miliona złotych.
Na wypadek zagrożenia

2022-10-04

Na wypadek zagrożenia

O dystrybucji jodku potasu w regionie świętokrzyskim mówiono podczas konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Koniusza. Gościem spotkania była dr n. med. Agnieszka Walczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie endokrynologii.
Fundacja

2022-10-03

Fundacja "Rodzić po ludzku" czeka na #GłosMatek

W poniedziałek, 3 października, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła kampanię #GłosMatek. Wydarzenie ma nagłośnić inicjatywę społeczną i zachęcić kobiety do wypełniania ankiet pod tą samą nazwą. To dzięki głosom kobiet powstaje jedyny w Polsce ranking, który obejmuje wszystkie szpitale i oddziały  położnicze w Polsce.
Leśna droga w remoncie

2022-10-03

Leśna droga w remoncie

Droga prowadzająca od strony łącznika przy Batalionów Chłopskich w Starachowicach w głąb lasu przechodzi remont. Zapytaliśmy w Nadleśnictwie, co to za inwestycja. 
Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

2022-10-03

Modernizacja ulicy Kopalnianej potrwa dłużej

Do końca września 2022 r. miały zakończyć się prace remontowe ulicy Kopalnianej w Starachowicach. Tymczasem wykonawca wystąpił do Gminy Starachowice o przedłużenie terminu realizacji zadania. 
Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

2022-10-01

Rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

Symulator dachowania, symulator zderzeń, pomoc przedmedyczna – pokaz i instruktaż, alkogogle, narkogogle, konkursy, prelekcje profilaktyczno – edukacyjne. W piątek (30 września br.)  przy Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach odbyła się impreza plenerowa pod hasłem „Jedno życie masz, więc zapnij pas”.
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

2022-09-30

Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych

Jak dbać o zdrowie własne i najbliższych oraz co należy zrobić, aby zapobiec chorobom zakaźnym? Między innymi na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie podczas „Tygodnia profilaktyki chorób zakaźnych”. Akcja miała miejsce w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach.
W remontowej kolejce

2022-09-30

W remontowej kolejce

Rozpoczęły się modernizacje kolejnych ulic w Starachowicach. Jednak są takie drogi, gdzie mieszkańcy wciąż czekają i za pośrednictwem, m.in. naszej redakcji dopytują, na jakim etapie jest sprawa remontów zamieszkiwanych przez nich ulic.
Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

2022-09-29

Spór zbiorowy w PKC, w MAN Bus akcja protestacyjna

Podwyżek płac - tego żądają związki zawodowe w dwóch starachowickich firmach produkcyjnych. Rozmowy z pracodawcami w MAN Bus i PCK Group prowadzi NSZZ „Solidarność”. 
Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

2022-09-29

Przebudowa drogi w Mircu Poddąbrowa

Mieszkańcy w Mircu Poddąbrowie zyskali kolejną część drogi - remont bowiem dobiegł końca i w środę, 28 września, podczas konferencji przekazano ją do użytku.