JUŻ W KIOSKU

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21 09:12:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 

fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Przetarg wygrała Firma Usługowo-Budowlana „KDBUD” Krzysztof Dychała z Rakowa i za blisko 3,2 miliona złotych wykona remont ulicy Szydłowskiego biegnącej od ulicy Myśliwskiej w las. W części będzie to droga leśna udostępniona do ruchu publicznego. Samochodem dojedziemy terenami leśnymi (około 800 metrów) do parkingu i punktu turystycznego „Lubianka” zlokalizowanego w pobliżu jazu wodnego. Tam będzie parking na blisko 30 samochodów, wiata typu „grzybek”, miejsce na ognisko z ławami, zestaw: stół plus ławy, kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Za parkingiem będzie już znak informujący o drodze leśnej i zakazie dalszej jazdy samochodem. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył rowerów oraz osób ze stosownymi uprawnieniami i oczywiście ruchu pieszego. Nawierzchnia drogowa będzie wykonana z betonu asfaltowego. Powstanie także połączenie od ulicy Szydłowskiego do harcówki i dalej kolejne przez las do mostku, który został zbudowany przez gminę nad Lubianką od zachodniej strony, czyli ulicy Strugowej. 

O kontynuację prac nad Lubianką pytał w sierpniu radny Rady Miejskiej Jarosław Nowak.

- Proszę o kontynuację działań zmierzających do uzyskania zgody Lasów Państwowych na realizację brakującego fragmentu ścieżki rowerowej wokół zalewu Lubianka. Obserwuję z satysfakcją, jak ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Starachowic i nie tylko cieszy się zrewitalizowany obiekt zalewu Lubianka. Osoby aktywnie spędzające czas (spacerowicze, biegacze, rowerzyści) zamierzający okrążyć zalew, zmuszone są pokonać odcinek przebiegający przez teren należący do Lasów Państwowych, który - szczególnie dla spacerujących z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystów - stanowi problem. Proszę o informację o stanie bieżącym działań, oraz zakładanych perspektywach sfinalizowania omawianego łącznika – napisał radny w piśmie do prezydenta miasta Marka Materka. 

Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec. 

- W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 16 sierpnia 2023 r. w sprawie realizacji brakującego fragmentu ścieżki rowerowej i pieszej wokół zalewu Lubianka informuję, że Gmina aktywnie uczestniczy w rozmowach z Lasami Państwowymi w tej sprawie od 2020 r. Z uzyskanych informacji, Nadleśnictwo Skarżysko na podstawie wykonanej dokumentacji projektowej ogłosiło postępowanie przetargowe na wykonanie inwestycji pn. „Rozbudowa dróg leśnych o nr inw. 709/220 i 710/220 stanowiące odcinek drogi nr 5/2 w/g DSD w km 0+000 do 1+740 z pominięciem obiektu mostowego w Leśnictwie Wanacja wraz z małą architekturą" z terminem wykonania do 3 miesięcy od daty podpisania umowy – czytamy w odpowiedzi wiceprezydent Gralec.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.