JUŻ W KIOSKU

Leśna droga nad Lubianką zostanie wyremontowana

2023-09-21 09:12:45

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nadleśnictwo Skarżysko wybrało firmę, która wykona remont ulicy Szydłowskiego w Starachowicach biegnącej po leśnych terenach południowej strony Lubianki. Po tym jak miasto zainwestowało w teren rekreacyjny ponad 30 milionów złotych, teraz swój wkład w rozwój tego obszaru dokładają leśnicy. 

fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Przetarg wygrała Firma Usługowo-Budowlana „KDBUD” Krzysztof Dychała z Rakowa i za blisko 3,2 miliona złotych wykona remont ulicy Szydłowskiego biegnącej od ulicy Myśliwskiej w las. W części będzie to droga leśna udostępniona do ruchu publicznego. Samochodem dojedziemy terenami leśnymi (około 800 metrów) do parkingu i punktu turystycznego „Lubianka” zlokalizowanego w pobliżu jazu wodnego. Tam będzie parking na blisko 30 samochodów, wiata typu „grzybek”, miejsce na ognisko z ławami, zestaw: stół plus ławy, kosze na śmieci, stojaki rowerowe. Za parkingiem będzie już znak informujący o drodze leśnej i zakazie dalszej jazdy samochodem. Zakaz wjazdu nie będzie dotyczył rowerów oraz osób ze stosownymi uprawnieniami i oczywiście ruchu pieszego. Nawierzchnia drogowa będzie wykonana z betonu asfaltowego. Powstanie także połączenie od ulicy Szydłowskiego do harcówki i dalej kolejne przez las do mostku, który został zbudowany przez gminę nad Lubianką od zachodniej strony, czyli ulicy Strugowej. 

O kontynuację prac nad Lubianką pytał w sierpniu radny Rady Miejskiej Jarosław Nowak.

- Proszę o kontynuację działań zmierzających do uzyskania zgody Lasów Państwowych na realizację brakującego fragmentu ścieżki rowerowej wokół zalewu Lubianka. Obserwuję z satysfakcją, jak ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Starachowic i nie tylko cieszy się zrewitalizowany obiekt zalewu Lubianka. Osoby aktywnie spędzające czas (spacerowicze, biegacze, rowerzyści) zamierzający okrążyć zalew, zmuszone są pokonać odcinek przebiegający przez teren należący do Lasów Państwowych, który - szczególnie dla spacerujących z wózkami dziecięcymi oraz rowerzystów - stanowi problem. Proszę o informację o stanie bieżącym działań, oraz zakładanych perspektywach sfinalizowania omawianego łącznika – napisał radny w piśmie do prezydenta miasta Marka Materka. 

Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec. 

- W odpowiedzi na Pana interpelację z dnia 16 sierpnia 2023 r. w sprawie realizacji brakującego fragmentu ścieżki rowerowej i pieszej wokół zalewu Lubianka informuję, że Gmina aktywnie uczestniczy w rozmowach z Lasami Państwowymi w tej sprawie od 2020 r. Z uzyskanych informacji, Nadleśnictwo Skarżysko na podstawie wykonanej dokumentacji projektowej ogłosiło postępowanie przetargowe na wykonanie inwestycji pn. „Rozbudowa dróg leśnych o nr inw. 709/220 i 710/220 stanowiące odcinek drogi nr 5/2 w/g DSD w km 0+000 do 1+740 z pominięciem obiektu mostowego w Leśnictwie Wanacja wraz z małą architekturą" z terminem wykonania do 3 miesięcy od daty podpisania umowy – czytamy w odpowiedzi wiceprezydent Gralec.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.