JUŻ W KIOSKU

Kwestowali, by ratować zabytkowe nagrobki

2022-11-02 12:27:04

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Po dwuletniej przerwie wrócili na cmentarze, by kwestować na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Wolontariusze Towarzystwa Przyjaciół Starachowic od wczesnych godzin porannych stali przy starachowickich nekropoliach i zachęcali do wsparcia akcji.

Wizyta na cmentarzach to nie tylko odwiedziny u naszych najbliższych członków rodziny, przyjaciół i znajomych - to także czas na pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Pochylając się nad grobami bohaterów nie sposób nie zauważyć, że tak jak krucha bywa pamięć ludzka, tak samo kruche bywają groby, pod którymi przyszło im spocząć. Porosłe trawą, rozsypujące się - wymagają naszego wsparcia. Wyrazem szacunku do ludzi, którzy zostali tam pochowani są właśnie kwesty, podczas których zbierane są pieniądze na renowację mogił.

W tym roku pieniądze zbierane były na renowacje nagrobka Arseniusza Henryka Kufalskiego ps. „Twardy”. Harcerz, żołnierz Armii Krajowej poległ 31 sierpnia 1943 roku broniąc Archiwum Iłżeckiego Obwodu Armii Krajowej „Baszta".

W Starachowicach pieczę nad zbiórkami trzyma Towarzystwo Przyjaciół Starachowic, które po dwuletniej przerwie wróciło na starachowickie cmentarze. Wraz z członkami towarzystwa z puszkami wyszły władze miasta i powiatu, dołączyli do nich radni, politycy, dziennikarze, przedstawiciele środowisk artystycznych, ale przede wszystkim po prostu mieszkańcy.

Osoby odwiedzające wszystkie miejskie nekropolie chętnie wspierały inicjatywę, zawsze znaleźli także przynajmniej chwilę na miłe powitanie czy kilka słów. Każdy, kto przekazał datek na rzecz kwesty otrzymywał pamiątkowy znaczek. Zdaje się, że w przyszłym roku trzeba będzie ich zorganizować nieco więcej - dla wielu darczyńców znaczka zabrakło.

- 13 600 zł, tyle wyniósł bilans zbiórki. To był wspaniały dzień. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom za pomoc w zbiórce, ale przede wszystkim mieszkańcom Starachowic, którzy hojnie wsparli dzieło renowacji zabytków. Wszyscy jesteście niezwykli - napisało w mediach społecznościowych Towarzystwo Przyjaciół Starachowic.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece. 
Wysokie góry w

2023-05-14

Wysokie góry w "Klubie podróżnika"

Wysokie szczyty, widoki zapierające dech i przygoda - to nas czeka, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w kolejnym spotkaniu w ramach "Klubu Podróżnika". Gościem będzie starachowiczanin w Grudziądzu, absolwent I LO, który z wielką radością i sentymentem wraca w rodzinne strony. 
W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

2023-05-14

W dobrym towarzystwie muzyki i literatury

To było niezapomniane popołudnie, w piątek (28 kwietnia) Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w wielką salę koncertową.