JUŻ W KIOSKU

Kryminalnie w bibliotece

2022-04-09 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wszystko za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki, który w filii Nad Skałą radzi sobie doskonale. Przy ciasteczku i kawie zacne grono czytelników zapuszcza się w ciemne zaułki ludzkiej psychiki. Zapytaliśmy, co tym trafiło do rąk miłośników literatury. 

- Podczas ostatniego spotkania rozmawialiśmy o dwóch książkach. Pierwsza z nich to thriller psychologiczny Grzegorza Gortata pt „Pokój bez widoku”. Historia w parciu o jedną dobę w Warszawie. Nie brak w nim napiętej atmosfery i jak na ten gatunek przystało zakończenia, które pozostawia wiele w domyśle. Napięcie potęgowane jest pogarszającym się położeniem bohatera, pisarza, człowieka o bardzo niejednoznacznej moralności, wyjawianiem kolejnych faktów z jego życia. Grozę podkreślają ciemności, szczury oraz dolegliwości chorobowe bohatera, a także brak wyjścia z sytuacji. Jego oprawcą jest człowiek wierzący w moc klątwy, która... A nie, to przeczytajcie sami.

Druga lektura to rozgrywający się w 1986 roku kryminał Anny Kańtoch pt. „Wiara”, w którym w ciągu 19 dni w podbeskidzkiej miejscowości Rokitnica zostaje rozwiązana zagadka morderstw trzech młodych kobiet. Tutaj napięcie podkreśla duszna atmosfera lipcowych dni. Kiedy prawie na ostatniej stronie czytelnik oddycha z ulgą, bo już w sumie wiele spraw, nie tylko morderstw, stało się jasnych, pojawiają się kolejne zwłoki. Dla prowadzącego zakończone właśnie śledztwo, który akurat szykuje się do wyjazdu fakt ten oznacza tylko jedno. Motywem łączącym obie książki jest rola wiary w klątwę i przeznaczenie.

Oba utwory polskich twórców zostały przyjęte przez klubowiczów bardzo przychylnie. „Wiara” uzyskała 8 pkt. w skali 10 -pkt., a „Pokój bez widoku” 7 pkt. - opowiada Aldona Bałtowska Jagieła. 

Kolejne spotkanie kwietnia, a ponieważ minie wtedy 5 lat działalności Klubu, zamiast zadanej do czytania lektury zamierzamy świętować i bawić się literacko.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.