JUŻ W KIOSKU

Kryminalnie w bibliotece

2022-04-09 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wszystko za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki, który w filii Nad Skałą radzi sobie doskonale. Przy ciasteczku i kawie zacne grono czytelników zapuszcza się w ciemne zaułki ludzkiej psychiki. Zapytaliśmy, co tym trafiło do rąk miłośników literatury. 

- Podczas ostatniego spotkania rozmawialiśmy o dwóch książkach. Pierwsza z nich to thriller psychologiczny Grzegorza Gortata pt „Pokój bez widoku”. Historia w parciu o jedną dobę w Warszawie. Nie brak w nim napiętej atmosfery i jak na ten gatunek przystało zakończenia, które pozostawia wiele w domyśle. Napięcie potęgowane jest pogarszającym się położeniem bohatera, pisarza, człowieka o bardzo niejednoznacznej moralności, wyjawianiem kolejnych faktów z jego życia. Grozę podkreślają ciemności, szczury oraz dolegliwości chorobowe bohatera, a także brak wyjścia z sytuacji. Jego oprawcą jest człowiek wierzący w moc klątwy, która... A nie, to przeczytajcie sami.

Druga lektura to rozgrywający się w 1986 roku kryminał Anny Kańtoch pt. „Wiara”, w którym w ciągu 19 dni w podbeskidzkiej miejscowości Rokitnica zostaje rozwiązana zagadka morderstw trzech młodych kobiet. Tutaj napięcie podkreśla duszna atmosfera lipcowych dni. Kiedy prawie na ostatniej stronie czytelnik oddycha z ulgą, bo już w sumie wiele spraw, nie tylko morderstw, stało się jasnych, pojawiają się kolejne zwłoki. Dla prowadzącego zakończone właśnie śledztwo, który akurat szykuje się do wyjazdu fakt ten oznacza tylko jedno. Motywem łączącym obie książki jest rola wiary w klątwę i przeznaczenie.

Oba utwory polskich twórców zostały przyjęte przez klubowiczów bardzo przychylnie. „Wiara” uzyskała 8 pkt. w skali 10 -pkt., a „Pokój bez widoku” 7 pkt. - opowiada Aldona Bałtowska Jagieła. 

Kolejne spotkanie kwietnia, a ponieważ minie wtedy 5 lat działalności Klubu, zamiast zadanej do czytania lektury zamierzamy świętować i bawić się literacko.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.