JUŻ W KIOSKU

Kryminalnie w bibliotece

2022-04-09 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wszystko za sprawą Dyskusyjnego Klubu Książki, który w filii Nad Skałą radzi sobie doskonale. Przy ciasteczku i kawie zacne grono czytelników zapuszcza się w ciemne zaułki ludzkiej psychiki. Zapytaliśmy, co tym trafiło do rąk miłośników literatury. 

- Podczas ostatniego spotkania rozmawialiśmy o dwóch książkach. Pierwsza z nich to thriller psychologiczny Grzegorza Gortata pt „Pokój bez widoku”. Historia w parciu o jedną dobę w Warszawie. Nie brak w nim napiętej atmosfery i jak na ten gatunek przystało zakończenia, które pozostawia wiele w domyśle. Napięcie potęgowane jest pogarszającym się położeniem bohatera, pisarza, człowieka o bardzo niejednoznacznej moralności, wyjawianiem kolejnych faktów z jego życia. Grozę podkreślają ciemności, szczury oraz dolegliwości chorobowe bohatera, a także brak wyjścia z sytuacji. Jego oprawcą jest człowiek wierzący w moc klątwy, która... A nie, to przeczytajcie sami.

Druga lektura to rozgrywający się w 1986 roku kryminał Anny Kańtoch pt. „Wiara”, w którym w ciągu 19 dni w podbeskidzkiej miejscowości Rokitnica zostaje rozwiązana zagadka morderstw trzech młodych kobiet. Tutaj napięcie podkreśla duszna atmosfera lipcowych dni. Kiedy prawie na ostatniej stronie czytelnik oddycha z ulgą, bo już w sumie wiele spraw, nie tylko morderstw, stało się jasnych, pojawiają się kolejne zwłoki. Dla prowadzącego zakończone właśnie śledztwo, który akurat szykuje się do wyjazdu fakt ten oznacza tylko jedno. Motywem łączącym obie książki jest rola wiary w klątwę i przeznaczenie.

Oba utwory polskich twórców zostały przyjęte przez klubowiczów bardzo przychylnie. „Wiara” uzyskała 8 pkt. w skali 10 -pkt., a „Pokój bez widoku” 7 pkt. - opowiada Aldona Bałtowska Jagieła. 

Kolejne spotkanie kwietnia, a ponieważ minie wtedy 5 lat działalności Klubu, zamiast zadanej do czytania lektury zamierzamy świętować i bawić się literacko.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU

2023-02-02

"Pedet" do rozbiórki

Wzniesiony w 1952 od lat wpisywał się w krajobraz miasta. Starsi mieszkańcy będą go utożsamiać z ulicami Krzosa i Krywki, dla młodszych to skrzyżowanie Bankowej i Pileckiego. Za chwilę nie będzie po nim śladu. 
Pamiętali o

2023-02-02

Pamiętali o "Halnym"

To już 9 lat, jak nie ma go z nami. Honorowy Obywatel Starachowic i Wąchocka Zdzisław Rachtan odszedł 26 stycznia 2014 w Warszawie. 
Zmarł Jerzy Kołaczyński

2023-02-01

Zmarł Jerzy Kołaczyński

Wieść o śmierci artysty mieszkającego w Wąchocku, Jerzego Kołaczyńskiego, obiegła media we wtorek (31 stycznia br.). 
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej.