JUŻ W KIOSKU

Konsultacje społeczne nowego programu unijnego w Powiecie Starachowickim

2021-10-08 11:27:53

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Trwają konsultacje społeczne projektu programu regionalnego na lata 2021-2027 Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. 5 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a także samorządów i organizacji w powiecie starachowickim.

fot. Powiat Starachowicki

W rozpoczynającej się perspektywie finansowej na lata 2021 - 2027 Województwo Świętokrzyskie otrzyma 1 mld 403 mln euro na realizację programu regionalnego. Pieniądze te w dużej mierze mają być skierowane na wsparcie przedsiębiorczości i innowacji oraz inwestycje przyjazne środowisku.

W ramach programu regionalnego zaplanowano siedem priorytetów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - konkurencyjna gospodarka, region przyjazny dla środowiska, mobilność miejska, dostępne świętokrzyskie, świętokrzyskie dla mieszkańców, wspólnota i przestrzeń, pomoc techniczna. Na projekty z tych obszarów zarezerwowano środki w wysokości ponad 1 mld euro.

Natomiast na priorytety Europejskiego Funduszu Społecznego+ - profilaktyka i ochrona zdrowia mieszkańców, edukacja na wszystkich etapach życia, usługi społeczne i zdrowotne, aktywni na rynku pracy, pomoc techniczna - przeznaczono 352 mln euro.

O tym, jak ma to wyglądać w szczegółach mówiły podczas spotkania: Anna Kucharczyk – zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Katarzyna Kubicka – dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu i Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Na pytania odpowiadał także przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś. Swoje uwagi do projektu programu regionalnego zgłaszali przedstawiciele samorządów i instytucji, działających w naszym powiecie. Zarząd Powiatu reprezentowali wicestarosta Dariusz Dąbrowski i członek zarządu Jerzy Materek.

Wicestarosta przedstawił podczas spotkania postulaty Zarządu Powiatu, dotyczące m.in.:

  • stworzenia odpowiednich warunków dla sfinansowania dla takich inwestycji jak budowa wiaduktu w Starachowicach i łącznika pomiędzy rozpoczynającą się niebawem budową północno – zachodniej obwodnicy Starachowic a obwodnicą Wąchocka,
  • uruchomienia regionalnego ośrodka leczenia COVID – 19 obok Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach,
  • wsparcia Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie i Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach,
  • współpracy w zakresie programów wczesnego wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci i młodzieży z Międzyszkolnym Ośrodkiem Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej w Starachowicach,
  • wspierania szkolnictwa zawodowego w zakresie pozyskiwania wykwalifikowanych kadr

/informacja prasowa Starostwo Powiatowe/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Wąwóz w Radkowicach zabezpieczony

2021-11-26

Wąwóz w Radkowicach zabezpieczony

Zakończyły się prace związane z przebudową drogi powiatowej Radkowice – Szerzawy. Wąwóz lessowy w Radkowicach jest już zabezpieczony.
Zwolnij i jedź bezpiecznie

2021-11-25

Zwolnij i jedź bezpiecznie

Kolejne radarowe wyświetlacze prędkości pojawiły się przy drogach powiatowych. Urządzenia znajdują się przy ulicy Radomskiej w Wąchocku oraz Iłżeckiej w Starachowicach, mobilizując kierowców do jazdy z odpowiednią prędkością.
Podsumowanie trzeciego roku pracy Zarządu Powiatu

2021-11-22

Podsumowanie trzeciego roku pracy Zarządu Powiatu

Sprzedaż starego szpitala, pozyskiwanie środków na inwestycje, poprawa bezpieczeństwa na drogach, remont i termomodernizacja Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, walka z COVID – 19 i troska o zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług medycznych – tak wyglądał ostatni rok pracy Zarządu Powiatu w Starachowicach.
Sesja Rady Powiatu - porządek obrad

2021-10-27

Sesja Rady Powiatu - porządek obrad

28 października br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbędzie się XXXIII sesja Rady Powiatu w Starachowicach. Posiedzenie rozpocznie się o godz. 9.00 i będzie transmitowane na stronie: https://esesja.tv/transmisja_na_zywo/857/rada-powiatu-starachowickiego.htm.
Podglądali dobre praktyki

2021-10-26

Podglądali dobre praktyki

Przedstawiciele gmin i powiatów  z północnej części województwa świętokrzyskiego wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Nowego Sącza i Muszyny, będącym kontynuacją cyklu spotkań, organizowanych przez Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, w sprawie kierunków rozwoju sieci dróg rowerowych.
Odznaczenia dla pedagogów

2021-10-19

Odznaczenia dla pedagogów

Medale, krzyże zasługi, nagrody starosty i prezydenta trafiły w tym roku do blisko 60 nauczycieli i pracowników oświaty z miejskich i powiatowych placówek z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczyste obchody święta nauczycieli odbyły się 18 października br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach z udziałem władz miejskich, powiatowych i wojewódzkich, a także Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. 
Droga powiatowa w Krynkach już po remoncie

2021-10-14

Droga powiatowa w Krynkach już po remoncie

Nowa nawierzchnia, pobocza, zjazdy na posesje oraz zmodernizowany system odwodnienia – tak wygląda wyremontowany 850 m odcinek ulicy Górnej na drodze powiatowej w Krynkach (gm. Brody). 13 października br. odbyło się oficjalne otwarcie drogi z udziałem władz gminnych, powiatowych i wojewódzkich, ku zadowoleniu mieszkańców. 
Powiat rozwiązał problem mieszkańców gminy Pawłów

2021-10-10

Powiat rozwiązał problem mieszkańców gminy Pawłów

Po osuwisku przy moście w Wieloborowicach (gm. Pawłów) nie ma już śladu. Powiat samodzielnie sfinansował naprawę skarpy wraz z rowem przy drodze powiatowej nr 0603T, które zostały zniszczone po intensywnych opadach deszczu. Kosztowało to prawie 90 tys. zł. W całości były to środki z budżetu powiatu. 
Wielki remont w ZSZ nr 3

2021-09-12

Wielki remont w ZSZ nr 3

Trwają prace związane z remontem i termomodernizacją Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach, w ramach dużego projektu pn. „Kompleksowa termomodernizacja budynku dydaktycznego oraz hali sportowej ZSZ nr 3 w Starachowicach wraz z remontem wewnętrznym budynku hali”.