JUŻ W KIOSKU

Konkurowali m.in. z hotelem Roberta De Niro w Warszawie

2021-12-21 07:37:25

Ocena:

0/5 | 0 głosów

- To historia tego miasta stanowiła dla nas inspirację – mówią architekci z eM4. Pracowni Architektury Brataniec, autorzy projektu pawilonu gastronomicznego i alei dolnej części Parku Miejskiego w Starachowicach. Projekt zdobył pierwszą nagrodę 25. edycji Konkursu „Polski Cement w Architekturze”. Dyplomy i nominację otrzymali także inwestor – czyli Gmina Starachowice oraz wykonawca prac, firma Freedom.

fot. UM Starachowice

Konkurs „Polski Cement w Architekturze”, organizowany jest od 25 lat przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Jest to jeden z największych polskich konkursów architektonicznych. Projekt rozwiązań architektonicznych zastosowanych w starachowickim parku zdobył 1 miejsce i okazał się najlepszym spośród 11 nominowanych obiektów. Najpierw sami autorzy projektu odebrali nagrodę podczas uroczystego rozstrzygnięcia konkursu w siedzibie SARP w Warszawie. Następnie przekazanie nominacji i dyplomów odbyło się w Parku Miejskim, w zwycięskim budynku gastronomicznym, który niebawem zostanie otwarty dla mieszkańców.

- Mamy wielki honor przekazać dyplomy, które są dowodem przyznania nominacji i nagród w konkursie „Polski cement w architekturze”, jednym z najważniejszych polskich konkursów architektonicznych – mówi arch. Marcin Brataniec, współautor projektu. - Wśród obiektów, zgłoszonych do konkursu, były takie realizacje jak hotel NOBU, czyli inwestycja Roberta De Niro w Warszawie, były biurowce, szkoły, wspaniałe obiekty. Tymczasem tę naszą, skromną rozmiarami i nawet inwestycyjnie, bo to nie są jakieś gigantyczne pieniądze, nieporównywalne z tamtymi obiektami, właśnie ją doceniono ku naszemu zaskoczeniu, ale też ogromnej radości, przyznając pierwszą nagrodę. Ale projekt ten pozostałby tylko szkicem i kreskami na papierze, gdyby nie Inwestor czyli Gmina Starachowice i pracownicy Urzędu Miejskiego oraz Wykonawca – pan Hubert Olejarz i firma Freedom.

Autorzy projektu architekci Urszula Forczek - Brataniec i Marcin Brataniec podczas spotkania, przyznali, iż inspirację dla nich stanowiła przemysłowa historia Starachowic.

- Cieszę się, że obiekt ten, jak obserwowałem w mediach, zbierał sporo dobrych recenzji, co mnie bardzo cieszyło, bo to nie jest prosta architektura – mówi arch. Marcin Brataniec - To jest architektura, którą trzeba spróbować zrozumieć, bo jest ona mocno wpisana w ten teren. Ta forma nawiązuje do szlakowiska, do wylewów szlaki, jest w tym cała narracja. Jeżeli ktoś zagłębi się w tę opowieść, to może też dowiedzieć się dużo o historii Starachowic. Ta opowieść jest wpisana też w ścieżki parkowe.

– Reprezentuje środowisko architektów krajobrazu i bardzo się cieszę, że przestrzeń parku została przez miasto potraktowana poważnie, podobnie jak i budynki użyteczności publicznej – mówi współautorka projektu arch. Urszula Forczek - Brataniec. - Zorganizowano konkurs, aby wybrać projekt nie na podstawie najniższej ceny, ale na podstawie wspólnej wizji, która może służyć mieszkańcom jako teren rekreacji, może być ładna, ale może też przynosić coś więcej. Pokazywać tożsamość miasta, uczyć za pomocą zabawy i wypoczynku, uczyć o jego historii. Pozwalać zapoznać się tak wprost, nie na tablicach informacyjnych, ale za pomocą całej przestrzeni zapoznać się z historią tego miejsca. Temu właśnie służy ścieżka żelaza, temu służy rzeka kwiatów, która tutaj w dolinie płynie i temu też służą budynki, czyli cała architektura, to wszystko to jest tak zwany krajobraz narracyjny, który opowiada o przebogatej historii Starachowic. Cieszymy się, że tę inwestycję poprzedziły konsultacje społeczne w związku z tym, mogliśmy w swoim projekcie, odpowiedzieć na rzeczywiste potrzeby mieszkańców. To wszystko to efekt dobrej pracy zespołowej, dobrze przygotowanego konkursu i dobrej współpracy na etapie projektu i realizacji.

Przygotowania do realizacji tego, ważnego dla miasta przedsięwzięcia, zajęły kilka lat. Sam proces rewitalizacji Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego poprzedziły spotkania z mieszkańcami, podczas których to starachowiczanie mówili – jak widzą odnowiony park. Wspominano o bogatej historii tego miejsca, w którym przed laty kwitło życie kulturalne.

- Zacznę od podziękowań dla architekta miejskiego Marcina Bednarczyka, dla moich współpracowników, którzy prowadzili proces konsultacji społecznych w Parku Miejskim – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Konsultacje organizowaliśmy dobrych kilka lat temu, potem był konkurs architektoniczny, gdzie wybraliśmy najlepszą koncepcję zagospodarowania parku. Ponieważ to miejsce było dla nas priorytetem, zależało nam, aby ta przestrzeń zmieniła się w taki sposób, aby mieszkańcy, po latach chcieli tu wrócić. Myślę, że się udało, choć zajęło to sporo czasu. Najpierw konsultacje, później konkurs architektoniczny, następnie wykonanie dokumentacji, to wszystko trwało bardzo długo. Mieszkańcy mocno się niecierpliwili. Efekt końcowy jest zadowalający, ale to dlatego, że spełniliśmy tych kilka warunków, niezbędnych, aby osiągnąć sukces. Cieszę się, że nasze miasto jest dostrzegane na arenie ogólnopolskiej, za to Państwu bardzo dziękuję. W Parku Miejskim przez ostatnie lata pracowało wiele osób z firmy pana Huberta Olejarza FREEDOM, która wygrała przetarg i któremu serdecznie dziękuję. Realizowanie projektu wizji artystycznej wymagało ogromnego wysiłku ze strony i wykonawcy, ale i ze strony zamawiającego oraz architektów, którzy tą przestrzeń zaprojektowali. Osoby, które będą chciały zagłębić się w to, dlaczego tak, a nie inaczej zostały zaprojektowane poszczególne przestrzenie w Parku Miejskim, odkryją na nowo Starachowice.

      Członkowie Jury Konkursu „Polski Cement w Architekturze” w następujący sposób uzasadnili swój wybór: praca została nagrodzona za twórcze i wzorcowe rozwiązania w kształtowaniu publicznej przestrzeni parku miejskiego w zakresie funkcji, prawidłowego strefowania oraz innowacyjności rozwiązań projektowych i materiałowych. Autorzy pracy w mistrzowski sposób operują formą, która pomimo abstrakcyjnego i zgeometryzowanego języka doskonale wpisuje się w zróżnicowany teren oraz krajobraz przyrodniczy, a także spełnia wymogi ambitnego programu funkcjonalnego. Kontrast to dodatkowe narzędzie, jakim brawurowo posługują się architekci, umiejętnie stosując materiały: stal, drewno, szkło i beton. Na szczególną uwagę zasługuje wirtuozowskie operowanie białym, surowym żelbetem. Nieregularne ślady po drewnianych szalunkach, zastygłe wycieki pomiędzy deskami szalowania, a nawet rysy i pęknięcia ścian pawilonu gastronomicznego stanowią przeciwstawną warstwę w stosunku do ostrej geometrii form obiektu.

/Informator UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Styczniowe obrady Rady Miejskiej w Starachowicach

2022-01-27

Styczniowe obrady Rady Miejskiej w Starachowicach

W piątek, 28 stycznia br. o godzinie 9:00 odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. W związku z epidemią podczas sesji prosimy o zachowanie szczególnych środki ostrożności. Rekomendujemy obejrzenie sesji na żywo poprzez transmisję na stronie Telewizji Ratusz Starachowice: //www.youtube.com/c/TelewizjaRatuszStarachowice 
Starachowice	  na piątym miejscu w krajowym rankingu

2022-01-26

Starachowice na piątym miejscu w krajowym rankingu

- Po raz kolejny dowodzimy temu, że Starachowice nie stoją w miejscu. Dotarła do nas informacja, że Starachowice zajęły 5 miejsce w  prestiżowym, ogólnopolskim rankingu Programu „Plan Działań Dla Miast – Modelowa Lokalność”, czyli inicjatywie Instytutu Rozwoju Miast i Regionów – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Możemy być z siebie dumni. To wyraz uznania dla naszego miasta – dodaje prezydent.
Komunikat w sprawie organizacji obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim

2022-01-24

Komunikat w sprawie organizacji obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim

W związku z utrzymującym się w kraju stanem epidemii niezbędne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. W trosce o bezpieczeństwo, kierując się dobrem zarówno interesantów, jak i urzędników, starachowicki magistrat zwraca się z prośbą o ograniczenie wizyt w Urzędzie do minimum.
Młodzi o europejskim rynku pracy

2022-01-17

Młodzi o europejskim rynku pracy

W ciągu ostatnich kilku lat Unia Europejska zdecydowanie wzmocniła swoją politykę ukierunkowaną na osoby młode. W związku z tym Gmina Starachowice wspólnie z Fundacją Centrum im. Bronisława Geremka w minionym tygodniu (13-14 stycznia) zorganizowała dwudniowe warsztaty dotyczące transformacji rynku pracy oraz gospodarki w ramach projektu "Mix the Bubbles".
Pomoc Gminy Starachowice w usunięciu azbestu

2022-01-13

Pomoc Gminy Starachowice w usunięciu azbestu

Uwaga właściciele wyrobów i odpadów azbestowych – ruszył nabór wniosków na 2022 rok. Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Starachowicach informuje o możliwości skorzystania z pomocy w realizacji prac związanych z usuwaniem wyrobów i odpadów zawierających azbest z terenu Gminy Starachowice.
Paweł ,,LOJAK

2022-01-12

Paweł ,,LOJAK" Kozarzewski przyleci do Starachowic

W ramach wydarzenia "Spotkanie z Pasją Gwiazdy Sportu Lotniczego" organizowanego przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, z mieszkańcami spotka się wyjątkowy gość - motoparalotniowy Mistrz Polski, Europy i Świata!
Zgłoszenie jubileuszu długoletniego pożycia małżeńskiego

2022-01-09

Zgłoszenie jubileuszu długoletniego pożycia małżeńskiego

Urząd Stanu Cywilnego w Starachowicach co roku organizuje uroczystości z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego. Przygotowanie uroczystości wiąże się z procedurą trwająca kilka miesięcy, tj. wystąpieniem do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, a następnie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie odznaczeń i dyplomów za długoletnie pożycie małżeńskie.
Zaproszenie na warsztaty Mix the Bubbles

2022-01-08

Zaproszenie na warsztaty Mix the Bubbles

Gmina Starachowice wspólnie z Fundacją Centrum im. Bronisława Geremka serdecznie zaprasza osoby do 35. roku życia do udziału w dwudniowych warsztatach dotyczących transformacji rynku pracy oraz gospodarki w ramach projektu "Mix the Bubbles", które odbędą się w dniach 13-14 stycznia 2022 r. w godz. 9:30 – 15:00.
Dodatek Osłonowy w CUS

2022-01-06

Dodatek Osłonowy w CUS

Od dnia 10.01.2022r. Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych w Centrum Usług Społecznych, przy ul. Majówka 21a, pokój nr 1 na parterze, będzie realizował wypłatę dodatku osłonowego. Mieszkańcy Gminy Starachowice mogą składać wnioski o przyznanie tej formy rządowej pomocy zarówno w tradycyjnej formie papierowej lub drogą elektroniczną (wniosek można składać za pośrednictwem profilu zaufanego, w innym przypadku wniosek musi być podpisany podpisem elektronicznym).
Targ przełożony na środę

2022-01-04

Targ przełożony na środę

Urząd Miejski informuje...