JUŻ W KIOSKU

Koło Łowieckie "Łoś" obchodzi jubileusz 75 - lecia

2021-10-07 20:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Z rocznym opóźnieniem, ale przecież także uroczyście. W sobotę, 25 września, rozpoczęły się jubileuszowe obchody.

fot. Ariadna Ekiert

Łowiectwo Polskie to wielka księga pisana przez długie wieki. Zawsze było ono – i jest po dzień dzisiejszy – czymś więcej niż polowaniem, wyraża się w nim umiłowanie ojczystej przyrody, szacunek do lasu i zwierząt, troska o stan środowiska. Myśliwi od lat czuwają nad liczebnością zwierzyny i odradzaniem populacji zagrożonych gatunków. Inny temat stanowi obyczajowość,  związana z łowiectwem to wątek barwny i fascynujący. Kultura myśliwska wywarła ogromny wpływ na kształtowanie sie polskich zwyczajów – od kulinarnych po językowe i trwale zapisała się w naszym malarstwie, muzyce czy literaturze. Łowiectwo w Polsce jest swoistym fenomenem, łączy ludzi z różnych regionów i środowisk w różnym wieku, o różnych zawodach i doświadczeniach życiowych. I nie jest to po prostu hobby, to także pewien sposób przeżywania świata, podejmowania wyzwań, odczuwania więzi z innymi ludźmi i przyrodą. Współczesne łowiectwo to działanie na rzecz zachowania naturalnej przyrody, tworzenie zwierzynie dogodnych warunków bytowania, a także przeciwdziałanie kłusownictwu i walka z drapieżnikami.

Myśliwy to nie drapieżca, każdego obowiązuje Kodeks Etyczny, myślistwo uprawiane zgodnie ze wskazanymi tam zasadami, staje się prawdziwą szkoła koleżeństwa, życzliwości i bezinteresowności. I w tą bogatą historię polskiego łowiectwa wpisuje sie 75 lat istnienia Koła Łowieckiego NR1 ŁOŚ w Starachowicach. Starachowickie koło zostało zarejestrowane w Okręgowej Radzie Łowieckiej we wrześniu 1945 r. jako Koło Łowieckie nr 1 Starachowice. Inicjatorami jego utworzenia byli przedwojenni myśliwi Stanisław Stodulski i Bolesław Świderski. W założycielstwo wpisali się także Leon Raczyński, dwaj bracia Sokołowie, Jan Pałkiewicz, Jan Piwnik, Stanisław Pożoga, Jerzy Berens i Wacław Rychlik. Pierwsze polowanie zorganizowano już we wrześniu 1945 r. Koło miało wówczas do dyspozycji 4 obwody o łącznej powierzchni ok. 25 tys. ha. Obwody te znajdowały się na terenie gmin: Pawłów, Iłża, Chotcza i Leśnictwa Starachowice. Na skutek szybkiego wzrostu liczby myśliwych, w roku 1946 doszło do podziału Koła i w ten sposób zostało utworzone Koło nr 2 "Hubert", natomiast pozostali członkowie przyjęli nazwę Koło Łowieckie nr 1 "Łoś". Pozostali w nim pracownicy ówczesnej FSC (Fabryki Samochodów Ciężarowych - "Star").

W skład pierwszego po podziale Zarządu Koła weszli Wacław Rychlik - Prezes, Kazimierz Derlatka - Łowczy, Edward Dłużewski - Skarbnik i Wincenty Grzmil - Sekretarz. Zarząd w tym składzie działał do 1960r, a jego Prezes nieprzerwanie aż do 1988r W maju 2015 r. decyzją Walnego Zgromadzenia Członków Koła został powołany obecny skład zarządu - Paweł Adamczyk -Prezes, Ireneusz Kucharczyk - Łowczy, Anatol Ochyński – V-ce Łowczy, Michał Amroży - Skarbnik, Ireneusz Kasperkiewicz - Sekretarz. Aktualnie Koło zrzesza 67 myśliwych, 7 rezydentów i 7 stażystów. Obwody koła znajdują się na terenach 4 powiatów - starachowickiego, skarżyskiego, lipskiego i radomskiego na których usytuowanych jest 62 paśniki, 146 lizawek, 29 podsypów, 25 zwyżek i 101 ambon. Koło zakupiło także 2. hektary ziemi i dzierżawi 7.5 h, na których uprawiamy zboże i kukurydzę. Zimą w zależności od potrzeb i warunków atmosferycznych członkowie wykładają je do paśników i na pasy zaporowe. W celu podwyższenia liczebności zwierzyny drobnej koło zakupiło bażanty i zające aby zasilić obwody 609 i 611.

Koło jest otwarte na współpracę z Zarządami Okręgowymi, przedstawicielami lasów państwowych, naszymi kolegami z sąsiednich kół, samorządowcami, przedstawicielami weterynarii i sympatykami łowiectwa. Łowiska i stoły starachowickiego koła gościły i goszczą wiele wartościowych i oddanych łowiectwu osób i wytrawnych myśliwych. Tym bardziej cieszy ich fakt, że na Jubileuszu pojawiło się tak wielu znakomitych Gości. Wśród blisko 140 osób pojawili się między innymi przedstawiciel Naczelnej Rady Łowieckiej, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Kielcach - Janusz Mazur, Członek Zarządu Okręgowego PZŁ w Radomiu - Piotr Mucha, przedstawiciel RDLP w Radomiu - Adrian Bąk, przedstawiciele nadleśnictw - Nadleśnictwa Zwoleń –Tomasz Sobczyk, Nadleśnictwa Marcule –Karol Zaborski, Nadleśnictwa Starachowice - Grzegorz Wachnicki, Wójt Gminy Mirzec - Mirosław Seweryn, przedstawiciele kół łowieckich "Hermes", "Krępianka", "Nemrod", "Dudek", "Szarak", "Hubert", "Ponowa", ""Dzik", "Zamek".

Na uroczystości przybyli również zacni myśliwi "seniorzy", długoletni członkowie Koła, którzy już nie polują ale ciągle są obecni w naszej społeczności - Kol. Andrzej Lasota i Zdzisław Szczepaniak.

Za nimi lata dobrej współpracy, przed nimi kolejne jubileusze - czego serdecznie życzymy.

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

fot. Ariadna Ekiert

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.