JUŻ W KIOSKU

Kolejny sukces Wioletty Sobieraj

2021-02-04 17:00:52

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki ma kolejny powód do dumy, wśród stypendystów konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazła się Wioletta Sobieraj - zastępca dyrektora muzealnej placówki.
Grant z ministerstwa został przyznany w dziedzinie "Opieka nad Zabytkami" i dotyczy ukochanego miejsca Wioli - czyli Opactwa w Dolinie Kamiennej. - Wsparcie stypendialne, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie opieki nad zabytkami, projektu realizowanego w Opactwie w Wąchocku, traktuję jako wielkie wyzwanie i wyróżnienie. To projekt, który pozwoli mi wykorzystać moje wykształcenie, doświadczenie zawodowe i pasję. Dziękuję Ojcu Opatowi Eugeniuszowi Augustynowi oraz całej wspólnocie zakonnej Opactwo Cysterskie w Wąchocku za okazane mi zaufanie i wsparcie. Dziękuję za wszystkie gratulacje i ciepłe słowa. One również motywują mnie do działania - napisała Wiola na swoim profilu w mediach społecznościowych, dodając jednocześnie, że współpraca z Opactwem w Wąchocku traktuje jako spełnienie dziecięcych marzeń. To niezwykłe miejsce, wraz z mądrymi i wrażliwymi kapłanami jest dla niej bardzo ważne, tym bardziej więc cieszy się z ministerialnego stypendium. Stypendium zostanie przeznaczone na inwentaryzację i merytoryczne opracowanie zbiorów należących do Opactwo Cysterskie w Wąchocku, a Wioletta Sobieraj będzie pracować nad zbiorami Ks. Ppłk Walentego Ślusarczyka. Projekt obejmuje inwentaryzację, uporządkowanie i naukowe opracowanie bardzo cennych dla historii kultury narodowej zbioru archiwaliów, które od 1979 roku są własnością Opactwa O.O. Cystersów w Wąchocku. Projekt zakłada również wsparcie Ojców Cystersów z Opactwa w Wąchocku w ich staraniach stworzenia Muzeum, które w oparciu o zbiór będzie ważnym elementem tożsamości lokalnej oraz podkreśli znaczenie Opactwa, jako ważnego ośrodka zarówno w duchowości chrześcijańskiej jak również kultury materialnej i duchowej Polaków. Wniosek o stypendium dla Wioletty Sobieraj poparła poseł na sejm Agata Wojtyszek. Stypendia zostały przyznane 399 osobom, łączna ich kwota wynosi 13 093 500 zł.
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 23 złote medale...

2024-04-24

23 złote medale...

... ale także srebrne i brązowe. W sumie aż 70 trofeów przywiozła z międzynarodowego turnieju Szkoła Tańca MiM ze Starachowic. 
Kolory i formy

2024-04-23

Kolory i formy

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na otwarcie wystawy obrazów i rzeźb autorstwa Maksymiliana Starca pt. "Oczy koloru".  
Opowieść o Australii

2024-04-23

Opowieść o Australii

 Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Barbarą Bedorf z cyklu Klub Podróżnika pt. „Australia, wyspa skazańców”.
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję.