Ocena:
0/5 | 0 głosów
Woda w zbiorniku Pasternik będzie czystsza! Właśnie trwają prace z wykorzystaniem unikalnej technologii, o której mówiono podczas poniedziałkowej (26 lipca) konferencji prasowej.
- Ciesze się bardzo, że miasto podjęło decyzję o oczyszczaniu biologicznym. Jest to w 100% polska technologia opracowana przed dr Marcina Sitarka rozwijana z polskimi ośrodkami naukowo-badawczymi - mówi Przemysław Karwowski, prezes zarządu firmy ACS Poland Sp. z.o.o., jeden z dwóch przedstawicieli członków konsorcjum, które realizuje projekt. Mamy silną drużynę, która od lat zajmuje się biotechnologią środowiskową i w wielu obszarach pomaga samorządom rozwiązywać ich problemy związane z wodą, jak i z uciążliwościami odorowymi. Stosowana technologia jest nieinwazyjna dla środowiska, nie wymaga żadnego okresu karencji. Jej główne zalety to odmulanie bez spuszczania i obniżania poziomu wody, bez wykorzystywania koparek czy refulerów. Tutaj za nas wszystko robią odpowiednio dobrane mikroorganizmy, które likwidują minimum 30% osadu dennego, organicznego w ciągu roku. Dzięki naszej technologii już ponad 330 zbiorników lub ich część zostało oczyszczonych. Niektóre samorządy, z którymi współpracujemy czyszczą swoje zbiorniki po kawałku. Przykładem tego jest Iłża – kąpielisko jest jednym z najlepszych, jeżeli chodzi o jakość wody. Dziś w Starachowicach rozpoczynamy prace aplikacyjne. Jednocześnie prowadzona jest wycinka roślinności. Proces aplikacyjny będzie odbywał się przez cały sierpień do początków września, a potem ponowne prace ruszą w przyszłym roku. Kolejno wykonamy badania, kóre nam pokażą, jak ten muł się redukuje i poprawia się jakość wody – dodaje Przemysław Karwowski.
- Zbiornik Pasternik w Starachowicach nagromadził bardzo duże ilości zanieczyszczeń w ciągu kilkudziesięciu lat. Cała materia opadła na dno i wytworzyła duży osad organiczny. Nasze odpowiednio dobrane szczepy mikroorganizmów – bakterie, grzyby czy promieniowce i wiele innych te całą materię rozkładają na związki przyswajalne dla innych organizmów – roślin czy części bezkręgowców – informuje dr inż. Marcin Sitarek, główny technolog. - To co było odpadem wraca z powrotem do przyrody. Osad w przeciągu 2-3 lat zostanie rozłożony całkowicie i dojdziemy do tego dna, które było na początku. Dodatkowo nasze mikroorganizmy są konkurencją dla glonów, co sprawi ograniczenie ich wykwitu.
- Inne metody – fizyczne, mechaniczne, chemiczne są stosowane na wielu zbiornikach w Polsce, są one kosztochłonne i dają zwykle krótkotrwały efekt. Natomiast tutaj efekt będzie długotrwały – mówi dr hab. Justyna Zamorska, z Zakładu Oczyszczania i Ochrony Wód Politechniki Rzeszowskiej.
- Pomimo, że naturalnie te zbiorniki są w stanie się oczyścić to potrzeba na to wielu lat. To samo możemy zrobić stosując biotechnologię wspomagającą rozkład biologiczny. Również tutaj sukces oczyszczania będzie osiągnięty – dr Robert Mazur z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie.
- Wspólnie z Panią Poseł Agatą Wojtyszek i z Panem Ryszardem Gliwińskim, Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach zabiegaliśmy o środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które posłużyłyby do oczyszczenia zbiornika Pasternik, ale także zagospodarowania dobrze znanej mieszkańcom miasta grobli – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Te prace podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy etap się rozpoczął, do drugiego etapu będziemy wybierali wykonawcę, aby grobla na całej długości została zagospodarowana.
- Dla mnie to radość, że środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie blisko 20 mln złotych, a do tego Fundusz Inwestycji Lokalnych, który będzie wspierał tutaj zadanie posłużą mieszkańcom Starachowic, a jednocześnie pozwolą na rozwój nauki – mówi Poseł Agata Wojtyszek. - Metoda, która dziś zaprezentowano została wynaleziona w Polsce. I o to chodzi rządowi Prawa i Sprawiedliwości, aby rózne technologie tu powstawały i tu się realizowały. To dzisiaj się dzieje u nas w Starachowicach. Ciesze się, że w 2019 roku, bo to wtedy udało się pozyskać te środki, dziś one służą do realizacji długo wyczekiwanego projektu.
- Dzisiaj muszę złożyć gratulacje mieszkańcom Starachowic, bo po raz kolejny pozyskują środki dzięki zaangażowaniu Pana Prezydenta Marka Materka i Pani Poseł Agaty Wojtyszek. Kolejna inwestycja, ta akurat się rozpoczyna, ale chciałbym przypomnieć, że niedawno zakończona była inwestycja modernizacji oczyszczalni ścieków – mówi Ryszard Gliwiński, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. - Jest to najlepszy system finansowania inwestycji środkami Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu, jak również Ministerstwa Ochrony Środowiska. Takiego systemu nie ma nigdzie na świecie, a do Starachowic wpłynęło kilkadziesiąt milionów złotych właśnie ze środków na ochronę środowiska.
- Bardzo się cieszę, że wreszcie zbiornik Pasternik będzie miał przywróconą dawną świetność. Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim zaangażowanym w to, żeby Gmina Starachowice mogła ten projekt zrealizować - mówi Prezydent Starachowic. - Trzymamy kciuki, żeby wszystkie prace zostały wykonane w terminie. Przez najbliższe dwa lata będzie się przy Pasterniku działo sporo. W tym tygodniu mamy zorganizowane spotkania m.in. z Komitetem Rewitalizacji, Radą Seniorów, Polskim Związkiem Wędkarskim i wędkarzami niezrzeszonymi. Wybraliśmy metodę, która jest najmniej inwazyjna, najmniej ingeruję w ekosystem, najmniej szkodzi lokalnemu środowisku - dodaje prezydent.
Bezpiecznym oczyszczaniem zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach zajmuje się konsorcjum firm: ANW Spółka z o.o. Goczałkowice Zdrój oraz ACS POLAND Sp. z o.o. z Warszawy. Koszt inwestycji to ponad 12,6 mln zł.
„Oczyszczanie zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach” wykonywane jest w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Przywrócenie walorów naturalnych zbiornika wodnego Pasternik w Starachowicach wraz z zagospodarowaniem linii brzegowej”, współfinansowane jest w 85% w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”, priorytet: II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, działanie: 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Planowany termin zakończenia prac to 30.11.2022 r.
/Informator Miejski/

2023-11-28
400-lecie Wierzbnika. Jubileuszowy harmonogram
- Od wrześniowych Dni Starachowic nasze miasto świętuje jubileusz 400-lecia wydania przywileju lokacyjnego Wierzbnika, będącego kolebką miasta nad Kamienną. Liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, publikacje naukowe, koncerty czy inscenizacje historyczne przypominają o niezwykłym jubileuszu. Przed nami kolejne wydarzenia, na które już czekają nasi mieszkańcy – powiedział podczas wtorkowej (28 listopada br.) konferencji prasowej prezydent miasta Marek Materek.
2023-11-23
Porządek obrad listopadowej sesji Rady Miejskiej
Przed nami kolejne w tym roku obrady Rady Miejskiej w Starachowicach. W piątek (24 listopada) o godz. 9.00 rozpocznie się sesja Rady Miejskiej. Sesję "na żywo" można oglądać poprzez transmisję online.
2023-11-23
Miasto Starachowice ponownie docenione
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek wziął udział w uroczystej gali Rankingu Gmin Województwa Świętokrzyskiego, podczas której odebrał statuetkę dla Najlepszej Gminy Powiatu Starachowickiego. To kolejne takie wyróżnienie, gdyż w poprzedniej edycji Starachowice otrzymały podobną nagrodę. Dobry trend rozwojowy jest zatem utrzymany.
2023-11-21
Zielone pomysły. Starachowice szkoły dbają o ekologię
Uczniowie ośmiu starachowickich szkół podstawowych w ramach pierwszej edycji Szkolnego Zielonego Budżetu Obywatelskiego zgłosili aż 47 ekologicznych projektów. Ich pomysły zostaną teraz ocenione w szkolnych głosowaniach, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Te najciekawsze zostaną wybrane do realizacji. Każda szkoła będzie mogła otrzymać ponad 5 tysięcy złotych na realizację tych przedsięwzięć.
2023-11-16
Konkurs na logo dla seniorów
Centrum Usług Społecznych w Starachowicach we współpracy ze Starachowicką Radą Seniorów ogłosiło konkurs na logo starachowickiej rady. Prace konkursowe należy składać do końca listopada w Punkcie Informacyjnym CUS lub Biurze Obsługi Klienta „Galerii Skałka”.
2023-11-15
MOF szansą na rozwój turystyczny miasta
Rozwijanie potencjału turystycznego Miasta Starachowice, a także zwrócenie uwagi na problemy demograficzne to niewątpliwie najważniejsze tematy poruszane podczas czwartkowego (9 listopada br.) spotkania w Urzędzie Miejskim. Odbywało się ono w ramach konsultacji społecznych dotyczących projektu Strategii Terytorialnej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Północy na lata 2023-2030 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko.
2023-11-14
Pluszaki dla małych pacjentów
Starachowice przyłączają się do corocznej akcji o zasięgu regionalnym „Przynieś Misia” organizowanej przez jędrzejowską Fundację Miśka Zdziśka „Błękitny Promyk Nadziei”. Zbiórka pluszaków i zabawek odbywa się w tym tygodniu w starachowickich szkołach podstawowych. Zebrane misie zostaną zawiezione do siedziby fundacji, a następnie trafią do małych pacjentów z oddziałów onkologicznych.
2023-11-08
Porządek sesji Rady Miejskiej. Główny temat: budowa Instalacji Odzysku Energii
W czwartek (9 listopada br.) w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Sesję na żywo będzie można oglądać poprzez transmisję online: http://esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
2023-11-05
Konsultacje mieszkaniowe
Prezydent Miasta Starachowice zaprasza wszystkich mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących strategii gospodarowania i rozwoju mieszkalnictwa w Starachowicach. Konsultacje odbędą się już 10 listopada (piątek) o godzinie 16 w Galerii „Skałka” - w siedzibie Klubu Seniora „Niezapominajka”.
2023-11-01