JUŻ W KIOSKU

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29 09:24:55

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.

fot. UM Starachowice

- Odbieramy kolejne prace inwestycyjne związane z budową ścieżek rowerowych w mieście. Tym razem na ulicy 1 Maja - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Starachowic, Marek Materek. - To ulica niezwykle ważna dla naszego miasta. Ważna, bo prowadząca przede wszystkim do największego pracodawcy w mieście – firmy MAN, ale także do innych zakładów pracy mających swoje siedziby na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przy tej ulicy znajdują się również placówki oświatowe, a jak dobrze wiadomo, stworzenie systemu ścieżek rowerowych ma służyć bezpieczeństwu i jeszcze lepszej komunikacji.

Jak dodał prezydent, powstanie ścieżek rowerowych w mieście ma zapewnić możliwość bezpiecznego dojazdu dzieci i młodzieży do szkoły.

- Ale system ścieżek to nie tylko udogodnienie dla młodszych mieszkańców miasta. Budujemy i tworzymy je również dla osób pracujących. Wszystko po to, aby szczególnie w okresie letnim, wiosennym czy jesiennym mogli przesiąść się na swoje jednoślady i dostać się do pracy – powiedział włodarz miasta.

Inwestycję związaną z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej w Starachowicach realizowała firma TRAKT S.A. Wartość umowy podpisanej w listopadzie ubiegłego roku wyniosła prawie 2 miliony złotych, z czego 85 procent wartości stanowią środki unijne pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja realizowana była w ramach projektu zakładającego modernizacji infrastruktury transportowej, którego całkowita wartość wynosi ponad 52 miliony złotych. Projekt obejmuje m.in.: zakup taboru niskoemisyjnego, budowę stacji tankowania CNG, przebudowę dróg, przebudowę oświetlenia ulicznego, modernizację 20 wiat przystankowych i zatok, wprowadzenie 2 systemów ITS, budowę systemu ścieżek rowerowych (12 km), wprowadzenie roweru miejskiego, stacji rowerów i stacji Bike&Ride.

Pozostałe 8 procent wartości umowy to środki pochodzące z budżetu państwa, a 7 procent stanowią środki pochodzące z budżetu Gminy Starachowice.

Inwestycji, którą odebrano w poniedziałek, obejmowała: przebudowę kanalizacji deszczowej, przebudowę ulicy na długości około 420 mb wraz ze skrzyżowaniem ulic 1 Maja, Stromej i Stalowej na skrzyżowanie typu rondo, budowę chodnika, ścieżki rowerowej z ciągiem pieszo-rowerowym o długości około 1200 mb, budowę zatoki postojowej, przestawienie kolidujących ze ścieżką rowerową słupów oświetleniowych, wykonanie oznakowań poziomych i pionowych zgodnie z projektem stałej organizacji ruchu.

W konferencji prasowej prezydentowi Markowi Materkowi towarzyszyli m.in. radni Rady Miejskiej w Starachowicach: Lidia Niewczas, Włodzimierz Orkisz i Mariusz Zaborski. Podziękowali oni prezydentowi, pracownikom magistratu i wykonawcy prac za realizację inwestycji.

- Nasze miasto poprawia się wizualnie każdego dnia. Poprawia się również bezpieczeństwo naszych rowerzystów, a my budujemy dla nich ścieżki rowerowe. Te inwestycje cieszą, a ich realizacja wpływa pozytywnie na zadowolenie mieszkańców – powiedział radny Mariusz Zaborski.

Natomiast radny Włodzimierz Orkisz dodał, że inwestycja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa uczniów uczęszczających do obu szkół zlokalizowanych przy ulicy 1 Maja, tj.: Szkoły Podstawowej nr 1 i Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.

- Dodatkowo jako miasto będziemy propagować zdrowy styl życia, zachęcając mieszkańców do jazdy na rowerze – dodał radny.

fot. UM Starachowice

fot. UM Starachowice

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.
Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

2023-01-23

Rada Rozwoju Miasta przyjęła roczne sprawozdanie

Za nami kolejne posiedzenie starachowickiej Rady Rozwoju Miasta, czyli ciała opiniodawczo-doradczego powołanego w ramach realizacji projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Głównym przedmiotem ostatniego spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego z realizacji projektu norweskiego.
Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

2023-01-20

Po nocnym wypadku w zakładach mięsnych w Starachowicach. Oświadczenie firmy

W piątkową (20 stycznia br.) noc, około godziny 2 w starachowickich zakładach mięsnych Animex doszło do wypadku, w którym ucierpiała 40-letnia kobieta. Komunikat dotyczący zdarzenia wydała firma Animex Foods. 
Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

2023-01-20

Wylegitymowani podczas wizyty prezesa Kaczyńskiego

Podczas poniedziałkowej (16 stycznia br.) wizyty w Starachowicach Jarosława Kaczyńskiego, przy ulicy Radomskiej, podobniej jak rok temu, pojawiła się grupa protestujących osób.