JUŻ W KIOSKU

Kolejna umowa patronacka podpisana

2022-09-23 11:59:02

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Spółka PEREKO obejmie patronatem uczniów Technikum nr 2 w Starachowicach kształcących się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 22 września br. podpisane zostało porozumienie w tej sprawie.

fot. Powiat Starachowicki

Analiza programów nauczania, pod kątem wprowadzenia dodatkowych treści, wynikających ze specyfiki firmy, przyjmowanie uczniów na praktyki zawodowe, organizowanie dodatkowych praktyk i staży w okresie wakacji, organizowanie wycieczek zawodowych, staży dla nauczycieli, umożliwienie zatrudnienia dla najlepszych czy wsparcie materialne i rzeczowe w zakresie doposażenia bazy szkoły – to główne profity dla uczniów i szkoły wynikające z porozumienia, jakie zostało zawarte pomiędzy Powiatem Starachowickim a spółką PEREKO. Firma obejmie swym patronatem młodzież kształcącą się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. A wszystko po to by jeszcze lepiej przygotować uczniów do startu na rynku pracy. 

Zdaniem starosty Piotra Ambroszczyka, podpisanie umowy znacząco wpłynie na jakość kształcenia przyszłych techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. 

- Młodzież będzie mogła zetknąć się z żywą materią – produkcją urządzeń grzewczych, a przy tym zaczerpnąć wiedzy i doświadczenia od pracowników, którzy zajmują się tym już od dwóch dekad. Jest to niezmiernie ważne, bo tylko tak możemy kształcić przyszłych pracowników, gotowych do rozpoczęcia pracy – uważa starosta. 
Korzyści widzi też firma. 

- Technologia grzewcza jest branżą, która rozwija się bardzo dynamicznie. Potrzeba nam nowych ludzi, nowych instalatorów, którzy będą w stanie przeprowadzić transformację źródeł ciepła. Cieszę się, że nasze szkoły odpowiadają na potrzeby rynku i że będziemy mogli w praktyce przećwiczyć pewne rozwiązania. Myślę, że tego typu współpraca będzie dla nas ciekawym wyzwaniem – mówi Piotr Chaja, prezes Zarządu PEREKO. 

- Staramy się kształcić jak najlepiej, ale nasze wyposażenie nie zawsze nadąża za nowoczesną technologią. Dzięki temu porozumieniu, młodzież będzie miała z nią styczność na żywo i to w firmie, która z tą nowoczesną technologią mierzy się na światowym poziomie – uważa Grażyna Małecka, dyrektor ZSZ nr 2 w Starachowicach. – To dla nas wyróżnienie, że kolejna starachowicka firma chce z nami współpracować – dodaje dyrektor.

W przypadku tej szkoły to już czwarta tego rodzaju umowa. W 2016 r. firma Odlewnie Polskie S.A. objęła swym patronatem uczniów kształcących się w zawodzie technik mechatronik. W kolejnym roku Silvan Logistics Sp. z o.o. SKA roztoczył pieczę nad przyszłymi technikami spedytorami, a w roku 2018 r. podobną umowę podpisała spółka Cerrad, która objęła patronatem młodzież kształcącą się w zawodzie technik elektryk i technik automatyk. 

Firmy, jak zapewnia Grażyna Małecka, dyrektor ZSZ nr 2 w Starachowicach, wspierają mocno bazę dydaktyczną szkoły. 

Z technikum na Maja współpracują także uczelnie wyższe, czego dowodzi porozumienie z Politechniką Świętokrzyską w sprawie patronatu naukowego i list intencyjny o współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. 

/źródło: Powiat Starachowicki/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych.