JUŻ W KIOSKU

Kolejna debata dotycząca komunikacji miejskiej za nami

2022-06-22 13:25:54

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" pozyskało dofinansowanie ze środków norweskich na realizację projektu pod hasłem „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji”. W jego ramach, prowadzi działania dotyczące komunikacji publicznej z analizą wariantu bezpłatności. Stawia w nich na czynny udział społeczeństwa miasta poprzez wypełnianie ankiet, jak i udział w organizowanych debatach. Pierwsza dyskusja publiczna w formule konsultacji odbyła się pod koniec kwietnia br., we wtorek (21 czerwca), w sali widowiskowej w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Starachowicach odbyło się drugie spotkanie. 

fot. Gazeta Starachowicka

Głównym tematem debaty było przedstawienie bieżącego stanu wdrażania projektu, wyników badań diagnostycznych, wystąpienie eksperta z zakresu inżynierii transportu, zaprezentowanie przykładu zmiany siatki połączeń komunikacji publicznej oraz najważniejsza część debaty tj. - dyskusja z mieszkańcami. Tym razem stowarzyszenie zaprosiło do udziału w panelu doktora Łukasza Zaborowskiego z Instytutu Sobieskiego. W spotkaniu, obok działaczy Stowarzyszenia i ekspertów, udział wzięli m.in.: zastępca prezydenta Starachowic ds. gospodarczych Elżbieta Gralec, radni miejscy: Jadwiga Piątek, Dariusz Grunt, Sylwester Kwiecień, miejscy społecznicy i oczywiście mieszkańcy miasta.   

Jako pierwszy głos zabrał prezes Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie Paweł Lewkowicz, który przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej w ramach projektu. Poinformował, że razem udało się zebrać 775 wypełnionych przez mieszkańców Starachowic ankiet. Wśród wad komunikacji miejskiej wskazano: niedostępność komunikacji miejskiej, złą siatką komunikacyjną, niedostateczną ilość kursów autobusowych wieczorami i w weekendy, jazdę tzw. "stadami", a także brak reakcji na proponowane przez pasażerów zmiany kursów / linii autobusowych.

- Żeby mówić o sprawnej komunikacji, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, komu ona ma służyć? Oczywiście, że mieszkańcom. Tymczasem w latach 2016-21 w Starachowicach ubyło ponad 9 proc. mieszkańców. Z danych, jakie posiadamy, na jednego mieszkańca przypada 1,1 auta. Szacując, że dopłacamy do komunikacji ponad 11 mln zł, biorąc pod uwagę liczbę podatników PIT, każdego płatnika podatku w Starachowicach komunikacja miejska kosztuje 302,49 zł rocznie, co daje około 25 zł miesięcznie - wskazał Paweł Lewkowicz. - To mniej więcej tyle, ile płacimy za śmieci - dodał.

Jak mówił zaproszony do debaty ekspert, dr Łukasz Zaborowski, komunikacja miejska, choć nigdy nie zadowoli każdego mieszkańca, powinna być zrównoważona i wbrew pozorom łatwiej jest zorganizować transport publiczny w dużym mieście, bo tam musi byś transport publiczny.

- W mieście średnim wielkości Starachowic, dobrze jak ta komunikacja jest i dobrze, jak jest dobry transport publiczny, ale jak go nie ma, to też jakoś to „idzie” - mówił. - Kluczem do sukcesu komunikacji miejskiej jest dostępność przestrzenna i czasowa; prostota układu linii oraz organizacyjna, by użytkownik wiedział, jak się w tym układzie poruszać. Ludzie oszczędzają czas jeśli nie muszą dostosowywać swojego rozkładu zajęć do środków publicznego transportu. Nie ma dobrych rozwiązań, które są nisko-kosztowe. Ludzie będą korzystać z transportu publicznego wtedy, kiedy będzie on dobrze zorganizowany - dodał. 

Głos zabrał także Arkadiusz Jasiak - starachowiczanin, który jest współtwórcą układu komunikacyjnego dla Starachowic. 

- Łatwo jest ciąć wozokilometry, bo się ogranicza koszty. To jest najprostszy zabieg, ale najbardziej prymitywny - powiedział. - Organizowanie komunikacji miejskiej w Starachowicach, gdzie obecnie wykonywany jest jeden milion wozokilometrów, jest bez sensu. Z tego nie można nic praktycznie wydusić. 1,4 miliona wozokilometrów, to powinno być minimum, które poprawiłoby jakość życia mieszkańców całego miasta, a w tym także zapewniło obsługę strefy ekonomicznej.

Jako przykład wykluczenia komunikacyjnego podano osiedle Orłowo czy Michałów.

- Proszę, aby kierowcy samochodów osobowych wyobrazili sobie, że po danej godzinie nie mogą wjechać swoim autem w jakąś ulicę. Tak mają pasażerowie komunikacji miejskiej w Starachowicach, którzy muszą mocno się nagimnastykować, aby autobusem wydostać się ze swojego miejsca zamieszkania - powiedział Arkadiusz Jasiak. 

Urząd Miejski w Starachowicach na debacie reprezentowała zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych, Elżbieta Gralec, która z uwagą wsłuchiwała się zarówno w argumenty ekspertów dotyczące wozokilometrów, jak i mieszkańców, które dotyczyły m.in. rozkładów jazdy autobusów i ich tras. Wiceprezydent odniosła się również do wyników ankiety zaprezentowanych przez Pawła Lewkowicza. Jak powiedziała, ankiety nie do końca przedstawiają prawdziwą opinię respondentów, ponieważ nie zawsze odpowiadają oni zgodnie ze swoimi odczuciami.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zapomniana ulica Wigury. Magistrat odpowiada

2022-06-30

Zapomniana ulica Wigury. Magistrat odpowiada

Na początku tygodnia informowaliśmy, że z redakcją skontaktował się pan Ryszard, mieszkaniec ulicy Wigury. Jak mówił, mimo interwencji mieszkańców władze miasta do tej pory nie zainteresowały się remontem tej starachowickiej drogi [LINK: https://bit.ly/3NwHESY]. Skontaktowaliśmy się ze starachowickim magistratem. Zapytaliśmy, czy Gmina Starachowice przewiduje remont ulicy Wigury? Jeśli tak - to kiedy, jeśli nie - to dlaczego. I przede wszystkim o to, kiedy mieszkańcy doczekają się remontu tej drogi? Publikujemy odpowiedź...
Zmiany w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości

2022-06-29

Zmiany w regionalnych strukturach Prawa i Sprawiedliwości

Prawo i Sprawiedliwość zmienia swoje struktury. Partia będzie zarządzana w oparciu o 94 okręgi, które terytorialnie mają odpowiadać tym, które obowiązują w wyborach do Senatu. We wtorek (28 czerwca) Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości podjął uchwałę powołującą nowych pełnomocników okręgowych.  Jak poinformował sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, opiekunem struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie świętokrzyskim będzie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Jaką wodę wybrać na upalne dni?

2022-06-29

Jaką wodę wybrać na upalne dni?

Jedna z najbardziej życiodajnych substancji to woda. Łatwo się wchłania, szybko gasi pragnienie, reguluje temperaturę ciała i jest jednym z najbardziej kluczowych składników pokarmowych w diecie. Jednak wybór jest ogromy, dietetyk podpowiada jaką wodę należy wybierać.
Zapomniana ulica Wigury

2022-06-28

Zapomniana ulica Wigury

Z redakcją Gazety Starachowickiej skontaktował się pan Ryszard, mieszkaniec ulicy Wigury. Jak mówi, ma żal do władz miasta, że do tej pory nie zainteresowali się remontem zaledwie 200-metrowego odcinka tej starachowickiej drogi. 
Wizyta Adama Jarubasa w Man Bus Starachowice

2022-06-27

Wizyta Adama Jarubasa w Man Bus Starachowice

Z   inicjatywy   Związku   Pracodawców   Motoryzacji   i   Artykułów   Przemysłowych   przy Konfederacji Lewiatan, w dniu 24 czerwca 2022 r. w zakładzie MAN Bus Starachowice odbyła się wizyta studyjna, w której udział wzięli poseł do PE Adam Jarubas, poseł do sejmu RP Andrzej Grzyb oraz przedstawiciele branży motoryzacyjnej.
Prezydent Marek Materek z wotum zaufania

2022-06-27

Prezydent Marek Materek z wotum zaufania

Podczas piątkowej (24 czerwca br.) sesji Rady Miejskiej w Starachowicach odbyła się debata nad Raportem o stanie gminy Starachowice za 2021 rok, po której głosowano nad udzieleniem wotum zaufania dla Prezydenta Miasta.
Umowa na pożyczkę podpisana

2022-06-27

Umowa na pożyczkę podpisana

W obecności dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie Ewy Tyrki, dyrektora Oddziału BGK w Kielcach Piotra Waluszewskiego oraz skarbnik Starachowic - Haliny Piwnik, w środę (22 czerwca br. ) prezydent miasta Marek Materek podpisał umowę preferencyjnej pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego.
 Starachowiccy hemodynamiści ratują życie

2022-06-25

Starachowiccy hemodynamiści ratują życie

Kolejne dwie osoby z ostrą chorobą wieńcową zostały uratowane dzięki starachowickim specjalistom. Kierownik Pracowni Hemodynamiki lek. Paweł Tomaszewski i dr n. med. Aleksander Stępień po raz pierwszy samodzielnie zastosowali litotrypsję wewnątrznaczyniową u dwojga pacjentów.
Jubileusz Agencji Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji

2022-06-24

Jubileusz Agencji Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji

To już trzydzieści lat jak wspierają starachowickich przedsiębiorców, Agencja Rozwoju Regionalnego i Restrukturyzacji powstała w 1992 roku i należy do najstarszych instytucji aktywnie wspierających biznesmenów. Działa nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także poza nim, z okazji jubileuszu przyszedł czas na podsumowania i świętowanie.
Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

2022-06-25

Woda niezbilansowana w budynkach wspólnot i spółdzielni. Co robić?

Po publikacji jednego z artykułów otrzymaliśmy zapytania telefoniczne dotyczące rozliczenia wody, szczególnie wody niezbilansowanej. Postaramy się odpowiedzieć na stawiane pytania i wyjaśnić tę kwestię.