JUŻ W KIOSKU

"Kolej - ne" prace w starachowickim muzeum

2021-05-10 12:38:09

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Ruszyły prace przy zabytkowej kolejce wąskotorowej, to początek długotrwałego zadania, jakim jest Rewaloryzacja Skansenu Kolejki Przemysłowej w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

fot. Muzeum Przyrody i Techniki

Mówiąc Muzeum Przyrody i Techniki myślimy Wielki Piec, a właściwie to jedyny w Europie kompletny zachowany ciąg technologiczny Zakładu Wielkopiecowego z XIX wieku.Warto jednak zaznaczyć, że na terenie starachowickiego muzeum, poza bezcennymi obiektami wielkogabarytowymi, znajdują się inne, również cenne, którym należy się uwaga. Do takich obiektów należy Kolej Przemysłowa, integralna część zabytkowego ciągu.

Ten cały układ torowisk i tabor kolejki spełniał rolę niejako krwioobiegu starachowickiego zakładu, kolejka zapewniała transport materiału wsadowego do Wielkiego Pieca (teren zakładu) ale też transport tego, co było poza jego teren wywożone - wielkopiecowej szlaki czy wreszcie surówki żelaza. To kolej przemysłowa łączyła Zakład Wielkopiecowy z kopalniami żelaza czy odlewnią, a zatem to bardzo istotny element, stanowiący dużą atrakcję turystyczną muzeum.

Niestety wiek zrobił swoje i stan muzealnej kolejki z roku na rok coraz bardziej się pogarszał. Nie sprzyjał jej i czas i fakt, że 20 lat działalności Muzeum Przyrody i Techniki to ciągłe wyzwania dotyczące etapowania prac remontowych.

- Przede wszystkim kładliśmy nacisk na prace które należy wykonać pilnie, ich niewykonanie mogło grozić utratą przynajmniej części tego zabytkowego ciągu technologicznego albo stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. To były priorytety - mówi dyrektor muzeum Paweł Kołodziejski.

W związku z etapowaniem prac kolej musiała zatem nieco poczekać. Opłaciło się, bo... ten czas już nadszedł. W tym roku muzeum rozpoczęło proces rewaloryzacji taboru kolei i nazwało tę wystawę Skansenem Kolei Przemysłowej.

Co wchodzi w jego skład?

- W skład skansenu wchodzi, oczywiście oprócz układu torowisk (również objętych konserwatorską ochroną) tabor, na który składa się 53 obiekty - w tym wagoniki o różnym przeznaczeniu, małe platformy do wywozu produktów wielkopiecowych, kadzie do szlaki, wagony do transportu rudy, lokomotywa parowa i lokomotywa spalinowa. Obie lokomotywy nie działają, obie także wymagają prac remontowych, szczególnie lokomotywa parowa z lat 50 ubiegłego wieku. To będzie wymagało dużych nakładów finansowych i z pewnością nie poradzimy sobie bazując tylko na własnych środkach. Będziemy szukać środków zewnętrznych. Jesteśmy po wstępnym rozeznaniu potrzeb i kosztów - dodaje Paweł Kołodziejski.

Jak przebiegają prace?

- W tej chwili remontowane są trzy male wagoniki do transportu gąsek wielkopiecowych, chcemy poddać konserwacji również jedną z kadzi. Jesteśmy na początku drogi, mając do czynienia z taborem żeliwnym nigdy nie konserwowanym, testujemy dobór materiałów - zwraca uwagę dyrektor placówki i dodaje, że prace wykonuje firma zewnętrzna, a pokrywane są ze środków konserwatorskich.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.   
Deklamatorki z III LO

2024-03-28

Deklamatorki z III LO

Michalina Jaroszek i Lena Trawczyńska, uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach wygrały pierwszy etap eliminacji do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.