JUŻ W KIOSKU

Kłopotliwy dodatek osłonowy

2022-01-14 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Nadszedł czas składania wniosków o dodatek osłonowy, Centrum Usług Społecznych przyjmuje interesantów i... zaczynają się schody. Do Redakcji dzwonią Czytelnicy. 

Telefony, które odbieramy dotyczą dwóch kwestii. 

Pierwsza z nich to konta bankowe, na które dodatek osłonowy ma być przesyłany. Nie wszyscy seniorzy takie konta mają ,nie każdy chce je zakładać. Co w takim razie ma zrobić senior, który świadczenia do tej pory odbierał za pośrednictwem listonosza? Zapytaliśmy u źródła, czyli w starachowickim CUS. 

-  Generalnie zasiłki przelewamy na konta bankowe, ale jeśli zdarzy się sytuacja, iż senior nie posiada konta, może skierować na piśmie do nas prośbę o przelanie jednorazowego dodatku osłonowego na konto kogoś z rodziny (np.:syna/córki itp.) wraz z podpiętym wydrukiem z banku o numerze konta. Ten "ktoś z rodziny" pisze wtedy oświadczenie, że wyraża zgodę na przelanie na jego konto tych pieniędzy, i że w razie nienależnie pobranego świadczenia (np. w momencie wypłaty drugiej tury - świadczeniobiorca nie żyje), zobowiązuje się zwrócić te pieniądze do CUS - odpowiada Aneta Gołębska, zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych. 

Czytając powyższe, osoby, które nie mają kont bankowych muszą znaleźć kogoś, kto im konto udostępni. CUS nie prześle dodatku osłonowego przekazem pocztowym. 

Wątpliwości naszych Czytelników zbudza również kwestia pobierania wniosków. Dzwoniące osoby zwracają uwagę na małe pomieszczenie, kilkadziesiąt osób stłoczonych na małej przestrzeni, co w dobie pandemii jest co najmniej nierozsądne. 

- Czy nie można wniosków takich położyć gdzieś na stoliku, żeby każdy zainteresowany mógł je sobie wziąć? - pyta telefonująca do nas seniorka.

- Od czwartku, 13 stycznia, został uruchomiony dodatkowy punkt obsługi dodatku osłonowego (pokój nr 6 na parterze w godz. 7.00-15.00 – II wejście do budynku) gdzie można pobrać wniosek i otrzymać informacje w jaki sposób należy wypełnić wniosek oraz jakie dokumenty należy przygotować). Składanie już kompletnych wniosków odbywa się nadal w pokoju nr 1 - główne wejście do budynku CUS przy ul. Majówka 21 a, w godz. 8.00-15.00. - informuje Wioletta Grosicka i dodaje, że od poniedziałku, 17 stycznia, otworzony zostanie dodatkowy punkt na parterze Galerii Handlowej „Skałka” (Biuro Obsługi Klienta CUS), w którym można pobrać wniosek oraz otrzymać informacje jaki sposób należy wniosek wypełnić oraz jakie dokumenty należy przygotować; punkt będzie czynny w godz. 7.00-15.00.

Od 17 stycznia wprowadzony został harmonogram przyjmowania wniosków według listy alfabetycznej aby usprawnić obsługę oraz ograniczyć ilość klientów w budynku w związku z obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi.

STYCZEŃ 2022

17.01.22 – A, B, C, D, E, F

18.01.22 – G, H, I, J

19.01.22 – K

20.01.22 – K

21.01.22 – L, Ł, M

24.01.22 – N, O,P

25.01.22 – N, O,P

26.01.22 – R, S, Ś, Sz

27.01.22 – R, S, Ś, Sz

28.01.22 – R, S, Ś, Sz

31.01.22 - T, U, W, Z, Ż, Ź

 

LUTY 2022

01.02.22 - A, B

02.02.22 - C, D, E, F

03.02.22 - G

04.02.22 - H, I, J

07.02.22 - K

08.02.22 - K

09.02.22 - K

10.02.22 - L, Ł

11.02.22 - M

14.02.22 - N, O

15.02.22 - P

16.02.22 - P

17.02.22 - P

18.02.22 - R

21.02.22 - S, Ś, Sz

22.02.22 - S, Ś, Sz

23.02.22 - S, Ś, Sz

24.02.22 - T, U

25.02.22 - W

28.02.22 - Z, Ż, Ź

Wniosek o dodatek osłonowy jest podzielony na cztery części

W części I wnioskodawca podaje swoje dane osobowe oraz numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazane świadczenie. Konieczne jest również wpisanie danych osobowych pozostałych członków gospodarstwa domowego (jeśli jest to gospodarstwo wieloosobowe).

W I części wniosku należy też wskazać główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego wnioskodawcy. Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że wskazanie źródła ogrzewania dotyczy tylko tych wnioskodawców, których gospodarstwo domowe wykorzystuje urządzenia grzewcze wymienione w formularzu.

Wnioskodawca w części I wniosku podaje też, do jakiego organu opłacane były w 2020 lub 2021 r. składki na ubezpieczenie zdrowotne i tu należy pamiętać aby złożyć razem z wnioskiem – kserokopię PIT 40 lub PIT-11a (dotyczy emerytów i rencistów). Oprócz tego jeśli wnioskodawca (lub członek gospodarstwa domowego) płacił alimenty, konieczne jest wskazanie kwoty (pkt 5.1) - o tą kwotę zostanie pomniejszony dochód rodziny. Konieczne jest też zaznaczenie odpowiednich pól, jeśli osoba składająca wniosek (lub inny członek gospodarstwa) uzyskiwała dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub osiągnęła dochody z gospodarstwa rolnego. Zaznaczenie „tak” przy co najmniej jednej z tych dwóch opcji sprawia, że dodatkowo konieczne będzie odpowiednio wypełnienie III lub IV części wniosku. Dochodami najczęściej uzyskiwanymi niezbędnymi do uzupełnienia w części III to alimenty lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego, jak również świadczenie rodzicielskie lub stypendia szkolne. Część IV dotyczy posiadania gospodarstwa rolnego i należy wówczas wskazać, ile wynosi powierzchnia gospodarstwa rolnego w ha przeliczeniowych ogólnej powierzchni.

                                                                         Część II wniosku o dodatek osłonowy – oświadczenie wnioskodawcy

W części II wnioskodawca potwierdza, że wymienione w I części wniosku osoby są członkami jego gospodarstwa domowego, a dane podane we wniosku są zgodne z prawdą. Wnioskodawca oświadcza też, że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

 

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-24

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.