Ocena:
0/5 | 0 głosów
Współczesny rozwój konkurencyjnej gospodarki wymaga wielokierunkowych działań w dziedzinie techniki, organizacji i ekonomii. Dla osiągnięcia sukcesu takim programem w Unii Europejskiej stały się Klastry, czyli konsorcja celowe wprowadzające innowacyjne rozwiązania w dziedzinach gospodarki, a także w jej otoczeniu, nowoczesnej społeczności w myśl Strategii Lizbońskiej i Strategii Europa 2020. Szeroki wachlarz unijnych dotacji finansowych wspiera działania, gdzie nowoczesność technologii oraz organizacji decyduje o dynamicznym rozwoju i konkurencji na globalnym rynku.
Dla powstania Klastra i jego prawidłowego działania konieczne jest świadome zaangażowanie miejscowych przedsiębiorstw, organizacji okołoprzemysłowych, wybranych jednostek naukowych oraz organizacji samorządowych. Odczuwając presję globalizującego się rynku, powstała inicjatywa jednoczenia wysiłków dla wprowadzenia nowoczesnych technologii i zwiększenia konkurencyjności w lepszej organizacji poprzez działania w stowarzyszeniu pod nazwą Klaster Przemysłowy Dawnych Terenów Centralnego Okręgu Przemysłowego im. premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Ziemia Radomska oraz Pogórze Świętokrzyskie, to tradycyjne miejsca polskiego przemysłu z wiodącymi zakładami w branży metalowej i chemicznej w Centralnym Okręgu Przemysłowym: Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Radom, Pionki, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Drzewica. Starachowice w okresie międzywojennym były wiodącym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego w dawnym Centralnym Okręgu Przemysłowym. Tak z historycznej perspektywy, jak i współczesnych uwarunkowań, miejsce to posiada niezbędny potencjał i potrzebę podjęcia wysiłku organizacji Klastra Przemysłowego COP-u o znaczeniu strategicznym dla nowoczesnej gospodarki subregionu. Wykorzystując tak bogate tradycje oraz obecny potencjał, podjęto działania, które mają na celu współczesną odbudowę idei COP-u poprzez utworzenie klastra na bazie miejscowych przedsiębiorstw, samorządów, organizacji gospodarczych oraz instytucji naukowych.
Z inicjatywy prezydenta miasta Starachowice, 5 października br. w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie informacyjne starachowickich przedsiębiorców z przedstawicielami grupy inicjatywnej Klastra Przemysłowego COP-u. W skład grupy inicjatywnej wchodzą przedsiębiorcy, naukowcy i przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki. W trakcie spotkania była możliwość wysłuchania wystąpienia Jana Banaszaka, prezesa Grupy Inicjatywnej, na temat zaangażowania nauki na rzecz gospodarki, a także Janusza Sobieraja, prezesa Korporacji „RADEX” z Radomia, na temat pragmatyzmu działania struktur klastrów w dobie globalizacji gospodarki. Przedstawiciele klastra przedstawili główne cele oraz perspektywę i ewentualne korzyści, które płynąć będą w przyszłości dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się brać udział w tej formie organizacyjnej. Poinformowali, że chęć udziału w klastrze zadeklarowało już około 50 podmiotów, a docelowo ma ich być około 100. Po wystąpieniach prelegentów odbyła się dyskusja. W spotkaniu i dyskusji wzięło udział kilkunastu przedsiębiorców reprezentujących MAN Bus, RR Donnelley, Odlewnie Polskie, ZGM „Zębiec”, Embud III, Starpol oraz przedstawiciele Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” i Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.
- Myślę, że pierwsze spotkanie nie było spotkaniem, na którym przedsiębiorcy uzyskali odpowiedź na wszystkie pytania. Klaster jest dopiero w stadium organizacji. Jako miasto będziemy na bieżąco przekazywać informacje o dalszych etapach jego tworzenia na naszej stronie internetowej w zakładce „Klaster Przemysłowy COP”. Tam każdy z przedsiębiorców i mieszkańców będzie mógł śledzić postępy w organizowaniu tego przedsięwzięcia, jak również pobrać w wersji elektronicznej potrzebne materiały. Zachęcam mieszkańców, przedsiębiorców do zaglądania do Portalu Miasta Starachowice, gdzie te informacje będzie można na bieżąco uzyskać i zorientować się, na jakim etapie są dalsze prace nad powołaniem klastra – powiedział zastępca prezydenta Starachowic Sylwester Kwiecień.
Spotkanie w Starachowicach było kolejnym spotkaniem organizacyjnym. Odbyły się już spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarżysku-Kamiennej, a tego samego dnia co u nas - było jeszcze spotkanie w Stąporkowie.

2023-09-16
Debata o przyszłości
Starachowiczanie zainaugurowali cykl spotkań "Czas Regeneracji". W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyła się debata otwierająca cykl ogólnopolskich spotkań. Kolejne warsztaty odbędą się między innymi w Krakowie czy Gnieźnie.
2023-09-12
Głosowanie elektroniczne zakończone, od poniedziałku głosujemy na kartach
W ubiegłym tygodniu odbywał się pierwszy etap głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Głosowanie drogą elektroniczną cieszyło się dużą popularnością głosujących. Ci, którzy nie zdążyli oddać swoich głosów do niedzieli, mają jednak okazję do wskazania najlepszego ich zdaniem projektu w drugiej części głosowania. Od poniedziałku można głosować tradycyjnie na karcie do głosowania.
2023-09-13
Debata o przyszłości Polski
Przed nami pierwsze spotkanie z cyklu “Czas Regeneracji” organizowanego przez CoopTech Hub, Inicjatywę Wschód i Polską Sieć Ekonomii. Starachowice oficjalnie inaugurują tegoroczny cykl spotkań. Poza naszym miastem na liście organizatorów znalazły się jeszcze między innymi Gniezno, Kraków oraz Rzeszów.
2023-09-07
Miasto stawia na pływanie
Władze Gminy Starachowice zachęcają mieszkańców do aktywnego korzystania z obiektu Krytej Pływalni. Od 1 września Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wprowadził zmiany w ofercie pływalni. Uczniowie starachowickich szkół będą pływać za darmo. Pływalnia ma również zachęcać do skorzystania z atrakcji przez pracowników firm i instytucji.
2023-09-06
Święto Młodzieży
W piątkowe (8 września) południe starachowicki Park Miejski na kilka godzin zamieni się w niezwykłe miejsce. „Rządy w parku” przejmuje młodzież, która specjalnie dla swoich rówieśników przygotowała atrakcyjne wydarzenie kulturalno-obywatelskie. Dokładnie o godzinie 12. rozpoczyna się Młodzieżowy Festiwal Obywatelski, czyli impreza jednocząca środowisko młodzieżowe Starachowic.
2023-09-04
Rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego
W poniedziałek (4 września) rusza głosowanie na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji starachowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dwuetapowe głosowanie (internetowe i tradycyjne) to decydujący etap wyboru projektów do realizacji w 2024 roku. Mieszkańcy zgłosili 5 projektów, które po weryfikacji zostały poddane procedurze głosowania.2023-09-01
Najlepsi z najlepszych
Sukcesy w wojewódzkich konkursach przedmiotowych i wysoka średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych to klucz do bycia starachowickim prymusem. Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek spotkał się z uczniami, którzy w minionym roku szkolnym zasłużyli na tytuły „najlepsi z najlepszych”, a przede wszystkim na Stypendia Miasta Starachowice i finansowe wsparcie od Gminy.2023-08-31
Spotkanie ze sportowcami
Prezydent Starachowic Marek Materek przyznał stypendia sportowe szóstce młodych sportowców, reprezentujących na co dzień barwy naszych klubów sportowych. Do końca roku stypendia otrzymywać będą zawodnicy uprawiający lekkoatletykę, kickboxing oraz karate kyokushin. Gratulujemy!
2023-08-30
Dni Starachowic 2023
- Zapraszam serdecznie wszystkich na tegoroczne Dni Starachowic. Na terenach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji każdy znajdzie coś dla siebie. Sobota to dzień przeznaczony dla miłośników hip-hopu, a wśród artystów znaleźli się między innymi TEDE oraz Mr Polska. W niedzielę zapraszam wszystkich na starachowicki wieczór z Cugowskimi. Już przygotowujemy scenę, na której wystąpią Piotr Cugowski, a także Krzysztof Cugowski. Na te koncerty serdecznie Państwa zapraszamy – powiedział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej weekendowe święto miasta.
2023-08-29