JUŻ W KIOSKU

Kim są emigranci?

2021-12-11 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Uchodźcy, wychodźcy jednym słowem emigranci, ludzie poszukujący lepszego życia, swojego miejsca na ziemi. Temat na czasie i nasuwające się pytania:

Czy warto pozostawiać coś znanego i ruszać w nieznane? Czy to co spotyka nas w drodze do spełnienia marzeń jest warte zachodu, poświęceń i wyrzeczeń nie tylko naszych, ale często też najbliższych nam osób?

fot. Granice.pl

Dziś polecam dwutomową sagę Sabiny Waszut Emigranci – Podróż za horyzont t.1 oraz Listy z czarnych miast t.2.

W pierwszym tomie poznajemy pięcioosobową rodzinę biednego galicyjskiego chłopa Włodka Gajdy. Rodzina urzeczona opowieściami miejscowego nauczyciela o mlekiem i miodem płynącej Brazylii, postanowiła pozostawić rodzinną wieś i wyruszyć do lepszego świata. Od początku borykają się z problemami, najpierw przy zdobywaniu dokumentów potrzebnych w podróży, potem w pociągu oszuści chcieli pozbawić ich resztek dobytku. W dalszej podróży przygarnęli dziewczynę której ojciec, warszawski dorożkarz, nie przeszedł kontroli lekarskiej i zabroniono mu dalszej podróży. Nawet choroba i ciężkie warunki na statku to nic w porównaniu z powitaniem jakie zgotowała Polakom Brazylia.

Zachęcam również do przeczytania drugiej części, która rozgrywa się w latach 20. XX wieku, w czasach przemian, niepokojów i rosnących nadziei.

Rodzina Bednarzy, górników ze Śląska, w poszukiwaniu lepszych zarobków przeniosła się z Radlina do Botttrop w Westwali. Po dwudziestu latach postanawiają wrócić w rodzinne strony by zagłosować w plebiscycie za przyłączeniem Śląska do Polski. Ich losy splatają się z burzliwą historią Górnego Śląska, a marzenia o spokojnym, dostatnim żuciu okazują się mrzonką. Czy Bednarze odnajdą szczęście na obcej francuskiej ziemi, gdzie emigrują za lepszym życiem? I czy łączące obie części listy z dalekiej Brazylii pomogą odzyskać nadzieję?

Podsumowując - Emigranci to pełna zwrotów akcji powieść o poszukiwaniu domu, miłości i samego siebie. Polecam. Seria Emigranci Sabiny Waszut dostępna: w Bibliotece Głównej ul Kochanowskiego 5 oraz w Fili nr 7 ul. Radomska 21

Książki można zarezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e-mbp.pl

Poleca Małgorzata Wosiek, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 7 w Starachowicach.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dzień Przyjaciela. To już dzisiaj!

2023-06-09

Dzień Przyjaciela. To już dzisiaj!

Park Kultury w Starachowicach kolejny raz pomaga czworonożnym przyjaciołom ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Rudniku, organizując wyjątkowe wydarzenie.
Sylwester Kiełek dalej dyrektorem ogniska plastycznego

2023-06-08

Sylwester Kiełek dalej dyrektorem ogniska plastycznego

Sylwester Kiełek będzie dalej dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego w Starachowicach.  We wtorek (6 czerwca br.) Zarząd Powiatu powierzył mu stanowisko dyrektora na kolejną, 5-letnią kadencję.
Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

2023-05-31

Dzień Dziecka w Starachowicach. Zaproszenie

Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk już w najbliższy piątek (2 czerwca) zapraszają wszystkie dzieci i ich rodziców na starachowicki Dzień Dziecka do Amfiteatru w Parku Miejskim. 
Jubileuszowy koncert Portamento

2023-05-31

Jubileuszowy koncert Portamento

Niezwykły i wyjątkowy, od 30 lat na starachowickiej scenie. Na swoim koncie mają wiele nagród. Przyszedł czas na jubileusz. 
Dorośli czytają dzieciom

2023-05-31

Dorośli czytają dzieciom

Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii “Cała Polska czyta dzieciom”, od wielu lat mobilizując tysiące szkół, przedszkoli i bibliotek w całym kraju do organizowania imprez i wydarzeń czytelniczych oraz popularyzacji idei codziennego czytania dzieciom, które rozbudza pasje czytelnicze wśród młodego pokolenia. 
Mobilne muzeum zawita do Starachowic

2023-06-03

Mobilne muzeum zawita do Starachowic

Park Kultury w Starachowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Miasto Starachowice, zwłaszcza uczniów starachowickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w projekcie Muzeum na kółkach. 
Żelazne pierścienie przyznane

2023-05-19

Żelazne pierścienie przyznane

W piątek, 19 maja, Starachowice stanęły pod znakiem przedsiębiorczości. Nagrodą „Żelaznego Pierścienia” uhonorowano lokalnych przedsiębiorców. To nagroda gospodarcza przyznawana za wkład w rozwój powiatu oraz podziękowanie dla przedsiębiorców za odwagę w zakładaniu biznesów. Pomysłodawcą nagrody jest wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski. 
Spacerowali szlakiem STAR-ów

2023-05-20

Spacerowali szlakiem STAR-ów

Nikogo nie trzeba przekonywać, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach są niezwykle aktywni i przede wszystkim chętni do wszelakich aktywności. Ostatnim ich pomysłem był spacer śladem miejskiej ciężarówki, poznawanie historii miasta oraz integracja międzypokoleniowa. 
Ocean pod powieką

2023-05-14

Ocean pod powieką

Święto w bibliotece

2023-05-14

Święto w bibliotece

Tydzień Bibliotek i Dnia Bibliotekarza w Starachowicach rozpoczął się hucznie i z przytupem. W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej  Starachowickie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowały wernisaż wystawy fotograficznej pt. "Spojrzenie... Z fotografią w Bibliotece.