JUŻ W KIOSKU

Kim są emigranci?

2021-12-11 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Uchodźcy, wychodźcy jednym słowem emigranci, ludzie poszukujący lepszego życia, swojego miejsca na ziemi. Temat na czasie i nasuwające się pytania:

Czy warto pozostawiać coś znanego i ruszać w nieznane? Czy to co spotyka nas w drodze do spełnienia marzeń jest warte zachodu, poświęceń i wyrzeczeń nie tylko naszych, ale często też najbliższych nam osób?

fot. Granice.pl

Dziś polecam dwutomową sagę Sabiny Waszut Emigranci – Podróż za horyzont t.1 oraz Listy z czarnych miast t.2.

W pierwszym tomie poznajemy pięcioosobową rodzinę biednego galicyjskiego chłopa Włodka Gajdy. Rodzina urzeczona opowieściami miejscowego nauczyciela o mlekiem i miodem płynącej Brazylii, postanowiła pozostawić rodzinną wieś i wyruszyć do lepszego świata. Od początku borykają się z problemami, najpierw przy zdobywaniu dokumentów potrzebnych w podróży, potem w pociągu oszuści chcieli pozbawić ich resztek dobytku. W dalszej podróży przygarnęli dziewczynę której ojciec, warszawski dorożkarz, nie przeszedł kontroli lekarskiej i zabroniono mu dalszej podróży. Nawet choroba i ciężkie warunki na statku to nic w porównaniu z powitaniem jakie zgotowała Polakom Brazylia.

Zachęcam również do przeczytania drugiej części, która rozgrywa się w latach 20. XX wieku, w czasach przemian, niepokojów i rosnących nadziei.

Rodzina Bednarzy, górników ze Śląska, w poszukiwaniu lepszych zarobków przeniosła się z Radlina do Botttrop w Westwali. Po dwudziestu latach postanawiają wrócić w rodzinne strony by zagłosować w plebiscycie za przyłączeniem Śląska do Polski. Ich losy splatają się z burzliwą historią Górnego Śląska, a marzenia o spokojnym, dostatnim żuciu okazują się mrzonką. Czy Bednarze odnajdą szczęście na obcej francuskiej ziemi, gdzie emigrują za lepszym życiem? I czy łączące obie części listy z dalekiej Brazylii pomogą odzyskać nadzieję?

Podsumowując - Emigranci to pełna zwrotów akcji powieść o poszukiwaniu domu, miłości i samego siebie. Polecam. Seria Emigranci Sabiny Waszut dostępna: w Bibliotece Głównej ul Kochanowskiego 5 oraz w Fili nr 7 ul. Radomska 21

Książki można zarezerwować przez katalog biblioteczny dostępny na stronie www.e-mbp.pl

Poleca Małgorzata Wosiek, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 7 w Starachowicach.

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gagatki i dziadki poszły w las

2022-10-02

Gagatki i dziadki poszły w las

Dystans od kilku do kilkudziesięciu kilometrów, dziadki, gagatki, ognisko, kiełbaski i mnóstwo świetnej zabawy. Sprawcą całego zamieszania jest natomiast Oddział Międzyszkolny PTTK w Starachowicach.
Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

2022-10-01

Wernisaż Małgorzaty Markowskiej

W poniedziałek, 23 września, odbył się wernisaż absolwentki starachowickiego Ogniska Plastycznego - Małgorzaty Markowskiej.
Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

2022-09-29

Weronika Nowak ze Starachowic Miss Supertalent of the World 2022

I to jest sukces, starachowiczanka wygrała międzynarodowy konkurs.
Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

2022-09-27

Zaproszenie na wernisaż prac Antoniny Jasztal

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach z okazji Tygodnia Książek Zakazanych zaprasza na wernisaż prac Antoniny Jasztal pt. „Librorum prohibitorum”.
W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-26

W 83. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

We wtorek (27 września br.) na polanie przed kaplicą św. Jacka w Wąchocku odbędą się uroczyste obchody 83. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizowane przez wąchockie i starachowickie koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także Hufiec ZHP Starachowice, pod honorowym patronatem Starosty Starachowickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Wąchock.
Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

2022-09-25

Wiewiórka tematem przewodnim XIII Festynu Ekologicznego

„Wiewiórka – mały mieszkaniec parku i lasu” – to hasło, które przyświecało tegorocznej edycji Festynu Ekologicznego „Zaginiony świat naszej Ziemi”, zorganizowanej przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pod patronatem Starosty Starachowickiego i Prezydenta Miasta Starachowice. 
Światło Daniela

2022-09-24

Światło Daniela

Fotografia ma wiele twarzy - sukcesu, kariery ale może być także motywacją i ratunkiem. Tak było w przypadku Daniela Domagały, artysty zrzeszonego w Starachowickim Towarzystwie Fotograficznym.  
Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

2022-09-23

Planetarium Kopernika zawita do Starachowic

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Rozpoczął się rok szkolny, więc Planetobus z Centrum Nauki Kopernik z mobilnym planetarium na pokładzie znów przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by szerzyć wiedzę o astronomii. I tak już w najbliższy poniedziałek i wtorek (26 i 27 września) pojawi się na IX Festiwalu Nauki w Starachowicach w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura.
Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

2022-09-23

Nosferatu w Bibliotece. Zaproszenie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję filmu z 1922 r. pt. „Nosferatu – symfonia grozy”, w reżyserii F.W. Murnaua. Spotkanie z cyklu Biblioteka Filmów odbędzie się w poniedziałek (26 września br.) o godz. 17:00 w Czytelni MBP przy ul. Kochanowskiego 5. Wstęp wolny.
Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

2022-09-21

Niezwykle Stylowy Wieczór w Ekomuzeum

Już w najbliższą sobotę (24 września) o godz. 16.00 w Kinie Kotłownia starachowickiego Muzeum Przyrody i Techniki odbędzie się niezwykle Stylowy Wieczór.