Ocena:
0/5 | 0 głosów
Dyskusyjny Klub Książki i spotkanie autorskie - to rzeczywistość ostatnich dni maja w Miejskiej Bibliotee w Starachowicach.
fot. MBP
W czwartek, 19 maja, grono czytelników z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 przybyło na spotkanie, aby podyskutować o dwóch wybranych książkach. Pierwsza z nich to „Zapiski nosorożca. Moja droga po drogach, bezdrożach i legendach „Afryki” Łukasza Orbitowskiego, znanego polskiego prozaika.
- Utwór nie jest klasycznym reportażem, to raczej luźne notatki z trwającej około 3 tygodni podróży, połączone z ciekawym przedstawieniem afrykańskich legend i baśni. Dużo w nim emocji, wrażeń i wnikliwych spostrzeżeń z pobytu na Czarnym Lądzie, jednak brak większej ilości kolorowych zdjęć i mapki podróży. W ocenie klubowiczów uzyskał 6,5 pkt. w skali 10-punktowe - mówi koordynatorka spotkań Aldona Bałtowska Jagieła. - Mapę podróży oraz sporo kolorowych zdjęć znaleźliśmy za to w książce Andrzeja Mellera pt. „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”. Autor, dziennikarz reportażysta i podróżnik, przebywał w Wietnamie wielokrotnie. Omawiana książka to efekt prawie 3-letniego pobytu w tym kraju. Czytelnik znajdzie w tu wiele informacji o historii, kulturze i języku państwa, w którym wolność osobista jest mocno ograniczona. Pokazane są ciemne i jasne strony Wietnamu, wszystko na podstawie wnikliwych obserwacji życia jego mieszkańców. Klubowicze przyznali tej lekturze 8,9 pkt.
Urozmaiceniem spotkania oprócz tradycyjnych ciasteczek oraz kawy i herbaty była sałatka z kurczaka po wietnamsku, z zachowaniem prawie wszystkich składników receptury.
Kolejne spotkanie planowane jest 23 czerwca, a wybrana książka to powieść Kate Atkinson pt. „Jej wszystkie życia”.
Ciekawie i motywująco było także na spotkaniu autorskim z Katarzyną Zdanowicz, dziennikarką TV Polsat, pisarką, autorką książki "Zawsze mówi, że wróci". Dziewięć niezwykłych kobiet. Dziewięć opowieści o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy. Kiedy oni zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością. Jak dużo jesteśmy w stanie poświecić w związkach, żeby partner mógł realizować swoją ekstremalną pasję? W imię czego żony i partnerki himalaistów ŻYJĄ W CIENIU WIELKIEJ GÓRY?
.Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W holu MBP przy ulicy Kochanowskiego można oglądać wystawę poświęconą Wandzie Rutkiewicz - patronce roku 2022.

2022-06-30
Piątek i sobota w muzeum

2022-06-30
EkoLato w EkoMuzeum
Szukacie pomysłu na atrakcyjne spędzenie czasu z rodziną, dziećmi i znajomymi? Piotr Ambroszczyk Starosta Starachowicki i Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zapraszają na festyn "EKOLATO".
2022-06-29
Rok w starachowickim Ognisku Plastycznym
Zakończył się rok szkolny w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach. W piątek, 24 czerwca, w siedzibie placówki można było podziwiać dorobek młodych artystów.
2022-06-29
Poetycka nagroda
Rok Marii Konopnickiej to czas imprez i wydarzeń mających na celu docenienie jej twórczości, lepsze poznanie jej osoby, ale także próby poetyckie i literackie. W jednej z nich udział wziął starachowicki poeta Robert Wołczyński.
2022-06-29
Ach, co to był za koncert
To było niezapomniane popołudnie, na nieco ponad godzinę Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego zmieniła się w salę operową. Na niewielkiej scenie wybrzmiewały dźwięki dzieł Czajkowskiego, Paderewskiego, Korsakowa do słów "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, wystąpili starachowiczanka Paulina Jabłonka i Adam Kamieniecki.
2022-06-27
Kulturalny Rozkład Jazdy
Zobaczcie, co będzie się działo w te wakacje w Starachowicach.
2022-06-25
Sobótka z Parkiem Kultury
Niedziela, 26 czerwca, o godz. 16:00 wystartuje Piknik SOBÓTKOWY na rozpoczęcie WAKACJI 2022! Dla najmłodszych i starszych, którzy na 2 miesiące żegnają się ze szkołą i rozpoczynają długo wyczekiwany letni odpoczynek Park Kultury przygotował mnóstwo atrakcji:
2022-06-26
Poznaj klasykę kina retro
Miejska biblioteka Publiczna rozpoczyna nowy cykl pod nazwą Biblioteka Filmów. Podczas każdego ze spotkań będzie prezentować arcydzieła kina czerni i bieli. W poniedziałek, 27 czerwca o godz. 17:00, pierwszy seans. W Czytelni MBP będzie można obejrzeć film z 1931 r. w reżyserii Fritza Langa pt. „M”. Będzie to thriller niemiecki, z którego wzory czerpał później Alfred Hitchcock. Słowo wstępne wygłosi animator kultury - Michał Pajek. Wstęp wolny
2022-06-26
Darmowe zwiedzanie za...
Piątka lub szóstka z historii na świadectwie? To się świetnie składa. Świętokrzyski Sztetl z Chmielnika ma dla Was propozycję.
2022-06-25