JUŻ W KIOSKU

Kierunek biblioteka

2022-06-12 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dyskusyjny Klub Książki i spotkanie autorskie - to rzeczywistość ostatnich dni maja w Miejskiej Bibliotee w Starachowicach.

fot. MBP

W czwartek, 19 maja, grono czytelników z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 przybyło na spotkanie, aby podyskutować o dwóch wybranych książkach. Pierwsza z nich to „Zapiski nosorożca. Moja droga po drogach, bezdrożach i legendach „Afryki” Łukasza Orbitowskiego, znanego polskiego prozaika.

- Utwór nie jest klasycznym reportażem, to raczej luźne notatki z trwającej około 3 tygodni podróży, połączone z ciekawym przedstawieniem afrykańskich legend i baśni. Dużo w nim emocji, wrażeń i wnikliwych spostrzeżeń z pobytu na Czarnym Lądzie, jednak brak większej ilości kolorowych zdjęć i mapki podróży. W ocenie klubowiczów uzyskał 6,5 pkt. w skali 10-punktowe - mówi koordynatorka spotkań Aldona Bałtowska Jagieła. -  Mapę podróży oraz sporo kolorowych zdjęć znaleźliśmy za to w książce Andrzeja Mellera pt. „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”. Autor, dziennikarz reportażysta i podróżnik, przebywał w Wietnamie wielokrotnie. Omawiana książka to efekt prawie 3-letniego pobytu w tym kraju. Czytelnik znajdzie w tu wiele informacji o historii, kulturze i języku państwa, w którym wolność osobista jest mocno ograniczona. Pokazane są ciemne i jasne strony Wietnamu, wszystko na podstawie wnikliwych obserwacji życia jego mieszkańców. Klubowicze przyznali tej lekturze 8,9 pkt.

Urozmaiceniem spotkania oprócz tradycyjnych ciasteczek oraz kawy i herbaty była sałatka z kurczaka po wietnamsku, z zachowaniem prawie wszystkich składników receptury.

Kolejne spotkanie planowane jest 23 czerwca, a wybrana książka to powieść Kate Atkinson pt. „Jej wszystkie życia”.

Ciekawie i motywująco było także na spotkaniu autorskim z Katarzyną Zdanowicz, dziennikarką TV Polsat, pisarką, autorką książki "Zawsze mówi, że wróci". Dziewięć niezwykłych kobiet. Dziewięć opowieści o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy. Kiedy oni zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością. Jak dużo jesteśmy w stanie poświecić w związkach, żeby partner mógł realizować swoją ekstremalną pasję? W imię czego żony i partnerki himalaistów ŻYJĄ W CIENIU WIELKIEJ GÓRY? 

.Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W holu MBP przy ulicy Kochanowskiego można oglądać wystawę poświęconą Wandzie Rutkiewicz - patronce roku 2022.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

2023-01-27

Tak oddaliśmy cześć Powstańcom Styczniowym

Za nami 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego w historii niepodległościowego zrywu, które rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym po rozbiorach Polski, nigdy bowiem nie porzuciliśmy marzeń o wolnej Polsce.
Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

2023-01-26

Zmiana godzin pracy miejskiej biblioteki

Czas ferii to zmiany w godzinach pracy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sprawdźcie. 
Cudowny wieczór z Kiepurą

2023-01-26

Cudowny wieczór z Kiepurą

Hipnotyzujący głos, a oczy pełne ognia i bystre. Jan Kiepura, Polak, który miał świat u stóp, podobnie zresztą jak kobiety. To między jego piosenki zabrzmiały w szkolnej hali w Mircu. Koncert "Uśmiechnij się z Kiepurą" okazał się hitem, a gościem specjalnym był znakomity śpiewak Jacek Wójcicki. 
Wycieczka do Tyrolu

2023-01-25

Wycieczka do Tyrolu

Potężne szczyty, dzikie przełęcze i pierwotne krajobrazy parków. Tak, to Tyrol do którego w podróż zabrali jego miłośnicy Anna i Mariusz Śledziowscy – pasjonaci wycieczek górskich.
Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

2023-01-25

Przepisz mnie - zachęca Mały Książę

Z okazji 80 - lecia pierwszego wydania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, zorganizowano ogólnopolską akcję przepisywania książki. 
Żeglowanie jest koniecznością

2023-01-23

Żeglowanie jest koniecznością

Marzenia. Są tym, co pozwala naszej duszy latać. Są bogactwem. Muzyką, poezją  i barwą życia. Dzięki nim nie stoimy w miejscu. Z marzeń rodzą się baśnie, z baśni wielkie czyny, z nich zaś bohaterowie. A potem to już lądy nieznane, wiatr co po falach gna i daleka droga.
Marzy Ci się kariera aktorska?

2023-01-22

Marzy Ci się kariera aktorska?

Jest szansa się sprawdzić, wystarczy zgłosić się na casting. Zaprasza Muzeum Wsi Kieleckiej. 
Od lat walczy z podstępną chorobą

2023-01-21

Od lat walczy z podstępną chorobą

Stwardnienie rozsiane zabiera jej sprawność i  radość. To częste pobyty w szpitalach, terapie sterydami rehabilitacja i codzienne przyjmowanie dużej ilości lekarstw.  - Jeśli znasz mnie bliżej, wiesz, że walczę, że nie chcę siąść na wózek, że staram się, pomimo przeciwności i bólu, w miarę możliwości, żyć aktywnie, choć przychodzi mi to z coraz większym trudem - mówi Katarzyna Kotowska i prosi o pomoc w leczeniu oraz rehabilitacji. 

2023-01-20

"Słoneczko" gra z WOŚP

Ostatni obraz na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy namalowany. Tym razem za pędzle chwycili Małgorzata Zatorska i Marcin Gołębiowski. I sama jestem ciekawa co z tego wynikło, bo o ile Gosia ma artystyczne zapędy, to o wiceprezydencie wiemy tylko, że onegdaj - pod banderą Wagnera - piracka dusza się w nim obudziła
Pod hasłem nazistowskiej policji

2023-01-19

Pod hasłem nazistowskiej policji

Roli policji w nazistowskich Niemczech poświęcona jest nowa czasowa wystawa prezentowana w starachowickim Muzeum Przyrody i Techniki. To 9 tablic, które opisują m.in. rolę policji po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera w styczniu 1933 r., rozwój jej struktur, czy czołowe osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie policji w tamtym czasie. Mieszkańcy będą mogli ją oglądać do końca kwietnia.