JUŻ W KIOSKU

Kierunek biblioteka

2022-06-12 09:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Dyskusyjny Klub Książki i spotkanie autorskie - to rzeczywistość ostatnich dni maja w Miejskiej Bibliotee w Starachowicach.

fot. MBP

W czwartek, 19 maja, grono czytelników z Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 6 przybyło na spotkanie, aby podyskutować o dwóch wybranych książkach. Pierwsza z nich to „Zapiski nosorożca. Moja droga po drogach, bezdrożach i legendach „Afryki” Łukasza Orbitowskiego, znanego polskiego prozaika.

- Utwór nie jest klasycznym reportażem, to raczej luźne notatki z trwającej około 3 tygodni podróży, połączone z ciekawym przedstawieniem afrykańskich legend i baśni. Dużo w nim emocji, wrażeń i wnikliwych spostrzeżeń z pobytu na Czarnym Lądzie, jednak brak większej ilości kolorowych zdjęć i mapki podróży. W ocenie klubowiczów uzyskał 6,5 pkt. w skali 10-punktowe - mówi koordynatorka spotkań Aldona Bałtowska Jagieła. -  Mapę podróży oraz sporo kolorowych zdjęć znaleźliśmy za to w książce Andrzeja Mellera pt. „Czołem, nie ma hien. Wietnam jakiego nie znacie”. Autor, dziennikarz reportażysta i podróżnik, przebywał w Wietnamie wielokrotnie. Omawiana książka to efekt prawie 3-letniego pobytu w tym kraju. Czytelnik znajdzie w tu wiele informacji o historii, kulturze i języku państwa, w którym wolność osobista jest mocno ograniczona. Pokazane są ciemne i jasne strony Wietnamu, wszystko na podstawie wnikliwych obserwacji życia jego mieszkańców. Klubowicze przyznali tej lekturze 8,9 pkt.

Urozmaiceniem spotkania oprócz tradycyjnych ciasteczek oraz kawy i herbaty była sałatka z kurczaka po wietnamsku, z zachowaniem prawie wszystkich składników receptury.

Kolejne spotkanie planowane jest 23 czerwca, a wybrana książka to powieść Kate Atkinson pt. „Jej wszystkie życia”.

Ciekawie i motywująco było także na spotkaniu autorskim z Katarzyną Zdanowicz, dziennikarką TV Polsat, pisarką, autorką książki "Zawsze mówi, że wróci". Dziewięć niezwykłych kobiet. Dziewięć opowieści o czekaniu, lękach, dumie, a nierzadko rozpaczy. Kiedy oni zdobywają najwyższe szczyty świata, są bohaterami mediów, one w domach walczą z codziennością. Jak dużo jesteśmy w stanie poświecić w związkach, żeby partner mógł realizować swoją ekstremalną pasję? W imię czego żony i partnerki himalaistów ŻYJĄ W CIENIU WIELKIEJ GÓRY? 

.Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W holu MBP przy ulicy Kochanowskiego można oglądać wystawę poświęconą Wandzie Rutkiewicz - patronce roku 2022.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
 PRZECIW TEMU CZASOWI

2024-07-04

PRZECIW TEMU CZASOWI

Z piosenkarzem Januszem Radkiem rozmawia Aleksander Łącki.
Odwiedzą nas muzyczni idole

2024-06-21

Odwiedzą nas muzyczni idole

Margaret, Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak - takie gwiazdy muzyki rozrywkowej pojawią się u nas w ramach wakacyjnej oferty. Wystąpią na Dniach Starachowic w dniach 31 sierpnia - 1 września br. A na wcześniejsze miesiące letniego wypoczynku Park Kultury przygotował propozycje m.in. wokalne, kinowe, sportowe i taneczne oraz blok zajęć warsztatowych. O zorganizowanie czasu wolnego dzieciom z osiedli  zadba natomiast Spółdzielczy Dom Kultury. 
Roztańczone nóżki i małe duszki

2024-06-20

Roztańczone nóżki i małe duszki

 - Tańczę od 3 roku życia i sprawia mi to przyjemność. Tańczę różne techniki: jazz, step, hip-hop i czuję się w tym bardzo dobrze -mówi z wielkim zapałem i zadowoleniem 10-letnia Nadia Kędziora, artystka MiM-u.
Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

2024-06-20

Historycznie, politycznie i nie tylko, czyli “Puzzle Polskie”

“Historia przechodzi z ojca na syna, z matki na córkę. Przesiąknięta jest do imentu erotyzmem, jak to dziedzice gwałcili, partyzanci mieli kochanki na skinienie... powiedzmy palcem, a każdy mężczyzna miał po kilka kochanek. Zdrada miesza się z bohaterstwem, szlachetność z podłością, historia z plotką i pomówieniem” - taki obiecujący, krótki opis książki “Puzzle Polskie” Grzegorza Raka możemy przeczytać na portalu lubimyczytac.pl
15 czerwca 2024 na Wykusie

2024-06-18

15 czerwca 2024 na Wykusie

W 80. rocznicę śmierci Jana Piwnika „Ponurego” i 30. rocznicę powtórnego pogrzebu Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, na polanie Wykus odprawiona została polowa Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Marka Solarczyka ordynariusza radomskiego, który po raz pierwszy odwiedził to miejsce. Modlono się w intencji mjr. „Nurta” i Jego Żołnierzy.
Rozśpiewana Ławeczka

2024-06-17

Rozśpiewana Ławeczka "Halnego"

Koncert "W hołdzie "Ponuremu" i jego Żołnierzom" to starachowicki wkład w doroczne obchody uroczystości upamiętniającej postać wybitnego dowódcy świętokrzyskich oddziałów Armii Krajowej majora Jana Piwnika ps. "Ponury" i jego towarzyszy broni. Wydarzenie przygotowane przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury - Nurt" odbyło się na skwerze przy alei Armii Krajowej.   
Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

2024-06-13

Pokaz broni i strojów szlacheckich plus spotkanie słowno-muzyczne

Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zaprasza na dwa spotkania w przyszłym tygodniu. Ich tematem będzie historia oraz literatura.    
Wydano nową biografię

2024-06-13

Wydano nową biografię "Ponurego"

Przypadająca w tym roku 80. rocznica śmierci płk. Jana Piwnika ps. "Ponury" jest jednym z wyznaczników najnowszej edycji uroczystości poświęconej jemu oraz jego towarzyszom broni, która w najbliższy weekend odbędzie się w Bodzentynie, Starachowicach, Michniowie, na Polanie Wykus i w Wąchocku. Jednym z elementów obchodów jest prezentacja książki "Biografia cichociemnego Jana Piwnika" autorstwa Wojciecha Königsberga. Przypomnijmy sobie postać legendarnego świętokrzyskiego partyzanta Armii Krajowej na podstawie tej publikacji.  
Popołudnie z muzyką klasyczną...

2024-06-11

Popołudnie z muzyką klasyczną..." w najbliższy piątek

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego w Starachowicach i Centrum Kreatywności "Pałacyk" w Starachowicach zapraszają na "Popołudnie z muzyką klasyczną...". Wystąpią uczniowie - laureaci konkursów muzycznych oraz nauczyciele PSM. 
13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu

2024-06-11

13 czerwca nowe wydarzenie z cyklu "Historia w Pałacyku"

Centrum Kreatywności Pałacyk zaprasza 13 czerwca o godz. 18.00 na otwarty wykład "Pozycja społeczna kobiet na przełomie XIX i XX wieku".