JUŻ W KIOSKU

Kiedy i jak zabrać głos na sesji?

2022-05-24 11:20:19

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Wydarzenia na kwietniowej sesji Rady Miejskiej, podczas których właściciele garaży znajdujących się przy ulicy Kościelnej w Starachowicach chcieli przedstawić swoje stanowisko, a nie zostali dopuszczeni do głosu, wywołały oburzenie części mieszkańców miasta. Pojawiły się opinie, że głos wyborcy ważny jest tylko przy urnie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jakie są procedury dotyczące prezentowania swojego stanowiska podczas sesji Rady Miejskiej.

fot. UM Starachowice

Przypomnijmy, przedstawiciele dzierżawców garaży przy wykopie pod blok na ulicy Kościelnej, mają czas do końca maja na usunięcie blaszaków. Jak mówią, czują się rozgoryczeni, ponieważ kilka lat temu prezydent Starachowic Marek Materek miał im obiecać teren przy ZEC, gdzie mogliby przenieść swoje garaże. Jednak tak się nie stanie. Mieszkańcy przyszli na kwietniową sesję Rady Miejskiej, by publicznie przedstawić swoją sytuację.

Radny Sylwester Kwiecień wniósł o udzielenie im głosu. W trakcie głosowania nad udzieleniem mieszkańcom głosu, na sali obecnych było 14 radnych. "Za" głosowało 10 osób, "przeciw" było 3 radnych, wstrzymała się jedna osoba. Według przepisów, głosów "za" było za mało, by mieszkańcy, którzy byli na sali, mogli zabrać głos. Oburzeni opuścili salę. 

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskie, jakie są procedury, by mieszkańcy mogli zabrać głos na sesji Rady Miejskiej. Prezentujemy odpowiedź przewodniczącego Rady Miejskiej w Starachowicach Michała Walendzika.

 - Zaczynając od początku, czyli ustawy o samorządzie gminnym, to na tym poziomie prawa ogólnokrajowego istnieje tylko jedno konkretne uregulowanie dot. zabierania głosu przez mieszkańców na sesji. Chodzi o debatę nad raportem o stanie gminy. Najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym odbywa się sesja, podczas której przeprowadzana jest debata nad raportem o stanie gminy, należy złożyć pisemne zgłoszenie do udziału w debacie, poparte podpisami 50 osób (w gminach do 20 tys. mieszkańców niezbędne są podpisy 20 osób). Spełnienie tych wymogów w zasadzie stanowi obligatoryjne prawo do zabrania głosu, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zgłosi się więcej niż 15 mieszkańców (głos zabiera się według kolejności zgłoszeń). Wtedy rada gminy może (ale nie musi) zdecydować o zwiększeniu liczby mieszkańców biorących udział w debacie. Oprócz tej regulacji w ustawie o samorządzie gminnym nie ma w zasadzie żadnych uregulowań dotyczących zabierania głosu przez mieszkańców podczas sesji. Jest natomiast odniesienie do jawności działania organów gminy (art. 11b.): "Jawność działania organów gminy obejmuje w szczególności prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a także dostępu do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy". Jednocześnie w ustawie nie ma również norm zakazujących mieszkańcom zabierania głosu - czytamy. - Statut gminy, który określa wiele kwestii nieuregulowanych w ustawie o samorządzie gminnym, w przypadku naszego miasta nie zawiera zasad dotyczących zabierania głosu przez mieszkańców podczas sesji Rady Miejskiej. Wobec tego najbardziej uporządkowanym sposobem na wystąpienie mieszkańców jest ujęcie tego w porządku obrad danej sesji. Z uwagi na fakt, że chęć lub potrzebę zabrania głosu mieszkańcy zgłaszają niedługo przed lub w dniu sesji, stosownej zmiany w porządku obrad może dokonać Rada Miejska bezwzględną większością ustawowego składu Rady. 

Jak dodaje przewodniczący Michał Walendzik, od początku aktualnej kadencji organów samorządu terytorialnego istnieje - uregulowana w ustawie o samorządzie gminnym - obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Grupa mieszkańców może za pomocą tego mechanizmu złożyć projekt uchwały do rozpatrzenia przez radę gminy. Szczegółowo kwestia ta uregulowana jest lokalnymi uchwałami (w przypadku Starachowic, odpowiedni dokument przyjęto w lutym 2019 r.). Choć nie ma wprost takiego zapisu, to w takiej sytuacji wydaje się, że podczas sesji głos powinni zabrać mieszkańcy (inicjatorzy), prezentując projekt uchwały wniesiony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-25

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.