JUŻ W KIOSKU

Kadłubek w wąchockim opactwie

2021-03-23 14:00:31

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Kontynuując naszą wirtualną podróż po Wąchocku nabraliśmy ochoty na opactwo. Nie ma takiej osoby, przynajmniej w naszym regionie, która nie słyszałaby o wąchockim klasztorze, podobnie jak o kościele, który kryje w sobie cechy stylu romańskiego.
Opowiadaliśmy już o Kaplicy Ukrzyżowania, dziś zaprezentujemy nieco mniej znane miejsce wąchockiego kościoła, które jednak jest bardzo istotne z punktu widzenia historii cysterskich opactw na naszej ziemi. To kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka, którą dobudowano do istniejącego kościoła w XVII wieku. Wyburzono wówczas część ściany północnej kościoła, powiększając go tym samym o wspomnianą kaplicę. Wybudowano ją na planie prostokąta o wymiarach 7,3/6 m. Wewnątrz bardzo atrakcyjnie prezentują się piękne zielone stalle, które już przy wejściu rzucają się w oczy ciekawskiego turysty, ale nie pominiemy przecież ołtarza, w którego centralnej części pyszni się obraz patrona kaplicy, znajdziemy tu także relikwie Wincentego Kadłubka. Na uwagę zasługują polichromie znajdujące się na ścianach oraz sklepieniu kaplicy, zobaczymy tu sceny z życia św. Stanisława, który zginął śmiercią męczeńską zamordowany przez króla Bolesława Śmiałego, sceny z życia oraz śmierci św. Jana Nepomucena, który podobnie jak św. Stanisław został zamordowany przez króla. W związku z czym przypomnimy, że Św. Jan Nepomucen miał odmówić zdradzenia tajemnicy spowiedzi, za co został skazany na utopienie w praskiej Wełtawie. Kaplica bł. Wincentego Kadłubka znajduje się również w jędrzejowskim klasztorze cysterskim. Dlaczego Wincenty Kadłubek u cystersów? Bo to postać wyjątkowa, która wg legendy pieszo przybyła z Krakowa do Jędrzejowa, by pozostać tam aż do śmierci. Wincenty Kadłubek przez 10 lat był biskupem krakowskim, w latach 1208 – 1218. W 1218 roku ustąpił z urzędu i przeniósł się do Jędrzejowa, tam miał poprosić o przyjęcie do zakonu i zostać nowicjuszem jako pierwszy cysters Polak. Do tego momentu cystersami na naszych terenach byli zakonnicy z Francji. Kadłubek powszechnie znany jest jako osoba duchowna, biskup oraz zakonnik. Jednak to przede wszystkim autor Kroniki Dziejów Polski, bywa określany jako „ojciec kultury polskiej”, niewątpliwie należy do najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Nie jest pewne miejsce urodzenia polskiego kronikarza. Jedna z wersji mówi o Kargowie pod Stopnicą, inna o Karwowie pod Opatowem, pewne jest, że to postać z naszego regionu. Kadłubek ostatnie pięć lat swojego życia spędził w opactwie jędrzejowskim. Tam zmarł w 1223 roku. Jak możemy wnioskować, to postać szczególna da braci cysterskiej, szczególnie w naszym regionie. Stąd nieprzypadkowo znajdują się jego kaplice, zarówno w Jędrzejowie jak i w Wąchocku. Zwiedzając wąchocki klasztor, warto na chwilę zajrzeć do kaplicy błogosławionego Wincentego Kadłubka tym bardziej, że to właśnie on jako pierwszy spisał legendy o smoku wawelskim czy Wandzie, która nie chciała Niemca. Wszystkie kolejne wersje to kopie po naszym lokalnym mistrzu. Marcin Maruszak - przewodnik świętokrzyski      

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Z poparciem prezydenta Starachowic

2024-04-16

Z poparciem prezydenta Starachowic

Sebastian Staniszewski, który w najbliższą niedzielę 21 kwietnia br. będzie się ubiegał o urząd burmistrza Wąchocka zyskał poparcie zwycięskiego prezydenta Starachowic Marka Materka. Panowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej zapowiadając potencjalną współpracę między naszym miastem a pobliską gminą. 
Dorównać strażakom

2024-03-15

Dorównać strażakom

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Wąchock wzięli udział w lokalnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

2024-03-08

Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

Urząd Miasta i Gminy Wąchock planuje w tym roku wyremontować wspomnianą drogę. Na razie szuka wykonawcy tej inwestycji.     

2024-03-02

"Oni też mieli swoje Golgoty"

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” po raz czwarty zorganizował Drogę Krzyżową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiona została w krużgankach opactwa cystersów w Wąchocku 1 marca br., czyli w dniu narodowego wspomnienia bohaterów walki z komunistycznym zniewoleniem Polski.   
Będzie nowa siedziba urzędu

2024-01-24

Będzie nowa siedziba urzędu

Władze gminy Wąchock podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Obiekt o powierzchni około 1300 m² miałby powstać w 2026 lub 2027 roku. Samorząd ma do dyspozycji około 11 mln zł na ten cel.   
Nowy ciągnik do prac w gminie  

2024-01-04

Nowy ciągnik do prac w gminie  

Gmina Wąchock zakupiła nowy sprzęt do prac porządkowych i celów transportowych. To ciągnik wraz z przyczepą, kosiarką i pługiem śnieżnym wartości około 350 tys. zł.      
Miłość jak szlachetny kruszec

2023-12-27

Miłość jak szlachetny kruszec

Dwadzieścia trzy pary z gminy Wąchock odebrały państwowe odznaczenia za dochowanie wierności małżeńskiej przysiędze przez 50 lat, czyli Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawane przez Prezydenta RP. 
Świąteczna wizyta u pensjonariuszy

2023-12-22

Świąteczna wizyta u pensjonariuszy

Z życzeniami i upominkami do Domu Pomocy Społecznej w Parszowie pojechali: Weronika Śmiecikowska ze stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś oraz zastępca burmistrza Miasta i Gminy Wąchock Sebastian Staniszewski.
Dekada działalności

2023-12-14

Dekada działalności

Działacze Stowarzyszenia Przyjazna Wieś Rataje spotkali się na uroczystym podsumowaniu swojej działalności.  
Nakręcili film o łączniczce AK

2023-12-12

Nakręcili film o łączniczce AK

Młodzi mieszkańcy gminy Wąchock, koordynowani przez Martę Blicharz - Salamon z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku, zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego „Śladami bohaterów podziemia”. Wyróżnienie przyniosła im filmowa opowieść o łączniczce oddziałów legendarnego majora "Ponurego".