JUŻ W KIOSKU

Jubileuszowy "Blues pod Piecem" w Starachowicach. Wystąpią legendy polskiego bluesa

2022-06-15 13:47:35

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pod koniec sierpnia br. odbędzie się jubileuszowy, X Festiwal "Blues pod Piecem". Jak podkreślają organizatorzy imprezy, czyli Muzeum Przyrody i Techniki, będzie to muzyczny most pomiędzy Śląskiem a Świętokrzyskiem. Na scenie wystąpią legendy polskiej sceny bluesowej, z SBB i Józefem Skrzekiem na czele. 

Na zdjęciu (od lewej): Agnieszka Kuś - radna Rady Powiatu, poseł Krzysztof Lipiec, Paweł Kołodziejski - dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki, Wioletta Sobieraj - wicedyrektor Muzeum Przyrody i Techniki / fot. Gazeta Starachowicka

Podczas środowej (15 czerwca) konferencji prasowej o dofinansowaniu festiwalu i atrakcjach czekających na fanów bluesa mówili: poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski oraz jego zastępczyni Wioletta Sobieraj. W spotkaniu udział brała także radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś. 

- Polska kultura jest bardzo doceniana - powiedział prezes świętokrzyskich struktur PiS. - To bardzo cenna inicjatywa – połączenie kultury z zachowaniem dziedzictwa przemysłowego. Cieszę się, że w organizację Festiwali włączyło się kilka instytucji. Dotację z ministerstwa udało się osiągnąć dopiero w drugim naborze, po odwołaniu od pierwszej decyzji. Zobowiązałem się również pomóc w finansowaniu całego przedsięwzięcia w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu - dodał Krzysztof Lipiec.

Jak poinformował Paweł Kołodziejski, koncertów nie udałoby się zorganizować, bez wsparcia zewnętrznego. Jubileuszowy festiwal uzyskał wsparcie w wysokości 20 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury, a także dotacje m.in. z urzędu marszałkowskiego czy powiatu starachowickiego.

- Bardzo się cieszymy, że muzyka bluesowa grana przy Wielkim Piecu będzie tak szeroko rozpropagowana. To też dowód na to, że nasza praca przynosi efekty - mówił.

Jak zapowiada wicedyrektor muzeum i pomysłodawczyni "Bluesa Pod Piecem" Wioletta Sobieraj, festiwal, jak co roku, będzie się składał z trzech koncertów.

- Rozpocznie Adam Kulisz z zespołem Kulisz Trio, później usłyszymy Śląską Grupę Bluesową z Leszkiem Winderem, a na koniec wystąpi Józef Skrzek i legendarne SBB. To najlepszy zespół ostatniego półwiecza polskiej sceny muzycznej, marzyliśmy, aby wystąpił u nas i to marzenie się spełni już za dwa miesiące - podkreśliła Wioletta Sobieraj.

Koncerty dotychczas odbywały się w hali spustowej Muzeum Przyrody i Techniki. W tym roku zespoły wystąpią na specjalnej, dużej scenie. W przyszłym tygodniu rozpocznie się sprzedaż biletów, a organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania. Festiwal "Blues Pod Piecem" na stałe wpisał się w kalendarz letnich koncertów bluesowych,  i wszystko wskazuje na to, że jego jubileuszowa odsłona będzie tą niezapomnianą. 

[ZOBACZ KONFERENCJĘ: https://fb.watch/dFwZWJxI4g/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Zmiany przy ulicy Słowackiego

2022-11-29

Zmiany przy ulicy Słowackiego

Ciąg pieszo-jezdny wraz z odwodnieniem powstaje przy ul. Juliusza Słowackiego w Starachowicach. Koszt tej inwestycji to ponad 2 mln zł, z czego 95 procent stanowi dofinansowanie pozyskane przez Gminę Starachowice z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.
Przebudowa ulicy Spokojnej w Starachowicach

2022-11-28

Przebudowa ulicy Spokojnej w Starachowicach

Ruszyły prace przy przebudowie ulicy Spokojnej w Starachowicach, znajdującej się na osiedlu Orłowo. Na tę inwestycję miasto otrzymało 95-procentowe dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Ruszyła budowa hali przy Szkole Podstawowej nr 6

2022-11-28

Ruszyła budowa hali przy Szkole Podstawowej nr 6

Rozpoczęły się pierwsze prace ziemne związane z budową hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Moniuszki w Starachowicach. Na plac budowy wjechał już ciężki sprzęt, a otoczenie szkoły zaczęło się zmieniać. Niedługo w miejscu, gdzie można zobaczyć wykopy stanie nowoczesny obiekt, który będzie służył zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
Poradnie kardiologiczne starachowickiego szpitala przeniesione do budynku po PAKS

2022-11-27

Poradnie kardiologiczne starachowickiego szpitala przeniesione do budynku po PAKS

Od najbliższego poniedziałku (28 listopada br.) Poradnia Kardiologiczna oraz Pracownie Kardiologiczne tj. (echo serca, próby wysiłkowe, Holter) starachowickiego szpitala zostają przeniesione do budynku po PAKS.
Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

2022-11-25

Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

Dariusz Nowak podczas piątkowej (25 listopada br.) sesji złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej w Starachowicach i uzupełnił skład rady. Mandat radnego w okręgu wyborczym nr 3 został obsadzony zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Kielcach, który wcześniej poinformował o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Zięby.
Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

2022-11-25

Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

Na ogrodzeniu Biurowca Głównego MAN Bus w Starachowicach, w piątek (25 listopada) związkowa „Solidarność” wywiesiła transparenty: „Zatrzymać likwidację miejsc pracy” i „Żądamy odpraw dla zwalnianych pracowników” i flagi związkowe. - Związek protestuje przeciwko postępowaniu Zarządu firmy, który pozbawia pracowników miejsc pracy, a zwalnianym nie daje żadnych gratyfikacji finansowych - mówi przewodniczący Jan Seweryn.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.
Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

2022-11-25

Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej poruszyli temat założeń przyszłorocznego budżetu Starachowic.
Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

2022-11-24

Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej w Starachowicach od 1 stycznia 2023 roku obejmie funkcję kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Mariusz Majewski na stanowisku zastąpi Włodzimierza Jedynaka, który przez lata kierował tym referatem.