JUŻ W KIOSKU

Jest odpowiedź na skargę dotyczącą działalności prezydenta Materka w mediach społecznościowych

2023-03-10 15:46:54

Ocena:

3/5 | 2 głosów

W sierpniu ubiegłego roku grupa społeczników napisała skargę na działalność prezydenta Starachowic Marka Materka w mediach społecznościowych. Zwrócili się wtedy do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję.

Agnieszka Kuś i Małgorzata Derlecka / fot. Gazeta Starachowicka

- Składamy skargę na zachowanie Prezydenta Miasta Marka Materka, który na swoim fanpage’u publikuje treści i materiały naruszające prawa mieszkańców. Swoimi wpisami prowokuje do hejtu i tzw. „mowy nienawiści”, jednocześnie w wielu przypadkach nie dając hejtowanym mieszkańcom prawa do wypowiedzi i blokując ich na swoim koncie - napisali wówczas działacze. [więcej: https://bit.ly/3ytdACJ

W listopadzie 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał pismo do prezydenta miasta Marka Materka, którego treść podczas piątkowej (10 marca br.) konferencji prasowej przedstawiły radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś oraz działaczka PiS Małgorzata Derlecka. 

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do prezydenta miasta Marka Materka napisał m.in.: "(...) Po przeanalizowaniu materiału dowodowego przekazanego przez Wnioskodawców należy stwierdzić, że kwestia ochrony dóbr osobistych we wskazanych sytuacjach nie wymaga interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich z uwagi na fakt, że Wnioskodawcy dysponują odpowiednimi środkami ochrony swoich praw na gruncie przepisów prawa cywilnego. Rzecznik pragnie jednak zwrócić uprzejmie uwagę na niektóre z przytoczonych wypowiedzi Pana Prezydenta, w szczególności odpowiedzi na komentarze niektórych obywateli, które zawierają sformułowania, które mogą być stygmatyzujące dla osób z niepełnosprawnością, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. W tym zakresie pragnę zwrócić się do Pana Prezydenta z uprzejmą prośbą o uwzględnienie zaleceń Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących stosowania przez funkcjonariuszy publicznych odpowiedniego, inkluzywnego języka, wolnego od krzywdzących stereotypów pogłębiających dyskryminację osób chorujących psychicznie. Rekomendacja ta dotyczy przy tym także wypowiedzi publicznych formułowanych poza oficjalnymi kanałami komunikacji urzędowej. Z uwagi na autorytet, jaki wiąże się ze sprawowaniem funkcji publicznych, pejoratywne odwoływanie się do chorób psychicznych może prowadzić do normalizacji i upowszechniania się postaw prowadzących do dyskryminacji z uwagi na niepełnosprawność intelektualną lub zdrowie psychiczne. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża nadzieję, że powyższe uwagi spotkają się ze zrozumieniem".

Zdaniem Agnieszka Kuś oraz Małgorzaty Derleckiej prezydent Starachowic nie zastosował się do przekazanych przez RPO zaleceń. 

- Bulwersujące jest to, że osoba zajmująca eksponowane stanowisko, jak pan prezydent, która ma takie ogromne aspiracje polityczne, dopuszcza się do takich komentarzy oraz takich postów, które prowokują hejt i są przyzwoleniem na hejt - powiedziała radna Agnieszka Kuś, która - jak informowaliśmy kilka tygodni temu - złożyła skargę o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, tj. pomówienia, na prezydenta miasta Marka Materka. [więcej: https://bit.ly/3LaqBJ1]

- Rzecznik zwrócił uwagę na komentarze cytowane przez gospodarza miasta nad Kamienną. Często po naszych konferencjach wylewa się na nas hejt. Zgłaszają się do nas osoby, które chętnie włączyłyby się w działania na rzecz mieszkańców i lokalnej społeczności. Zwracają jednak uwagę na to, że nie tyle boją się konsekwencji prawnych, ile właśnie hejtu. Staramy się zwracać uwagę i wytykać błędy. Jeśli przyklaskuje temu osoba publiczna i manipuluje wypowiedziami, nie możemy na to pozwolić - dodała Małgorzata Derlecka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na nieefektywność odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.