JUŻ W KIOSKU

Jest odpowiedź na skargę dotyczącą działalności prezydenta Materka w mediach społecznościowych

2023-03-10 15:46:54

Ocena:

3/5 | 2 głosów

W sierpniu ubiegłego roku grupa społeczników napisała skargę na działalność prezydenta Starachowic Marka Materka w mediach społecznościowych. Zwrócili się wtedy do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o interwencję.

Agnieszka Kuś i Małgorzata Derlecka / fot. Gazeta Starachowicka

- Składamy skargę na zachowanie Prezydenta Miasta Marka Materka, który na swoim fanpage’u publikuje treści i materiały naruszające prawa mieszkańców. Swoimi wpisami prowokuje do hejtu i tzw. „mowy nienawiści”, jednocześnie w wielu przypadkach nie dając hejtowanym mieszkańcom prawa do wypowiedzi i blokując ich na swoim koncie - napisali wówczas działacze. [więcej: https://bit.ly/3ytdACJ

W listopadzie 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał pismo do prezydenta miasta Marka Materka, którego treść podczas piątkowej (10 marca br.) konferencji prasowej przedstawiły radna Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś oraz działaczka PiS Małgorzata Derlecka. 

Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie skierowanym do prezydenta miasta Marka Materka napisał m.in.: "(...) Po przeanalizowaniu materiału dowodowego przekazanego przez Wnioskodawców należy stwierdzić, że kwestia ochrony dóbr osobistych we wskazanych sytuacjach nie wymaga interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich z uwagi na fakt, że Wnioskodawcy dysponują odpowiednimi środkami ochrony swoich praw na gruncie przepisów prawa cywilnego. Rzecznik pragnie jednak zwrócić uprzejmie uwagę na niektóre z przytoczonych wypowiedzi Pana Prezydenta, w szczególności odpowiedzi na komentarze niektórych obywateli, które zawierają sformułowania, które mogą być stygmatyzujące dla osób z niepełnosprawnością, w szczególności z niepełnosprawnością intelektualną. W tym zakresie pragnę zwrócić się do Pana Prezydenta z uprzejmą prośbą o uwzględnienie zaleceń Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących stosowania przez funkcjonariuszy publicznych odpowiedniego, inkluzywnego języka, wolnego od krzywdzących stereotypów pogłębiających dyskryminację osób chorujących psychicznie. Rekomendacja ta dotyczy przy tym także wypowiedzi publicznych formułowanych poza oficjalnymi kanałami komunikacji urzędowej. Z uwagi na autorytet, jaki wiąże się ze sprawowaniem funkcji publicznych, pejoratywne odwoływanie się do chorób psychicznych może prowadzić do normalizacji i upowszechniania się postaw prowadzących do dyskryminacji z uwagi na niepełnosprawność intelektualną lub zdrowie psychiczne. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraża nadzieję, że powyższe uwagi spotkają się ze zrozumieniem".

Zdaniem Agnieszka Kuś oraz Małgorzaty Derleckiej prezydent Starachowic nie zastosował się do przekazanych przez RPO zaleceń. 

- Bulwersujące jest to, że osoba zajmująca eksponowane stanowisko, jak pan prezydent, która ma takie ogromne aspiracje polityczne, dopuszcza się do takich komentarzy oraz takich postów, które prowokują hejt i są przyzwoleniem na hejt - powiedziała radna Agnieszka Kuś, która - jak informowaliśmy kilka tygodni temu - złożyła skargę o przestępstwie ściganym z oskarżenia prywatnego, tj. pomówienia, na prezydenta miasta Marka Materka. [więcej: https://bit.ly/3LaqBJ1]

- Rzecznik zwrócił uwagę na komentarze cytowane przez gospodarza miasta nad Kamienną. Często po naszych konferencjach wylewa się na nas hejt. Zgłaszają się do nas osoby, które chętnie włączyłyby się w działania na rzecz mieszkańców i lokalnej społeczności. Zwracają jednak uwagę na to, że nie tyle boją się konsekwencji prawnych, ile właśnie hejtu. Staramy się zwracać uwagę i wytykać błędy. Jeśli przyklaskuje temu osoba publiczna i manipuluje wypowiedziami, nie możemy na to pozwolić - dodała Małgorzata Derlecka.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

2023-03-20

Bezpłatna komunikacja, ale nie za wszelką cenę. Co dalej z Obywatelską Inicjatywą Uchwałodawczą?

Grupa starachowickich działaczy w ramach projektu „Zaangażowanie mieszkańców Starachowic w inicjatywę bezpłatnej komunikacji” przygotowała dwa projekty uchwał dotyczące poprawy jakości funkcjonowania miejskiej komunikacji. I choć zebrali ponad 2 tysiące podpisów poparcia, dopełnili wszelkich formalności, to radni Rady Miejskiej w Starachowicach odrzucili ich projekty, w tym ten dotyczący zorganizowania konsultacji społecznych w sprawie funkcjonowania komunikacji miejskiej w Starachowicach.
Pełne kosze i zniszczone trawniki

2023-03-20

Pełne kosze i zniszczone trawniki

Brudny kubeł to siedlisko wielu bakterii, dlatego nie tylko należy go regularnie opróżniać, ale również czyścić. Mieszkańcy ulicy Harcerskiej w Starachowicach interweniują, że osiedlowe kosze "przelewają' się od zawartości. 

2023-03-19

"Kto na PiS głosuje, robali nie konsumuje". Prawo i Sprawiedliwość namawia do jedzenia polskiej, zdrowej żywności

Podczas sobotniego (18 marca br.) dnia targowego w Starachowicach, działacze Prawa i Sprawiedliwości z posłem Krzysztofem Lipcem na czele, przekonywali do jedzenia zdrowej, polskiej żywności, przestrzegając przed proponowanymi przez grupę C40 pomysłami włączenia do jadłospisu robaków.
Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

2023-03-18

Posłowie Lewicy z wizytą w Starachowicach

W czwartek (16 marca br.) do województwa świętokrzyskiego zawitała Lewica z programem "Bezpieczna Rodzina". Parlamentarzystki i parlamentarzyści na czele z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym uczestniczyli w spotkaniach m.in. w powiecie starachowickim, jędrzejowskim, koneckim, ostrowieckim, skarżyskim, sandomierskim, włoszczowskim oraz w Kielcach. 
Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

2023-03-18

Do wycieku amoniaku doszło wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - informuje firma Animex

W piątkowe (17 marca br.) popołudnie, około godziny 14:15 doszło do uszkodzenia instalacji i wycieku amoniaku na jednym z wydziałów w zakładach przetwórstwa mięsnego Animex w Starachowicach. - Sytuacja została wywołana wskutek mechanicznego uszkodzenia rurociągu z gazem - czytamy w komunikacie prasowym firmy.  
Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

2023-03-17

Radni PiS zaniepokojeni sytuacją w starachowickim szpitalu

Radni Prawa i Sprawiedliwości ze Starachowic są zaniepokojeni sytuacją w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Podczas czwartkowej (16 marca br.) konferencji prasowej zarzucili prezydentowi miasta Markowi Materkowi nadmierną ingerencję w sprawy placówki.
Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

2023-03-17

Stare wiaty znajdą swoje zastosowanie

Radny Rady Miejskiej Michał Walendzik w piśmie skierowanym do prezydenta Starachowic zwrócił uwagę na zdemontowane podczas rewitalizacji otoczenia Dworca Wschodniego i pozostawione przy parkingu przy ul. Kolejowej stare wiaty przystankowe. 
Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

2023-03-17

Modernizacja starachowickiej oczyszczalni ścieków zakończona

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach zakończyło "Modernizację części osadowo-biogazowej oczyszczalni ścieków w Starachowicach". Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a umowa o dofinansowanie Projektu została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we wrześniu 2016 roku.
Co z projektem starachowickiej geotermii?

2023-03-16

Co z projektem starachowickiej geotermii?

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w czerwcu ub.r., głosowano w sprawie uchwały "przystąpienia do realizacji projektu pn. „Wykonanie otworu badawczego Starachowice GT-1 dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych na terenie Miasta Starachowice”.
Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

2023-03-15

Oświadczenie ZEC po konferencji Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas wtorkowej (14 marca br.) konferencji prasowej poruszyło temat wydatkowania pieniędzy na zewnętrzną obsługę prawną przez Zakład Energetyki Cieplnej. Zdaniem działaczy stowarzyszenia jest to „szastanie publicznymi pieniędzmi” [więcej: https://bit.ly/3mYwjU0]