JUŻ W KIOSKU

Jest dofinansowanie na modernizację starachowickiego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego

2023-09-20 12:08:29

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Prawie 7 mln zł trafi do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Pieniądze z funduszu medycznego, który powstał z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, zostaną przeznaczone na modernizację i doposażenie w sprzęt medyczny SOR.

od lewej: dr Jacek Walkowski - dyrektor PZOZ, radna powiatu Danuta Krępa, poseł Krzysztof Lipiec, senator Jarosław Rusiecki, radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Pruś / fot. Anna Ząbecka - Gazeta Starachowicka

Te dobre informacje dla starachowickiej lecznicy, a przede wszystkim dla pacjentów z powiatu starachowickiego oraz województwa świętokrzyskiego podczas konferencji, która odbyła się w środowy (20 września br.) poranek, przekazał poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. Towarzyszyli mu dyrektor starachowickiego szpitala dr Jacek Walkowski, radna powiatu Danuta Krępa, oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Pruś. W konferencji uczestniczył także senator Jarosław Rusiecki.

- Chcemy poinformować mieszkańców powiatu i regionu, że fundusz medyczny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzej Dudy, jest realizowany. W ramach ustawy realizowanych jest wiele inicjatyw na rzecz sfery ochrony zdrowia. Tym razem dla starachowickiego SOR przypadła kwota 6,8 mln zł - mówił poseł Krzysztof Lipiec i dodał, że jest to cała suma, o którą wnioskował Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej. - To oznacza zero procent wkładu własnego na remont i doposażenie - podkreślił parlamentarzysta. - Starachowicki szpital to jeden z najlepszych szpitali powiatowych w regionie, do którego trafia wysokiej jakości sprzęt medyczny. I choć szpital nie jest w najgorszej sytuacji materialnej, to SOR już wymaga modernizacji. 

- Obecnie SOR jest dość nowocześnie wyposażony, jednak nie może sprostać dużej liczbie pacjentów zgłaszających się obecnie do lecznicy. Za prawie 7 mln zł wykonany zostanie remont i zmiana funkcji pomieszczeń - poinformował doktor Jacek Walkowski. - SOR był budowany w latach 70., a obecnie będziemy chcieli zwiększyć przestrzeń dla pacjentów. 

- 1,5 mld zł w skali kraju na ochronę zdrowia to bardzo dobra wiadomość. Te pieniądze na modernizację i diagnostykę dostanie SOR, gdzie trafiają nagłe przypadki, sprzęt się zużywa szybko, bo jest mocno eksploatowany a wiadomo, że szybka i skuteczna diagnostyka jest na wagę zdrowia i życia - dodała radna Danuta Krępa.

W sumie do szpitali w województwie świętokrzyskim trafi ponad 62 mln zł. Pieniądze pozwolą na modernizację SOR w lecznicach w: Sandomierzu, Końskich, Starachowicach, Włoszczowie, Jędrzejowie i Skarżysku-Kamiennej.

- Te 60 mln zł w regionie zostało podzielone na sześć szpitali, niektórym ten podział może się wydawać nie do końca sprawiedliwy, ale nasz SOR już jest, i wymaga tylko udoskonalenia - wyjaśnił radny Andrzej Pruś. Dodał, że potrzeby inwestycyjno-zakupowe rosną a instytucje odpowiedzialna za podział funduszy, starają się je racjonalnie zagospodarować.

***

Wniosek pn. „Modernizacja i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Pracowni Diagnostyki Obrazowej w PZOZ w Starachowicach” został złożony w dniu 28 lutego 2023 roku. Podmiot leczniczy ubiegał się o środki z subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych na modernizację, przebudowę lub doposażenie pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Po korekcie Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej wnioskował o kwotę 6 800 000 zł na pokrycie kosztów:

- zakupu 3 sztuk aparatów USG; 

- zakupu 6 sztuk EKG; 

- zakupu 2 sztuk aparatów do znieczuleń;

- stworzenie planów budowlanych przebudowy SOR i prac budowlanych związanych z modernizacją Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Lubianka znowu zarybiona

2023-12-01

Lubianka znowu zarybiona

Do starachowickiego zbiornika Lubianka w piątkowe (1 grudnia br.) przedpołudnie wpuszczono ponad 1500 kilogramów narybku różnego gatunku. Wszystko w ramach akcji zarybiania Lubianki zorganizowanej przez Okręgowy Polski Związek Wędkarski w Kielcach. 
Wigilia dla samotnych i potrzebujących

2023-12-02

Wigilia dla samotnych i potrzebujących

Wigilijne spotkanie dla samotnych i potrzebujących obecności bliskich starachowiczan odbędzie się dzień przed Wigilią, tj. 23 grudnia. Początek sobotniego wydarzenia, które podobnie jak przed rokiem odbędzie się w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 11 przy ulicy Leśnej, zaplanowano na godzinę 15.00. W poniedziałek (4 grudnia) ruszają bezpłatne zapisy dla wszystkich osób, które chcą ten dzień spędzić w niezwykłej świątecznej atmosferze.
Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

2023-12-01

Realizatorzy starachowickiego programu IN VITRO wybrani

Gmina Starachowice ogłosiła konkurs na realizatora programu polityki zdrowotnej pn.: „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Starachowice” na lata 2023-2026. W ramach konkursu wpłynęło 6 ofert, z czego 1 oferta została wycofana przez oferenta, a 2 oferty nie spełniły wymogów formalnych.
Ulica Ustronie doczekała remontu

2023-11-30

Ulica Ustronie doczekała remontu

Na starachowickim osiedlu Południe oddano do użytku wyremontowaną ulicę Ustronie. To kolejna modernizacja w tej części miasta, która była bardzo wyczekiwana przez mieszkańców. Zadanie okazało się trudne do wykonania ze względu na podmokły teren, ale wykonawca doskonale poradził sobie z przeciwnościami.
Jest plan na budowę nowej drogi

2023-11-30

Jest plan na budowę nowej drogi

Kolejnym etapem po tym, jak Urząd Miejski w Starachowicach uregulował stan prawny ulicy Bocznej w Starachowicach, miało być opracowanie dokumentacji technicznej dla budowy kanalizacji oraz remontu tej drogi. Po przeanalizowaniu sytuacji okazało się jednak, że prace w terenie nie będą możliwe bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodów. Jest to niewykonalne ze względu na dojazd pojazdów do okolicznych firm oraz oczyszczalni ścieków, które zlokalizowane są na końcu tej ulicy. 
Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

2023-11-30

Uwaga! Od 1 grudnia zmiany w rozkładzie jazdy miejskich autobusów

Od 1 grudnia br. w rozkładach jazdy autobusów komunikacji miejskiej w Starachowicach nastąpią zmiany. Dotyczą one linii nr 1, 7, 16, 20, 22. Jak poinformował prezydent Starachowic Marek Materek, zmiany podyktowane są interwencjami pasażerów związanymi ze zmianą godzin pracy jednego z zakładów w mieście oraz uczniów jednej ze szkól średnich.
W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

2023-11-28

W środę zamknięcie fragmentu ulicy Radomskiej w Starachowicach [MAPKA]

Uwaga kierowcy i pasażerowie miejskiej komunikacji! W środę (29 listopada br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Radomska w Starachowicach, a właściwie jej fragment, w miejscu budowanego wiaduktu. Jak zgłosił Wykonawca inwestycji, utrudnienia w ruchu mają potrwać jeden dzień, w godz. od 7.00 do 19.00. Dojazd do posesji i firm na tym obszarze ma być jednak zapewniony.
Park Miejski

2023-11-28

Park Miejski "na zdjęciach w internecie wygląda lepiej niż w realu"

Radny Dariusz Grunt w interpelacji do prezydenta Starachowic Marka Materka skierował pytania dotyczące wyglądu miejskiego parku. Wśród zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące kosztów utrzymania zieleni, czy problemu kruszącego się betonu w alejkach. 
Nowe wiaty przystankowe zamontowane

2023-11-27

Nowe wiaty przystankowe zamontowane

Na terenie Starachowic zostało zamontowanych 25 nowych wiat przystankowych. To element szerszej polityki komunikacyjnej miasta polegający na podnoszeniu jakości usług komunikacyjnych. 
Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

2023-11-27

Remont drogi w Lipiu i w Adamowie. Jest dofinansowanie, ale oferty przetargów je przewyższają

Na jednej z sesji Rady Powiatu była mowa o remoncie ulicy Starachowickiej w Lipiu. Na tę inwestycję powiat starachowicki pozyskał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg. Po podpisaniu umów z wojewodą świętokrzyskim ogłoszone zostały przetargi. Wyniki postępowań i oferty złożone przez firmy drogowe zweryfikowały jednak możliwości finansowe, a co za tym idzie zakres prac, jakie planowano wykonać.