JUŻ W KIOSKU

Jeśliś jest miłości spragniony

2021-09-04 19:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

To do Chełmna jedź w poszukiwaniu żony...

Aneta Marciniak

W odwrotną stronę to chyba nie działa. Ja bowiem wróciłam bez drugiej połówki. Może dlatego, że połówek mój czekał na mnie w domu. Nie we mnie jednak rzecz, tylko w tych, którzy miłości szukają - pomogę z przyjemnością. A zatem Chełmno. 

Polska stolica miłości, miasto wyznań, uniesień, szeptów, czaru ma brata bliźniaka. To Toruń, oba miasta zostały bowiem założone przez Krzyżaków na podstawie tego dokumentu lokacyjnego i tego samego dnia. Nie tylko dla ciekawostek tu jednak przybyliście, a dla uczuć.

W centrum miasta znajduje się kościół pw. NMP, w którym wierni modlą się przy relikwiach Świętego Walentego. To właśnie dzięki niemu miasto z miłości jest znane i z tego kościoła najszczęśliwsze i najtrwalsze małżeństwa wychodzą. Nie zawsze jednak miłość na dobre wychodziła, szczególnie dziewczętom (jakżeby inaczej). Oddajmy głos legendzie.

Mamy rześką Agnieszkę, która serce Bogu oddała i zaprzysięgła przed ołtarzem czystość duszy i ciała. I stało się, że raz przy rzece urodziwego chłopca spotkała. Ach, jakiż to piorun w dziewczę uderzył! Co wieczór chłostę na nagie plecy stosowała, ale niebieskooki wojak za nic jej z głowy i serca wyjść nie chciał. Zresztą, między Bogiem a prawdą, wcale się nie starała go pozbyć. Mało tego, coraz częściej się spotykali, a głowa Agnieszce takie figle rozpustne podsuwała, że w końcu tama pękła... Ciemnej nocy, w blasku księżyca umówiła się siostra Agnieszka z amantem swym, który serce niewieście do czerwoności rozpalił.  I uciekli... Powiem Wam, że nic właściwie dziwnego, przecież ludzie by ją chyba roznieśli za zdradę taką. Wkrótce też świat zapomniał o Agnieszce, ale nie los. Grzech śmiertelny popełniła, a zatem nie mogło jej się to upiec - niechaj każdy ostrzeżony będzie - za sprzeniewierzenie się zakonnej regule zapłaciła drogą cenę. Niebieskooki wojak zakochał się w innej i figlarną Agnieszkę na stateczną niewiastę zamienił. Rozpaczała Agnieszka, prosiła, błagała, aż w końcu umarła i po śmierci do klasztoru wróciła. I straszy w Chełmnie po dziś dzień, szczególnie tych, co co to niewierni są.

Uwierzcie mi na słowo, nie żeby mnie. Tak słyszałam po prostu.

A zatem jeśli do Chełmna człowieku zjedziesz i miłości szukasz to pamiętaj, żeby obietnicy nie łamać. Miłość można przysięgać niemal wszędzie, bo serc w Chełmnie pod dostatkiem, przycupnęły na ławkach, w małych wnękach kamienic, na klombach... Gdzie tylko chcecie.

Jeśli kochać to tylko tu.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Bo w każdym z nas jest dziecka ślad

2021-09-05

Bo w każdym z nas jest dziecka ślad

Bolek i Lolek, Jacek i Agata, Gąska Balbinka, Reksio - każdy ich zna. Towarzyszyli nam w różnych momentach życia, byli najlepszymi przyjaciółmi, razem z nami obrażali się na rodziców, płakali, gdy było nam smutno i cieszyli się, gdy były ku temu powody. Czasem też bez powodu.
Zapraszamy do

2021-09-04

Zapraszamy do "Przedpiekła"

Jedno z moich ulubionych miejsc. Blisko, bo w stolicy, i ciekawie - wszystko za sprawą naczelnego diabła Warszawy, jego kopytnych i rogatych przyjaciół. O czym ja mówię? O miejscu, z którego do piekła już całkiem blisko. A zatem słuchajcie...
Kto nie wierzy w krasnoludki, ten gapa

2021-09-01

Kto nie wierzy w krasnoludki, ten gapa

Są, istnieją, psocą na potęgę figlarze jedne i zapraszają, żeby wpaść w odwiedziny. Gdzie ich szukać? No we Wrocławiu przecież. Siadajcie wygodnie i słuchajcie.
Tam, gdzie okrutna dzierzba znalazła azyl, a z ziemi wystaje palec nieboszczyka

2021-08-07

Tam, gdzie okrutna dzierzba znalazła azyl, a z ziemi wystaje palec nieboszczyka

Ostoja pierwotnej przyrody, kojące duszę ptasie trele, dziewicze lasy, rozlewiska z zapierającymi dech godowymi spektaklami. Tak, ten zaciszny, przyrodniczy raj w północno wschodniej Polsce zachwyci Was z pewnością tak samo, jak mnie. Zapraszam na niezwykłe Podlasie.
Zakochaj się w Nałęczowie

2021-07-04

Zakochaj się w Nałęczowie

I to dosłownie, bo w tym niewielkim i urokliwym uzdrowiskowym miasteczku płynie źródełko "Miłoś". .
Miłosne historie Kazimierza...

2021-06-29

Miłosne historie Kazimierza...

Wielkiego rzecz jasna, w Kazimierzu nad Wisłą.
O capie, kacie, szubienicy i dzikich dzieciach - Lublin się poleca

2021-06-29

O capie, kacie, szubienicy i dzikich dzieciach - Lublin się poleca

Miasto, o którym nie na darmo mówi się, że inspiruje. To właśnie tu, wyjątkowa atmosfera tętniącego życiem miasta łączy ze sobą teraźniejszość i przeszłość, a nieziemski klimat kuglarzy i legendy zaś ucieszą najmłodszych turystów.