JUŻ W KIOSKU

Jarosław Kaczyński w Starachowicach: "warto pamiętać o pokoleniu, które nie miało szczęścia, ale dzięki któremu możemy żyć w niepodległej Polsce" [GALERIA, VIDEO]

2023-01-16 21:07:34

Ocena:

5/5 | 1 głosów

W kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, w przeddzień dziesiątej rocznicy śmierci odbyła się Msza Święta w intencji Jadwigi Kaczyńskiej. W poniedziałkowym (16 stycznia br.) nabożeństwie, jak co roku, uczestniczył jej syn, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz, urodziła się i w latach młodości mieszkała w Starachowicach. Od 2013 roku jest honorową obywatelką miasta. 

fot. Gazeta Starachowicka

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w Starachowicach pojawił się w towarzystwie członków rządu oraz przedstawicieli świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Towarzyszyli mu między innymi deputowany do Parlamentu Europejskiego Joachim Brudziński, poseł Agata Wojtyszek, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Anna Krupka, poseł Piotr Wawrzyk, poseł Andrzej Kryj, senator Krzysztof Słoń,  wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Andrzej Pruś, wielu lokalnych polityków Prawa i Sprawiedliwości, a także starachowiccy samorządowcy.

Po uroczystej Mszy Świętej, przed Panteonem Pamięci Narodowej, który znajduje się przy kościele pw. Wszystkich Świętych, odmówiono modlitwy i złożono wieńce przed tablicami upamiętniającymi zmarłą Jadwigę Kaczyńską, zmarłych Lecha i Marię Kaczyńskich oraz Przemysława Gosiewskiego.

Jako pierwszy głos zabrał starachowicki parlamentarzysta, Krzysztof Lipiec.

- Gromadzi nas tu pamięć. Pamięć o honorowej obywatelce Starachowic, Jadwidze Kaczyńskiej, którą w dziesiątą rocznicę śmierci, jako mieszkańcy Starachowic dzisiaj wspominamy. I dobrze, że tu jesteśmy, i dobrze, że w tej wspólnocie jest jej syn  - powiedział poseł.  

Następnie głos zabrał Jarosław Kaczyński, który podziękował za to, że od dziewięciu lat może uczestniczyć w nabożeństwie za jego matkę.

- To już 10 lat i 10 mszy świętych w tym miejscu – powiedział prezes Jarosław Kaczyński. - W tę okrągłą rocznicę chciałem podziękować wszystkim, którzy to wydarzenie organizują i tym wszystkim, którzy się tu pojawili i uczestniczą w obchodzeniu rocznicy odejścia mojej mamy. To podziękowanie za pamięć o niej, za pamięć o tych, którzy tu, w tym panteonie zostali upamiętnieni. Moja mama mówiła tuż przed swoim odejściem, że należała do pokolenia, które nie miało szczęścia. Najpierw wojna, potem komunizm, potem lata po komunizmie, dużo szczęśliwsze, ale dla tego pokolenia już niedługie. Ten czas, w którym przyszło temu pokoleniu żyć, był czasem próby dla przechowania wartości i przekazania go następnemu pokoleniu. Mama należała do tych, którzy ten obowiązek, obowiązek trwania Polski w dobrej tradycji, zdołali przekazać. Zawsze była wierna tym ideom, które towarzyszyły jej od młodości, wartościom związanym z religią i polskością. Warto pamiętać o jej pokoleniu. Pokoleniu, które nie miało szczęścia, ale dzięki któremu my dziś żyjemy i możemy żyć w niepodległej Polsce, która mimo trudności idzie tą drogą, która jej jest przeznaczeniem, która prowadzi ją ku dobremu, ku szczęściu obywateli i ku wielkości. 

***

Po drugiej stronie ulicy ustawiła się grupa osób chcąca wyrazić swoją dezaprobatę dla obecnych rządów. Zanim jeszcze Jarosław Kaczyński przyjechał do kościoła, zostali oni spisani, gdyby przypadkiem mieli zamiar zakłócić przebieg obrzędów religijnych. Uczestnicy tej „manifestacji” stali spokojnie na chodniku trzymając transparenty. Zgodnie twierdzili, że ich zdaniem policja nie miała powodów  do spisywania ich danych. 

[ZOBACZ NAGRANIE: https://fb.watch/i5rgFrDeya/]

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

fot. Gazeta Starachowicka

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

2023-01-31

Będzie podwyżka wynagrodzeń w MAN Bus

Związki zawodowe działające w starachowickim zakładzie MAN Bus na początku stycznia wystąpiły ze wspólnym stanowiskiem dotyczącym podwyżki płac. W poniedziałek (30 stycznia br.), podpisano porozumienie w tej sprawie. Wyższe wynagrodzenia otrzymają również pracownicy PKC.
Helenka wciąż potrzebuje pomocy

2023-01-29

Helenka wciąż potrzebuje pomocy

Ataksja móżdżkowa, na którą cierpi dziewczynka, jest nieuleczalna. 
Walka o zdrowie maleńkiej Igi

2023-01-28

Walka o zdrowie maleńkiej Igi

Pod opieką Fundacji Zdążyć przed Panem Bogiem znalazła się malutka Iga - dziewczynka, która cierpi na wrodzoną wadę dróg żółciowych tzw. atrezję. 
Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

2023-01-26

Czy w Starachowicach powstanie publiczny żłobek? Prezydent miasta odpowiada

Podczas wtorkowej (24 stycznia br.) konferencji prasowej, radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś zaapelowała do władz Starachowic o utworzenie w mieście publicznego żłobka. Mówiła m.in. o programie Maluch+ i kosztach, jakie ponoszą rodzice za opiekę w prywatnych żłobkach w Starachowicach, w porównaniu do publicznej placówki w Skarżysku-Kamiennej.
Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

2023-01-26

Honorowy Krwiodawca a bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Do redakcji Gazety Starachowickiej z prośbą o interwencję zwrócił się Czytelnik, który ma żal do władz, że jako "Honorowy Krwiodawca (niebędący mieszkańcem Starachowic) nie może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej". Jak zauważa, inne miasta województwa taki przywilej stosują.
Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

2023-01-25

Radni PiS krytykują działania starachowickiego samorządu

W budynku przy ulicy Żeromskiego w Starachowicach, gdzie w przeszłości mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej, miała powstać filia Środowiskowego Domu Samopomocy dla 30 osób, w tym także całodobowej dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Budynek nadal stoi pusty, a dotacja w kwocie ponad 1,1 mln zł, którą Gmina Starachowice pozyskała z rezerwy budżetu państwa, nie została w pełni wykorzystana. 
PiS i pytania do Donalda Tuska

2023-01-25

PiS i pytania do Donalda Tuska

PO i PSL to czasy, gdy nasza gospodarka jest podporządkowana Rosji. To był rząd, który pozbawił obronności nasz kraj, nie chcę myśleć, co by było z naszym krajem, gdyby w 2015 roku do władzy nie doszło Prawo i Sprawiedliwość - mówiła podczas poniedziałkowej konferencji (23 stycznia br.) poseł Agata Wojtyszek, pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w okręgu, do którego należą Starachowice. 
Bezpieczne ferie

2023-01-24

Bezpieczne ferie

Ferie już za kilka dni. Wybierasz się na zimowy wypoczynek do któregoś z krajów Unii Europejskiej? Nie zapomnij o EKUZ. Karta jest bezpłatna, wydaje ją NFZ.
Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

2023-01-23

Brakuje krwi. We wtorek będzie można ją oddać w Starachowicach

"Drodzy Krwiodawcy! Pilnie potrzebna krew i płytki krwi dla pacjentów świętokrzyskich szpitali! Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa prosi o pilne zgłaszanie się do czynnych placówek służby krwi na terenie województwa świętokrzyskiego" - informuje RCKiK w Kielcach. We wtorek (24 stycznia br.) krew będzie można oddać w Starachowicach. Akcja odbędzie się w godz. 9:00 - 12:00 w Urzędzie Miejskim w Starachowicach, przy ul. Radomskiej 45.
Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

2023-01-23

Szkoła rodzenia w starachowickim szpitalu bezpłatna dla wszystkich

Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach podjęła decyzję o zawieszeniu opłat za zajęcia Szkoły Rodzenia. Do tej pory z bezpłatnej opcji mogły skorzystać jedynie mieszkanki powiatu starachowickiego, które zadeklarowały chęć porodu w Oddziale Położniczo-Ginekologicznym z Salą Porodową w naszej placówce. Teraz z bezpłatnych zajęć mogą skorzystać wszystkie kobiety i to nie tylko z naszego regionu, a zwolnienie z opłaty obowiązuje do końca 2023 roku.