JUŻ W KIOSKU

Jak poszczą zakonnicy

2023-02-26 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co prawda do świąt Wielkiej Nocy jeszcze trochę czasu, ale nikt nie zabrania nam zajrzeć na zakonne stoły. A, że najbliżej do cystersów...

W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post. Zgodnie z nauką Kościoła, dozwolone są trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. Tych reguł do dziś bardzo surowo przestrzegają cystersi, którzy twierdzą jednak, że dzisiejszy post jest jednak stosunkowo łagodny w porównaniu z tym sprzed wieków.

Kiedyś zakonnicy na co dzień w ogóle nie jadali mięsa. Było ono przeznaczone tylko dla starszych i chorych mnichów, albo dla dzieci oddawanych do zakonu. Nie odmawiano sobie jednak ryb, co ciekawe cystersi w dawnych wiekach za ryby uznawali bobry. Dlaczego? Bo na ogonie mają łuski. Jednak już ptactwo wodne traktowane było jako produkt mięsny i nie pojawiało się na cysterskim stole. 

Posiłki postne były bardzo skromne, nie jedzono też nabiału, bo masło, mleko, czy sery zawierały tłuszcz zwierzęcy.

...

Zakonnicy w Wielki Czwartek w południe, opat zapraszał do klasztoru tylu biednych, ilu było zakonników. Obmywał im nogi, a później zapraszał na posiłek. W Wielki Piątek na znak pokuty, tuż po jutrzni zdejmowali buty i przez cały dzień chodzili boso. Obuwie zakładali dopiero po adoracji krzyża podczas wieczornej liturgii. Wtedy też podczas wieczornego nabożeństwa, opat obmywał nogi dwunastu mnichom.

Kościół wprowadził post od produktów mięsnych nieprzypadkowo, przez wieki były one postrzegane jako luksusowe, niewiele osób mogło sobie pozwolić na ich jedzenie.

Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego post jakościowy obowiązuje każdego, kto skończył 14 lat, a post ścisły, katolików między 18. a 60. rokiem życia.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Pamięci żołnierzy Armii Krajowej

2023-02-20

Pamięci żołnierzy Armii Krajowej

Był 14 luty 1942 r., gdy Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski przekształcił Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jej pierwszym dowódcą został Komendant Główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. W ten sposób podniesiono rangę sił zbrojnych w okupowanym Kraju, stawiając symboliczny znak równości pomiędzy nimi a regularnymi oddziałami Wojska Polskiego walczącymi u boku sojuszników.
LEGO w Parszowie

2023-02-04

LEGO w Parszowie

Uczniowie Szkoły w Parszowie w niecodzienny sposób postanowili uczcić Międzynarodowy Dzień LEGO.  Z okazji tego święta zamiast tradycyjnych lekcji, uczyli się z wykorzystaniem LEGO i nowoczesnych technologii.
To było huczne święto

2023-01-26

To było huczne święto

Moc wzruszeń, tłumy babć i dziadków i dzieciaki, które pokazały, że talentów i chęci do zabawy im nie brak. To wszystko w Wielkiej Wsi. 
Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą

2022-12-17

Zuzia z Wielkiej Wsi z nagrodą

Mówimy o konkursie KRAJOBRAZ: DOŚWIADCZAM W PEŁNI. Do konkursu zostali zaproszeni uczniowie klas I-III z województwa świętokrzyskiego, a udział w konkursie polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej ten krajobraz, który przykuł uwagę dziecka i najbardziej mu się spodobał oraz na wykonaniu trzech zdjęć na tle różnych krajobrazów województwa świętokrzyskiego. 
Pamięci wąchockich Żydów

2022-10-26

Pamięci wąchockich Żydów

Jedna społeczność, w której nikt nie pytał o narodowość, religię czy poglądy - tak wyglądał Wąchock przed drugą wojną światową. 22 października 1942 zniknęła część wąchockiej społeczności.  - Jesteśmy tu po to, aby uczcić pamięć o naszych wspólnych przodkach, aby nieść ją dalej w przyszłość – mówił Sebastian Staniszewski. 
Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

2022-10-20

Nowe pomniki przyrody w Powiecie Starachowickim

Tym razem zapraszamy na wycieczki do Gminy Wąchock. Jesień sprzyja leśnym wędrówkom, a zatem możecie sprawdzić, co też nowego na terenie Rataje. 
Dzień Pamięci żydów Wąchockich

2022-10-20

Dzień Pamięci żydów Wąchockich

Dziś wyjątkowy dzień w Wąchocku. Społeczność Miasta i Gminy przypomni świat, kórego już nie ma.
Historia Wielkiej Wsi

2022-10-02

Historia Wielkiej Wsi

Długoletnia i bogata działalność stowarzyszenia Wielka Nasza Wieś zaowocowała wernisażem, na którym zgromadzeni licznie goście zobaczyć mogli zdjęcia, z których najstarsze pochodziło z 1925 roku. 
Opowieści o wąchockim kirkucie

2022-10-03

Opowieści o wąchockim kirkucie

To będzie wieczór pełen pięknyh historii. Zapraszamy razem z Gminą Wąchock.
Wyksusowe spotkania dzieci i młodzieży 

2022-09-27

Wyksusowe spotkania dzieci i młodzieży 

Na polanie Wykus w czwartek (29 września br.) odbędą się XX Wrześniowe spotkania dzieci i młodzieży, organizowane przez Szkołę Podstawową w Wielkiej Wsi i Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Starachowicach, pod patronatem starosty Piotra Ambroszczyka oraz Opactwa Cysterskiego w Wąchocku.