JUŻ W KIOSKU

Jak poszczą zakonnicy

2023-02-26 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co prawda do świąt Wielkiej Nocy jeszcze trochę czasu, ale nikt nie zabrania nam zajrzeć na zakonne stoły. A, że najbliżej do cystersów...

W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post. Zgodnie z nauką Kościoła, dozwolone są trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. Tych reguł do dziś bardzo surowo przestrzegają cystersi, którzy twierdzą jednak, że dzisiejszy post jest jednak stosunkowo łagodny w porównaniu z tym sprzed wieków.

Kiedyś zakonnicy na co dzień w ogóle nie jadali mięsa. Było ono przeznaczone tylko dla starszych i chorych mnichów, albo dla dzieci oddawanych do zakonu. Nie odmawiano sobie jednak ryb, co ciekawe cystersi w dawnych wiekach za ryby uznawali bobry. Dlaczego? Bo na ogonie mają łuski. Jednak już ptactwo wodne traktowane było jako produkt mięsny i nie pojawiało się na cysterskim stole. 

Posiłki postne były bardzo skromne, nie jedzono też nabiału, bo masło, mleko, czy sery zawierały tłuszcz zwierzęcy.

...

Zakonnicy w Wielki Czwartek w południe, opat zapraszał do klasztoru tylu biednych, ilu było zakonników. Obmywał im nogi, a później zapraszał na posiłek. W Wielki Piątek na znak pokuty, tuż po jutrzni zdejmowali buty i przez cały dzień chodzili boso. Obuwie zakładali dopiero po adoracji krzyża podczas wieczornej liturgii. Wtedy też podczas wieczornego nabożeństwa, opat obmywał nogi dwunastu mnichom.

Kościół wprowadził post od produktów mięsnych nieprzypadkowo, przez wieki były one postrzegane jako luksusowe, niewiele osób mogło sobie pozwolić na ich jedzenie.

Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego post jakościowy obowiązuje każdego, kto skończył 14 lat, a post ścisły, katolików między 18. a 60. rokiem życia.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Cykliczne planszówki

2023-09-21

Cykliczne planszówki

Stowarzyszenie Wielka Nasza Wieś oraz burmistrz Miasta i Gminy Wąchock zapraszają na "Cykliczne spotkania z grami planszowymi". Pierwsze z nich odbędzie się we wtorek 26 września.
Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

2023-09-19

Akowiec z Wąchocka już na wiecznej warcie

Gmina Wąchock pożegnała swojego zasłużonego mieszkańca Zygmunta Ziemkiewicza. Był żołnierzem Armii Krajowej, Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Wąchock od 2014 roku, orędownikiem przywrócenia Wąchockowi praw miejskich. Zmarł w wieku 102 lat.
Pulpity z wiedzą

2023-08-09

Pulpity z wiedzą

Towarzystwo Przyjaciół Wąchocka jest w trakcie realizacji projektu promującego historyczno - kulturalne  dziedzictwo gminy. W jego ramach na terenie Wąchocka zostaną ustawione trzy obiekty w kształcie pulpitów, z informacjami na temat lokalnych pamiątek przeszłości.      
Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

2023-08-09

Wandalizm powodem skrócenia imprezy Wąchock Bike Jam 2023 

Ważna zmiana w programie imprezy dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze Wąchock Bike Jam 2023. Organizatorzy skracają czas wydarzenia o jeden dzień. Odbędzie się ono tylko w najbliższą sobotę 12 sierpnia.    
Rowerowe akrobacje

2023-08-04

Rowerowe akrobacje

W przyszły weekend Wąchock zaprasza miłośników ekstremalnej jazdy na rowerach na imprezę "Bike Jam". W ciągu dwóch dni będzie można spróbować swoich sił w tej widowiskowej konkurencji, lub  podziwiać umiejętności rowerzystów. A wszystko to w atmosferze dobrej zabawy, także muzycznej.   
Muzyka dawnych wieków

2023-08-04

Muzyka dawnych wieków

Do gminy Wąchock zawita ogólnopolskie wydarzenie kulturalne. W ramach Mid Europe Early Music Festival w niedzielę 13 sierpnia w opactwie zakonu cystersów melomani mogą przeżyć spotkanie z kompozycjami epoki renesansu i baroku. 
Polskie wojsko w Wąchocku

2023-07-20

Polskie wojsko w Wąchocku

W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w całym kraju na kilka dni przed 15 sierpnia odbędą się pikniki pod hasłem "Silna Biało-Czerwona”, przygotowane m.in. przez Ministerstwo Obrony Narodowej. W województwie świętokrzyskim zaledwie 4 miejscowości zostały wytypowane jako miejsca lokalizacji tych imprez, w tym z powiatu starachowickiego tylko Wąchock. Będzie okazja do spotkania z naszymi żołnierzami i poznania ich służby w atmosferze festynu rodzinnego.  
Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

2023-07-13

Kolorowy weekend nad Zalewem w Wąchocku

Termin potwierdzony, a prognoza pogody zapowiada słońce i brak opadów. Już w niedzielę (16 lipca) nad Zalewem Wąchockim od strony ulicy Torowej odbędzie się jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń roku, czyli Holi Święto Kolorów, a także niebiański aeropiknik.
Na obradach i na wesoło

2023-06-27

Na obradach i na wesoło

Do dziś kojarzymy dowcipy o sołtysie Wąchocka. To była inspiracja do zorganizowania w tej miejscowości zawodów z konkurencjami, które dostarczają i uczestnikom i obserwatorom solidnej dawki humoru. Impreza silnie wrosła w lokalny kalendarz; tegoroczny Krajowy Turniej Sołtysów miał już 24- tą edycję. Towarzyszyło mu wydarzenie z jeszcze dłuższymi tradycjami - XXVIII Zjazd Sołtysów Województwa Świętokrzyskiego. A wszystko to w miniony weekend.            
Kapliczka - ocalona pamiątka

2023-04-22

Kapliczka - ocalona pamiątka

Wąchockie wzgórze, miejsce zwane Starym Dworem położone na pograniczu trzech miejscowości: Rataj, Wąchocka i Starachowic. Pewnie długo by było niezauważone, gdyby nie budowa obwodnicy.