JUŻ W KIOSKU

Jak poszczą zakonnicy

2023-02-26 08:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Co prawda do świąt Wielkiej Nocy jeszcze trochę czasu, ale nikt nie zabrania nam zajrzeć na zakonne stoły. A, że najbliżej do cystersów...

W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post. Zgodnie z nauką Kościoła, dozwolone są trzy posiłki dziennie, w tym jeden do syta. Tych reguł do dziś bardzo surowo przestrzegają cystersi, którzy twierdzą jednak, że dzisiejszy post jest jednak stosunkowo łagodny w porównaniu z tym sprzed wieków.

Kiedyś zakonnicy na co dzień w ogóle nie jadali mięsa. Było ono przeznaczone tylko dla starszych i chorych mnichów, albo dla dzieci oddawanych do zakonu. Nie odmawiano sobie jednak ryb, co ciekawe cystersi w dawnych wiekach za ryby uznawali bobry. Dlaczego? Bo na ogonie mają łuski. Jednak już ptactwo wodne traktowane było jako produkt mięsny i nie pojawiało się na cysterskim stole. 

Posiłki postne były bardzo skromne, nie jedzono też nabiału, bo masło, mleko, czy sery zawierały tłuszcz zwierzęcy.

...

Zakonnicy w Wielki Czwartek w południe, opat zapraszał do klasztoru tylu biednych, ilu było zakonników. Obmywał im nogi, a później zapraszał na posiłek. W Wielki Piątek na znak pokuty, tuż po jutrzni zdejmowali buty i przez cały dzień chodzili boso. Obuwie zakładali dopiero po adoracji krzyża podczas wieczornej liturgii. Wtedy też podczas wieczornego nabożeństwa, opat obmywał nogi dwunastu mnichom.

Kościół wprowadził post od produktów mięsnych nieprzypadkowo, przez wieki były one postrzegane jako luksusowe, niewiele osób mogło sobie pozwolić na ich jedzenie.

Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego post jakościowy obowiązuje każdego, kto skończył 14 lat, a post ścisły, katolików między 18. a 60. rokiem życia.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Udany debiut

2024-05-23

Udany debiut "Świetlików"

Grupa folklorystyczna "Świetliki" z gminy Wąchock zaliczyła udany występ na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego, który odbył się w gminie Kurów (województwo lubelskie).   
Odbyła się pierwsza sesja

2024-05-11

Odbyła się pierwsza sesja

6 maja br. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku odbyła się inauguracyjna sesja, od której rozpoczęło się oficjalne urzędowanie nowych władz Miasta i Gminy Wąchock.     
Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

2024-05-05

Gminnym autobusem z Rataj do Węglowa

Władze Miasta i Gminy Wąchock postanowiły skorzystać z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych i zapewnić mieszkańcom przejazdy na trasie Rataje – Węglów - Rataje.   

2024-04-26

"Chcę zmian"

Po wielu latach na stanowisku burmistrza Miasta i Gminy Wąchock pojawia się nowa osoba. To 50 - letni Robert Janus, długoletni wąchocki radny, obecnie pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Zapowiada zmiany i realizację oczekiwań społecznych. Czego mogą się spodziewać mieszkańcy? O tym w pierwszym powyborczym wywiadzie jakiego udzielił "Gazecie Starachowickiej".       
Z poparciem prezydenta Starachowic

2024-04-16

Z poparciem prezydenta Starachowic

Sebastian Staniszewski, który w najbliższą niedzielę 21 kwietnia br. będzie się ubiegał o urząd burmistrza Wąchocka zyskał poparcie zwycięskiego prezydenta Starachowic Marka Materka. Panowie wystąpili na wspólnej konferencji prasowej zapowiadając potencjalną współpracę między naszym miastem a pobliską gminą. 
Dorównać strażakom

2024-03-15

Dorównać strażakom

Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Wąchock wzięli udział w lokalnym etapie Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. 
Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

2024-03-08

Ulica Tysiąclecia w Wąchocku do remontu

Urząd Miasta i Gminy Wąchock planuje w tym roku wyremontować wspomnianą drogę. Na razie szuka wykonawcy tej inwestycji.     

2024-03-02

"Oni też mieli swoje Golgoty"

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Wąchocku im. gen. Antoniego Hedy „Szarego” po raz czwarty zorganizował Drogę Krzyżową w intencji Żołnierzy Wyklętych. Odprawiona została w krużgankach opactwa cystersów w Wąchocku 1 marca br., czyli w dniu narodowego wspomnienia bohaterów walki z komunistycznym zniewoleniem Polski.   
Będzie nowa siedziba urzędu

2024-01-24

Będzie nowa siedziba urzędu

Władze gminy Wąchock podpisały umowę na budowę nowej siedziby. Obiekt o powierzchni około 1300 m² miałby powstać w 2026 lub 2027 roku. Samorząd ma do dyspozycji około 11 mln zł na ten cel.   
Nowy ciągnik do prac w gminie  

2024-01-04

Nowy ciągnik do prac w gminie  

Gmina Wąchock zakupiła nowy sprzęt do prac porządkowych i celów transportowych. To ciągnik wraz z przyczepą, kosiarką i pługiem śnieżnym wartości około 350 tys. zł.