JUŻ W KIOSKU

Jak ocalić jagnię, które samo wilka pragnie?

2021-07-24 18:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

I znów będzie o miłości. Bliżej mi do tej wesołej i swawolnej, w cnotach niewieścich nie zdążyłam się bowiem jeszcze wyćwiczyć, mniemam, że moje czytelniczki również. Czytelników (panów) winno to ucieszyć wielce.

mapio.net

Nie da się i mówię o jagnięciu, które pcha się w ramiona wilka. Prosi o niego, modły wznosi i czeka, a skutek bywa różny. Z naciskiem na bywa,bo jednak na szczęście nic na tym świecie nie jest trwałe. O czym mowa?

O mieście, w którym modlitwy te przychodzą najłatwiej, a i dostać się ze Starachowic można w formie prawie spaceru. Z Kielc także, bo bezpłatny autobus na Święty Krzyż jeździ weekendowo, a z Łyśca można tu Drogą Królewską zejść.

Tak, Nowa to Słupia.

Nie będziemy się rozwodzić szczególnie, bo jedyne co nas tu interesuje to mężczyzna, tym razem z kamienia. Kim jest nie wiadomo. Emeryka, króla Władysława Jagiełłę, Chrobrego odpuścimy sobie, bo te legendy każdy zna. My pójdziemy dalej.

Podobno liczy sobie ze 700 lat, najstarsi mieszkańcy Nowej Słupi i okolic twierdzą, w pismach się takoż zachowało, że nie chłop to ino baba, która dla zmazania ciężkich grzechów, ślubowała iść ze Słupi na klęczkach na Św. Krzyż. Sporo musiała nagrzeszyć, powiada się, że winy jej jako te kamienie przygniotły ją do ziemi i przez nie opadła z sił. Idzie zaś rok w rok o ziarenko piasku, jak dojdzie to winy jej i wszystkich kobiet świata zostaną odpuszczone.

Musiał to wymyślić mężczyzna, innej opcji nie widzę.

W kamiennym posągu, właściwie to z piaskowca kunowskiego wykutym, ma drzemać pewien Święty. Prokop - orędownik panienek, żon opuszczonych przez zdrajców, wdów także, jagniąt jednym słowem. Przybywają tam one w noc świętojańską i białe giezło odziane, jeszcze z wiankiem (niektóre) krążą wokół śpiewając pewną pieśń.

"Święty Prokopie, Święty Prokopie daj Ty mi po chłopie, może być kulawy, o jednym oku, byle jeszcze w tym roku. Może być garbaty, byle był bogaty."

Jak tu ratować kobiecą cnotę, skoro bywa "skromności wzorem, ale nigdy wieczorem".

Do Nowej Słupi zapraszamy serdecznie.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Ukryty skarb w Tychowie

2021-09-12

Ukryty skarb w Tychowie

Gmina Mirzec... można nam zarzucić, że rzadko do niej zaglądamy - turystycznie - i ten, kto to zrobi rację będzie miał. Bo o ile wydarzeniami gminnymi interesujemy się bardzo, to już o ciekawostkach nie wspominamy. Bijemy się w pierś i nadrabiamy, a mieszkańców gminy i władze gorąco przepraszamy. A zatem do rzeczy.
O Cichociemnym w bandyckim mieście

2021-09-05

O Cichociemnym w bandyckim mieście

Idąc tropem walk niepodległościowych warto wspomnieć akcję w Końskich, której kolejna już rocznica minęła tydzień temu. Jest noc z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku, gdy "Robot" opanowuje Końskie, co jest akcją spektakularną, bo...  Chwila, zacznijmy od początku.
Westerplatczycy ze Starachowic

2021-09-02

Westerplatczycy ze Starachowic

W nocy, z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku, w Polsce rozpoczęła się II wojna światowa. Według profesora Witolda Kuleszy – w latach 2000 – 2006 dyrektora głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - „II wojna światowa tak naprawdę rozpoczęła się od bombardowania Wielunia, na kilka minut przed salwą pancernika Schleswig – Holstein w kierunku Westerplatte”.

2021-09-03

"Już konie w stajnię wzięto..."

...już im hojnie dano. Jako w porządnym domu, i obrok, i siano.”
Nadchodzi Emeryk

2021-08-12

Nadchodzi Emeryk

Ponad roczne opóźnienie, ale... zdaje się, że w końcu się odbędzie. Ogólnopolski Rajd Nocny Świętego Emeryka wystartuje we wrześniu.
O Niezłomnym, co rozbił więzienie

2021-08-06

O Niezłomnym, co rozbił więzienie

Antoni Heda "Szary" to postać szeroko znana, syn iłżeckiej ziemi zawodowo związany ze Starachowicami, zapisał się spektakularnymi akcjami zarówno w mieście nad Kamienną, nad Silnicą i w Końskich.
Jak to z

2021-08-07

Jak to z "Echami leśnymi" bywało

Na rozstaju dróg, gdzie drogowskaz kieruje na Suchedniów lub Bodzentyn, stała w XIX wieku karczma. Zjeżdżało się tu z całego Królestwa Polskiego koniokradów co niemiara. Tutaj też Stefan Żeromski umiejscowił, opartą na autentycznych wydarzeniach, akcję noweli "Echa leśne".
O czym szumi las na trasie Starachowice - Tychów

2021-08-04

O czym szumi las na trasie Starachowice - Tychów

Leśna droga „Starachowice-Tychów”, a przy niej pomnik poświęcony bohaterom II wojny światowej.
Partyzanckie Echa

2021-07-30

Partyzanckie Echa

Był już trzy obławy na Wykusie, była historia dzielnych partyzantów, którzy tu lub w okolicy złożyli głowy i zasnęli snem wiecznym. Nie śpi jeno wspomnienie, czasem, gdy noc głucha, lubi wrócić i zmącić ludiom w głowach. Tym razem nie Wykus, a...