JUŻ W KIOSKU

„Ja ci dam wojnę”

2022-01-01 13:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Ala, Magda, Zosia, Irka – to zwyczajne imiona zwyczajnych dziewczyn, kobiet. Takich, które śmiały się, kochały, miały swoje pasje i marzenia. Nie do końca jednak zwyczajne... To imiona bohaterek opisanych w książce Łukasza Modelskiego „Dziewczyny wojenne”.

„Dziewczyny wojenne” to historie jedenastu kobiet sportretowanych na tle wojennej rzeczywistości. Książka, która stała się inspiracją przy tworzeniu scenariusza serialu telewizji polskiej, opisuje prawdziwe historie jedenastu kobiet.

 „Dzidzia” w maju 1939 roku zdaje maturę. Wybiera się na studia chemiczne w Poznaniu. Kocha jeździć na łyżwach. Gdy nadchodzi wojna, angażuje się w konspirację i dzięki niej kilku osobom objętym słynną akcją AB w Warszawie udaje się ujść z życiem. W latach 80. wraz z mężem dostaje tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2009 roku zostaje odznaczona Orderem Odrodzenia Polski.

Magda w dzień rozpoczęcia II wojny ma 14 lat. Jest jej wszędzie pełno. Uwielbia sport. To typowa chłopczyca. Harcerka. Spotyka Aleksandra Kamińskiego, autora „Kamieni na szaniec”.Jako zaprzysiężony żołnierz Brygady Podhalańskiej, przeprowadza lotników za słowacką granicę. Staje się częścią II Korpusu we Włoszech. Poznaje gen. Andersa. Jest bardzo waleczna. W latach 70. zaczyna prowadzić pionierską terapię dzieci z autyzmem. W 2008 r zostaje odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymuje tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

To tylko fragmenty tej wciągającej opowieści. Niezwykle cenne wspomnienia przedstawione w formie pamiętnika każdej z bohaterek. Chwilami zachwycające, poruszające, pouczające. Uzupełnione biogramem każdej z nich. „Dziewczyny wojenne” to przejmujące historie kilkunastu młodzieńczych życiorysów. Dziewczyn wrzuconych w tragiczny i niebezpieczny czas historii, czas II wojny światowej. Co zostało z młodzieńczej beztroski i radości życia? Czy były wtedy szczęśliwe? Przeczytajmy...

Łukasz Modelski – historyk sztuki i cywilizacji z wykształcenia, z zawodu dziennikarz, zastępca redaktora naczelnego „Twój Styl”; autor książek: „Droga przez mąkę”, „Fotobiografia PRL”.

Książka dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach, w filiach nr 6,7,9.

Monika Telka - bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Dygasińskiego w Starachowicach
INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Podróż w przeszłość

2022-01-26

Podróż w przeszłość

W 2014 roku w zbiorach Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach znalazło się 137 negatywów autorstwa Stanisława Lipki,jednego z najlepszych fotografów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.
Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

2022-01-24

Pamiętali o tych, o których zapomniało miasto

Wyzwolenie Starachowic nie dokonało się samo, udział w tym wydarzeniu mieli żołnierze Armii Czerwonej - 3 armii gwardii I Frontu Ukraińskiego - stało się to 17 stycznia 1945 roku. Dziś nie ma już tej ulicy, a i w pamięci mieszkańców ta data zdaje się nie istnieć. Dodajmy, ze nie u wszystkich.
Jasełka u seniorów

2022-01-23

Jasełka u seniorów

O tym, jak ważna jest współpraca młodzieży z seniorami pisaliśmy wielokrotnie. To łączenie doświadczenia z młodością musi dawać dobre rezultaty i tak też się dzieje. Przekonali się o tym seniorzy stowarzyszenia " Złota Majówka" i grupa artystyczna "Kameleon" działająca przy OSiW OHP.
Ruszyli śladami powstańców styczniowych

2022-01-22

Ruszyli śladami powstańców styczniowych

Rok 1863 to rok znamienny - wybucha wtedy Powstanie Styczniowe, ale już kilkanaście miesięcy wcześniej Ziemia świętokrzyska była miejscem szeregu manifestacji patriotycznych, które odbywały się spontanicznie w kościołach po zakończonych mszach. Na terenie Guberni Radomskiej, bo tam wówczas należy Ziemia Świętokrzyska, stacjonuje niemal 12 tysięcy żołnierzy rosyjskich
Otworzyli sezon wypraw

2022-01-22

Otworzyli sezon wypraw

Po około dwumiesięcznej przerwie znów wyruszyli na szlak, piechurzy z Oddziału Międzyszkolnego PTTK w Starachowicach postanowili przypomnieć sobie uroki Gór Świętokrzyskich.
Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

2022-01-21

Zmiana granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego

W środę, 19 stycznia, zmianie uległa powierzchnia Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stało się faktem, to o czym mówiono od dawna.
Wysokie noty starachowickich szkół

2022-01-20

Wysokie noty starachowickich szkół

To naprawdę doskonała wiadomość - starachowickie szkoły średnie wysoko w rankingu wojewódzkim i ogólnopolskim.  
W cygańskim klimacie

2022-01-20

W cygańskim klimacie

Członkowie poetyckiego Klubu Dyskusyjnego Li - Terra pierwszy raz w tym roku spotkali się, by zanurzyć się w klimat cygańskiej opowieści.
Porozmawiali o wartościach

2022-01-20

Porozmawiali o wartościach

Pod takim hasłem odbyły się, ostatnie przed feriami zimowymi, zajęcia z młodzieżą Bursy ZSZ nr 1 w Starachowicach, przygotowane przez wychowawcę- Małgorzatę Lasek.
Zaczytana „Dziewiątka”

2022-01-19

Zaczytana „Dziewiątka”

Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji. Korzystnie wpływa na aktywizację wielu obszarów rozwoju dziecka: komunikacji, inteligencji emocjonalnej, koncentracji, emocji i relaksu.