JUŻ W KIOSKU

Intensywnie w starachowickim "Koperniku"

2021-10-02 16:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Gra w bilard z mistrzem świata, wycieczka do Lublina, a także kolejna piastowskim szlakiem - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach nie mogą narzekać na brak atrakcji.

SP 12

Na zaproszenie radnego Marcina Sowuli, w czwartek - 23 września - przybył do Starachowic wielokrotny Mistrz Świata w Trikach Bilardowych Bogdan Wołkowski. W spotkaniu z mistrzem, które odbyło się w Familijnym Klubie Sportowym Łazy w Starachowicach, uczestniczyli uczniowie klasy IVa z SP 12.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się prezentowanym trokom bilardowym, a Bogdan Wołkowski wspaniale opowiadał o swojej fascynacji tą dziedziną sportu oraz o ciężkiej i systematycznej pracy, która pozwoliła mu sięgnąć po najwyższe tytuły i wyróżnienia w tej dyscyplinie. Wszyscy uczestniczący w spotkaniu mogli spróbować nauki gry w bilard korzystając ze wskazówek Mistrza. Za chęci i efekty dzieci otrzymywały upominki i słodki poczęstunek. W czasie pobytu w Familijnym Klubie Sportowym Łazy uczniowie mogli również skorzystać z innych atrakcji tj. bilard nożny, tenis stołowy czy piłkarzyki.

Tego samego dnia dwie klasy - 6a i 7d wybrały się na wycieczkę do Lublina. Spotkanie z królewskim miastem uczniowie rozpoczęli od Ogrodu Botanicznego UMCS. Szczególnym powodzeniem cieszył się Dział Roślin Tropikalnych i Subtropikalnych z niezwykłymi kaktusami. Była także okazja spróbować malutkich kiwi i owoców derenia. 

Kolejnym punktem była wycieczka do Państwowego Muzeum na Majdanku. Tragiczna historia, obozowe budynki, krematorium - to wszystko wywarło duże wrażenie na uczniach, którzy także zadawali sporo pytań przewodniczce - Anecie Marciniak. Stała wystawa SHRINE czyli instalacja artystyczna łącząca elementy rzeźbiarskie, plastyczne i muzyczne, jest hołdem złożonym wszystkim bezimiennym ofiarom KL Lublin. Tu uczniowie mogli sami policzyć ile narodowości zginęło w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Majdanka.

W programie znalazł się czas na zwiedzanie Starego Miasta, była okazja pomachać mieszkańcom Wilna przez, stojący na Placu Litewskim, portal.

Klasy VIII b i VIII d pod opieką Elizy Gawlik, Magdaleny Pater, Igi Niebudzińskiej i Tomasza Wójcika wzięły udział w wycieczce do Biskupina, Gniezna, Ostrowa Lednickiego i Puszczykowa. Na trasie tej wycieczki znalazły się osada w Ostrowie Lednickim, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie czy osada w Biskupinie.

Nic dziwnego, że nikomu nie chce się wracać do szkolnych ław.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Spektakl

2024-04-22

Spektakl "Żubry"

 Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach zaprasza na spektakl pt. „Żubry”. To tragikomedia o rodzinie oszukanej przez swojego krewnego. W przedstawieniu wystąpią słuchacze UTW.    
Zatańczyli w 5 grupach

2024-04-19

Zatańczyli w 5 grupach

Studio Tańca Fox ze Starachowic z powodzeniem wzięło udział w XVI Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych w Suchedniowie. Najlepiej poradziła sobie, złożona z dorosłych tancerek, Grupa Reprezentacyjna LADY FOX, która zajęła pierwsze miejsce. 
Harcerskie granie i śpiewanie

2024-04-15

Harcerskie granie i śpiewanie

W miniony weekend nasze miasto stało się krajową stolicą piosenek śpiewanych na obozach i zbiórkach oraz na szlakach pieszych wędrówek.  Do Starachowic zjechały setki młodych i dorosłych wykonawców na XII edycję Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej "Harcogranie". Po całodniowych sobotnich  przesłuchaniach w niedzielę 14 stycznia br. na gali w sali Olimpia urzędu miejskiego wręczono nagrody najlepszym. 
Dyskusja o zabytkach techniki

2024-04-12

Dyskusja o zabytkach techniki

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach muzealnicy i naukowcy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie oraz świętokrzyskich placówek rozmawiali o współczesnym wykorzystaniu obiektów związanych z dawnym przemysłem. Spotkanie odbyło się w ramach wojewódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.  
Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

2024-04-12

Amonity i inni mieszkańcy pradawnych mórz

Amonity to mięczaki, które żyły w morzach od dewonu do kredy, czyli w okresie od około 400 do 145 milionów lat przed naszą erą. Do naszych czasów przetrwały ich charakterystyczne muszle, w których chowały się jak współczesne ślimaki. Można je, wraz z innymi morskimi stworzeniami z prehistorii, oglądać na świeżo otwartej wystawie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.       
„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

2024-04-12

„Kobieta polska na wyboistej drodze do niepodległości w poezji i muzyce”

To one haftowały sztandary i piekły chleb powstańcom i partyzantom, a w czasach kryzysu stały w kolejkach po żywność dla swoich dzieci. W kwietniu Miesiącu Pamięci Narodowej składamy im hołd. Ten hołd to montaż słowno-muzyczny opracowany przez Zofię Lasek z Alternatywnego Klubu Seniora w Starachowicach zaprezentowany 12 kwietnia br. w  galerii "Skałka"
O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

2024-04-09

O społeczności żydowskiej z przedwojennego Wierzbnika

W czwartek 11 kwietnia o godz. 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Kochanowskiego 5 w Starachowicach zaprasza do swojej Czytelni na historyczną prelekcję. 
Mieszkał u nas przed wojną

2024-04-05

Mieszkał u nas przed wojną

Z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach nasze miasto upamiętniło postać  uznanego współczesnego powieściopisarza Wiesława Myśliwskiego. 92 - letni twórca od 4 lat nosi tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. Urodził się co prawda pod Sandomierzem, ale w latach 30 - tych XX wieku był mieszkańcem naszego miasta. Na domu, który zajmował ma w przyszłości zawisnąć pamiątkowa tablica, która jest już gotowa i została zaprezentowana na spotkaniu w bibliotece.  
Po ludzku o zwierzętach

2024-03-30

Po ludzku o zwierzętach

W jej pracach widać głęboką fascynację światem zwierząt. Aleksandra Michalska - Szwagierczak od lat ilustruje książki i największą przyjemność sprawia jej rysowanie czworonogów w rolach ludzi. Jej aktualna pasja to przedstawianie myszy jako bohaterów dzieł Szekspira, Cervantesa, czy Jane Austen. Na co dzień jest nauczycielką w Państwowym Ognisku Plastycznym w Starachowicach, gdzie swoim podopiecznym chce przekazać maksimum wiedzy i umiejętności. Po to, by mieli bazę do poszukiwania własnej drogi twórczej. 
Czasy Tadeusza Kościuszki

2024-03-28

Czasy Tadeusza Kościuszki

Pod hasłem "Powstanie kościuszkowskie nad Kamienną" Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach zorganizowała u siebie spotkanie z udziałem pasjonatów historii. Była okazja lepiej poznać czasy, w których żył słynny dowódca kosynierów.