JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic: "rozmawiajmy o konkretach, mając na względzie zdrowie i życie pacjentów"

2023-01-06 10:48:07

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek (5 stycznia br.), odniosło się do trudnej sytuacji finansowej Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, wskazując na przyczyny zaproponowanej przez dyrekcję straty w wysokości 25 mln zł.

Aldona Jarosińska i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Zdaniem Sławomira Celebańskiego „wyróżnienie” starachowickiego szpitala "jednoimiennością", było początkiem zapaści finansowej placówki i dramatem mieszkańców, których pozbawiono dostępu do opieki zdrowotnej.  

 - Teraz dyrektor szpitala zaplanowała stratę 25 mln zł na rok przyszły. To efekty tego wyróżnienia szpitala - mówił. Odniósł się również  do tzw. "afery kadrowej" w szpitalu. - Nie zostało to do końca wyjaśnione, a tylko z domysłów wiemy, że chodziło o zatrudnianie kolesi. Na skutek tego zmienił się starosta, członek zarządu i dyrektor szpitala. Mamy do czynienia z przedziwną sytuacją, gdzie zatrudnienie rodzi ogromne koszty. Środowa (4 stycznia br.) sesja powiatu miała nas przybliżyć do rozwiązania problemów szpitala, ale nie podano żadnego rozwiązania. Nikt nie panuje nad sytuacją finansową lecznicy.

Zdaniem Aldony Jarosińskiej zajmującej się zawodowo rachunkowością menadżerską i kontrolą finansową, do problemów w szpitalu doszło przede wszystkim ze względu  na wzrost zatrudnienia w kadrze niemedycznej, a „dorżnięciem” finansów szpitala było wzięcie kredytu na zakup budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca.

 - 25 milionów złotych straty nie powstało z dnia na dzień. Ktoś na to długo pracował, ale dało się to przewidzieć. Covid miał też w tym udział, ale do tego doszły błędne decyzje lub ich brak. Polityka lokalna przerzuca się „wy” kontra „my”. Po sesji jestem zdumiona, że lokalna polityka nie do końca rozumie definicję kosztu i wydatku. (...) Kontrola, o którą zawnioskowała radna Danuta Krępa, jest o dwa lata za późno. W Radzie Społecznej szpitala są ludzie z wykształceniem MBA (studia podyplomowe skierowane dla kadry menedżerskiej - przy. red.), jak pani Stąpor czy pan Materek. Szkoła nic ich nie nauczyła? - pytała. - Szpital w Starachowicach nie jest jedynym w Polsce, gdzie zatrudnienie w części niemedycznej traktuje się, jakby ten pion był z gumy i każdego można tam wsadzić.

Jarosińska dodała, że każdy potencjalny dyrektor powinien wiedzieć, że jeśli nie umie czegoś policzyć, to oznacza, że nie powinien tym zarządzać.

- Dyrektor musi się na tym znać. Jeśli nie umiesz czegoś policzyć, nie jesteś w stanie tym zarządzać. A zakup budynku po PAKS, to bezczelność finansowa. Nie dziwi mnie, że wojewoda nie dał na to pieniędzy. Natomiast dokonany jednak zakup na kredyt "dorżnął" finanse szpitala  - powiedziała. - Kto ponosi za to odpowiedzialność? Wszystko spada na publiczną debatę, z której nic nie wynika, a szpital nadal stoi w rozkroku. Prowadzenie szpitala wymaga kontrolingu, którym powinien być dyrektor naczelny. Przespano dwa lata, radni miejscy i powiatowi nic nie zrobili - dodała Aldona Jarosińska. 

Zdaniem stowarzyszenia odpowiedzialność za sytuację w szpitalu ponoszą ci, którzy rządzą w mieście i powiecie, czyli Ruch Marka Materka.

- Odpowiedzialność ponosi prezydent miasta Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk. Powinien być odpowiedzialny dyrektor szpitala - mówił Sławomir Celebański. - Te problemy finansowe mogą spowodować, że placówka nie będzie miała prawdopodobnie płynności finansowej i nie będzie mogła finansować swoich zobowiązań. Nie będzie mogła płacić za leki, nie będzie mogła zaoferować dobrych kontraktów specjalistom, bo nie będzie nas na to stać. Placówka, która się zadłuża, będzie pogarszała nie tylko swoje wyniki finansowe, ale co istotne dla pacjenta, także jakość usług. Pacjenci będą od tego szpitala uciekać. (...) Inicjatywa dla Starachowic wyciąga rękę do władz i proponuje fachową wiedzę osoby, która zajmuje się rachunkowością zarządczą i prowadzi restrukturyzację takich podmiotów. Porozmawiajmy o konkretach, mając na względzie zdrowie i życie pacjentów.

[zobacz konferencję: https://fb.watch/hTGR4hRl5G/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Widmo-bankomat przy Lipowej

2024-07-03

Widmo-bankomat przy Lipowej

Oburzeni Czytelnicy  poinformowali nas o zepsutym od kilku miesięcy bankomacie przy ulicy Lipowej, którego wygląd również pozostawia wiele do życzenia. Zresztą sami możecie to Państwo ocenić na poniższym zdjęciu. 
Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

2024-06-21

Policjant ze Starachowic wśród najlepszych dzielnicowych

Aspirat sztabowy Adam Ślawski z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach zajął drugie miejsce na liście najlepszych kierowników rewiru dzielnicowych województwa świętokrzyskiego w ramach konkursu, zorganizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Walczyli o tytuł

2024-06-21

Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka"

Druhowie: Hubert Celuch z OSP Osiny i Marcin Karwacki z OSP na starachowickim osiedlu Michałów wystartowali w zawodach Toughest Firefighter w Opolu. Walczyli o tytuł "Najtwardszego Strażaka". 
Już sześć

2024-06-21

Już sześć "Starusiów" w przestrzeni miasta

 Kilka tygodni temu na terenie miasta ustawiono małe modele kultowych samochodów marki star produkowanych w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Obiekty, nazywane pieszczotliwie "Starusiami" to nowa forma promocji naszego miasta. Na początku było ich trzy, teraz przybyły trzy kolejne.   
Dzieje się !

2024-06-18

Dzieje się !

Ruszył długo wyczekiwany, zwłaszcza przez mieszkańców południowej części osiedla Michałów, remont ulicy Lenartowskiej. Remont obejmuje wymianę chodników i nawierzchni ulicy. 
UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

2024-06-17

UWAGA !!! NIE BĘDZIE WODY

 Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Starachowicach zawiadamia wszystkich odbiorców wody zamieszkałych w południowej części miasta Starachowice (ulice główne wraz z ulicami przyległymi: Kielecka, Nowowiejska, 6go Września, Jana Pawła II, Moniuszki, Żytnia, Podlesie, Miodowa, Łączna, Smugowa, Podlesie, Wrzosowa, Południowa, Jelenia, Myśliwska) oraz w Wąchocku (ul. Wygoda, Górna), że w dniu 18 czerwca w godz. 8:00 - 22:00 nastąpi przerwa w dostawie wody w związku pracami na sieci wodociągowej – dot. budowy wiaduktu (generalny wykonawca Trakcja SA).
Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

2024-06-17

Wspaniały Jubileusz zasłużonych Małżeństw

Jubileusz 50. rocznicy ślubu to niezwykła data w życiu wszystkich małżeństw. Złoto jest tradycyjnym symbolem tego jubileuszu, reprezentującym cenną i trwałą naturę miłości, która trwa już 50 lat. To symbol siły, mądrości i bogactwa.
 Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

2024-06-15

Jednoczą siły przeciw płatnemu parkowaniu

Grupa starachowiczan już raz ogłosiła publicznie, że nie zgadza się na propozycję miasta dotyczącą płatnej rezerwacji miejsc na dotąd ogólnie dostępnych parkingach przed blokami przy ulicach Reja, Kochanowskiego i Słonecznej. Na piątkowej sesji rady miejskiej ponowili swój protest przychodząc w licznej grupie na obrady, gdzie poparli ich radni opozycji prezydenckiej próbą przyjęcia rezolucji w tej sprawie. Prezydent Marek Materek argumentował, że płatne parkowanie to nie jego widzimisię, ale realizacja oczekiwań  społecznych. 
W krainie wilka

2024-06-13

W krainie wilka

Po raz piętnasty na terenie Archeoparku w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się Festyn Ekologiczny „Zaginiony świat naszej Ziemi”. Były to plenerowe zajęcia dla dzieci ze wszystkich publicznych i prywatnych placówek przedszkolnych oraz najmłodszych klas szkół podstawowych. W obecnej edycji motywem przewodnim było wilk. Uczestnicy przygotowali prace plastyczne zainspirowane tym tematem. 
 Uroczystości

2024-06-11

Uroczystości "Wykusowe" w tym roku pod znakiem okrągłych rocznic

Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”- „Nurt” , Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Obwód Świętokrzyski zapraszają na doroczne Uroczystości Wykusowe związane z upamiętnieniem żołnierzy AK dowodzonych przez płk. Jana Piwnika ps. „Ponury” oraz mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego ps. „Nurt”.