JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic: "rozmawiajmy o konkretach, mając na względzie zdrowie i życie pacjentów"

2023-01-06 10:48:07

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek (5 stycznia br.), odniosło się do trudnej sytuacji finansowej Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, wskazując na przyczyny zaproponowanej przez dyrekcję straty w wysokości 25 mln zł.

Aldona Jarosińska i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Zdaniem Sławomira Celebańskiego „wyróżnienie” starachowickiego szpitala "jednoimiennością", było początkiem zapaści finansowej placówki i dramatem mieszkańców, których pozbawiono dostępu do opieki zdrowotnej.  

 - Teraz dyrektor szpitala zaplanowała stratę 25 mln zł na rok przyszły. To efekty tego wyróżnienia szpitala - mówił. Odniósł się również  do tzw. "afery kadrowej" w szpitalu. - Nie zostało to do końca wyjaśnione, a tylko z domysłów wiemy, że chodziło o zatrudnianie kolesi. Na skutek tego zmienił się starosta, członek zarządu i dyrektor szpitala. Mamy do czynienia z przedziwną sytuacją, gdzie zatrudnienie rodzi ogromne koszty. Środowa (4 stycznia br.) sesja powiatu miała nas przybliżyć do rozwiązania problemów szpitala, ale nie podano żadnego rozwiązania. Nikt nie panuje nad sytuacją finansową lecznicy.

Zdaniem Aldony Jarosińskiej zajmującej się zawodowo rachunkowością menadżerską i kontrolą finansową, do problemów w szpitalu doszło przede wszystkim ze względu  na wzrost zatrudnienia w kadrze niemedycznej, a „dorżnięciem” finansów szpitala było wzięcie kredytu na zakup budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca.

 - 25 milionów złotych straty nie powstało z dnia na dzień. Ktoś na to długo pracował, ale dało się to przewidzieć. Covid miał też w tym udział, ale do tego doszły błędne decyzje lub ich brak. Polityka lokalna przerzuca się „wy” kontra „my”. Po sesji jestem zdumiona, że lokalna polityka nie do końca rozumie definicję kosztu i wydatku. (...) Kontrola, o którą zawnioskowała radna Danuta Krępa, jest o dwa lata za późno. W Radzie Społecznej szpitala są ludzie z wykształceniem MBA (studia podyplomowe skierowane dla kadry menedżerskiej - przy. red.), jak pani Stąpor czy pan Materek. Szkoła nic ich nie nauczyła? - pytała. - Szpital w Starachowicach nie jest jedynym w Polsce, gdzie zatrudnienie w części niemedycznej traktuje się, jakby ten pion był z gumy i każdego można tam wsadzić.

Jarosińska dodała, że każdy potencjalny dyrektor powinien wiedzieć, że jeśli nie umie czegoś policzyć, to oznacza, że nie powinien tym zarządzać.

- Dyrektor musi się na tym znać. Jeśli nie umiesz czegoś policzyć, nie jesteś w stanie tym zarządzać. A zakup budynku po PAKS, to bezczelność finansowa. Nie dziwi mnie, że wojewoda nie dał na to pieniędzy. Natomiast dokonany jednak zakup na kredyt "dorżnął" finanse szpitala  - powiedziała. - Kto ponosi za to odpowiedzialność? Wszystko spada na publiczną debatę, z której nic nie wynika, a szpital nadal stoi w rozkroku. Prowadzenie szpitala wymaga kontrolingu, którym powinien być dyrektor naczelny. Przespano dwa lata, radni miejscy i powiatowi nic nie zrobili - dodała Aldona Jarosińska. 

Zdaniem stowarzyszenia odpowiedzialność za sytuację w szpitalu ponoszą ci, którzy rządzą w mieście i powiecie, czyli Ruch Marka Materka.

- Odpowiedzialność ponosi prezydent miasta Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk. Powinien być odpowiedzialny dyrektor szpitala - mówił Sławomir Celebański. - Te problemy finansowe mogą spowodować, że placówka nie będzie miała prawdopodobnie płynności finansowej i nie będzie mogła finansować swoich zobowiązań. Nie będzie mogła płacić za leki, nie będzie mogła zaoferować dobrych kontraktów specjalistom, bo nie będzie nas na to stać. Placówka, która się zadłuża, będzie pogarszała nie tylko swoje wyniki finansowe, ale co istotne dla pacjenta, także jakość usług. Pacjenci będą od tego szpitala uciekać. (...) Inicjatywa dla Starachowic wyciąga rękę do władz i proponuje fachową wiedzę osoby, która zajmuje się rachunkowością zarządczą i prowadzi restrukturyzację takich podmiotów. Porozmawiajmy o konkretach, mając na względzie zdrowie i życie pacjentów.

[zobacz konferencję: https://fb.watch/hTGR4hRl5G/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

2023-06-06

Gigantyczne inwestycje w zdrowie z rządowym wsparciem

Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych trafi do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Dofinansowanie między innymi z rządowych pieniędzy pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu, a także stworzenie jeszcze lepszych warunków leczenia pacjentów z całego regionu.  W pozyskanie pieniędzy dla lecznicy zaangażowany jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec.
Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

2023-06-05

Starachowiczanie na Wielkim Marszu 4 czerwca

„Nie możesz już znieść tego, jaka jest dzisiaj Polska? Masz dosyć szalejącej drożyzny? Stać cię na coraz mniej rzeczy? Chcesz Polski wolnej, demokratycznej i europejskiej? Pójdźmy razem w Wielkim Marszu 4 czerwca w samo południe” – mogliśmy przeczytać na stronie utworzonego w mediach społecznościowych wydarzenia, zorganizowanego przez Platformę Obywatelską i Donalda Tuska.
Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

2023-06-06

Wrażliwi Społecznie mówią: sprawdzam!

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie postanowiło przeprowadzić tzw. fact-checking, czyli zbadać wypowiedzi prezydenta Starachowic w sprawie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Starachowicach celem weryfikacji faktów. W opinii społeczników Marek Materek mija się z prawdą. 
Gratka dla fanów

2023-06-05

Gratka dla fanów "klasyków"

Już niedługo, bowiem 18. czerwca br. na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaroi się od pięknych, budzących podziw i dostojnych zabytkowych pojazdów. Wszystko za sprawą zrzeszonych w grupie "Starachowickie klasyki" pasjonatów motoryzacji, którzy we współpracy z Muzeum na ostatni guzik dopinają organizację oficjalnego rozpoczęcia sezonu.  
Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

2023-06-04

Wakacje modne, a przede wszystkim bezpieczne

Alkogogle, symulator wypadku i dachowania, pyszna drożdżówka. Te i inne atrakcje przygotowano dla mieszkańców na pikniku rodzinnym pn. „Moda na bezpieczne wakacje”, który w pierwszą sobotę czerwca odbył się na parkingu przed budynkiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ulicy Radomskiej w Starachowicach. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Dolina Kamiennej”.  
Wyróżnieni za nasz park 

2023-06-02

Wyróżnieni za nasz park 

Projekt rewitalizacji Parku Miejskiego w Starachowicach zdobył wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Design Educates Awards 2023. Autorami docenionej przez branżę architektoniczną koncepcji jest pracownia eM4 z Krakowa.  
Pożarnicze zmagania młodzieży

2023-06-02

Pożarnicze zmagania młodzieży

Piętnaście drużyn, a w nich aż 150 druhów, rywalizowało w Powiatowych Zawodach Sportowo Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP, jakie odbyły się 28 maja br. na stadionie miejskim w Starachowicach. 
Pasternik pięknieje

2023-06-01

Pasternik pięknieje

Starachowicka lista miejsc spacerowych stale się powiększa. Zrewitalizowany Park Miejski już cieszy oko podczas rodzinnych wypraw. Za chwilę działalność turystycznych aktywności rozpocznie malownicza Lubianka. A to nie koniec zmian w Starachowicach. Blisko 10-milionowa inwestycja nad zbiornikiem Pasternik, która będzie polegać na zagospodarowaniu jego północnej linii brzegowej, poprawi wizerunek tej części miasta.
„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

2023-06-01

„Moda na bezpieczne wakacje”. Zaproszenie na piknik edukacyjno-charytatywny

Już w najbliższą sobotę (3 czerwca br.) na parkingu przy ul. Radomskiej w Starachowicach odbędzie się piknik edukacyjno-charytatywny „Moda na bezpieczne wakacje, którego organizatorem jest Stowarzyszenia Dolina Kamiennej. Start o godzinie 10.00.
Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

2023-06-01

Bonifikata na zakup nieruchomości gruntowych i lokalowych. Dla kogo i na jakich warunkach?

Parafia Rzymskokatolicka Św. Brata Alberta w Starachowicach wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta Miasta Starachowice o sprzedaż w trybie bezprzetargowym części nieruchomości gruntowej, położonej w Starachowicach przy ul. Bema, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków miasta Starachowice, jako działki ewidencyjne: nr 269/51 o powierzchni 0,0125 ha oraz nr 269/64 o powierzchni 0,0330 ha. Cena do sprzedaży w wysokości 125 tysięcy zł netto została ustalona na podstawie wartości wynikającej z operatu szacunkowego, do której doliczony został podatek VAT 23% w wysokości 28 750,00 zł.