JUŻ W KIOSKU

Inicjatywa dla Starachowic: "rozmawiajmy o konkretach, mając na względzie zdrowie i życie pacjentów"

2023-01-06 10:48:07

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek (5 stycznia br.), odniosło się do trudnej sytuacji finansowej Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, wskazując na przyczyny zaproponowanej przez dyrekcję straty w wysokości 25 mln zł.

Aldona Jarosińska i Sławomir Celebański / fot. Gazeta Starachowicka

Zdaniem Sławomira Celebańskiego „wyróżnienie” starachowickiego szpitala "jednoimiennością", było początkiem zapaści finansowej placówki i dramatem mieszkańców, których pozbawiono dostępu do opieki zdrowotnej.  

 - Teraz dyrektor szpitala zaplanowała stratę 25 mln zł na rok przyszły. To efekty tego wyróżnienia szpitala - mówił. Odniósł się również  do tzw. "afery kadrowej" w szpitalu. - Nie zostało to do końca wyjaśnione, a tylko z domysłów wiemy, że chodziło o zatrudnianie kolesi. Na skutek tego zmienił się starosta, członek zarządu i dyrektor szpitala. Mamy do czynienia z przedziwną sytuacją, gdzie zatrudnienie rodzi ogromne koszty. Środowa (4 stycznia br.) sesja powiatu miała nas przybliżyć do rozwiązania problemów szpitala, ale nie podano żadnego rozwiązania. Nikt nie panuje nad sytuacją finansową lecznicy.

Zdaniem Aldony Jarosińskiej zajmującej się zawodowo rachunkowością menadżerską i kontrolą finansową, do problemów w szpitalu doszło przede wszystkim ze względu  na wzrost zatrudnienia w kadrze niemedycznej, a „dorżnięciem” finansów szpitala było wzięcie kredytu na zakup budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca.

 - 25 milionów złotych straty nie powstało z dnia na dzień. Ktoś na to długo pracował, ale dało się to przewidzieć. Covid miał też w tym udział, ale do tego doszły błędne decyzje lub ich brak. Polityka lokalna przerzuca się „wy” kontra „my”. Po sesji jestem zdumiona, że lokalna polityka nie do końca rozumie definicję kosztu i wydatku. (...) Kontrola, o którą zawnioskowała radna Danuta Krępa, jest o dwa lata za późno. W Radzie Społecznej szpitala są ludzie z wykształceniem MBA (studia podyplomowe skierowane dla kadry menedżerskiej - przy. red.), jak pani Stąpor czy pan Materek. Szkoła nic ich nie nauczyła? - pytała. - Szpital w Starachowicach nie jest jedynym w Polsce, gdzie zatrudnienie w części niemedycznej traktuje się, jakby ten pion był z gumy i każdego można tam wsadzić.

Jarosińska dodała, że każdy potencjalny dyrektor powinien wiedzieć, że jeśli nie umie czegoś policzyć, to oznacza, że nie powinien tym zarządzać.

- Dyrektor musi się na tym znać. Jeśli nie umiesz czegoś policzyć, nie jesteś w stanie tym zarządzać. A zakup budynku po PAKS, to bezczelność finansowa. Nie dziwi mnie, że wojewoda nie dał na to pieniędzy. Natomiast dokonany jednak zakup na kredyt "dorżnął" finanse szpitala  - powiedziała. - Kto ponosi za to odpowiedzialność? Wszystko spada na publiczną debatę, z której nic nie wynika, a szpital nadal stoi w rozkroku. Prowadzenie szpitala wymaga kontrolingu, którym powinien być dyrektor naczelny. Przespano dwa lata, radni miejscy i powiatowi nic nie zrobili - dodała Aldona Jarosińska. 

Zdaniem stowarzyszenia odpowiedzialność za sytuację w szpitalu ponoszą ci, którzy rządzą w mieście i powiecie, czyli Ruch Marka Materka.

- Odpowiedzialność ponosi prezydent miasta Marek Materek, starosta Piotr Ambroszczyk. Powinien być odpowiedzialny dyrektor szpitala - mówił Sławomir Celebański. - Te problemy finansowe mogą spowodować, że placówka nie będzie miała prawdopodobnie płynności finansowej i nie będzie mogła finansować swoich zobowiązań. Nie będzie mogła płacić za leki, nie będzie mogła zaoferować dobrych kontraktów specjalistom, bo nie będzie nas na to stać. Placówka, która się zadłuża, będzie pogarszała nie tylko swoje wyniki finansowe, ale co istotne dla pacjenta, także jakość usług. Pacjenci będą od tego szpitala uciekać. (...) Inicjatywa dla Starachowic wyciąga rękę do władz i proponuje fachową wiedzę osoby, która zajmuje się rachunkowością zarządczą i prowadzi restrukturyzację takich podmiotów. Porozmawiajmy o konkretach, mając na względzie zdrowie i życie pacjentów.

[zobacz konferencję: https://fb.watch/hTGR4hRl5G/]

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Śnieg na poboczach

2023-12-10

Śnieg na poboczach

Mieszkaniec alei Armii Krajowej zwraca uwagę na niefektywnośc odśnieżania tej ulicy. 
Wieczór dobroci

2023-12-09

Wieczór dobroci

Ludzie dobrej woli zebrali się w sobotę 9 grudnia br. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach na charytatywnej imprezie "Świąteczne Kolędowanie". Celem spotkania była zbiórka pieniędzy na leczenie  ponad 2,5 - letniej Amelii Tuz, nowej podopiecznej starachowickiej Fundacji "Zdążyć przed Panem Bogiem" .
 E- Van o starachowickich korzeniach

2023-12-09

E- Van o starachowickich korzeniach

Zasięg 350 kilometrów, tona ładowności, trzy rodzaje zabudowy i opcjonalnie napęd na 4 koła. Tak w skrócie prezentuje się polska elektryczna ciężarówka, będąca dziełem inżynierów spółki Autobox Innovations ze Starachowic przy współpracy z warszawską spółką Ennovation Technology. Prototyp pokazano 5 grudnia br. w zakładzie produkcyjnym w Makowie Mazowieckim.
Charytatywna akcja świąteczna

2023-12-09

Charytatywna akcja świąteczna

Malowanie bombek i ich licytacja to elementy świątecznej akcji charytatywnej, do udziału, w której zaprasza Stowarzyszenie Dolina Kamiennej przy współpracy z Fundacją „Promyk Uśmiechu”.
Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

2023-12-08

Nowoczesna ekopracownia zachęca do nauki

W starachowickiej Szkole Podstawowej nr 11 powstała nowoczesna ekopracownia. W oficjalnym otwarciu udział wzięli: prezydent miasta Marek Materek, dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Ryszard Gliwiński, zastępca prezydenta Marcin Gołębiowski oraz dyrekcja placówki wraz z uczniami.
Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

2023-12-07

Trzy kolejne przejścia dla pieszych w Starachowicach zostaną zmodernizowane

Zarząd Dróg Powiatowych przeprowadzi modernizację trzech przejść dla pieszych: dwóch w ciągu ulicy Długiej oraz jednego na ulicy Piłsudskiego. Dla większego bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym dla pieszych, na przejściach i w ich obrębach zaprojektowano różne elementy oznakowania i dodatkowe oświetlenie. Przejścia dla pieszych nie będą wyniesione. 
Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

2023-12-07

Inwestycje i wydatkowanie gminnych pieniędzy a konsultacje społeczne z mieszkańcami

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej radni zwrócili uwagę na potrzebę organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami. Jako przykład dobrych praktyk, radny Michał Walendzik wskazał na spotkania dotyczące rewitalizacji zarówno Parku Miejskiego, jak i Lubianki, gdzie prezydent i jego współpracownicy spotykali się z mieszkańcami w terenie. 
Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

2023-12-07

Dron antysmogowy. Miał być, na razie go nie będzie

Sezon jesienno-zimowy to okres, gdzie w Starachowicach wskaźniki jakości powietrza wskazują znaczne przekroczenie. Smog odczuwalny jest w całym mieście, a głównie w tych rejonach, gdzie mieszkańcy swoje domu ocieplają za pomocą pieców.
Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

2023-12-06

Ulica Wysockiego potrzebuje remontu

Radny Krzysztof Zuba podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej kolejny raz przypomniał o potrzebie modernizacji ulicy Wysockiego, która po tym jak poprowadzony został tamtędy objazd m.in. dla autobusów komunikacji miejskiej, ulegała znacznej degradacji. 
Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

2023-12-06

Prawie 150 tysięcy złotych. Tyle zalega gminie najemca lokalu komunalnego z najwyższym zadłużeniem

Blok przy ulicy Kościelnej w Starachowicach, który już na wiosnę 2024 ma być powoli zasiedlany, liczy 103 mieszkania i jest przeznaczony dla obecnych najemców lokali komunalnych znajdujących się w gminnych zasobach. Budowa tego budynku ma umożliwić miastu ruchy w przypadku lokali komunalnych, które znajdują się na terenie całego miasta, a które są na przykład w fatalnym stanie technicznym. Najemcy dostaną propozycje zmiany adresu, jednak... nie wszyscy.