JUŻ W KIOSKU

Identyfikacyjny zastrzyk

2012-01-09 00:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W Starachowicach trwa akcja elektronicznego znakowania domowych psów i kotów po promocyjnych cenach. To inicjatywa Świętokrzyskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Zwierzak” prowadzona we współpracy ze starachowickimi lekarzami weterynarii.

Władze Starachowic wprowadziły zwolnienie z 36-złotowej opłaty za posiadanie psów tych, którzy oznakują swoje zwierzęta chipem, czyli elektronicznym identyfikatorem wszczepianym pod skórę. Urządzenie pozwala zlokalizować właściciela w przypadku, gdy domowy ulubieniec się zgubi. Ale także wtedy, gdy porzuci on czworonoga. Gmina ma wtedy możliwość wyciagnięcia konsekwencji wobec takiej osoby. Chipowanie, w zależności od sytuacji, jest więc pomocą dla kochających właścicieli lub przestrogą dla tych, którzy planują pozbycie się czworonożnych podopiecznych w niehumanitarny sposób. W tym ostatnim przypadku znakowanie jest narzędziem walki ze zjawiskiem bezdomności zwierząt.

Działanie Towarzystwa to, obok gminnego zwolnienia z „psiego podatku”, dodatkowa zachęta do chipowania. Niezdecydowanych ma przekonać preferencyjna cena zabiegu.

- Wynosi 29 zł, podczas, gdy chipowanie kosztuje z reguły około 50 - 60 zł. Taką cenę udało nam się osiągnąć dzięki zaangażowaniu starachowickich lekarzy weterynarii – informowała Maja Dębicka ze ŚTOZ „Zwierzak” na konferencji prasowej 9 grudnia br.

Ofertę polecał też jeden z lokalnych weterynarzy doktor Andrzej Maszewski. Przekonywał, że chipowanie to zabieg dający trwałe efekty (raz wszczepiony identyfikator służy przez całe życie zwierzęcia), a przy tym bezpieczny dla pupila.

- Chip jest wszczepiany pod skórę na karku. Przypomina to zastrzyk grubą igłą i nie jest bardziej od niego bolesne. Do tego pieski dostają opaskę doczepianą do obroży - opisywał.

Promocyjne znakowanie rozpoczęło się na początku grudnia i potrwa prawie do końca miesiąca. Najbliższe terminy to 19 i 28 grudnia. Zabiegi są prowadzone w gabinetach weterynaryjnych w Starachowicach. Szczegółowe informacje można uzyskać w tych placówkach oraz na stronie internetowej urzędu miasta i Towarzystwa „Zwierzak”.

- Do problemu bezdomności zwierząt należy podejść kompleksowo. Chipowanie to pierwszy krok. Warto też korzystać ze sterylizacji i kastracji zwierząt. Gmina oferuje 50-procentową dopłatę do tych zabiegów – mówiła radna miejska Agnieszka Cheda.

Doktor Maszewski krytycznie odniósł się do jednego ze sposobów obchodzenia się gminy z bezdomnymi psami i kotami. Odłowione czworonogi są na koszt magistratu chipowane i pozbawiane płodności, po czym znów wypuszczane na ulicę.

- Znam już 7, czy 8 takich przypadków. Zwierzak jest uboższy o jądra, ale nadal biega po mieście. Kto będzie odpowiadał, jeśli kogoś pogryzie? Wobec właścicieli wyciąga się w takich przypadkach konsekwencje. A gmina? Przecież sama siebie nie ukaże. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ponieważ zostały tu wydane publiczne pieniądze, a więc nas wszystkich – ocenił.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

2024-04-24

Od poniedziałku zamknięcie części ul. Piłsudskiego. Na pięć miesięcy

Uwaga kierowcy! Od poniedziałku (29 kwietnia br.) zamknięta zostanie dla ruchu ulica Piłsudskiego na odcinku od przebudowywanego ronda im. księdza Jerzego Popiełuszki do wysokości budynków gazowni. Spowoduje to także zmianę kursowania linii autobusowych. Trasa zastępcza poprowadzona została ulicami: Na Szlakowisku, al. Armii Krajowej, Jadwigi Kaczyńskiej do ronda Lecha Kaczyńskiego. Przewidywany termin trwania prac to 5 miesięcy.
Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

2024-04-24

Starachowicki Szpital wciąż liderem TOP 10 w Polsce

Oddział Położniczo-Ginekologiczny z Salą Porodową Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach nie schodzi z pierwszego miejsca na podium rankingu „Rodzić po Ludzku” przez cały pierwszy kwartał 2024 roku. Zadecydował o tym #GłosMatek, czyli wynik ogólnopolskiej ankiety prowadzonej wśród rodzących przez Fundację Rodzić po Ludzku. 
Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

2024-04-23

Kinga Sawicka będzie niezależną radną w Radzie Powiatu

Wtorkowych zaskoczeń ciąg dalszy. Po tym, jak kilka godzin temu starosta Piotr Ambroszczyk poinformował zakończenie współpracy z komitetem Marka Materka i ogłosił, że w Radzie Powiatu będzie niezależnym radnym, swoją decyzję zaprezentowała również przyszła radna, Kinga Sawicka. W komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych poinformowała, że zdecydowała o tym, że w Radzie Powiatu również nie będzie zrzeszona w żadnym klubie.
Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

2024-04-23

Piotr Ambroszczyk opuścił struktury Ruchu Marka Materka

We wtorek (23 kwietnia) starosta Piotr Ambroszczyk w opublikowanym w mediach społecznościowych komunikacie poinformował, że opuszcza struktury komitetu prezydenta Starachowic Marka Materka i w Radzie Powiatu będzie radnym niezależnym.
Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

2024-04-22

Robert Janus nowym burmistrzem Miasta i Gminy Wąchock

Dwa tygodnie temu gmina Wąchock była jedyną gminą w powiecie starachowickim, gdzie w pierwszej turze nie udało się wyłonić jej włodarza. W niedzielę (21 kwietnia) odbyła się druga tura wyborów na urząd burmistrza. Zmierzyli się w niej Sebastian Staniszewski i Robert Janus. 
Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

2024-04-21

Uwaga kierowcy! Czasowe zamknięcie drogi

Starostwo Powiatowe w Starachowicach informuje, że od 22 do 26 kwietnia br. zamknięta zostanie dla ruchu droga powiatowa 0618T - od skrzyżowania z drogą w kierunku Lipia do skrzyżowania z drogą Starachowice – Lubienia. 
Uczniowie jak żołnierze

2024-04-19

Uczniowie jak żołnierze

Mundury współczesne i historyczne, żołnierskie komendy, musztra, defilada, obecność przedstawicieli Wojska Polskiego. W takiej widowiskowej atmosferze uczniowskie ślubowanie składali na starachowickim Rynku pierwszoklasiści ze szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. M.in. z oddziałów, w których normalne lekcje uzupełniane są zajęciami mającymi przygotować młodych ludzi do służby na wypadek obrony kraju.       
Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

2024-04-19

Utrata samochodu za jazdę po pijanemu

Od 14 marca br. obowiązują przepisy, które pozwalają na konfiskatę samochodów tym kierowcom, u których stwierdzono we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy. Jak nowa prawna rzeczywistość przełożyła się na statystyki w naszym mieście i powiecie? Zapytaliśmy o to starachowicką policję. Odpowiedź może budzić zdumienie. ..
Żonkile pamięci

2024-04-19

Żonkile pamięci

19 kwietnia 1943 roku Żydzi z warszawskiego getta przeciwstawili się zbrojnie nieporównywalnie liczniejszym siłom niemieckim, które rozpoczęły likwidację tego miejsca. Wiedzieli, że nie mają szans, ale woleli śmierć w walce, niż jako bezbronne ofiary hitlerowskiego okrucieństwa. Symbolem uczczenia ich heroizmu jest doroczna ogólnopolska Akcja Żonkile. W Starachowicach przeprowadziła ją miejska biblioteka oraz muzeum wraz z seniorami.      
Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

2024-04-19

Poznali kulturę i tradycje gminy Mirzec

Pierwszym etapem naszej objazdowej wycieczki po gminie Mirzec było spotkanie z wójtem Mirosławem Sewerynem, który przedstawił topografię gminy jako terenu typowo rolniczego.