JUŻ W KIOSKU

I Ty możesz zostać wolontariuszem

2022-10-08 16:00:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Polityka senioralna w mieście wciąż się rozwija. Kolejnym efektem tych działań jest powstanie Punktu Wolontariatu Senioralnego, który rozpocznie swoją działalność od poniedziałku (10 października) w budynku Galerii Handlowej „Skałka”. Jego funkcjonowanie ma zachęcić mieszkańców do jeszcze większej aktywności społecznej.

fot. UM Starachowice

- Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy ogólnomiejską dyskusję na temat wolontariatu. Teraz przyszedł czas na konkretne działania, których efektem jest właśnie otwarcie punktu wolontariatu senioralnego. Wolontariat i seniorzy to dwa istotnej elementy w tej układance. Podczas naszych spotkań podkreślaliśmy przecież rolę seniorów w tworzeniu sieci wolontariackiej w mieście i potrzebę zapewnienia im możliwości takiej aktywności – zapewniał podczas oficjalnego spotkania punktu Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice Marcin Gołębiowski.

Punkt Wolontariatu Senioralnego to – jak zapowiadają twórcy – pierwsze tego typu miejsce w Starachowicach, którego celem jest rozwój i wsparcie aktywności mieszkańców w zakresie wolontariatu seniorów. Organizatorem punktu jest Centrum Usług Społecznych przy współpracy z Centrum Inicjatyw Senioralnych w ramach projektu „CUS model aktywności i rozwoju usług społecznych w Starachowicach”.

Punkt Wolontariatu Senioralnego ma za zadanie promować ideę wolontariatu wśród seniorów, pomagać osobom starszym zaangażować się w wolontariat, współpracować z osobami, które chcą działać na rzecz innych osób. Powstały w Galerii „Skałka” punkt ma również gromadzić wszelkie informacje na temat ofert dla wolontariuszy – seniorów.

- Wspólnie z Centrum Usług Społecznych odpowiedzieliśmy na te potrzeby i dzisiaj tworzymy miejsce, które będzie koordynowane przez seniorów. Współpracujemy w tym zakresie z Centrum Usług Społecznych oraz starachowicką Radą Seniorów. Koordynatorem tego punktu będzie Pan Eugeniusz Majchrzyk – dodał Gołębiowski.

- Otwarcie tego punktu idealnie wpisuje się w politykę senioralną prowadzoną w naszym mieście. Dostrzegamy potrzebę, aby każdy wolontariusz miał możliwość pomagania przy okazji licznych akcji i projektów realizowanych w Starachowicach. Punkt ułatwi komunikację w tym zakresie. Każdy, kto chce pomagać, może do nas przyjść, a przede wszystkim będzie miał okazję poświęcić swój wolny czas innym osobom. Chcemy dalej promować idee wolontariatu i organizować jak najwięcej akcji z udział wolontariuszy – powiedział podczas piątkowego otwarcia p.o. Dyrektora CUS Wioletta Grosicka.

Punkt otwarty trzy razy w tygodniu

Starachowicki punkt mieści się w Galerii Handlowej „Skałka” przy Alei Armii Krajowej. Punkt zlokalizowany jest na parterze galerii.

- Cieszy nas fakt, że w Starachowicach będzie takie miejsce, gdzie zainteresowani będą mogli zarówno dowiedzieć się o potrzebach wolontariackich, ale również krok po kroku, dowiedzą się jak zostać wolontariuszem – przyznał zastępca prezydenta miasta.

Dyżury punktu zaplanowane są trzy razy w tygodniu: poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 9.30 do 12.00.

Z faktu otwarcia tego punktu zadowolenia nie kryje również Mirosław Głuchowski – przewodniczący starachowickiej Rady Seniorów.

- Czas jest chyba najbardziej niekorzystnym elementem życia każdego seniora, ale teraz ten czas będzie można wykorzystywać w inny sposób. Na pomaganie innym. To jest chyba najlepsze w idei wolontariatu – możliwość pomagania innym, a najlepszym podsumowaniem tej idei są słowa Adama Mickiewicza „miej serce i patrz w serce” - powiedział Głuchowski.

Zdaniem Tomasza Marguli z CUS otwarcie punktu ułatwi organizację społeczności lokalnych, a obecny na spotkaniu pracownik centrum zapewnia, iż w najbliższym czasie nie zabraknie licznych akcji społecznych, a pomoc wolontariuszy będzie na pewno potrzebna.

- Zapraszam wszystkich do współpracy. Czekam na Państwa zgłoszenia i jestem do Waszej dyspozycji – zapewnia Eugeniusz Majchrzyk, koordynator punktu.

/źródło: UM Starachowice/

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Budżet Obywatelski 2024

2023-06-03

Budżet Obywatelski 2024

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Starachowice. Wspólnie wybieramy projekty do realizacji na 2024 rok. Propozycje projektu do zrealizowania może zgłosić każdy zameldowany mieszkaniec miasta, który ukończył 16 rok życia. Wnioski należy zgłaszać do 30 czerwca – bezpośrednio w Biurze Obsługi Mieszkańców UM lub internetowo za pośrednictwem nowej strony Budżetu Obywatelskiego.
Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

2023-06-01

Kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem

Każdy jubileusz jest okazją do świętowania. Złote Gody to jednak rocznica niezwykła, tak jak niezwykli są ludzie, którzy przeżyli razem pół wieku. Niezwykłe uroczystości jubileuszowe mają za sobą kolejne starachowickie małżeństwa z 50-letnim stażem.
Debata nad raportem o stanie gminy

2023-05-30

Debata nad raportem o stanie gminy

Na sesji Rady Miejskiej w Starachowicach w dniu 25 maja 2023 r., Prezydent Miasta Starachowice przedstawił raport o stanie gminy, który obejmuje podsumowanie jego działalności w roku 2022 r., w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W czerwcu odbędzie się debata nad przedstawionym raportem.

2023-05-27

"Starachowicka Strzała" - będą objazdy autobusów!

Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach – Komunikacja Miejska informuje, że w niedzielę (28 maja) w godzinach 10:30-14:30 w związku z organizowaną imprezą kolarską „Starachowicka Strzała” nastąpią zmiany w kursowaniu autobusów linii nr 0, 2, 7 oraz 19.
Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

2023-05-24

Majowa sesja Rady Miejskiej. Porządek obrad

W czwartek (25 maja br.) o godz. 9.00 w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbędzie się kolejna w tym roku sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Posiedzenie radnych, będzie można oglądać online pod adresem: //esesja.tv/transmisja_na_zywo/403/rada-miejska-w-starachowicach.htm
E-usługi ułatwią życie mieszkańców

2023-05-22

E-usługi ułatwią życie mieszkańców

Gmina Starachowice rozpoczęła kolejny etap realizacji wielkiego projektu e-usług, który w znaczący sposób zwiększa dostępność mieszkańców do załatwiania wielu spraw urzędowych przez internet. Trzeci etap tych działań to między innymi wprowadzenie systemu telefonii VOIP. Telefonia jest gwarantem poprawy jakości obsługi mieszkańca, oszczędności w gminnym budżecie i poprawy cyberbezpieczeństwa.
Spotkanie w sprawie lokalu

2023-05-17

Spotkanie w sprawie lokalu

Gmina Starachowice ogłosiła przetarg nieograniczony pisemny na wynajęcie w budynku „Pałacyku” lokalu usługowo-handlowego. Spotkanie otwarte w tej sprawie odbędzie się w czwartek (18 maja) o godz. 17. w budynku rewitalizowanej przestrzeni.
Łatwiejszy dostęp do biblioteki

2023-05-15

Łatwiejszy dostęp do biblioteki

Zakończyły się prace związane z budową dojścia do głównej wypożyczalni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Kochanowskiego. Nowe dojście ułatwi korzystanie z zasobów bibliotecznych również osobom z niepełnosprawnościami. Inwestycja miejska jest kolejnym zadaniem zrealizowanym przez Urząd Miejski, które wpisuje się w poprawę dostępności dla mieszkańców miasta do najważniejszych usług i sfer życia codziennego.
Harmonogram spotkań

2023-05-08

Harmonogram spotkań

Rozpoczął się kolejny miesiąc bezpłatnych konsultacji dla mieszkańców realizowanych w ramach projektu „Kierunek Przyszłość: Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”. Do 30 maja w Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Widok każdy może skorzystać z bezpłatnych porad psychologa oraz doradcy finansowego, zawodowego i rodzinnego.

2023-05-05

"Sukces Roku" dla Starachowic

Za nami kolejna edycja ogólnopolskiej gali „Osobowości i Sukcesy Rok 2023”. Podczas uroczystej gali wręczono nagrody dla wybitnych osób świata biznesu, sportu, nauki, kultury i mediów, a także samorządów. Statuetki „Sukces Roku” trafiły również do Starachowic. W gronie wyróżnionych znalazło się miejsce dla Miasta Starachowice oraz Restauracji „Atrium” mieszczącej się w Hotelu Senator.