JUŻ W KIOSKU

GPS dla odkrywców

2023-12-14 12:25:40

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Powiat starachowicki przekazał Grupie Ochrony Zabytków „Fort” z Wąchocka dwa nowoczesne odbiorniki GPS, które pomogą w poszukiwaniach ukrytych w ziemi reliktów przeszłości. Jest to forma wsparcia organizacji, która zaangażowała się we współpracę z samorządem powiatowym poprzez projekt  "Poznaj historię poprzez detektorystykę”, w którym biorą udział uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach. 

fot. powiat starachowicki 

Dzięki temu przedsięwzięciu, któremu patronuje starosta Piotr Ambroszczyk, zainteresowana młodzież ma możliwość poszukiwać zabytków w terenie wraz z członkami grupy "Fort" przy pomocy profesjonalnych urządzeń, w tym wykrywaczy metali. Zostało zawarte porozumienie o wzajemnej współpracy między szkołą a stowarzyszeniem i odbyły się już pierwsze plenerowe lekcje historii w lasach powiatu starachowickiego. Przy tej okazji odnotowano też pierwsze małe sukcesy, w postaci choćby odnalezionych monet 20- to i 50 - cio groszowych z lat dwudziestych XX wieku.

- Cieszę się, że młodzież może dotknąć tego, co pozostało po dawnych czasach. A trudno o lepszych nauczycieli niż pasjonaci z Grupy Ochrony Zabytków „Fort”, kierowanej przez Krzysztofa Komisarczyka, która ma już na koncie różne sukcesy, jak choćby odnalezienie grotu włóczni, wykonanego przed dwoma tysiącami lat – podkreślił starosta Piotr Ambroszczyk, który był obecny na ostatniej akcji poszukiwawczej z udziałem licealistów.   

Przy tej okazji przekazał Grupie Ochrony Zabytków „Fort” dwa  odbiorniki GPSW ułatwiające ustalanie miejsc występowania artefaktów.

-  Te niepozorne urządzenia wyposażone w 2,2-calowy wyświetlacz z paletą 65 tys. koloru, umożliwiają wyruszenie w nieznany teren, dokładne określanie pozycji, a nawet wyświetlanie obrazów satelitarnych. Urządzenia wyposażone są w mapy TopoActive Europe z drogami i szlakami oraz możliwością wyznaczania tras rowerowych i pieszych wędrówek. Obsługują też systemy satelitarne GPS i GLONASS, dzięki czemu mogą śledzić pozycję w sytuacjach zbyt wymagających dla samego sygnału GPS, co będzie bardzo pomocne podczas ustalania lokalizacji znalezisk - czytamy na stronie internetowej powiatu starachowickiego. 

iwo

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Nowy bus dla niepełnosprawnych

2024-06-19

Nowy bus dla niepełnosprawnych

Powiat pozyskał 144 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu wyrównywania różnic między regionami III (obszar D). Pieniądze posłużą na zakup mikrobusa do przewozu osób z niepełnosprawnościami z terenu gminy Pawłów. 
Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

2024-06-08

Bezpieczniej, komfortowo i estetyczniej

Powiat zakończył inwestycje drogowe za ponad 11 mln zł, realizowane w ramach Rządowego Programu Polski Ład. Efektem jest przebudowa ponad 1,5 km dróg, budowa blisko 2,8 km nowych chodników oraz ponad 1,8 km nowych traktów pieszo-rowerowych. Jak modernizacja poprawiła infrastrukturę i komfort życia mieszkańców?
Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

2024-05-28

Na terenie powiatu potwierdzono ognisko wirusa ASF 

Starosta Piotr Babicki zwołał w poniedziałek (27 maja) Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w związku z potwierdzonym ogniskiem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie naszego powiatu. Wirus nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, ale może powodować duże straty ekonomiczne w przypadku gospodarstw hodowlanych i zakładów przetwórczych. Potwierdzony przypadek dotyczy padłego dzika. 
Z MANa pod Wielki Piec

2024-05-24

Z MANa pod Wielki Piec

„Kielecki pejzaż ze STARem” czy jak kto woli „Pod górkę” tj. obraz Zbigniewa Kurkowskiego, wykonany na okoliczność 40 rocznicy rozpoczęcia produkcji samochodów marki STAR w Starachowicach, który znajdował się najpierw w FSC, a potem przez lata w MAN-ie, trafił pod Wielki Piec, powiększając zbiór muzealiów Muzeum Przyrody i Techniki. Oficjalne przekazanie obrazu odbyło się 18 maja br. z udziałem Kingi Włoskowicz – kierownik zakładu oraz przedstawicieli załogi MANa.
Powiat pod nowymi skrzydłami

2024-05-20

Powiat pod nowymi skrzydłami

Za nami już prawie dwa tygodnie wytężonej pracy nowego Zarządu Powiatu w Starachowicach. Był to czas intensywnych spotkań z kadrą zarządczą oraz załogą, zarówno samego starostwa, jak i jednostek organizacyjnych powiatu i oczywiście wdrażania się w nowe obowiązki.
Za nami II etap budowy wiaduktu

2024-05-06

Za nami II etap budowy wiaduktu

Zarząd Dróg Powiatowych w Starachowicach, działający w imieniu Powiatu Starachowickiego zakończył czynności odbiorowe związane z realizacją drugiego etapu inwestycji pn.: „Poprawa warunków obsługi i rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., m.in. poprzez budowę bezkolizyjnego przejazdu drogowego nad linią kolejową nr 25 w Starachowicach”. Generalnym Wykonawcą prac jest Firma Trakcja S.A. Powiat Starachowicki pozyskał dofinansowanie  na realizację przedmiotowego zadania w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, V edycji Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanej rozwojowi stref przemysłowych w wysokości: 79 686 860,82 zł co stanowi 98% wartości zadania.
Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

2024-04-30

Koniec tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie

W tym roku przed komisją stawiło się 410 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Starosta Piotr Ambroszczyk podziękował komisji za dobrą oraz rzetelną pracę.
Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

2024-05-04

Powiedz jej o tym: W kobiecym interesie!

Bezpłatne badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologię płynną i test na obecność wirusa HPV będą mogły wykonać panie z naszego powiatu już 15 maja br. w ramach 6. edycji programu „W kobiecym interesie”, realizowanego przez firmę Gedeon Richter Polska w partnerstwie z naszym Powiatem. Badania będą wykonywane w mobilnym gabinecie ginekologicznym, który stanie na parkingu przy PZOZ. Aby móc z nich skorzystać, trzeba zarejestrować się wcześniej na stronie programu: http://rejestracja-wkobiecyminteresie.pl/
10 urodziny Legendy STARa

2024-04-29

10 urodziny Legendy STARa

Trwają przygotowania do 10 jubileuszowej edycji Legendy STARa – zlotu pojazdów zabytkowych, organizowanych przez Powiat Starachowicki. Impreza planowana jest w ostatnim, w pełni sierpniowym tygodniu, tj. od 20 do 25 sierpnia br. Ma ją poprzedzić konwój STARów przez Polskę. A póki co prezentujemy grafikę autorstwa Marcina Bondarowicza, która będzie promować tegoroczną imprezę.
Wiadukt nabiera realnych kształtów

2024-04-23

Wiadukt nabiera realnych kształtów

W niedzielę (21 kwietnia) rozpoczął się montaż najbardziej widowiskowej części wiaduktu, czyli stalowych łuków, które zwieńczą jego konstrukcję. Prace trwać będą 3 dni. W nocy z 23 na 24 kwietnia planowane jest zamknięcie ruchu na linii kolejowej nr 25 i montaż ostatnich elementów łukowych.