JUŻ W KIOSKU

Gościnne progi Szeptuchy

2021-07-10 11:52:56

Ocena:

0/5 | 0 głosów

Jej marzeniem jest, by wszyscy jej goście czuli się częścią przyrody i tak samo traktowali świat wokół. Każde jej spotkanie z uczniami czy osobami dorosłymi jest pełne magii, a drewniany dom nasuwa wspomnienie wiejskich chałup, gdzie dusza koło duszy, a i tak dla każdego jest kąt.

Bliskości z naturą, szacunku do świata i miłości do wszystkiego, co żyje uczy Monika Dygas, lokalna Szeptucha. W czerwcu jej chatę odwiedziło 220 osób, goście mieli okazję poznać przeznaczenie starych sprzętów, nauczyć o wartościach leczniczych roślin, ucierali nasiona w moździerzach,. karmili kury, kaczki, zbierali lawendę. dla wielu, szczególnie młodych mieszkańców Starachowic i powiatu była to niezwykła podróż w czasie, bo przecież pranie na tarze czy prasowanie za pomocą prasowalnicy to nie są czynności znane z domu rodzinnego.

Gośćmi Moniki Dygas - etnografki, nauczycielki i pasjonatki historii - są najczęściej uczniowie szkół podstawowych, ale na spotkanie z przeszłością ostatnio przybyli także podopieczni Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP oraz seniorzy z klubu Niezapominajka.

Ta chata życje tymi, którzy z jej dobrodziejstw korzystają. Oby jak najdłużej.

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Dla Stasia i Mikołaja!

2021-07-24

Dla Stasia i Mikołaja!

Już w tę niedzielę w Starachowicach nad zalewem "Piachy" odbędzie się impreza charytatywna na rzecz Stasia i Mikołaja, organizowana przez Aleksandrę Krzos, Katarzynę Stodulską i Emila Krzemińskiego oraz grupę licitacyjną Zdążyć Przed Panem Bogiem.
Z biblioteczki Redaktor Naczelnej

2021-07-25

Z biblioteczki Redaktor Naczelnej

Ta biblioteczka z gabinetu redaktor Wiesławy Żyły pachnie starymi książkami, tysiącem drzwi do innych światów... A zatem kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i zaczytajcie się na chwilę...
Tajemnica zaklęta w kamieniu

2021-07-25

Tajemnica zaklęta w kamieniu

Tożsamość twórcy? Nieznana. Pozostały  tajemnice dłuta... czasem ma się wrażenie, że ożyje ciało zamknięte w kamiennym geście.
Uczniowie z Technikum „na Maja” na wakacyjnych stażach zawodowych

2021-07-24

Uczniowie z Technikum „na Maja” na wakacyjnych stażach zawodowych

Staże wakacyjne to świetny sposób dla uczniów Technikum nr 2 w Starachowicach na kontakt ze środowiskiem pracy, zdobycie doświadczenia i umiejętności zawodowych oraz wypracowanie własnych złotówek na wakacyjny wypoczynek. Od 1 lipca br. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach rozpoczęli wakacyjne staże zawodowe, realizowane w ramach projektu pn. „Kształcimy specjalistów - rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic II edycja”.
Powędrowali

2021-07-24

Powędrowali

O starachowickich seniorach sporo by mówić, ale najważniejszą rzeczą jest to, że nic ich nie zatrzyma w domu. Korzystając z nieco chłodniejszych temperatur postanowili wyruszyć na szlak.
Biblioteka poleca

2021-07-23

Biblioteka poleca

esli szukacie dobrej „przygodówki” dla młodego czytelnika (lub czytelniczki) polecam „Malmander”Thomasa Taylora.
Głosuj na ławeczkę Staffa

2021-07-21

Głosuj na ławeczkę Staffa

Po długich latach ujrzeliśmy się znowu. Łódź moja w przystań wraca z połowu... - mógłby sparafrazować swoje własne słowa Poldek Staff na widok pomnika ławeczki...

2021-07-20

"Ogórkowy" - felieton Michała Walendzika

Okres wakacji zwykle kojarzy nam się z wypoczynkiem, podróżami, urlopem, oderwaniem od szarej codzienności. Nieraz przygotowujemy się do niego kilka miesięcy wcześniej, planując miejsce krajowych lub zagranicznych wojaży, rezerwując noclegi, bilety lotnicze, itp. Co prawda w okresie pandemii trudno wszystko zaplanować tak jak kiedyś, ale nie zniechęca nas to zorganizowania sobie wypoczynku poza miejscem zamieszkania.
Muzyczne spotkanie z Tomkiem Kordeuszem

2021-07-20

Muzyczne spotkanie z Tomkiem Kordeuszem

W niedzielę 25 lipca o godzinie 19.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego zabrzmi muzyka w wykonaniu Tomasza Kordeusza  - jednego z najbardziej znanych starachowickich artystów, który na koncert do rodzinnego miasta zaprosił znakomitych gości.