JUŻ W KIOSKU

Gmina Brody. Pamiętają o Westerplatczykach

2021-09-03 13:00:00

Ocena:

0/5 | 0 głosów

W środę, 1 września, przy murze pamięci w Krynkach, odbyło się spotkanie ku czci dwóch Westerplatczyków pochodzących z Brodów: Józefa Kutery i Jana Gębury. Oprócz licznej delegacji władz gminy, szacunek dla nich wyrazili także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej.

fot. UG Brody

Na spotkaniu patriotycznym, obecna była Pani Marzena Bernat – Wójt Gminy, Marta Prokop – Zastępca Wójta Gminy Brody i przedstawiciele Rady Gminy w Brodach. Pod tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze. Modlitwę przy murze i poprowadził proboszcz krynecki - ks. kan. Wojciech Zdon. Po krótkim wspomnieniu poległych, wszyscy pomodlili się nad grobem drugiego Westerplatczyka, na cmentarzu w Krynkach.

Pamiętał instytut pamięci

Przez to spotkanie, władze gminy włączyły się w akcję „Zapal znicz pamięci dla Westerplatczyka”, którą zainicjował Instytut Pamięci Narodowej. Instytucja także zadbała o cześć dla naszych Westerplatczyków. Chwilę po delegacji gminnej, do Krynek przybyli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach na czele z Panią Patrycją Zatorską-Milewską Zastępcą Naczelnika Delegatury IPN w Kielcach. Także uszanowali naszych bohaterów składając kwiaty na grobie i zapalając znicz pod murem pamięci.

Jeden przyczółek, dwa losy

Strzelec Jan Gębura pochodził z ul. Akacjowej w Brodach. Zginął przy obronie Westerplatte a jego grób znajduje się blisko mogiły majora Henryka Sucharskiego. Natomiast Józef Kutera po walce na Westerplatte dostał się do niewoli. Potem przeżył liczne prześladowania od władz komunistycznych. Zamieszkał na obecnej ulicy Piaskowej w Brodach. Więcej historii i zdjęcia naszych Westerplatczyków zobacz na: https://bit.ly/westerpl

/komunikat prasowy Gmina Brody/

 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

2021-09-20

Spotkanie z Mateuszem Borkowskim

W piątek (17 września br.), Mateusz Borkowski - nasz olimpijczyk z Tokio, spotkał się z władzami gminy i uczniami klas VII i VIII szkoły w Rudzie. Wydarzenie miało pierwotnie mieć miejsce przy nowo wybudowanej trasie biegowej ale ze względu na pogodę przeniesiono je do Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Rudzie.
Teatralnie w brodzkiej bibliotece

2021-09-19

Teatralnie w brodzkiej bibliotece

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przygotowano niezwykłą atrakcję dla uczniów szkół w Brodach i Krynkach. Odbyły się tam zajęcia z Ewą Lubacz, aktorką kieleckiego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". 
Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

2021-09-16

Dożynki w Adamowie – dużo tańca i radości

W drugą niedzielę września, na placu przy Szkole Podstawowej odbyły się Brodzkie Dożynki w Sołectwie Adamów. To była udana i tradycyjna impreza. Zespoły porwały wielu ludzi do tańca. W tany poszli także przedstawiciele władz gminy, a nawet dziarscy 90-latkowie - najstarsi mieszkańcy Adamowa.
Stulatek i weteran wojenny

2021-09-11

Stulatek i weteran wojenny

W dzień setnych urodzin Antoniego Wrony z Kuczowa odwiedziła Marzena Bernat – Wójt Gminy Brody. Złożyła życzenia, przekazała list gratulacyjny, kwiaty i ciepły koc w prezencie urodzinowym. W czasie wojny, Jubilat należał do Batalionów Chłopskich i został wywieziony do Niemiec na roboty przymusowe.
Narodowe Czytanie

2021-09-05

Narodowe Czytanie "Moralności pani Dulskiej" w Gminie Brody

W ostatnią sobotę (4 września) w ramach jubileuszowego, 10. Narodowego Czytania, również w Gminie Brody czytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie odbyło się tu po raz szósty.
Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

2021-08-28

Potyczka powstańców nad Zalewem Brodzkim

Przy pięknej pogodzie, w niedzielę 22 sierpnia ożyły opowieści z Powstania Styczniowego. O tych trudnych kartach historii opowiadano w przystępnej formie festynowej. Taki przebieg miał pokaz grupy rekonstrukcyjnej Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Historycznego „Grot” – Oddział Powstańczy 1863 r. ze Starachowic. Wydarzenie miało miejsce na terenie Centrum Turystycznego nad Zalewem Brodzkim. Zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach.  

2021-08-26

"Spisobus" w gminie Brody

W czwartek (26 sierpnia), przed Urzędem Gminy Brody stacjonował będzie "spisobus". To okazja dla mieszkańców, by dopełnić obowiązku spisowego.
Bieg Staszica - niedzielne utrudnienia w ruchu w gminie Brody

2021-07-31

Bieg Staszica - niedzielne utrudnienia w ruchu w gminie Brody

Gmina Brody przypomina, że w niedzielę (1 sierpnia br.) odbędzie się XXII Międzynarodowy Bieg im. Stanisława Staszica. Na kierowców czekają utrudnienia komunikacyjne.
Gmina Brody kibicuje swojemu olimpijczykowi

2021-07-30

Gmina Brody kibicuje swojemu olimpijczykowi

Na cześć Mateusza Borkowskiego – olimpijczyka pochodzącego z Krynek, gmina Brody zawiesiła baner. Zachęca on do kibicowania biegaczowi podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.