JUŻ W KIOSKU

„Giełda Staroci i różności” rusza w Starachowicach 

2022-11-14 08:30:00

Ocena:

5/5 | 1 głosów

Pchli Targ, który cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, jak i kupujących, odbywa się tylko w okresie wiosenno-letnim. W Starachowicach zawiązała się oddolna inicjatywa, która planuje organizację „Giełdy Staroci i różności” będącą alternatywą dla Pchlego Targu jesienią i zimą. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w sobotę (26 listopada br.) na parkingu przy Specjalnej Strefie Ekonomicznej na ulicy Radomskiej.

fot. Gazeta Starachowicka

Akcję wspierają radna klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Agnieszka Kuś, aktywistka i działaczka lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Derlecka oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna "Starachowice". Marcin Perz, prezes SSE poinformował, że do dyspozycji wystawców, "Strefa" udostępni parking przed biurowcem.

- Zwrócili się do nas mieszkańcy, wystawcy, uczestnicy wydarzenia pn. „Pchli Targ” z prośbą, ponieważ chcieli, aby to wydarzenie pn. „Giełda Staroci” odbywało się cyklicznie, ale przez cały rok. Ja zwróciłam się z prośbą do pana prezesa strefy, aby wyraził zgodę na organizację „Giełdy Staroci” na terenie parkingu Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pan prezes wyraził zgodę na bezpłatne wykorzystanie parkingu przez wystawców - powiedziała radna Agnieszka Kuś. 

Małgorzata Derlecka poinformowała, że trwają rozmowy, w razie brzydkiej pogody, "Giełda Staroci" miała możliwość korzystania z pomieszczeń Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wojska Polskiego. Dodała, że tego typu inicjatywy to ekologiczne podejście do tematu używanych rzeczy.

- Giełdy staroci to nie tylko relacja kupujący sprzedający, ale też integracja i możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy czy ekologiczne podejście, bo rzeczy używane mają drugie życie - mówiła. - To tzw. zero waste, które pozwala zmniejszać szkodliwość odpadów oraz ich ilość i odzyskiwać to, co da się jeszcze odzyskać.

- Liczę, że będzie to wydarzenie cykliczne. Te miesiące zimowe pewnie będą słabsze, jeśli chodzi o frekwencję, ale z czasem na wiosnę pewnie będzie lepiej - powiedział prezes SSE "Starachowice", Marcin Perz.

Obecni podczas spotkania z dziennikarzami wystawcy podkreślili, że giełda staroci to inicjatywa mieszkańców, do której może się przyłączyć każdy. Zarówno ze Starachowic, jak i z innych gmin. 

- Jesteśmy grupą osób, która wcześniej korzystała z Pchlich Targów jako wystawcy. Chcielibyśmy zapełnić lukę, która jest od października do kwietnia, kiedy miasto nie kontynuuje Pchlego Targu. Chcemy, aby ta inicjatywa była cykliczna i całoroczna – powiedział jeden z wystawców.

Na potrzeby giełdy powstała ulotka, która ma zachęcać do udziału w wydarzeniu. Ustalona zostanie również osoba, która będzie koordynatorem giełdy. Zostanie także stworzone miejsce darmowych rzeczy, gdzie będzie można oddać rzecz, która będąc zbędną dla nas, może przydać się komuś innemu.

Inauguracja "Giełdy Staroci i różności" odbędzie się w ostatnią sobotę listopada (26 listopada br.) na parkingu przed biurowcem Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" (obok "żółtka") w godzinach od 8:00 do 15:00. Do dyspozycji jest ok. 50 miejsc dla wystawców, którzy będą mieli miejsce na pozostawienie samochodu. Udostępniony będzie też parking dla kupujących, od których nie będą pobierane opłaty. Kolejna, 3 grudnia br. w godz. 8.00 - 15.00 w Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wojska Polskiego 9. 

Giełda Staroci i Różności w Starachowicach ma swój profil w mediach społecznościowych (Facebook). Z organizatorami giełdy można kontaktować się, pisząc na adres mail: gieldastaroci2022@gmail.com 

INNE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU
Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

2022-11-29

Kolejna ścieżka rowerowa oddana do użytku

Starachowicki system ścieżek rowerowych w mieście wciąż się rozrasta. W poniedziałek (28 listopada br.) dokonano odbioru prac związanych z budową ścieżki rowerowej w rejonie ul. 1 Maja i ul. Stromej, gdzie powstał ciąg pieszo-rowerowy długości około 1200 metrów.
Przebudowa ulicy Spokojnej w Starachowicach

2022-11-28

Przebudowa ulicy Spokojnej w Starachowicach

Ruszyły prace przy przebudowie ulicy Spokojnej w Starachowicach, znajdującej się na osiedlu Orłowo. Na tę inwestycję miasto otrzymało 95-procentowe dofinansowanie z programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Ruszyła budowa hali przy Szkole Podstawowej nr 6

2022-11-28

Ruszyła budowa hali przy Szkole Podstawowej nr 6

Rozpoczęły się pierwsze prace ziemne związane z budową hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6 przy ulicy Moniuszki w Starachowicach. Na plac budowy wjechał już ciężki sprzęt, a otoczenie szkoły zaczęło się zmieniać. Niedługo w miejscu, gdzie można zobaczyć wykopy stanie nowoczesny obiekt, który będzie służył zarówno uczniom, jak i nauczycielom.
Poradnie kardiologiczne starachowickiego szpitala przeniesione do budynku po PAKS

2022-11-27

Poradnie kardiologiczne starachowickiego szpitala przeniesione do budynku po PAKS

Od najbliższego poniedziałku (28 listopada br.) Poradnia Kardiologiczna oraz Pracownie Kardiologiczne tj. (echo serca, próby wysiłkowe, Holter) starachowickiego szpitala zostają przeniesione do budynku po PAKS.
Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

2022-11-25

Dariusz Nowak radnym starachowickiej Rady Miejskiej

Dariusz Nowak podczas piątkowej (25 listopada br.) sesji złożył ślubowanie na radnego Rady Miejskiej w Starachowicach i uzupełnił skład rady. Mandat radnego w okręgu wyborczym nr 3 został obsadzony zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Kielcach, który wcześniej poinformował o wygaśnięciu mandatu radnej Marty Zięby.
Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

2022-11-25

Transparenty przed siedzibą MAN Bus. Związkowcy protestują

Na ogrodzeniu Biurowca Głównego MAN Bus w Starachowicach, w piątek (25 listopada) związkowa „Solidarność” wywiesiła transparenty: „Zatrzymać likwidację miejsc pracy” i „Żądamy odpraw dla zwalnianych pracowników” i flagi związkowe. - Związek protestuje przeciwko postępowaniu Zarządu firmy, który pozbawia pracowników miejsc pracy, a zwalnianym nie daje żadnych gratyfikacji finansowych - mówi przewodniczący Jan Seweryn.
Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

2022-11-25

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w sprawie bezpłatnej komunikacji. Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie rusza z akcją

Starachowickie Stowarzyszenie "Wrażliwi Społecznie" prowadzi działania w ramach realizowanego przez siebie projektu dotyczącego funkcjonowania bezpłatnej komunikacji. Odbyły się już debaty, stowarzyszenie przeprowadziło również sondaże, związane z jakością transportu w mieście. Podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej mówili o kolejnych działaniach, które będą przez nich realizowane.
Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

2022-11-25

Inicjatywa dla Starachowic: wzrost podatków i zadłużenia, przy spadku inwestycji. To czeka Starachowice

Działacze Stowarzyszenia Inicjatywa dla Starachowic podczas czwartkowej (24 listopada br.) konferencji prasowej poruszyli temat założeń przyszłorocznego budżetu Starachowic.
Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

2022-11-24

Mariusz Majewski nowym kierownikiem w starachowickim magistracie

Długoletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ulicy Szkolnej w Starachowicach od 1 stycznia 2023 roku obejmie funkcję kierownika Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. Mariusz Majewski na stanowisku zastąpi Włodzimierza Jedynaka, który przez lata kierował tym referatem.
Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

2022-11-24

Marzena Okła-Drewnowicz z interwencją poselską w sprawie zwolnień w MAN Bus

Posłanka Marzena Okła-Drewnowicz podczas środowej (23 listopada br.) konferencji prasowej poinformowała o złożeniu interwencji poselskiej do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie planowanych zwolnień pracowników w starachowickiej fabryce MAN Bus.